*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02  (Αναγνώστηκε 636489 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος efterpi2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2548 στις: Μάρτιος 02, 2011, 11:35:50 μμ »
καλημέρα συνάδελφοι! ακούγεται η άποψη οτι ούτε το 2011-12 θα γίνει ΑΣΕΠ......έχετε ακούσει κάτι;

σημερα στο πρωινο τησ νετ η χριστοφυλοπουλου στην ερωτηση για τον ασεπ ειπε επι λεξη ''πιθανοτατα θα γινει το 12'' η μεταφραση δικη σας!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:40:39 »

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2549 στις: Μάρτιος 02, 2011, 11:44:30 μμ »
Συγγνώμη που θα το πω αλλά ... εδώ βαρκούλες πνίγονται, καράβια αρμενίζουν...
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος Panayota

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πε2 μάχης η εκπαίδευση ... τς τς!
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2550 στις: Μάρτιος 03, 2011, 01:07:01 πμ »
Συγγνώμη που θα το πω αλλά ... εδώ βαρκούλες πνίγονται, καράβια αρμενίζουν...



++++++++++


Δλδ από το λίγο που (ξανα)διάβασα αυτο το θέμα, θέλετε να πείτε ότι κάποιοι ξεκινήσατε ΗΔΗ να διαβάζετε???

Τώρα νιώθω τελείως τεμπέλα ... ανεπρόκοπη.... :(
...στη γάμπα μου να τρέμει μια ουρά...
 Αυτός ο Τούρκος Τούρκο θα με κάνει...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2551 στις: Μάρτιος 03, 2011, 09:08:48 πμ »
Συγγνώμη που θα το πω αλλά ... εδώ βαρκούλες πνίγονται, καράβια αρμενίζουν...

μαλλον το αντιστροφο λεει η παροιμια. "εδω καραβια πνιγονται,βαρκούλες αρμενιζουν" ;D ;D

ειναι "φυσικο" οι βαρκουλες να "πνίγονται" (μικρες οπως ειναι), ενω τα καραβια να ...αρμενιζουν!

οταν λες "βαρκουλες" τι ακριβως εννοεις marion μου? Και τα "καραβια" ποια ειναι?
γιατι,ξερεις,  στην ιδια λογικη καποιου που ρωταει αν θα γινει ασεπ, εντασσω και ολα τα προβληματα του κλαδου.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2011, 12:28:47 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:40:39 »

Αποσυνδεδεμένος Panayota

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πε2 μάχης η εκπαίδευση ... τς τς!
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2552 στις: Μάρτιος 03, 2011, 02:10:00 μμ »
Εγώ δεν το εξέλαβα έτσι. Κατάλαβα ότι οι εκπαιδευτικοί βρίσκονται σε τρικυμία και η Υφυπουργός ποιει την νήσσαν, αρμενίζοντας ξέγνοιαστη.

Γι'αυτό και συμφώνησα με το σχόλιο της marion.  Βέβαια δεν έχεις κι άδικο, Μάρκο. Κι έτσι όπως το λες διαβάζεται.

Χτες μ'ενημέρωσαν ότι σε πρωινή εκπομπή (κατόπιν έρευνας?) δηλώθηκε ότι για φιλολόγους -συγκεκριμένα- οι δουλειές τελείωσαν. Πιθανότατα να υπαινίσσονταν και τον σιγά-μη-γίνει επόμενο ΑΣΕΠ. Δε θέλω να γίνω μελό αλλά λέτε ο Ζάλογγος να έχει γεμίσει?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2011, 02:37:05 μμ από Panayota »
...στη γάμπα μου να τρέμει μια ουρά...
 Αυτός ο Τούρκος Τούρκο θα με κάνει...

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2553 στις: Μάρτιος 03, 2011, 02:13:48 μμ »
εμ αφού κάθε καρυδιάς καρύδι είναι στους ΠΕ02 ,αφού υπάρχουν του κόσμου οι φιλοσοφικές και παρακλάδια τί να τον κάνει όλον αυτόν τον κόσμο ...εγώ λέω για Ζαγοροχώρια έχει και κει κάτι ωραία υψώματα :)

Αποσυνδεδεμένος Panayota

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πε2 μάχης η εκπαίδευση ... τς τς!
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2554 στις: Μάρτιος 03, 2011, 02:43:26 μμ »
Χμμμ.... δε 'ν' κακό.... έχει και ωραία φύση...μάγεμα η φύσις κι όνειρο... προβλέπω να γράφεται "Ελεύθεροι Πολιορκημένοι Vol 2".

Το ψάρι βρωμάει απ'το κεφάλι. Δυστυχώς όμως εμείς καλούμαστε να πληρώσουμε τη νύφη και παράλληλα να κρατήσουμε κι έναν πολιτισμό και να μην αρχίσουμε τα αλληλομαχαιρώματα.  Ο πήχης για το εκλογικό σώμα είναι ψηλά.... για τους εκλεγμένους όλο και πέφτει...

Άντε πάω για μαθηματάκια. Καλή συνέχεια στους υπόλοιπους!!!!
...στη γάμπα μου να τρέμει μια ουρά...
 Αυτός ο Τούρκος Τούρκο θα με κάνει...

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2555 στις: Μάρτιος 03, 2011, 10:32:50 μμ »
Συγγνώμη που θα το πω αλλά ... εδώ βαρκούλες πνίγονται, καράβια αρμενίζουν...

μαλλον το αντιστροφο λεει η παροιμια. "εδω καραβια πνιγονται,βαρκούλες αρμενιζουν" ;D ;D

ειναι "φυσικο" οι βαρκουλες να "πνίγονται" (μικρες οπως ειναι), ενω τα καραβια να ...αρμενιζουν!

οταν λες "βαρκουλες" τι ακριβως εννοεις marion μου? Και τα "καραβια" ποια ειναι?
γιατι,ξερεις,  στην ιδια λογικη καποιου που ρωταει αν θα γινει ασεπ, εντασσω και ολα τα προβληματα του κλαδου.

Εννοώ ότι είναι τόσες πολλές οι εξελίξεις και όλα όσα συμβαίνουν, με τις συγχωνεύσεις σχολείων, την ενδεχόμενη χρεωκοπία ή έστω αναδιάρθρωση του χρέους της χώρας μας, με τις περικοπές των επιδομάτων και στους καθηγητές που θα υπαχθούν στο ενιαίο μισθολόγιο, με τις μειώσεις στις προσλήψεις, με το ό,τι δεν ξέρουμε ακόμη πόσοι και ποιοι θα διοριστούν τη νέα χρονιά και άλλα πολλά, που νομίζω ότι όλοι τα ξέρουμε και είναι περιττό να τα καταγράψω εδώ, που όταν διαβάζω συνεχώς διατυπώσεις ερωτημάτων για το πότε θα διαξαχθεί ο επόμενος διαγωνισμός, θεωρώ πολύ απλά ότι ασχολούμαστε με κάτι εξαιρετικά ασήμαντο τη δεδομένη στιγμή και υπό τις συνθήκες οι οποίες επικρατούν. Δε ζήτησα από κανέναν να συμφωνήσει μαζί μου, απλά διατύπωσα τη σκέψη μου. Ας γίνει ο διαγωνισμός όποτε είναι να γίνει. Όσοι θέλουν να διαβάσουν, ας διαβάζουν, δικαίωμά τους, αλλά το να επαναλαμβάνουμε διαρκώς το ίδιο ερώτημα: "πότε θα διεξαχθεί ο διαγωνισμός" όταν αυτήν τη στιγμή δεν ξέρουν στην ίδια την κυβέρνηση τι τους γίνεται και η χώρα συνεχώς βουλιάζει, είναι μάλλον βαρετό, κατά τη γνώμη μου πάντα.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2556 στις: Μάρτιος 04, 2011, 12:29:14 πμ »
Συμφωνώ... ;)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2557 στις: Μάρτιος 04, 2011, 09:20:34 πμ »

Εννοώ ότι είναι τόσες πολλές οι εξελίξεις....., που όταν διαβάζω συνεχώς διατυπώσεις ερωτημάτων για το πότε θα διαξαχθεί ο επόμενος διαγωνισμός, θεωρώ πολύ απλά ότι ασχολούμαστε με κάτι εξαιρετικά ασήμαντο τη δεδομένη στιγμή και υπό τις συνθήκες οι οποίες επικρατούν.......
 

συμφωνω και γω αλλα να κανω μια παρατηρηση πανω σε αυτο που εκανα παραπομπη.

Ασημαντο ειναι για μας που δωσαμε ΑΣΕΠ 2 και 3 φορες. Για τους νεους συναδελφους ενας διαγωνισμος ειναι κατι, μεσα στο τίποτα οπως λες.Δινει εστω μια ψευδαισθηση,αν οχι ελπιδα. Και στους δυσκολους καιρους που ζουμε αυτο εχει αλλη βαρυτητα για τα νεα παιδια. θελουν απο καπου να πιαστουν. Ας ερθουμε εστω για μια στιγμη στη δικη τους θεση και θα τους καταλαβουμε.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2558 στις: Μάρτιος 04, 2011, 11:58:08 πμ »
παραδόξως θα συμφωνήσω με ΜΑΡΚΟ ....κρίμα μόνο στα χρήματα που θα δοθούν για φροντιστήρια μόνο αυτό

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2559 στις: Μάρτιος 04, 2011, 12:10:35 μμ »
Παιδιά ο διαγωνισμός μάλλον, το τονίζω, μάλλον πάει για το 2013, γιατί δεν θα καταφέρει να διορίσει φέτος όσους χρωστά διορισμό.

Τεκμηριώνω με στοιχεία:

Φέτος θα γίνει πρόσληψη 6700 ατόμων

3000 είναι οι νοσηλευτές
170 είναι οι απόφοιτοι σχολών δημόσιας διοίκησης και Τοπικής αυτοδιοίκησης
80 άτομα είναι στο λιμενικό
500 είναι οι ειδικοί φρουροί
500 σύμφωνα με πληροφορίες θα είναι οι προσληφθέντες μέσω πανελληνίων σχολή αστυφυλάκων (υπάρχει σενάριο για περισσότερους μετα απο τα γεγονότα)
600 άτομα θα είναι στις σχολές αξιωματικών και υπαξιωματικών
78 δικαστικοί
500 ειδική αγωγή (ο κονδύλι καταγράφεται στον προϋπολογισμό του 2011)

αν αθροισετε τις προσλήψεις αυτές είναι 5428

μένουν 1272 θέσεις

σε αυτές έχουμε

εκκρεμούν 700 προσλήψεις πανεπιστημιακών -δυστυχώς καταγράφονται ως προσλήψεις του Υπουργείου Παιδείας -
είναι άγνωστο πόσους θα πάρει ..η πρόθεση ήταν για όλους , τελικά έγιναν 300 και ακόμα δεν είναι σίγουρο

500 στην τοπική αυτοδιοίκηση

300 στο Υπουργείο οικονομικών

700 περίπου διοριστέοι ΑΣΕΠ καθηγητών

αποκλείεταοι να τους πάρει όλους.....

τι σημαίνει αυτό: Φέτος θα πάρει επιτυχόντες ΑΣΕΠ, θα της μείνει το 40% που θα πάει την επόμενη χρονιά...οπότε ΑΣΕΠ το 2013

η μόνη περίπτωση να γίνει ΑΣΕΠ το 2012 είναι να κάνει μόνο για ορισμένες ειδικότητες και όχι για το σύνολο...και η προϋπόθεση να τελειώσει με εκκρεμότητες, μάλιστα πρόθεσή της ήταν να κάνει ΑΣΕΠ το 2012 μόνο  για Αθμια...


Γι' αυτό λοιπόν όταν την ρωτάνε αν θα κάνει ΑΣΕΠ λέει είναι στις προθέσεις μας...δεν εξαρτάται απο αυτήν....θα εξαρτηθούν όλα απο τα άτομα που θα πάρει φέτος που θα είναι μηδαμινά.........

Αυτά λοιπόν...


Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2560 στις: Μάρτιος 04, 2011, 01:46:57 μμ »
Kαι εγώ συμφωνώ με τα παραπάνω του συναδέλφου arist2 . Μπορεί βέβαια να πάει τέλος του 12 ή αρχές του 13 .Αλλά ρε παιδιά και λογικά να το πάρετε ,που θα βρει λεφτά για ένα τόσο μεγάλο διαγωνισμό ; Πως θα πληρώσει τους επιτηρητές του διορθωτές , τα τετράδια ,τις επιτροπές ;Δεν είναι απλά τα πράγματα για έναν ΑΣΕΠ τόσο μεγάλου εύρους .Εδώ δεν είχε να πληρώσει τους διορθωτές των Πανελληνίων πέρυσι ,ενώ αναπληρώτρια φίλη μου από τις Πανελλήνιες που ήταν επιτηρήτρια δεν πήρε τα χρηματά της ακόμα .Ήρεμα όλοι μας γιατί έχει δίκιο η marion ,της οποίας σέβομαι τις απόψεις της ,για τα όσα συμβαίνουν γύρω μας .Τα πάντά είναι ανοικτά ακόμα και το σενάριο των εκλογών ....Πάντως εμένα το αυτί μου ( ή αφτί μου ρε παιδιά ,τα έχω χάσει λίγο)πήρε κάτι που έλεγε προς το παρόν όχι ΑΣΕΠ . Και θυμηθείτε ότι τίποτα δεν της υπαγορεύει η τρόικα .Μόνη της τα κάνει άρματα για έναν ανεξήγητο λόγο... ???

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2561 στις: Μάρτιος 04, 2011, 02:04:21 μμ »
Eπιτελους αυτα ελεγα και εγω τοσο καιρο και επεμενα γιατι βαρεθηκα τους φροντιστηριαρχες να πουλανε φρουδες ελπιδες οπως και τις εφημεριδες το 09 λεγανε για ασεπ το 10 μετα για το 11 τωρα για αρχες του 12 ενω βλεπουμε τις τασεις τις κυβερνητικες .Εχουμε ενα γενικο χαμο αλλα η εκμεταταλευση εκμεταλευση οτι αρπαξει ο καθενας!  Αφου ανακοινωσε οτι θα παει σ'εναν γενικο ασεπ οχι ανα ειδικοτητα και αφου δεν τελειωνουν οι διοριστεοι μ'ολα αυτα που γινονται μυαλο θελει ή πλουσια φαντασια;Συμφωνω και με τη dina 94 και ο επομενος ασεπ οταν γινει θα 'ναι μαζικος γιατι πλεον δεν θα υπαρχει 24μηνο και 40 αρα οντως πολυεξοδος βεβαια απ'την αλλη δεν ξερουμε με μια αρση ή με μειωμενες αποδοχες ποσοι θα ανδιαφερονται πια.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 04, 2011, 02:26:43 μμ από anixia »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160925
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 737
Σύνολο: 751

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.