*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02  (Αναγνώστηκε 633749 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ifilitisvikys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We rock!
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #490 στις: Νοέμβριος 19, 2007, 09:01:08 μμ »
Δεν περιορίζεται σε τεστάκια. Βασικά έχει συνοπτικά τη θεωρία. Απλά (αν θυμάμαι καλά) στο τέλος κάθε μέρους έχει τις ερωτήσεις που μπήκαν σε προηγούμενους ΑΣΕΠ και που σχετίζονται με αυτά που πραγματεύεται το συγκεκριμένο μέρος. Για τεστάκια είχα πάρει κάποια στιγμή το Τηλέραμα με τα 6 cd. Χρόνια είχα να αγοράσω τηλεπεριοδικό! Φυσικά δεν προλαβα να τα κάνω όλα (1200 ερωτήσεις είχε συνολικά). Κάτι λίγα ενδεικτικά.
«Η αριθμητική καταλήγει στη Φιλολογία, κι η Φιλολογία στο έγκλημα...»
Ε. Ιονέσκο, "Το μάθημα"

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:39:51 »

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #491 στις: Νοέμβριος 19, 2007, 10:08:59 μμ »
Το βιβλίο λεγόταν "Γενική διδακτική μεθοδολογία. Γενικά ψυχοπαιδαγωγικά θέματα". Περίπου 250 σελίδες, σε δύο μέρη η διάρθρωση της ύλης. Το πρώτο είχε ορισμένα ιστορικά στοιχεία, σχολές και τάσεις των παιδαγωγικών μεθόδων και το δεύτερο έθιγε πιο πρακτικά ζητήματα, καθημερινότητα και διδακτική πράξη. Κατ' εμέ πολύ καλό και χρήσιμο, γιατί αφενός είχα άγνοια από παιδαγωγικά, αφετέρου δεν είχα και καμιά όρεξη να ασχοληθώ και πολύ. Τα βασικά, τα ουσιώδη και τα απολύτως απαραίτητα. Σε αυτό μπορώ να πω ότι υπερκαλύφθηκα. Γενική διδακτική έγραψα 75.

Δες και τιμή, λεπτομέρειες, εξώφυλλο:
http://aboutbooks.gr/index.php?option=com_presentbook&id=109865

Κι εγώ μόνο αυτό διάβασα για παιδαγωγικά και έγραψα 93. Είναι κάπως προχειρογραμμένο, αλλά σε καλύπτει.

Αποσυνδεδεμένος RETA.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #492 στις: Νοέμβριος 19, 2007, 10:39:06 μμ »
Κι εγώ αυτό διάβασα από το Μεταίχμιο, και ένα άλλο που είχε εκδόσει ο Μπόνιας, πιο προχειρογραμμένο βέβαια αλλά   συνέκρινα τα θέματα και το ένα συμπλήρωνε το άλλο..Βέβαια εγώ είμαι ΠΕ60 και σε μας έπαιξε και τελικά έπεσε πολύς Κιτσαράς..
 Ό'τι απορίες είχα έμπαινα στο google και μου τις έλυνε όλες..Από αυτά διάβασα και τον Ματσαγγούρα ,τα πολύ sos..Τελικά έγραψα 91.50, κάτι που δεν το περίμενα καθόλου.. Σας εύχομαι καλή επιτυχία και να έχετε πείσμα!!Πολλές φορές είπα ότι θα τα παρατήσω, αλλά μετά πείσμωνα , δαγκωνόμουνα κι έλεγα ότι θα τα καταφέρω...
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #493 στις: Νοέμβριος 19, 2007, 10:42:58 μμ »
Tα παιδαγωγικά δεν είναι αυτό που πρέπει να φοβίζει κι επειδή ο χρόνος είναι πολύτιμος καλύτερα κανείς να τον διαθέσει στ' άλλα αντικείμενα.Προσωπικά δεν είχα διαβάσει τίποτα γιατί δεν είχα την ευχέρεια χρόνου, είχα μόνο στο νου μου ότι συνήθως η σωστή απάντηση είναι αυτή που είναι υπέρ του μαθητή.Τελικά πήρα 80,47. Εξάλλου , αν δείτε και τις απαντήσεις που έδιναν τα φροντιστήρια απέκλιναν σ' ένα ποσοστό από τις επίσημες του Ασέπ.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:39:51 »

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #494 στις: Νοέμβριος 20, 2007, 12:25:19 πμ »
Ευχαριστώ παιδιά ! :)

Με ξεμπλοκαρατε ως ένα βαθμό!
Θα πάω αύριο να δω τον τόμο από το μεταίχμιο και στην πορεία εννοείται ότι θα ξαναζητήσω τη βοήθεια σας!!!
Τελικά θέλει πείσμα, υπομονή και πρόγραμμα έτσι?
Προσπαθώ να μπω σε ένα πρόγραμμα να διαβάζω κάθε μέρα και από λίγο αλλα δεν μπορώ.
Απο αύριο ελπίζω να σας ξαναγράψω και να έχω κάνει κάτι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αξίζει όλη αυτή η προσπάθεια! ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 8)

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #495 στις: Νοέμβριος 20, 2007, 12:36:09 πμ »
Mη ξεχασεις να διαβασεις τις προηγουμενες σελιδες σε αυτο το θεμα. Πιασε τες μια μια απο την αρχη και θα βρεις υλικο για αρχαια και για νεα. Επισης η ioanna 89 εχει ανεβασει στο rapid share τα βιβλια του καθηγητη απο το παιδαγωγικο ινστιτουτο για να τα κατεβασεις. Θα σε βοηθησουν πολυ. Αν το διαβασεις ολο το θεμα θα σου λυθουν πολλες αποριες. Κρατα σημειωσεις. Καλη αρχη και καλη επιτυχια :D :D :D :D :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #496 στις: Νοέμβριος 20, 2007, 12:48:42 πμ »
Mη ξεχασεις να διαβασεις τις προηγουμενες σελιδες σε αυτο το θεμα. Πιασε τες μια μια απο την αρχη και θα βρεις υλικο για αρχαια και για νεα. Επισης η ioanna 89 εχει ανεβασει στο rapid share τα βιβλια του καθηγητη απο το παιδαγωγικο ινστιτουτο για να τα κατεβασεις. Θα σε βοηθησουν πολυ. Αν το διαβασεις ολο το θεμα θα σου λυθουν πολλες αποριες. Κρατα σημειωσεις. Καλη αρχη και καλη επιτυχια :D :D :D :D :D :D :D


Τι να πω! Τυχαία ανακάλυψα το site, και εχω μείνει έκπληκτη.
Ειστε όλοι τρομεροί
Ευχαριστώ για τη βοήθεια! :D

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #497 στις: Νοέμβριος 21, 2007, 11:41:15 μμ »
Γεια σας κι απο μένα. Εγω πάλι πιστευω πως τα παιδαγωγικά δεν είναι τόσο απλή υπόθεση. Μπορεί στον ασεπ του 2007 τα θέματα να ήταν κάπως "βατά" από την άποψη ότι δεν ζητήθηκαν σχολές και θεωρία παιδαγωγικής, αλλά, αν δείτε θέματα παλιότερων διαγωνισμών θα διαπιστώσετε ότι είχαν αρκετά μεγάλο βαθμό δυσκολίας. Τουλαχιστον εμένα τα περσινά θέματα μου φάνηκαν πολύ πιο απλά απο εκείνα του 2005. Τότε με το ζόρι έγραψα 63 και μάλιστα αυτό μου κόστισε το διορισμό. Είχα διάβασει Καψάλη μόνο. Περισυ διάβασα και Ματσαγγούρα αλλά πιστεύω ότι και να μην τους είχα διαβάσει πάλι τον ίδιο βαθμό θα έγραφα(περιπου 78), γιατί - επαναλαμβάνω- στα θέματα μπορούσε να απαντήσει και κάποιος που δεν είχε διαβάσει καλά. Μπορει λοιπόν στον επόμενο ασεπ να πέσει περισσότερη θεωρία παιδαγωγικής(σχολές, εκπρόσωποι,κτλ) κι οχι τόσο αντιμετώπιση δυσκολιων μέσα στην τάξη( που σαφώς είναι κάτι πιο απλό, γιατί είσαι πάντα υπέρ του μαθητή).
Οπότε, καλό είναι να είμαστε προετοιμασμένοι για παν ενδεχόμενο. Δεν ξέρω αν συμφωνείτε κι εσείς. 
Καλο βράδυ. :)

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #498 στις: Νοέμβριος 21, 2007, 11:48:42 μμ »
συμφωνω απολυτα με την μαριτα. αλλωστε ποτε τα θεματα δε μοιαζουν με τα προηγουμενα

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #499 στις: Νοέμβριος 22, 2007, 09:38:03 πμ »
Συμφωνω κι εγω απολυτα με marita και πιστευω οτι την επομενη φορα 2008 θα ειναι λιγο τσιμπιμένα.αυτα του 2006 ηταν "τι κανει νιαου νιαου στα κεραμύδια".
Εκεινο που θα προτεινα ειναι να πει ο καθενας μας πια βιβλια θεωρει πιο κατάλληλα για μια σωστη προετοιμασια. κυκλοφορουν εκατονταδες στο εμποριο αλλα πολυ λιγα ειναι τα "καλα".Εννοειται πως "καλο" βιβλιο θεωρουμε αυτο που εχουμε ηδη διαβασει για παλαιότερους διαγωνισμους και πιστευουμε οτι αξίζει τον κοπο να το ξαναδιαβασουμε.
Να κανουμε λοιπον μια λιστα με 4-5 πολυ καλα βιβλια.
Ας αρχισω πρωτος. Λοιπον, προτεινω το " Η Σχολική Τάξη" του Η.Ματσαγγούρα.
και το "Παιδαγωγικα - Διδακτική" του Χρήστου Κάτσικα.
          Καλημερα σε όλους.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος theano_pe02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #500 στις: Νοέμβριος 22, 2007, 10:40:17 πμ »
Καλημερα κ απο μενα  :) Συγνωμη,να ρωτησω κατι...επειδη σκεφτομαι να δωσω πρωτη φορα ΑΣΕΠ -κι εγω το καημενο, να παρω την κρυαδα, μη μεινω με το παραπονο  :-\- ο επομενος διαγωνισμος θα γινει μεσα στο 2008? οχι 2009? ???
theano ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #501 στις: Νοέμβριος 22, 2007, 10:48:57 πμ »
Κοιτα, theano pe02
ο τελευταιος διαγωνισμος εγινε τον ιανουαριο του 2007 αλλα η προκήρυξη ειχε βγει αυγουστο  2006. επειδη η συμμετοχη ηταν μεγαλη ειπαν οι αρμόδιοι του ασεπ οτι δεν προλάβαιναν να τον κανουν πριν τον γενάρη του 2008. μας ειχαν σε αναμμενα καρβουνα απο οκτωβριο  σε δεκεμβριο κλπ. ευτυχως γιατι η υλη ηταν τεραστια και δεν εβγαινε σε 2 μηνες που ηθελαν αυτοι.
ετσι λοιπον και ο επομενος θα προκηρυχθει καλοκαιρι και θα γινει τελος 2008 ή αρχες 2009.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος theano_pe02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #502 στις: Νοέμβριος 22, 2007, 10:54:33 πμ »
Ευχαριστω marko! Αρα προλαβαινω ως τοτε να αποκτησω μια "ιδεα" για το αντικειμενο, αν και προσωπικα δεν μπορω να αρχισω απο τωρα διαβασμα γιατι δεν θα την "βγαλω καθαρη" ως το τελος  ;D ;D
theano ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #503 στις: Νοέμβριος 22, 2007, 11:01:20 πμ »
Σιγουρα εχεις και τον καιρο και το φορουμ που βοηθανε εδω τα παιδια αρκετα. αυτο θα το δεις πιο καθαρα στην πορεια, ειδικα οταν ανακοινωθει η υλη.
καλη προσπαθεια, κουραγιο,δυναμη,θεληση,πεισμα,επιμονη... ( η συνταγη της επιτυχιας )
 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159811
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 492
Σύνολο: 500

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.