*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02  (Αναγνώστηκε 640109 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chriskas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1512 στις: Αύγουστος 01, 2008, 10:14:51 πμ »
Καλημέρα!
Θα ήθελα να παρέμβω λίγο στη συζήτηση σχετικά με το διάβασμα ασεπ.
Προτείνω να περιοριστεί ο υποψήφιος
 ΑΡΧΙΚΑ σε ό,τι έχει να κάνει με τα ΣΧΟΛΙΚΑ, σε όλα τα γνωστικά αντ/να...
Δλδ σχόλια, υποσημειώσεις, παραπομπές, εικόνες, παράλληλα κείμενα, οδηγίες Π.Ι., εισαγωγές των κειμένων κλπ.
Αυτά όλα τέλεια, απέξω και ανακατωτά!
ΜΕΤΑ, σε 2η φάση, ΑΝ υπάρχει χρόνος, μπορείτε να ρίξετε μια ματιά σε επιπλέον επιλεγμένη βιβλιογραφία.
Μην αναλώνεστε σε αναζήτηση και αγορά άσκοπη βιβλίων προσπαθώντας να ''πιάσετε'' όλα τα θέματα. Αυτό είναι αδύνατον+χάσιμο χρόονου+οικονομική αφαίμαξη..
Δεν ωφελεί απλή ανάγνωση - πέρασμα . Θέλει εμπέδωση = επαναλήψεις του ίδιου βιβλίου. Και αυτό δεν μπορεί να επιτευχθεί με τόσα εξτρα βιβλία. Δεν είμαστε υπεράνθρωποι!
Το ασεποδιάβασμα δεν έχει σχέση με το διάβασμα στο πανεπιστήμιο ή στο μεταπτυχιακό. Έχει σχέση με τις πανελλαδικές του παλιού καιρού (δέσμη).
Αυτά τα λίγα με κάθε καλή διάθεση και την ευχή όλα να πάνε κατευχήν για όλους όσους κουράζονται και μοχθούν και θυσιάζουν πράγματα προς επίτευξη του στόχου!
Καλή δύναμη  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:24:09 »

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1513 στις: Αύγουστος 01, 2008, 11:17:11 πμ »
 :DΝα'σαι καλά! Διαβάζουμε για αγορές άπειρων βιβλίων και αγχωνόμαστε όσοι δίνουμε πρώτη φορά..
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1514 στις: Αύγουστος 01, 2008, 11:53:17 πμ »
Καλημέρα!
Θα ήθελα να παρέμβω λίγο στη συζήτηση σχετικά με το διάβασμα ασεπ.
Προτείνω να περιοριστεί ο υποψήφιος
 ΑΡΧΙΚΑ σε ό,τι έχει να κάνει με τα ΣΧΟΛΙΚΑ, σε όλα τα γνωστικά αντ/να...
Δλδ σχόλια, υποσημειώσεις, παραπομπές, εικόνες, παράλληλα κείμενα, οδηγίες Π.Ι., εισαγωγές των κειμένων κλπ.
Αυτά όλα τέλεια, απέξω και ανακατωτά!
ΜΕΤΑ, σε 2η φάση, ΑΝ υπάρχει χρόνος, μπορείτε να ρίξετε μια ματιά σε επιπλέον επιλεγμένη βιβλιογραφία.
Μην αναλώνεστε σε αναζήτηση και αγορά άσκοπη βιβλίων προσπαθώντας να ''πιάσετε'' όλα τα θέματα. Αυτό είναι αδύνατον+χάσιμο χρόονου+οικονομική αφαίμαξη..
Δεν ωφελεί απλή ανάγνωση - πέρασμα . Θέλει εμπέδωση = επαναλήψεις του ίδιου βιβλίου. Και αυτό δεν μπορεί να επιτευχθεί με τόσα εξτρα βιβλία. Δεν είμαστε υπεράνθρωποι!
Το ασεποδιάβασμα δεν έχει σχέση με το διάβασμα στο πανεπιστήμιο ή στο μεταπτυχιακό. Έχει σχέση με τις πανελλαδικές του παλιού καιρού (δέσμη).
Αυτά τα λίγα με κάθε καλή διάθεση και την ευχή όλα να πάνε κατευχήν για όλους όσους κουράζονται και μοχθούν και θυσιάζουν πράγματα προς επίτευξη του στόχου!
Καλή δύναμη  :)

Σωστότατα αυτά που λές chriskas. Το πρόβλημα όμως είναι ότι όταν αποδεδειγμένα τα σχολικά βιβλία (ειδικά στην Ιστορία) δεν επαρκούν γι' αυτές τις εξετάσεις, τότε ποιο το νόημα να αρκεστεί κάποιος στα σχολικά; Δε λέω να πάρεις 500 βιβλία για κάθε περίοδο, αλλά ένα και καλό είναι απολύτως απαραίτητο. Ούτως ή άλλως όπως το είχε τοποθετήσει το θέμα κάποιος συνάδελφος, τα σχολικά βιβλία απευθύνονται σε μαθητές. Οι εξεταστές έχουν πολλή περισσότερες απαιτήσεις.

Αποσυνδεδεμένος chriskas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1515 στις: Αύγουστος 01, 2008, 12:29:32 μμ »

 τα σχολικά βιβλία απευθύνονται σε μαθητές. Οι εξεταστές έχουν πολλή περισσότερες απαιτήσεις.
[/quote]

Αυτό ακριβώς προσπάθησα να δείξω με το ποστ, ότι αρκούν σε μεγάλο βαθμό και μάλιστα σε συνάρτηση το χρόνου που απομένει.
Να εξηγήσω καλύτερα. [Πάντα σύμφωνα με την προσωπική μου άποψη και όχι απαραίτητα σωστή, ή αποκλειστικά σωστή  :)]

αρχαία: το μοναδικό κομμάτι που δεν επαρκούν ίσως τα σχολ., σε 3-4 ερωτήσεις, είναι η γραμματολογία. Πάλι όμως, μπορείς να μάθεις πρώτα ΤΕΛΕΙΑ όλα τα σχολικά και το τριπλό (ιστορία α,β,γ,)? Αν ναι (πράγμα πολύ δύσκολο) ΤΟΤΕ διάβασε κάτι επιπλέον. Σκέψου ότι η γραμματολ πιάνε το 1/4 της βαθμολογίας (λίγο) Οι άλλες ερωτήσεις το 3/4 (πολύ) Αξίζει για το 1/4 του 1 από τα 5 μαθήματα να αφιερώσεις τόσο χρόνο για γεωργοπαπαδ κλπ? νομίζω πως όχι. Τα σχολικά στο γνωστ+διδακτ είναι αρκετά. Αν δεις προσεκτικά τα θέματα των τελευταίων ετών το βλέπεις. Επίσης δεν είναι δυνατόν το υπεπθ να ακυρώσει τα ίδια του τα βιβλία και να ''δώσει προβάδισμα'' στα βιβλία του εμπορίου. Είναι σαν να αυτοακυρώνεται. Επιίσης, προοριζόμαστε να διδάξουμε αυτά τα βιβλία. ό,τι γράφουν πρέπει να μάθουμε!

νέα: Επίσης, μόνο για το γνωστικό εισαγωγές σχολικών, εισαγωγικά σημειώματα, και ιστορία 3 τάξεων. Υπεραρκετά! Αν θες και διδακτ., τότε και αναλύσεις (δε γνωρίζω περισσότερα γιατί δε διάβασα)

ιστορία: Εδώ ίσως είναι που χρειάζεται το κάτι παραπάνω. Εγώ είχα διαβάσει μόνο Wilcken. Και εννοείται όλα τα σχολικά. Δεν προλάβαινα παραπάνω. Και προτίμησα να σιγουρέψω τα στάνταρ (αρχαία, νέα) παρά να αφιερώσω έξτρα χρόνο σε κάτι αβέβαιο. Ποιος σε βεβαιώνει ότι θα στηριχτούν στον οστρογκόρσκι και όχι στον Καραγιαννόπουλο πχ?

Τι να πω.. τίποτα δεν είναι βέβαιο σε αυτό το διαγωνισμό.. Απλά κάποια γενικά πράγματα νομίζω είναι φιξ.
Όπως ότι πρέπει κανείς να αφήνει αρκετά δεν ξέρω στα πολλαπλής.. να μην πολυρισκάρει γιατί με την αρνητική έρχεται μπούμερανγκ.
Ελπίζω να μην κούρασα με το μεγάλο ποστ.  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:24:09 »

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1516 στις: Αύγουστος 01, 2008, 01:23:21 μμ »

 τα σχολικά βιβλία απευθύνονται σε μαθητές. Οι εξεταστές έχουν πολλή περισσότερες απαιτήσεις.

Αυτό ακριβώς προσπάθησα να δείξω με το ποστ, ότι αρκούν σε μεγάλο βαθμό και μάλιστα σε συνάρτηση το χρόνου που απομένει.
Να εξηγήσω καλύτερα. [Πάντα σύμφωνα με την προσωπική μου άποψη και όχι απαραίτητα σωστή, ή αποκλειστικά σωστή  :)]

αρχαία: το μοναδικό κομμάτι που δεν επαρκούν ίσως τα σχολ., σε 3-4 ερωτήσεις, είναι η γραμματολογία. Πάλι όμως, μπορείς να μάθεις πρώτα ΤΕΛΕΙΑ όλα τα σχολικά και το τριπλό (ιστορία α,β,γ,)? Αν ναι (πράγμα πολύ δύσκολο) ΤΟΤΕ διάβασε κάτι επιπλέον. Σκέψου ότι η γραμματολ πιάνε το 1/4 της βαθμολογίας (λίγο) Οι άλλες ερωτήσεις το 3/4 (πολύ) Αξίζει για το 1/4 του 1 από τα 5 μαθήματα να αφιερώσεις τόσο χρόνο για γεωργοπαπαδ κλπ? νομίζω πως όχι. Τα σχολικά στο γνωστ+διδακτ είναι αρκετά. Αν δεις προσεκτικά τα θέματα των τελευταίων ετών το βλέπεις. Επίσης δεν είναι δυνατόν το υπεπθ να ακυρώσει τα ίδια του τα βιβλία και να ''δώσει προβάδισμα'' στα βιβλία του εμπορίου. Είναι σαν να αυτοακυρώνεται. Επιίσης, προοριζόμαστε να διδάξουμε αυτά τα βιβλία. ό,τι γράφουν πρέπει να μάθουμε!

νέα: Επίσης, μόνο για το γνωστικό εισαγωγές σχολικών, εισαγωγικά σημειώματα, και ιστορία 3 τάξεων. Υπεραρκετά! Αν θες και διδακτ., τότε και αναλύσεις (δε γνωρίζω περισσότερα γιατί δε διάβασα)

ιστορία: Εδώ ίσως είναι που χρειάζεται το κάτι παραπάνω. Εγώ είχα διαβάσει μόνο Wilcken. Και εννοείται όλα τα σχολικά. Δεν προλάβαινα παραπάνω. Και προτίμησα να σιγουρέψω τα στάνταρ (αρχαία, νέα) παρά να αφιερώσω έξτρα χρόνο σε κάτι αβέβαιο. Ποιος σε βεβαιώνει ότι θα στηριχτούν στον οστρογκόρσκι και όχι στον Καραγιαννόπουλο πχ?

Τι να πω.. τίποτα δεν είναι βέβαιο σε αυτό το διαγωνισμό.. Απλά κάποια γενικά πράγματα νομίζω είναι φιξ.
Όπως ότι πρέπει κανείς να αφήνει αρκετά δεν ξέρω στα πολλαπλής.. να μην πολυρισκάρει γιατί με την αρνητική έρχεται μπούμερανγκ.
Ελπίζω να μην κούρασα με το μεγάλο ποστ.  :)

[/quote]

Συμφωνώ!  ;)

Έχεις διοριστεί εσύ chriskas; Για να παίρνουμε και λίγο θάρρος δηλαδή.

Αποσυνδεδεμένος ifilitisvikys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We rock!
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1517 στις: Αύγουστος 01, 2008, 01:39:31 μμ »
Συμφωνώ με chriskas και επαυξάνω.
Στα αρχαία περιορίστηκα στα σχολικά. Κάποια τα είχα διδάξει. Σίγουρα χρησιμοποίησα βοηθήματα, πχ στην Αντιγόνη, ώστε να έχω τα πάντα συγκεντρωμένα μαζί (μετάφραση, σχόλια). Όταν είχα Σοφοκλή στο πανεπιστήμιο είχα την πολυτέλεια να ψάχνω βιβλιογραφία, κριτικό υπόμνημα, σχόλια, πολιτιστικές παραμέτρους και της Παναγιάς τα μάτια. Εδώ δεν είναι πανεπιστήμιο. Χρειάζεται ταχύτητα και αποδοση το διαβασμα, γιατί περιμένει ένα βουνό μαθήματα. Στα γραμματολογικά των αρχαίων, και με το ίδιο σκεπτικό, περιοριορίστηκα στις εισαγωγές όλων (εννοώ και αυτών που ήταν εκτός ύλης πχ Ηρόδοτος, Ξενοφών) των σχολικών βιβλίων. Με κάλυψαν σε σημαντικό βαθμό και κάτι ακόμη: βρήκα από τη wikipedia τις περιλήψεις των τραγωδιών. Πάντα ρωτάνε κάτι από εκεί. Έπιασα 7/10 ερωτήσεις τελικά. Αλλά έγραψα καλά στις 2 ερωτήσεις ανάπτυξης που ήταν από σχολικά βιβλία.

Στα νέα επειδή έχω κάνει μεταπτυχιακό στα νεοελληνικά, ξέρω τη γραμματολογία του Λίνου Πολίτη απ'έξω. Οπότε ιστορία λογοτεχνίας δεν διάβασα, απλά ξεφύλλισα ένα απόγευμα τον Πολίτη. Τη συνιστώ. Για όποιον δεν έχει το χρόνο να τη διαβάσει όλη (είναι 300 σελ), κυκλοφορεί και σε συνοπτική έκδοση, κάπου 70 σελίδες. Στην γλώσσα πήρα όλα τα σχολικά και σε 2-3 μέρες (δε νομίζω ότι χρειάζεται παραπάνω) διάβασα όλη τη θεωρία. Αν την μαζέψεις δεν είναι πάνω από 20 σελίδες σύνολο. Τρόποι ανάπτυξης παραγράφου κτλ. Πολύ λίγα. Αναλύσεις στα κείμενα να διαβάσει όποιος έχει σκοπό να γράψει διδακτική νέων. Αλλιώς είναι χαμένο διάβασμα. Τα νέα για εμένα είναι σίγουροι βαθμοί. Με λίγο διάβασμα, μπορεί να γίνει το βαρόμετρο για να ισοσκελίσεις ένα κακό βαθμό αλλού. Να μην τα πολυλογώ, εγώ έπιασα 93. Και ασχολήθηκα μόνο 4-5 μέρες.

Στην ιστορία που διάβαζα 2 μήνες να μην πω τι πήρα! 58... Και να φανταστεί κανείς ότι 2 μήνες μου πήρε να μάθω νεράκι τα σχολικά... Δεν κοίταξα τίποτα εξωσχολικό, κάποιες ερωτήσεις τις απάντησα από γενικές γνώσεις που έχω, κανα 2 ήταν αναμνήσεις από κάτι βυζαντινά μαθήματα στο πανεπιστήμιο...δεν μπορώ να συμβουλεύσω κάτι άλλο, γιατί η Ιστορία παραλίγο να μου κοστίσει το διορισμό μου. Μια μόνο ερώτηση να είχα απαντήσει αλλιώς, ήμουν έξω από διοριστέους. Για αυτό σκέφτομαι ότι ο διαγωνισμός είναι συνάρτηση 4 πραγμάτων: διάβασμα+πείρα+γενικές γνώσεις+ΤΥΧΗ... Το τελευταίο σε μεγάλη αναλογία...

Καλή επιτυχία σε όλους.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2008, 01:46:53 μμ από ifilitisvikys »
«Η αριθμητική καταλήγει στη Φιλολογία, κι η Φιλολογία στο έγκλημα...»
Ε. Ιονέσκο, "Το μάθημα"

Αποσυνδεδεμένος chriskas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1518 στις: Αύγουστος 01, 2008, 02:10:59 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα με τη filitisvikys (και στις μουσικές προτιμήσεις  ;))
Απλά να διευκρινήσω ότι στα νέα οι εισαγωγές μου έχουν πει ότι στηρίζονται στον Πολίτη (για την ακρίβεια τον ξεπατικώνουν). Άρα μάλλον αρκεί ή το 1 ή το άλλο.
Ναι, διορίζομαι τώρα.
Θέλει πείσμα και έξυπνο διάβασμα, όχι ό,τι πέσει στα χέρια μας, αλλά ό,τι επιλέγουμε εμείς βάσει χρόνου και συνολικής θεώρησης ύλης=βουνό.
Δεν ωφελεί να γράψεις 100 στο 1 που έχεις αφιερώσει 6 μήνες και 30 στα άλλα 3 που τελικά δεν πρόλαβες να διαβάσεις...
Γι'αυτό καλό είναι να τα διαβάζεις όλα παράλληλα, για να ελέγχεις ανά πάσα στιγμή πού βρίσκεσαι σε σχέση με το σύνολο της ύλης.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ, υπάρχει ακόμα άπλετος χρόνος γιια όποιον το θέλει πραγματικά!  :D
(Σβείστε το pc, τρώει χρόνο...  ;))

Αποσυνδεδεμένος ifilitisvikys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We rock!
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1519 στις: Αύγουστος 01, 2008, 02:27:42 μμ »
Αυτή η διασπορά του χρόνου σε χίλια δυο βιβλία που νομίζεις ότι θα σε βοηθήσουν είναι η μεγαλύτερη παγίδα. Έχω έναν κολλητό που ξαναδίνει και μαζεύει ό,τι βρει από σημειώσεις φροντιστηρίων, 3-4 διαφορετικά βιβλία στα παιδαγωγικά, θέλει να διαβάσει Lesky (!) για τα γραμματολογικά των αρχαίων. Του έχω φάει τα αυτιά να κάνει επιλογές και να επικεντρωθεί στα σημαντικά και να μη σκορπάει το χρόνο του σε 100 βιβλία, γιατί έτσι δεν πρόκειται να αποδώσει σε κανένα από αυτά...
«Η αριθμητική καταλήγει στη Φιλολογία, κι η Φιλολογία στο έγκλημα...»
Ε. Ιονέσκο, "Το μάθημα"

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1520 στις: Αύγουστος 01, 2008, 04:50:52 μμ »
Υπάρχει κάποιος που δεν έχει ξεκινήσει ακόμη διάβασμα, να παρηγορηθώ;;;
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος anniegr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1521 στις: Αύγουστος 01, 2008, 11:03:10 μμ »
καλησπερα! μηπως εχει καποιος ακουσει για τα σεμιναρια προετοιμασιας απο τις εκδ. Μεταίχμιο???

ξερει κάποιος αν θα γίνουν φετος???

ευχαριστω!!!

Αποσυνδεδεμένος VIR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1522 στις: Αύγουστος 02, 2008, 11:36:16 μμ »
Υπάρχει κάποιος που δεν έχει ξεκινήσει ακόμη διάβασμα, να παρηγορηθώ;;;
Eγώ δεν έχω ξεκινήσει ακόμα!Οπότε μην ανησυχείς.Έλπίζω τουλάχιστον να μπορέσουμε να πιάσουμε κανένα μόριο πάνω από τη βάση.. ;D

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1523 στις: Αύγουστος 05, 2008, 11:27:18 πμ »
Να' σαι καλά βρε VIR! Τέτοια παρηγοριά άμα έχω τί άλλο θέλω ! Κοίτα, αν δεν έχουμε μεγάλες αξιώσεις, εντάξει, τότε παλεύεται...
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1524 στις: Αύγουστος 05, 2008, 11:30:19 πμ »
Ρε παιδιά επειδή έχω μείνει έξω από τα πράγματα για κάμποσο καιρό, θα με βοηθούσε πολύ αν κάποιος μου έλεγε ποια σχολικά βιβλία έχουν αλλάξει ωστε να ψάξω να τα βρω και να μη διαβάζω σαν το χαϊβάνι τα παλιά.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1525 στις: Αύγουστος 05, 2008, 11:36:58 πμ »
Από αυτά που είναι στην ύλη έχουν αλλάξει (από πέρσι) η Ιστορία της Γ Γυμνασίου και της Γ Λυκείου (γενικής). Χρειάζονται όμως και τα παλιά της Γ Λυκείου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 722
Σύνολο: 728

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.