*

Αποστολέας Θέμα: ΙΚΥ  (Αναγνώστηκε 68052 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #126 στις: Φεβρουάριος 02, 2011, 10:48:15 μμ »
To θέμα είναι αν υπάρχει κάποιο σύστημα διασταύρωσης των όποιων "παροχών"...που δεν νομίζω.
Τώρα για το ΙΚΥ έχω πολλές απορίες ειδικά στο θέμα της διαφάνειας αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2012, 10:16:32 πμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΚΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:40:40 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #127 στις: Φεβρουάριος 03, 2011, 01:15:05 πμ »
Φοβάμαι πως οι δημόσιοι υπάλληλοι θα αποκλείονται εκ των πραγμάτων από τη διαδικασία λήψης υποτροφίας.
Όσο για την διαφάνεια του ΙΚΥ, είναι γνωστό το τι έχει ακουστεί κατά καιρούς και δε χρειάζεται να αναφερθώ. Πάντως, θα προτιμούσα να δώσω εξετάσεις στο ΙΚΥ παρά να αξιολογηθώ από επιτροπή!!!

Αποσυνδεδεμένος kofia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #128 στις: Φεβρουάριος 03, 2011, 11:41:16 μμ »
Παιδιά με συγχωρείτε, ποιος σας είπε ότι υπάρχει ασυμβίβαστο δημοσιών υπαλλήλων και υποτροφίας? Το διαβάσατε κάπου αυτό και εάν ναι μπορείτε να παραθέσετε πηγές?Προσωπικά έκανα φέτος αίτηση σε 2 Ιδρύματα για υποτροφία και κανένα δεν έθεσε όρο να μην είμαι δημόσιος υπάλληλος, ίσα ίσα σε ρωτάνε εάν μπορείς να πάρεις εκπαιδευτική άδεια, με αποδοχές ή άνευ...
Μην σπέρνετε τον πανικό σε ανθρώπους που θέλουν να προσπαθήσουν για μία υποτροφία χωρίς στοιχεία...

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #129 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 12:37:59 πμ »
Μιλάω από προσωπική εμπειρία. Ιδιωτικά ιδρύματα δε χορηγούν υποτροφίες σε δημοσίους υπαλλήλους. Το έχω ψάξει στο Υπουργείο Οικονομικών. Και αν γίνεις δημόσιος υπάλληλος ενώ είσαι υπότροφος, η υποτροφία πάει περίπατο. Αν θέλεις να αναφέρεις τα ιδρύματα που χορηγούν υποτροφίες και σε δημοσίους υπαλλήλους, μπορείς να τα αναφέρεις εδὠ ή να στείλεις και π.μ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΚΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:40:40 »

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #130 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 12:56:57 μμ »
Το ίδρυμα Λάτση δίνει υποτροφίες και σε Δ.Υ. και μάλιστα πολύ καλύτερες -χρηματικά- από το ΙΚΥ, μόνο που θέτει ως προϋπόθεση την καταγωγή από Ηλεία. Υπάρχουν κι άλλα ιδρύματα (Σύλλογος Χρυσιωτών Θεσσαλονίκης κλπ). Απλώς θέλει ψάξιμο το πράγμα, δεν μπορεί να περιμένει κανείς να του χτυπήσουν την πόρτα τα ιδρύματα και να του προσφέρουν υποτροφία... Συν Αθηνά...

(δείτε σχετικά τη φετεινή απόφαση της ΠΔΕ Β.Α. http://vaigaiou.pde.sch.gr/images/stories/xorhghsh_ekpaideutikwn_adeiwn_gia_to_sxol._etos_2010_-2011.doc)
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #131 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 01:10:15 μμ »
Σίγουρα. Αλλά πολλές υποτροφίες έχουν και διάφορα κριτήρια π.χ τόπος καταγωγής,άριστα βαθμό πτυχίου,να είσαι απόφοιτος συγκεκριμένου πανεπιστημίου/πολυτεχνείου (π.χ ΕΜΠ)  κτλ.
π.χ το τμήμα που τελείωσα εγώ δεν βγάζει εύκολα αριστούχους (συνήθως έχει 1 ή 2 άτομο/χρόνο)
οπότε σε αρκετές περιπτώσεις δεν μπορείς καλύψεις τα κριτήρια που ζητούν. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2012, 09:58:49 πμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #132 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 01:14:35 μμ »
το ξέρω, ούτε στο δικό μου τμήμα ήταν εύκολο να βγάλεις πάνω από 8, γι' αυτό θεωρώ ότι το ΙΚΥ αποτελούσε μια δικλείδα ίσων ευκαιριών (αν διάβαζες και έγραφες καλά εξασφάλιζες την εκπ άδεια...)

Μου φαίνεται πως και σε αυτή την περίπτωση "όποιος πρόλαβε τον Κύριο είδε...."
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

Αποσυνδεδεμένος kofia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #133 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 05:12:52 μμ »
Πραγματικά θέλει πολύ ψάξιμο να βρεις τα Ιδρύματα για τα οποία θα πληρείς τις  προϋποθέσεις που θέτουν, και για κάποιον που δεν έχει καταγωγή από επαρχία ή χωριό, ακόμη δυσκολότερο. Επίσης η ηλικία είναι μεγάλο θέμα καθώς τα περισσότερα ιδρύματα θέτουν όριο τα 26 ή 28  έτη (για μαστερ). Όμως στις τόσες προκηρύξεις που έχω διαβάσει, ψάχνοντας κάποια στην οποία να θέτουν ηλικία μέχρι 30, σε καμία δεν είδα προϋπόθεση να μην είσαι δημ. υπάλληλος. Το αντίθετο θα έλεγα,  εάν είσαι δημ. υπάλληλος θέλουν να αναφέρεις επακριβώς τη δουλειά  που κάνεις, για να διαπιστώσουν ότι οι σπουδές για τις οποίες ζητάς υποστήριξη έχουν απόλυτη συνάφεια με την εργασία σου, και πως μέσα από αυτές θα προσφέρεις ακόμη περισσότερα στη χώρα σου (κατ'επέκταση).
Εγώ μπορώ να αναφέρω τα ιδρυματα στα οποία έκανα αίτηση, Ίδρυμα Α.Ωνάση και Ίδρυμα Μποδοσάκη. Εσύ Εριέτα μπορείς να αναφέρεις τι ακριβώς έχεις "βρει" στο υπουργείο οικονομικών? Για να μιλάμε με επιχειρήματα και όχι στον αέρα...

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #134 στις: Φεβρουάριος 05, 2011, 02:30:11 μμ »
deite ki afto gia ypotrofies!

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=22244
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)


Αποσυνδεδεμένος OlgaK.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #136 στις: Ιούνιος 02, 2011, 03:55:43 μμ »
Πότε θα βγάλει το ΙΚΥ τις υποτροφίες του; Θέλουμε τις εκπαιδευτικές μας άδειες!!!!

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #137 στις: Ιούνιος 02, 2011, 05:10:45 μμ »
μηπως μπορει καποιος παρακαλω να ενημερωσει για το τι ισχυει πια για τις υποτροφιες του ικυ;
Δινεις εξετασεις;
Εχεις τη δυνατοτητα αν εισαι διορισμενος;
Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #138 στις: Αύγουστος 11, 2011, 04:04:53 μμ »
Τώρα που έληξε και η προθεσμία υποβολής αίτησης εκπαιδευτικών αδειών το ΙΚΥ έβγαλε την εγκύκλιο για τις υποτροφίες 2011-2012...

http://www.iky.gr/IKY/content/gr/greek-scholarships/espa/espa2011.html

Εκτός όλων των άλλων εμποδίων που αντιμετωπίζει ένας υποψήφιος υπότροφος, από φέτος θα έχει και όρια ηλικίας τα 26 και 30 έτη για μεταπτυχιακό και διδακτορικό αντίστοιχα.
Με άλλα λόγια, οι περισσότεροι εκπαιδευτικοί αποκλείονται πλέον από εκπαιδευτικές άδειες...
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

Αποσυνδεδεμένος p2030143

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #139 στις: Αύγουστος 12, 2011, 11:48:44 πμ »
Έχω 2 απορίες σετικά με το ΙΚΥ:

Για να δώσεις εξετάσεις στο ΙΚΥ θα πρέπει να έχεις βρει πρώτα κάποιο πανεπιστήμιο από το οποίο να έχεις γίνει δεκτός? Ή δίνεις και μετά ψάχνεις να βρεις τμήμα να σε δεχτεί?
Επίσης όταν λέει να μην είσαι πάνω από 26 χρονών (σύμφωνα με τον καινούργιο περιορισμό) εννοεί να είσαι γεννημένος από το 1985 και μετά ή το πάει με το μήνα? Εγώ πχ είμαι το 1985 αλλά τα έχω κλείσει τα 26... Τί λέτε να ισχύει?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159856
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 689
Σύνολο: 701

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.