*

Αποστολέας Θέμα: ΙΚΥ  (Αναγνώστηκε 68050 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #112 στις: Δεκέμβριος 09, 2010, 11:05:37 μμ »
μετά τις 20 Δεκέμβρη μου είχαν πει

το θέμα είναι άντε και βγήκε εάν οι εξετάσεις γίνουν το Μάρτιο όπως και πέρυσι πώς θα προλάβουμε να διαβάσουμε;;; :'(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΚΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:14:47 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #113 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 08:16:16 πμ »
Λογικά κοιτάς την ύλη των προηγούμενων ετών και παίρνεις το ρίσκο να αρχίσεις να τη διαβάζεις από τώρα. Για ποια ειδικότητα ενδιαφέρεσαι;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2012, 10:14:12 πμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #114 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 08:53:14 πμ »
Πάντα κάπως έτσι γίνεται.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2012, 10:14:39 πμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #115 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 09:23:10 πμ »
ή για παιδαγωγικά ή για αρχαία ελληνική φιλολογία το θέμα είναι ότι καθε 2 χρόνια η ύλη αλλάζει και τώρα πέφτουμε πάνω στην αλλαγή ....πέρυσι είχε βγει η προκήρυξη από το μήνα Σεπτέμβριο, τώρα, ένεκα κρίσης φαντάζομαι το έχουν καθυστερήσει τόσο μακάρι να δίνουμε Μάιο όπως παλαιότερα


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΚΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:14:47 »

Αποσυνδεδεμένος JN

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #116 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 11:22:13 πμ »
Έχει κανείς πληροφορίες σχετικά με το τι ζητάνε στην μετάφραση του ξενόγλωσσου κειμένου για υποτροφία εσωτερικού ? Τι είδους κείμενο δίνεται συνήθως ? Χρειάζεται κανείς να έχει proficiency
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #117 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 01:45:32 μμ »
Δεν ξέρω τι ειδικότητα είσαι αλλά όταν έδωσα εγώ είχα τότε το lower και το κείμενο που μου έδωσαν για μετάφραση ήταν εύκολα διαπραγματεύσιμο . ;)

Αποσυνδεδεμένος JN

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #118 στις: Δεκέμβριος 17, 2010, 09:00:19 πμ »
dina 94,
     ειμαι ΠΕ03, η δυσκολία των θεμάτων έχει να κάνει με την ειδικότητα ?
 Εχω και εγώ Lower. Χρειάζεται ίσως διάβασμα πάνω στο λεξιλόγιο ?Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #119 στις: Ιανουάριος 11, 2011, 01:10:38 μμ »
Στα πλαίσια των μέτρων λιτότητας και σε συνεννόηση με το Υ.Π.Δ.Β.Μ.Θ. για το ακαδ. έτος 2011-2012 ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΚΗΡΥΧΘΟΥΝ: α) Πρόγραμμα Μεταδιδακτορικής έρευνας στην Ελλάδα και β) Πρόγραμμα εκπόνησης διδακτορικής διατριβής στην Ελλάδα. Για τα υπόλοιπα προγράμματα του ΙΚΥ καθώς και για τον τρόπο επιλογής και χρηματοδότησης θα ακολουθήσει νεώτερη ανακοίνωση.                                                                                                                                                                   Αθήνα, 11-1-2011

Δείτε σχετικά: http://www.iky.gr/IKY/portal/gr/announcements/detailedAnn_GR_Window?action=2&annId=80

Ελπίζω να μην κόψουν δραστικά και τις υποτροφίες για μεταπτυχιακά! Ελλάς το μεγαλείο σου!

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #120 στις: Ιανουάριος 11, 2011, 10:21:54 μμ »
ήταν αναμενόμενο ότι η τόσο μεγάλη καθυστέρηση έκδοσης της φετεινής προκήρυξης έκρυβε κάτι περίεργο και δυσμενές... Λες και πέσαμε ή θα πέσουμε έξω από τα 450 ευρώ/μήνα που δίνουν για υποτροφία στους διδακτορικούς φοιτητές στην Ελλάδα...

Απαράδεκτες καταστάσεις...
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #121 στις: Ιανουάριος 11, 2011, 11:35:55 μμ »
Πολύ ωραία!Αν αυτήν την απόφαση την συνδυάσετε και με την εγκύκλιο την περυσινή περί εκπαιδευτικών αδειών, με την οποία ουσιαστικά δεν έδινε καμμία νέα άδεια σε εκπαιδευτικούς πλην των υποτρόφων εκπαιδευτικών του ικυ και η οποία εγκύκλιος πολύ φοβάμαι ότι θα επαναληφθεί και φέτος(μακάρι να διαψευσθώ!)φέτος δεν θα δώσει το υπουργείο καμμία νέα εκπαιδευτικη άδεια σε εκπαιδευτικούς για διδακτορικό σε κανέναν επιστημονικό κλάδο στην ημεδαπή!Κατά τα άλλα θέλουν επιμορφωμένους εκπαιδευτικούς.Άλλα φυσικά το ζητούμενο είναι το υπουργείο να δώσει την εντύπωση ότι δίνει τη μάχη των περικοπών και της λιτότητας και φυσικά να πάρει  και το αντίστοιχο  βραβείο τον προσεχή Μάρτιο από την τρόϊκα!Δυσκολεύει , επίσης, πολλούς συναδέλφους από το να προχωρήσουν το διδακτορικό τους αφού πλέον δεν υπάρχει η δυνατότητα για άδεια κατά τη διάρκεια των διδακτορικών σπουδών σε πλήθος  καθηγητών και όλοι γνωρίζουμε πόσο δύσκολο είναι ,έως και ακατόρθωτο!,η εκπόνηση διατριβής παράλληλα με διδασκαλία σε τάξη, είτε διδάσκεις σε σχολείο στην Αθήνα είτε στην επαρχία!Από το καλό στο χειρότερο πάμε!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2012, 10:15:42 πμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #122 στις: Ιανουάριος 17, 2011, 08:38:13 μμ »
http://www.iky.gr/IKY/portal/gr/announcements/detailedAnn_GR_Window?action=2&annId=80

Στο πλαίσιο των μέτρων λιτότητας και σε συνεννόηση με το Υ.Π.Δ.Β.Μ.Θ.για το ακαδ. έτος 2011-2012 οι υποτροφίες του Ιδρύματος Κρατικών Υποτροφιών θα χρηματοδοτηθούν από το ΕΣΠΑ / Πρόγραμμα Δια Βίου Μάθηση. Το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών δεν θα προκηρύξει υποτροφίες για εκπόνηση Διδακτορικής Διατριβής και για Μεταδιδακτορική Έρευνα στην Ελλάδα, δεδομένου ότι ήδη μέσω του ΕΣΠΑ έχει χρηματοδοτηθεί πολύ μεγαλύτερος αριθμός Υποτροφιών από όσες συνήθως χορηγεί το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (849 υποτροφίες για υποψήφιους Διδάκτορες στο πρόγραμμα Ηράκλειτος και πρόγραμμα Μεταδιδακτορικής Έρευνας στην ΓΓΕΤ). Για τα υπόλοιπα προγράμματα Υποτροφιών για μεταπτυχιακές σπουδές πρώτου και δευτέρου κύκλου στο εξωτερικό και πρώτου κύκλου στην Ελλάδα, καθώς και για τον τρόπο επιλογής, θα ακολουθήσει νεώτερη ανακοίνωση.                                                                                  Αθήνα 17 Ιανουαρίου 2011

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #123 στις: Ιανουάριος 17, 2011, 08:41:05 μμ »
Τι θα πει "θα χρηματοδοτηθούν από το ΕΣΠΑ;" Πώς θα γίνει η επιλογή;  Χωρίς εξετάσεις; Λέτε να το δούμε κι αυτό;

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #124 στις: Φεβρουάριος 02, 2011, 09:24:11 μμ »
http://www.edulll.gr/?p=8557#more-8557

η ίδια πολιτικη και στα μεταπτυχιακά ....

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #125 στις: Φεβρουάριος 02, 2011, 09:48:15 μμ »
Θα καθιερωθεί λοιπόν η αναξιοκρατία στον χώρο χορήγησης υποτροφιών και με το νόμο! Αλήθεια, τι προβλέπεται για τους δημόσιους υπαλλήλους;  Θα μπορεί δημόσιος υπάλληλος εκπαιδευτικός που πραγματοποιεί μεταπτυχιακές ή διδακτορικές σπουδές να πάρει τέτοια υποτροφία; Γιατί υπάρχει ασυμβίβαστο δημοσίου υπαλλήλου - υποτρόφου, με εξαίρεση το ΙΚΥ (δεν γνωρίζω ποιοι άλλοι φορείς επιτρέπουν σε δημόσιους υπαλλήλους να παίρνουν υποτροφία). 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159855
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 647
Σύνολο: 658

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.