*

Αποστολέας Θέμα: ΙΚΥ  (Αναγνώστηκε 68579 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος path

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #56 στις: Μάιος 29, 2010, 12:21:42 πμ »
Επειδή κι εγώ αντιμέτωπισα το ίδιο ερώτημα θα στο θέσω διαφορετικά: για να συνεχίσω το διδακτορικό που άρχισα έκανα μια παύση διάβασα για το ΙΚΥ -διάβασμα που ούτως ή άλλως θα το βρεις μπροστά σου- και καλώς εχόντων των πραγμάτων θα έχω την πολυπόθητη λόγω υποτροφίας εκπαιδευτική άδεια για να αφιερωθώ στο διδακτορικό. Είναι ρίσκο, αλλά αξίζει τον κόπο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΚΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:05:49 »

Αποσυνδεδεμένος Kappa_Kay

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #57 στις: Μάιος 29, 2010, 12:25:41 πμ »
path συγχαρητήρια!
τα βιβλία που διάβασες τα αγόρασες?

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #58 στις: Μάιος 29, 2010, 12:28:19 πμ »
Η δική μου εμπειρία από το ΙΚΥ ήταναπό τις άσχημες.
¨εδινα για διδακτορικό σε μια άιθουσα που όλοι έδιναν για μεταπτυχιακό.
Στο πρώτο μάθημα, έτυχε να έχω διδαχτεί στο πανεπιστήμιο άρα και να έχω  διαβάσει το βιβλίο της κυρίας πυ έβαλε θέματα (την είδα όταν μας έδινε τα θέματα τα οποία ήταν μέσα από το βιβλίο). Το δεύτερο μάθημα δεν έιχα προλάβει να το διαβάσω (έκανα και το πρώτο μου μεταπτυχιακό τότε, οπότε δεν είχα επιπλέον χρόνο για διάβασμα). Το τρίτο μάθημα το έιχα διαβάσει πάρα πολύ καλά και μάλιστα έπιασα και το θέμα που μπήκε και το είχα πει σε μια κοπέλα πριν την εξέταση.
Αποτέλεσμα; Στο 3ο μάθημα έγραψα 18,5 (όντως λοιπόν είχα πιάσει το θέμα), στο 2ο που δεν είχα διαβάσει και έγραψα γενικά πό τις γνώσεις μου έγραψα 16 (αξιοπρεπέσταος βαθμος) και στο 1ο που ήμουν σίγουρη έγραψα 13,5 (κάτω από τη βάση του 14).
Συνεπώς; Αποτυχία. Δεύτερη και δινόταν μία υποτροφία.
Ποιός την πήρε τώρα την υποτρφία. Την πήρε μι κοπέλα που μου έιχε κάνει εντύπωση η συμπεριφορά της. Έμπαινε στην αίθουσα μαζί με τον καθηγητή που έδινε τα θέματα, και αποχωρούσε μέσα σε μισή ώρα!

Τα συμπεράσματα δικά σας....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος gogona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #59 στις: Μάιος 29, 2010, 02:11:49 πμ »
εμένα μια γνωστή μου έδωσε έγραψε στο ένα 20 και στο άλλο της έβαλαν άσο! έκανε αίτηση αναβαθμολόγησης, ένα χαμό ξαναέγραψε και της έβαλαν 19! μια άλλη φίλη μου είπε οτι στο μεταπτυχιακό της πήγαν να γραφτούν Φεβρουάριο δύο επιτυχούσες υπότροφοι ενώ τα αποτελέσματα βγαίναν τον Μάρτιο...ακούγονται πολλά είναι η αλήθεια...και εγώ που κάνω δεύτερο μεταπτυχιακό και άρχισα και το διδακτορικό μου παράλληλα σκέφτομαι...αξίζει τον κόπο; αλλά πάντα πήγαινα για αυτό το μικρό ή μεγαλύτερο ποσοστό που παιρνά με την αξία του...ξέρω εγώ... :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΚΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:05:49 »

Αποσυνδεδεμένος path

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #60 στις: Μάιος 29, 2010, 09:34:37 πμ »
Καλημέρα σε όλους,

Infinity, είχα κάποια από το μεταπτυχιακό, αλλά αγόρασα και πάρα πολλά για τις εξετάσεις του ΙΚΥ. Ωστόσο δεν είναι βιβλία που δεν θα μου χρειαστούν στο μέλλον. Το είδα σαν μια επένδυση, για να μην με πάρει από κάτω το κόστος...


Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #61 στις: Μάιος 29, 2010, 10:51:19 πμ »
Όσοι είστε ήδη φοιτητές έχετε σίγουρα προσβαση στις πανεπιστημιακές βιβλιοθήκες αξιοποιήστε το για τη βιβλιογραφία.
Θεωρώ κι εγώ ότι αξίζει να διακόψεις το διδακτορικό για λίγο για να διαβάσεις για το ΙΚΥ και λόγω άδειας και λόγω τροφείων. Επίσης αν δεν έχεις γίνει ακόμη δεκτός η υποτροφία σου ανοίγει την πόρτα στο πανεπιστήμιο. Το κατ' εξαίρεση πάει σύννεφο για τους υποτρόφους. Για παράδειγμα ο καθηγητής μου είχε το μέγιατο αριθμό διδακτόρων που του επιτρεπόταν κι αν δεν έπαιρνα την υποτροφία θα έπρεπε να βρω άλλο καθηγητη :-\

Τώρα για τις εξετάσεις να επισημάνω ότι παίζει πολύ η τουριστική θέση:
1. Φοιτητές ή αρτι αποφοιτήσαντες έτσι για να δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους μήπως και τους κάτσει κανένα μεταπτυχιακό.
2. Συνάδελφοι που δεν πρόλαβαν να διαβάσουν αλλά έρχονται ούτως ή άλλως μήπως και...
3. Κάποιοι που δεν πατάνε καν.

Από τα 40 π.χ. άτομα ζήτημα να δεις τα 30 και συνήθως πολύ καλά προετοιμασμένοι άντε να είναι οι 15. Όπως και να χει αυξάνονται οι πιθανότητές σου.

Γι' αυτό που είπε η emmaki γνωρίζω σίγουρα το εξής από άνθρωπο που βρέθηκε στην επιτροπή (πριν από χρόνια είναι η αλήθεια και ίσως τότε το καθεστώς να ήταν αλλιώς), οι υποτροφίες ήταν λίγες και "έπρεπε" να "υποστηριχθεί" οπωσδήποτε το παιδί ενός καθηγητή. Υπήρχε όμως και υποψήφιος που θα έχανε έτσι την υποτροφία με πολύ καλό βαθμό και μαγείρεψαν τις θέσεις με χρήματα που αντιστοιχούσαν σε άλλο κλάδο που δεν είχε καλύψει όλες τις θέσεις ώστε να μη μείνει απέξω κανένας.

Περί αποστήθισης τώρα, σε εμάς έπεσε θέμα που πράγματι έπρεπε να έχεις παπαγαλίσει το βιβλίο του καθηγητή που έβαζε το θέμα, καθώς παρέθετε χωρίο το οποίο έπρεπε να σχολιάσεις και να πεις και σε ποιον ανήκει. Έγινε ένας χαμός και τελικά αποσύρθηκε το ένα από τα τρία σκέλη του θέματος που ήταν καθαρά παπαγαλία. Τα υπόλοιπα ήταν πιο κριτικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 29, 2010, 10:56:01 πμ από Ritalamp »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος vgargan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη (Δημόσια) εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Βασίλης Γαργανουράκης - Πρόσωπικη Ιστοσελίδα
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #62 στις: Μάιος 29, 2010, 07:59:43 μμ »
Καταρχάς θέλω να ευχαριστήσω τη Ritalamp για τις πολλές χρήσιμες πληροφορίες που μας δίνει.


Από τα 40 π.χ. άτομα ζήτημα να δεις τα 30 και συνήθως πολύ καλά προετοιμασμένοι άντε να είναι οι 15. Όπως και να χει αυξάνονται οι πιθανότητές σου.


Οι αναλογίες μου θυμίζουν διαγωνισμό ΑΣΕΠ. Νομίζω ότι μετα τις τελευταίες εξελίξεις (νέες άδειες μόνο σε υπότροφούς) νομίζω ότι αυτά τα νούμερα ίσως αλλάξουν.

Περί αποστήθισης τώρα, σε εμάς έπεσε θέμα που πράγματι έπρεπε να έχεις παπαγαλίσει το βιβλίο του καθηγητή που έβαζε το θέμα, καθώς παρέθετε χωρίο το οποίο έπρεπε να σχολιάσεις και να πεις και σε ποιον ανήκει. Έγινε ένας χαμός και τελικά αποσύρθηκε το ένα από τα τρία σκέλη του θέματος που ήταν καθαρά παπαγαλία. Τα υπόλοιπα ήταν πιο κριτικά.

Πόσες ώρες είναι η εξέταση; (μάλλον για 3ωρο το βλέπω)
Όταν λες "κριτικά" μπορείς να μας δώσεις ένα παράδειγμα διατύπωσης θέματος;
Είναι δυνατόν να ξέρουμε εκ των προτέρων ποιοι καθηγητές είναι στην επιτροπή θεμάτων;

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #63 στις: Μάιος 29, 2010, 09:06:14 μμ »
θα συνδραμω και γω σχετικά με το διαγωνισμό ,φέτος έδωσα για μεταπτυχιακό στην κλασική φιλολογία αλλά ελλείψη  χρόνου για μελέτη πήγα για την εμπειρία ,τα θέματα είναι λιγο δυσκολότερα σε σχέση με τα προπτυχιακά ,στην γραμματολογία μας ρώτουσαν διαφορες Ιλιαδας Οδυσσειας ,τα σωζομενα δράματα και χαρακτηριστικά Καλλίμαχου,τη δεύτερη ημέρα δυσκολότερα χωρίο από Ιλιαδα και Οδύσσεια ,Βακχες και Βατράχους ,μετρική ανάλυση ,ερμηνευτικά σχόλια ,την τρίτη μέρε δεν πηγα :-[

Η εξέταση ναι είναι τρίωρη και τα θέμτα βγαίνουν μέσα από κληρωση που γίνεται μπροστά μας ,επίσης χλώμο να ξέρεις ποιος καθηγητής θα ναι διότι ήταν από πολλά τμήματα π.χτόσο Φιλοσοφικής Ιωαννίνων όσο και από την Αθήνα

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #64 στις: Μάιος 29, 2010, 09:54:04 μμ »
...μια άλλη φίλη μου είπε οτι στο μεταπτυχιακό της πήγαν να γραφτούν Φεβρουάριο δύο επιτυχούσες υπότροφοι ενώ τα αποτελέσματα βγαίναν τον Μάρτιο...ακούγονται πολλά είναι η αλήθεια...και εγώ που κάνω δεύτερο μεταπτυχιακό και άρχισα και το διδακτορικό μου παράλληλα σκέφτομαι...αξίζει τον κόπο; αλλά πάντα πήγαινα για αυτό το μικρό ή μεγαλύτερο ποσοστό που παιρνά με την αξία του...ξέρω εγώ... :-\

κάπου έχω ακούσει ή διαβάσει πως όταν έχεις υποτροφία ΙΚΥ γίνεσαι υποχρεωτικά δεκτός σε μεταπτυχιακά (ως υπεράριθμος) εφόσον βέβαια έχεις τις προϋποθέσεις φοίτησης. Επίσης, νομίζω το ίδιο πρέπει να ισχύει για υποψ. διδάκτορες (ο καθηγητής μπορεί να σε δεχτεί πέραν του επιτρεπτού ορίου φοιτητών που επιβλέπει). Αν κάποιος έχει δει το νόμο που το προβλέπει, ας το παραθέσει...

Όσο για το διάβασμα, εγώ το είδα σαν επένδυση: πάγωσα τα του διδακτορικού για λίγο διάστημα και είπα πως αν περάσω εξασφαλίζω 2-3 χρόνια άδειας για να αφοσιωθώ σε αυτό με πολύ καλύτερες συνθήκες...  όχι απλώς αξίζει τον κόπο, είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, γιατί δεν εξαρτάσαι από κανέναν για να σου χορηγηθεί η άδεια...!
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #65 στις: Μάιος 29, 2010, 10:18:52 μμ »
vasileios ισχύει, αυτό που λες είναι η περίπτωσή μου ακριβώς όπως προανέφερα. Νόμο δεν ξέρω να σου παραθέσω, αλλά αν αναζητήσεις το καταστατικό της σχολής σου θα το βρεις σίγουρα εκεί.

vgargan  είναι μεγάλη τιμή να μπορείς να βοηθάς συναδέλφους όπως κάποιοι με βοήθησαν κι εμένα κάποτε. Ειδικά αυτούς που νοιάζονται για την προσωπική και επαγγελματική τους εξέλιξη μέσα από επένδυση στη γνώση.

για τα θέματα και τις διατυπώσεις θα επικαλεστώ το αλτσχάϊμερ που μου έχει χαρίσει η μακροχρόνια έλειψη ύπνου....  ;D ;D Δε θυμάμαι τίποτε απολύτως. Μόνο ότι έπεσε η χ2 στη στατιστική κι επειδή δεν καταλαβαίνω την τύφλα μου από αυτά και δεν το διάβασα περιέγραψα πώς χειρίστηκα το συγκεκριμένο έλεγχο σε έρευνα στο μεταπτυχιακό και ναι θαύμα θαύμα τελικά έπιασα 16 και κάτι (το άλλο θέμα ήταν για τη δειγματολειψία με διαστρωμάτωση ή κάτι τέτοιο. Α, και ζητώ στατιστικολόγο να με βοηθήσει στο διδακτορικό όταν έρθει η ώρα, για ευνόητους λόγους).
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος vgargan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη (Δημόσια) εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Βασίλης Γαργανουράκης - Πρόσωπικη Ιστοσελίδα
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #66 στις: Μάιος 29, 2010, 10:28:46 μμ »
Αν κάποιος πιάσει τη βάση αλλά δεν είναι μέσα σε αυτούς που παίρνουν υποτροφία (όπως φέτος στον τομέα της εκπαίδευσης: 13 πάνω από τη βάση, 8 υποτροφίες)

α. έχει δικαίωμα για αίτηση εκπαιδευτικής άδειας;
β. υπάρχει περίπτωση εκ των υστέρων να γίνει μεταφορά (ορφανών) υποτροφιών από άλλους τομείς ώστε να πάρει υποτροφία και αυτός;

Αποσυνδεδεμένος Kappa_Kay

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #67 στις: Μάιος 29, 2010, 10:32:04 μμ »
και μιά άλλη πρόσθετη ερώτηση στις παραπάω του vgargan
υπάρχουν οικονομικά κριτήρια σε αυτούς που θέλουν να πάρουν την υποτροφία??

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #68 στις: Μάιος 29, 2010, 11:44:31 μμ »
Σε κάποιες περιπτώσεις ίσως και να δίνουν τελικά περισσότερες υποτροφίες, αλλά δεν το έχω δει με τα μάτια μου το άκουσα. Επίσης μπορεί να κληθείς ως επιλαχών αν είσαι ο αμέσως επόμενος. Για την άδεια το βλέπω αδύνατο, ή έχεις πάρει το "χρίσμα" (μη χ...) ή όχι. Δεν αναφέρεται πουθενά.

Για τα οικονομικά κριτήρια, θυμάμαι ότι υποβάλαμε εκκαθαριστικό εφορίας για την υπογραφή της σύμβασης.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #69 στις: Μάιος 30, 2010, 10:46:05 πμ »
Σχετικά με τα οικονομικά κριτήρια, δε νομίζω πως υπάρχουν, καθώς ούτως ή άλλως το ΙΚΥ δίνει στους Δημ. Υπαλ. το μισό της υποτροφίας (225 ευρώ). Εμένα δε μου ζήτησαν κανένα εκκαθαριστικό, το μόνο που ξέρω είναι πως αν είσαι πολύτεκνος δίνεις σχετικές βεβαιώσεις και παίρνεις όλο το ποσό (450 για εσωτερικό).

Σχετικά με το αν δίνονται υποτροφίες στους επιλαχόντες που έχουν περάσει τη βάση, μόνο για 1-2 πρώτους επιλαχόντες υπάρχει περίπτωση να γίνει, αν περισσέψουν υποτροφίες από άλλα γνωστικά πεδία που δεν είχαν επιτυχόντες. Σε κάθε περίπτωση το αποφασίζει το ΙΚΥ κάθε χρόνο και είναι κάτι που δεν μπορεί να θεωρεί κανείς ως δεδομένο.

Όσο για τα θέματα, έχω να πω πως ήταν σαν απαιτητικά θέματα προπτυχιακού, μπορούσαν να ζητήσουν αρκετά εξειδικευμένα πράγματα (πχ. θεωρία του τάδε, ανάμεσα σε 40-50 θεωρίες που υπήρχαν να διαβάσεις για διάφορα θέματα συνολικά). Βέβαια, η δυσκολία είναι ότι πρέπει και στα τρία όχι απλά να περάσεις τη βάση αλλά να γράψεις πάνω από 14 στα 20 (ή έστω στο ένα τουλ. 12) και αυτό ανεβάζει αρκετά τον πήχυ...
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 423
Σύνολο: 423

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.