*

Ψηφοφορία

Μετα απο ποσο καιρο πληρωθηκατε οι νεοδιοριστοι;

1 - 2 μηνες
58 (63.7%)
2 - 3 μηνες
18 (19.8%)
μετα απο 3 μηνες
15 (16.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 91

Αποστολέας Θέμα: Μισθός νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 269903 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #574 στις: Μάιος 02, 2010, 11:57:33 μμ »
Οι περικοπές στους πρωτοδιόριστους εξισορροπουνται από τη μειωμένη παρακράτηση φόρου (σύμφωνα με το νέο νομοσχέδιο), αν δεν το αλλάξουν και αυτό. Σας λέω, εγώ είχα μείωση 13 ευρώ την πρώτη φορά, τώρα δεν ξέρω πόσο θα πάει, αλλά υπολογίστε

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:23:15 »

Αποσυνδεδεμένος dimfil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #575 στις: Μάιος 03, 2010, 12:05:18 πμ »
Απρίλιο και Μάιο ρε παιδιά μου κράτησαν 244 ευρώ και δε βάζω τις απεργίες...νεοδιόριστος!
ΑΜΕΣΑ ΜΑΖΙΚΕΣ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #576 στις: Μάιος 03, 2010, 12:10:14 πμ »
Απρίλιο και Μάιο ρε παιδιά μου κράτησαν 244 ευρώ και δε βάζω τις απεργίες...νεοδιόριστος!

Η περικοπή, η πρώτη ήταν γύρω στα 5ο ευρώ. Και εμένα τόσα μου έκοψαν περίπου, τώρα που τα υπολογίζω (η περικοπή είναι οριζόντια). Αυτά δεν μπορούσαν να μη στ' αφαιρέσουν, γιατί στην αναδρομική περικοπή δεν ισχύει η μείωση της παρακράτησης φόρου, όμως στο νέο μισθό που θα παίρνουμε δε θα είναι η περικοπή τόσο μεγάλη, γιατί θα δρα αντισταθμιστικά η μείωση της παρακράτησης φόρου, κατάλαβες;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος katgodr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #577 στις: Μάιος 03, 2010, 01:24:56 πμ »
έτσι μπράβο....που μάθαμε στο σούσι και την αστακομακαρονάδα!!! Τώρα να δεις, με τα ραδίκια όλες μοντέλα θα γίνουμε!!! Ε ωρέ, σκεφθείτε θετικά, δε θα μας βάλουν κάτω, δε θα μας τσακίσουν αδέλφια.

χαχαχαχα ειδικά όσοι μείναμε Αθήνα ψιλοείχαμε δελεαστεί από τα Gucci και τα Burberry;-)
Φυσικά και θα σκεφτούμε θετικά! Δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου. Εξάλλου η "φτώχεια" θέλει καλοπέραση!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:23:15 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #578 στις: Μάιος 03, 2010, 03:19:15 πμ »
Απρίλιο και Μάιο ρε παιδιά μου κράτησαν 244 ευρώ και δε βάζω τις απεργίες...νεοδιόριστος!

Η περικοπή, η πρώτη ήταν γύρω στα 5ο ευρώ. Και εμένα τόσα μου έκοψαν περίπου, τώρα που τα υπολογίζω (η περικοπή είναι οριζόντια). Αυτά δεν μπορούσαν να μη στ' αφαιρέσουν, γιατί στην αναδρομική περικοπή δεν ισχύει η μείωση της παρακράτησης φόρου, όμως στο νέο μισθό που θα παίρνουμε δε θα είναι η περικοπή τόσο μεγάλη, γιατί θα δρα αντισταθμιστικά η μείωση της παρακράτησης φόρου, κατάλαβες;

Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι τόσο μεγάλη η μείωση του φόρου ώστε να αντισταθμίζει τη μείωση των απολαβών. Με τίποτα! Μη ξεχνάς ότι το αφορολόγητο φέτος εξασφαλίζεται με αποδείξεις. Με ποια λεφτά θα αγοράσει ο εργαζόμενος; Δυστυχώς η διαφορά θα φανεί του χρόνου με την εκκαθάριση της εφορίας.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #579 στις: Μάιος 03, 2010, 09:58:05 πμ »
Να ρωτήσω κάτι... Που συζητάμε για πάγωμα μισθών, δηλαδή το μισθό που παίρνει κάποιος τώρα, θα συνεχίσει να τον παίρνει με τις μειώσεις που προβλέπονται;
Πιο συγκεκριμένα... Αλλάζει μεν κάποιος τυπικά ΜΚ λόγω χρόνου υπηρεσίας αλλά τα επιπλέον χρήματα δεν τα παίρνει;

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #580 στις: Μάιος 03, 2010, 10:18:39 πμ »
Να ρωτήσω κάτι... Που συζητάμε για πάγωμα μισθών, δηλαδή το μισθό που παίρνει κάποιος τώρα, θα συνεχίσει να τον παίρνει με τις μειώσεις που προβλέπονται;
Πιο συγκεκριμένα... Αλλάζει μεν κάποιος τυπικά ΜΚ λόγω χρόνου υπηρεσίας αλλά τα επιπλέον χρήματα δεν τα παίρνει;
παγωμα μισθων σημαινει οτι ο μισθος δεν παιρνει αυξηση για να αναπροσαρμοστει στην αυξηση κοστους ζωης. Η αλλαγη κλιμακιου ειναι περιπου 30ευρω και νομιζω προσαρμοζεται στο βασικο μισθο.Αρα οταν αλλαζει το ΜΚ αυξανεται(κατα 30ευρω) ο μισθος ανεξαρτητα απο το παγωμα
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #581 στις: Μάιος 03, 2010, 01:57:29 μμ »
έτσι μπράβο....που μάθαμε στο σούσι και την αστακομακαρονάδα!!! Τώρα να δεις, με τα ραδίκια όλες μοντέλα θα γίνουμε!!! Ε ωρέ, σκεφθείτε θετικά, δε θα μας βάλουν κάτω, δε θα μας τσακίσουν αδέλφια.
;D ;D ;D ;D
Μου φαίνεται τα χρόνια λιτότητας που ακολουθούν είναι συνέπεια όχι του χρέους αλλα των γιατρών που φωνάζουν ότι οι Ελληνες και τα Ελληνόπουλα είναι από τους πιο παχύσαρκους της Ευρώπης.
Εμπρός όλοι... να φυτέψουμε ζαρζαβατικά στις γλάστρες των μπαλκονιών μας! Που μου θέλετε τριανταφυλλιές!!! Καμμια ντοματιά, κανα μαρουλάκι, κανα σπανάκι. Διώξτε και τα κατοικίδια του στυλ σκύλος γάτα κτλ και πάρτε κανα κοτόπουλο (τζάμπα φρέσκα αυγά), κουνελάκι (γίνεται ωραίο στιφάδο σε δύσκολες ώρες), ή κανα προβατάκι (φρεσκότατο γάλα, τυρί και μαλλί για να πλέξουμε καμμια μπλούζα).
Εμπρός στο δρόμο που χάραξε το farm-ville!
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος Zois

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #582 στις: Μάιος 03, 2010, 02:03:24 μμ »
έτσι μπράβο....που μάθαμε στο σούσι και την αστακομακαρονάδα!!! Τώρα να δεις, με τα ραδίκια όλες μοντέλα θα γίνουμε!!! Ε ωρέ, σκεφθείτε θετικά, δε θα μας βάλουν κάτω, δε θα μας τσακίσουν αδέλφια.
;D ;D ;D ;D
Μου φαίνεται τα χρόνια λιτότητας που ακολουθούν είναι συνέπεια όχι του χρέους αλλα των γιατρών που φωνάζουν ότι οι Ελληνες και τα Ελληνόπουλα είναι από τους πιο παχύσαρκους της Ευρώπης.
Εμπρός όλοι... να φυτέψουμε ζαρζαβατικά στις γλάστρες των μπαλκονιών μας! Που μου θέλετε τριανταφυλλιές!!! Καμμια ντοματιά, κανα μαρουλάκι, κανα σπανάκι. Διώξτε και τα κατοικίδια του στυλ σκύλος γάτα κτλ και πάρτε κανα κοτόπουλο (τζάμπα φρέσκα αυγά), κουνελάκι (γίνεται ωραίο στιφάδο σε δύσκολες ώρες), ή κανα προβατάκι (φρεσκότατο γάλα, τυρί και μαλλί για να πλέξουμε καμμια μπλούζα).
Εμπρός στο δρόμο που χάραξε το farm-ville!
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Μη το γελάς καθόλου ... εγώ μόλις πάω στο χωριό θα φέρω χώμα και θα κάνω την ταράτσα μποστάνι ...  ;)
Κουράγιο ... και καλό διάβασμα ...

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #583 στις: Μάιος 04, 2010, 11:12:04 πμ »
Να ρωτήσω κάτι... Που συζητάμε για πάγωμα μισθών, δηλαδή το μισθό που παίρνει κάποιος τώρα, θα συνεχίσει να τον παίρνει με τις μειώσεις που προβλέπονται;
Πιο συγκεκριμένα... Αλλάζει μεν κάποιος τυπικά ΜΚ λόγω χρόνου υπηρεσίας αλλά τα επιπλέον χρήματα δεν τα παίρνει;
παγωμα μισθων σημαινει οτι ο μισθος δεν παιρνει αυξηση για να αναπροσαρμοστει στην αυξηση κοστους ζωης. Η αλλαγη κλιμακιου ειναι περιπου 30ευρω και νομιζω προσαρμοζεται στο βασικο μισθο.Αρα οταν αλλαζει το ΜΚ αυξανεται(κατα 30ευρω) ο μισθος ανεξαρτητα απο το παγωμα

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος upsidedown

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #584 στις: Ιούνιος 01, 2010, 08:59:28 μμ »
ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΤΟΥ; (ΚΑΘΑΡΑ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #585 στις: Ιούνιος 01, 2010, 09:16:59 μμ »
Καθαρά γύρω στο 1000άρικο ο μισθός.
Μικτά γύρω στα 1500.

Αποσυνδεδεμένος per

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #586 στις: Ιούνιος 01, 2010, 09:23:09 μμ »
Καθαρά γύρω στο ένα 1000ρικο ΗΤΑΝ ο μισθός...

phoebe

  • Επισκέπτης
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #587 στις: Ιούνιος 01, 2010, 10:13:09 μμ »
Καθαρά γύρω στο ένα 1000ρικο ΗΤΑΝ ο μισθός...

Δηλαδή τώρα πόσο είναι;;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162181
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 713
Σύνολο: 727

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.