*

Αποστολέας Θέμα: sos ερώτηση για διάθεση!!!  (Αναγνώστηκε 2695 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
sos ερώτηση για διάθεση!!!
« στις: Σεπτέμβριος 06, 2011, 08:26:49 μμ »
Συνάδελφοι μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω.Είμαι αποσπασμένος σε άλλο πυσδε και δε συμπληρώνω ωράριο στο σχολείο τοποθέτησής μου επομένως θα με διαθέσουν και σε άλλο.Είχα την εντύπωση ότι τα μόρια δυσμενών συνθηκών πηγαίνουν ανάλογα με τις ημέρες(π.χ. 3 μέρες σε σχολείο με 6 μόρια 2 σε σχολείο με 3) αλλά πληροφορήθηκα ότι αν το σχολείο τοποθέτησης έχει περισσότερα μόρια από το σχολείο διάθεσης τότε παίρνω τα περισσότερα.Ισχύει κάτι τέτοιο;δε μου φαίνεται και τόσο λογικό!Αν κάποιος μπορεί να παραθέσει τη σχετική νομοθεσία θα ήμουν ευγνώμων!Ευχαριστώ πολύ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: sos ερώτηση για διάθεση!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:05:50 »

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: sos ερώτηση για διάθεση!!!
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 06, 2011, 08:50:25 μμ »
Δες εδώ: http://www.pde.gr/index.php?topic=15232.msg226102#msg226102 , τη νομοθεσία δυστυχώς δεν μπόρεσα να τη βρω.

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: sos ερώτηση για διάθεση!!!
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 06, 2011, 08:57:34 μμ »
ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: sos ερώτηση για διάθεση!!!
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 06, 2011, 08:59:29 μμ »
Παρακαλώ  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: sos ερώτηση για διάθεση!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:05:50 »

Αποσυνδεδεμένος patou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: sos ερώτηση για διάθεση!!!
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 06, 2011, 10:21:49 μμ »
 

1. ΝΟΜΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ

   1. Στις διατάξεις του άρθρου 16 παρ. 8 του Π.Δ. 50/96 σχετικά με τον τρόπο υπολογισμού των μονάδων συνθηκών διαβίωσης ορίζεται ότι:
•   Οι μονάδες μετάθεσης για το κριτήριο αυτό υπολογίζονται με βάση το χρόνο πραγματικής υπηρεσίας σε κάθε σχολική μονάδα και την κατηγορία στην οποία ανήκει η σχολική μονάδα (περ. γ).
•   Ο χρόνος υπηρεσίας εκφράζεται σε έτη και μήνες. Χρόνος ίσος ή μεγαλύτερος των δεκαπέντε (15) ημερών λογίζεται ως πλήρης μήνας, ενώ σε αντίθετη περίπτωση παραλείπεται (περ. δ, εδ. α’).
•   Όταν ο εκπαιδευτικός υπηρετεί διαδοχικά σε σχολεία της ίδιας κατηγορίας, ο χρόνος λογίζεται ενιαίος (περ. ια)

2. Σχετικά με τις μονάδες μοριοδότησης στο άρθρο 16 παρ. 8 περ. δ εδάφιο β’ του Π.Δ. 50/96 όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο 1  παρ. 3 του Π.Δ. 39/98 ορίζονται τα εξής: «Για κάθε έτος υπηρεσίας σε σχολεία Α, Β, Γ, Δ, Ε, ΣΤ, Ζ, Η, Θ, Ι, ΙΑ και ΙΒ κατηγορίας της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, κατά περίπτωση, υπολογίζονται 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9,10,11 και 12 μονάδες μετάθεσης αντίστοιχα.»
   
2. ΤΥΠΟΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ Μ.Σ.Δ.

 (α) Για υπηρεσία στο ίδιο σχολείο ή σχολεία ίδιας κατηγορίας υπολογίζουμε τα Μ.Σ.Δ. με τον τύπο:
α)   Έτος   Χ  ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ
      
β)   Μήνας   Χ  ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ
   12   





(β) Για υπηρεσία παράλληλη σε σχολεία διαφορετικής κατηγορίας αναλογικά υπολογίζουμε με βάση τον τύπο:

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ   Χ   ΜΕΡΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ   Χ   ΜΗΝΕΣ
      5      12


Αποσυνδεδεμένος patou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: sos ερώτηση για διάθεση!!!
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 06, 2011, 10:26:51 μμ »
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ   Χ   ΜΕΡΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ / 5   Χ ΜΗΝΕΣ / 12

Αποσυνδεδεμένος @G

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
  • so and so ...
    • Προφίλ
Απ: sos ερώτηση για διάθεση!!!
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 02:16:27 πμ »
Συνάδελφοι μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω.Είμαι αποσπασμένος σε άλλο πυσδε και δε συμπληρώνω ωράριο στο σχολείο τοποθέτησής μου επομένως θα με διαθέσουν και σε άλλο.Είχα την εντύπωση ότι τα μόρια δυσμενών συνθηκών πηγαίνουν ανάλογα με τις ημέρες(π.χ. 3 μέρες σε σχολείο με 6 μόρια 2 σε σχολείο με 3) αλλά πληροφορήθηκα ότι αν το σχολείο τοποθέτησης έχει περισσότερα μόρια από το σχολείο διάθεσης τότε παίρνω τα περισσότερα.Ισχύει κάτι τέτοιο;δε μου φαίνεται και τόσο λογικό!Αν κάποιος μπορεί να παραθέσει τη σχετική νομοθεσία θα ήμουν ευγνώμων!Ευχαριστώ πολύ...

Αυτά που αναφέρεις είναι ολόσωστα ... και ας μη σου φαινονται λογικά.
Πρόσεξε όμως ισχύουν μόνο γι' αυτους που είναι στην διάθεση του ΠΥΣΔΕ.
Για τους αποσπασμένους ισχύει η αναλογία με τις ημέρες ανεξάτρητα αν το
σχολείο τοποθέτησής σου εχει περισσότερα η λιγότερα μόρια από το σχολείο
Διαθεσής σου.

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: sos ερώτηση για διάθεση!!!
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 12:18:51 μμ »
Συνάδελφοι μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω.Είμαι αποσπασμένος σε άλλο πυσδε και δε συμπληρώνω ωράριο στο σχολείο τοποθέτησής μου επομένως θα με διαθέσουν και σε άλλο.Είχα την εντύπωση ότι τα μόρια δυσμενών συνθηκών πηγαίνουν ανάλογα με τις ημέρες(π.χ. 3 μέρες σε σχολείο με 6 μόρια 2 σε σχολείο με 3) αλλά πληροφορήθηκα ότι αν το σχολείο τοποθέτησης έχει περισσότερα μόρια από το σχολείο διάθεσης τότε παίρνω τα περισσότερα.Ισχύει κάτι τέτοιο;δε μου φαίνεται και τόσο λογικό!Αν κάποιος μπορεί να παραθέσει τη σχετική νομοθεσία θα ήμουν ευγνώμων!Ευχαριστώ πολύ...

Αυτά που αναφέρεις είναι ολόσωστα ... και ας μη σου φαινονται λογικά.
Πρόσεξε όμως ισχύουν μόνο γι' αυτους που είναι στην διάθεση του ΠΥΣΔΕ.
Για τους αποσπασμένους ισχύει η αναλογία με τις ημέρες ανεξάτρητα αν το
σχολείο τοποθέτησής σου εχει περισσότερα η λιγότερα μόρια από το σχολείο
Διαθεσής σου.
Δηλαδή αυτά δεν ισχύουν για τους αποσπασμένους;;;είναι σίγουρο αυτό;γιατί;αυτό κι αν μου φαίνεται παράλογο!!!Αναφέρεται κάπου στη νομοθεσία;επειδή με καίει το ζήτημα,αν κάποιος γνωρίζει ας το παραθέσει!ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: sos ερώτηση για διάθεση!!!
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 12:45:59 μμ »
Συνάδελφοι μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω.Είμαι αποσπασμένος σε άλλο πυσδε και δε συμπληρώνω ωράριο στο σχολείο τοποθέτησής μου επομένως θα με διαθέσουν και σε άλλο.Είχα την εντύπωση ότι τα μόρια δυσμενών συνθηκών πηγαίνουν ανάλογα με τις ημέρες(π.χ. 3 μέρες σε σχολείο με 6 μόρια 2 σε σχολείο με 3) αλλά πληροφορήθηκα ότι αν το σχολείο τοποθέτησης έχει περισσότερα μόρια από το σχολείο διάθεσης τότε παίρνω τα περισσότερα.Ισχύει κάτι τέτοιο;δε μου φαίνεται και τόσο λογικό!Αν κάποιος μπορεί να παραθέσει τη σχετική νομοθεσία θα ήμουν ευγνώμων!Ευχαριστώ πολύ...

Για τους αποσπασμενους εκπαιδευτικους σε αλλο ΠΥΣΔΕ που υπηρετουν σε περισσοτερα του ενος σχολεια ισχυει ο αναλογικος υπολογισμος της μοριοδοτησης με βαση τη βδομαδα των 5 ημερων.

β) Για τους εκπαιδευτικούς που αποσπάστηκαν από Π.Υ.Σ.Δ.Ε. σε Π.Υ.Σ.Δ.Ε. και υπηρέτησαν ή υπηρετούν ταυτόχρονα σε δύο ή περισσότερα σχολεία με διαφορετικές μονάδες συνθηκών διαβίωσης, ο υπολογισμός των μονάδων που λαμβάνουν θα γίνει αναλογικά με βάση την εβδομάδα των πέντε ημερών. Δηλαδή, κάθε εβδομάδα θα θεωρείται 5/5 και οι μονάδες θα επιμερίζονται στην κάθε θέση. Όπου κατά τον υπολογισμό των μονάδων προκύπτει δεκαδικός αριθμός, διατηρούνται τα δύο πρώτα ψηφία. Δε στρογγυλοποιούνται ούτε προς τα πάνω ούτε προς τα κάτω, έστω κι αν το τρίτο δεκαδικό ψηφίο είναι μικρότερο ή μεγαλύτερο του πέντε. 

(140338/Δ2/8-11-2010)
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: sos ερώτηση για διάθεση!!!
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 07:00:47 μμ »
Damien σε ευχαριστώ πολύ.Ξέρεις αν αυτό ισχύει και για τους αποσπασμένους εντός πυσδε;

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: sos ερώτηση για διάθεση!!!
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 07:09:18 μμ »
Και τί γίνεται όταν οργανικά υπεράριθμος εκπαιδευτικός (της Δευτεροβάθμιας) που πλεονάζει στο σχολείο που ανήκει οργανικά σε Β΄ περιοχή του νομού:

1) Αποσπαστεί χωρίς δική του αίτηση αλλά με απόφαση του ΠΥΣΔΕ στην Α΄βάθμια της Α΄ περιοχής του νομού;

2) Αποσπαστεί χωρίς δική του αίτηση αλλά με απόφαση του ΠΥΣΔΕ στην Β΄βάθμια της Α΄ περιοχής του νομού;
 Τί μόρια θα παίρνει σε κάθε μια από τις παραπάνω περιπτώσεις;
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: sos ερώτηση για διάθεση!!!
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 07:10:31 μμ »
Οι παραπάνω ερωτήσεις ισχύουν ακριβώς οι ίδιες και για την περίπτωση διάθεσης. Ευχαριστώ!  ;)
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: sos ερώτηση για διάθεση!!!
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 07:13:36 μμ »
στην α περίπτωση
και εφοσον αποσπάστηκε χωρίς αίτησή του θα πάρει τα μόρια του σχολείου υπηρέτησης εφόσον δεν υπολείπονται απο αυτά του σχολείου στο οποίο ανήκει ων στη δ/θμια. (υπόψη ότι για υπηρέτηση στην α/θμια παίρνει μονάδες του πλησιέστερου σχολείου δ/θμιας)

στην β' περίπτωση και πάλι θα πάρει τα περισσότερα μόρια της σχολικής μονάδας - είτε της περιοχής που ανήκει είτε του σχολείου που υπηρετεί στην άλλη περιοχή....όποιο έχει τα περισσότερα....

και μιλάμε πάντα για απόσπαση ή για ΟΛΙΚΗ διάθεση.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 500
Σύνολο: 506

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.