*

Αποστολέας Θέμα: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12  (Αναγνώστηκε 774769 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1148 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 01:52:38 μμ »
Συναδελφοι ψυχραιμια!αν δειτε τον προγραμματισμο προσληψεων 2010-2011 οι πιστωσεις εχουν ηδη κοπει.ειναι απαραδεκτο αυτο που κανουν καποιοι εδω μεσα  και σπερνουν τον πανικο.Ειναι το λιγοτερο αχαρακτηριστοι...
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:53:49 »

Αποσυνδεδεμένος eri02

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1085
  • χαμογελά η ζωή σε όποιον έχει πίστη και αντοχή....
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1149 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 01:54:33 μμ »
οταν ξανατηλεφωνησεις και την πετυχεις πες της και συ ενα ανεκδοτο, αυτο με τον Τοττο...

Αποσυνδεδεμένος stell@74

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1150 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 01:55:03 μμ »
Αν πέρσι η β φάση έγινε 10 Οκτώβρη φέτος με τέτοια αναστάτωση περιμένετε μετά τις 10 Οκτώβρη... Μόλις τηλεφώνησα στο Σάββα Σάββα αιρετός του Πειραιά.. του ζήτησα να μας ενημερώνει μέσω του διαδικτύου... μου είπε ότι έχει ήδη γράψει στο alfavita και ότι θα γράψει και σήμερα... Είδατε τίποτα? Εγώ έψαξα αλλά δεν βρήκα.. Μου είπε ότι δεν υπάρχουν κενά στον Πειραιά λόγω συγχωνεύσεων... και ότι προσπαθούν να φτιάξουν νέα τμήματα με λιγότερους μαθητές... Στην ερώτησή μου ότι πώς μπορεί να είναι σίγουρος όταν στην ΠΥΣΔΕ Πειραιά δεν γνωρίζουν με βεβαιότητα τα κενά μου απάντησε ότι ναι... ίσως να έχω δίκιο... και ότι λογικά θα εμφανιστούν κενά... με κυήσεις, άδειες.... Επίσης μου έδωσε την πληροφορία και μου είπε να την μεταβιβάσω ή καλύτερα την απορία του... πώς γίνεται με 55 κενά και 33 συνταξιοδοτήσεις να μην υπάρχουν κενά... Ούτε εκείνος ήξερε.. Καταλάβατε? Ούτε οι αιρετοί δεν ξέρουν ακόμη... Τι γίνεται? Χαμός... αυτό που μεταδίδουμε κάθε μέρα και εμείς οι ίδιοι... Ο Βενιζέλος δεν ξέρει θα ξέρουν οι αιρετοί και εμείς... χα..χα... Κακώς γελάω... για κλάματα είμαστε... αλλά δεν μου έμεινε τίποτα άλλο... Καταλάβατε τίποτα από την τηλεφωνική μου συνομιλία γιατί εγώ δεν κατάλαβα τίποτα..........................................................................
\


Πραγματικα σαν διαφημιση του συγκεκριμενου κυριου μου κανει η αναφορα σου....
σιγα μην τους δικαιολογησω κιολασ..
ρε εδω ο Μπρατης....τους ενημερωνει καθε μερα.....τηλ στο υπουργειο...και νοιαζεται για τους αναπληρωτες (ετσι δειχνει τουλαχιστον )
αυτος ο δικός σου..σιγα τη πληροφορια που σου εδωσε....
αυτο το κλασσικό..." εχεις δικιο..κατσε να δουμε τι θα γινει" λες και ειναι θεατες σε σινεμα..
αντε ουστ απο δω ρε

ας παρει να μαθει..
οχι ενα, και δυο και τρια τηλεφωνα...τι ειναι αυτα.... χαζομαρες...καθεται και σε κοιταει...
αιρετοι ειναι αυτοι...ας δει τι ακνει ο Μπρατης...να δει αυτος..να παρει παραδειγμα..

αν ανεβασε αρθρο....μαλλον ανα εστειλε αρθρο και δεν το ανεβασαβ..τι κα8εται με σταυρωμενα χερια..
οχι αυτη η απραξια τους ....ΜΟΥ ΤΗ ΔΙΝΕΙ ΣΤΑ ΝΕΥΡΑ
Με βεβαιότητα σου λέω ότι τον συγκεκριμένο συνδικαλιστή τον αδικείς με όσα λες. Ζω στον Πειραιά από τότε που γεννήθηκα, έχω εργαστεί ως αναπληρώτρια σε σχολεία του Πειραιά και τα πράγματα είναι απλά: αν δεν είσαι του κυβερνόντος κόμματος, όπως ο Μπράτης ενημέρωση δεν έχεις, παρά μόνο απειλές (ο ϊδιος ο Σάββας Σάββας διώκεται γιατί πέρυσι υπερασπίστηκε νόμιμο δικαίωμα συναδέλγου να πάρει άδεια). Ο ίδιος ασκεί πιέσεις και για να μαθαίνει αλλά και για υπερασπίζεται τα δικαιώματά μας, σε βεβαιώ, και δεν ανήκω στην παράταξή του...

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1151 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 01:57:49 μμ »
Μου φαίνεται και μένα αδύνατο να μην προσλάβουν καθόλου επιπλέον αναπληρωτές. Και απ ότι έχουμε πει κάθε χρόνο τα ίδια λένε στο υπουργείο. Ότι όλα θα τακτοποιηθούν χωρίς πρόβλημα. Αν δείτε τα προηγούμενα μηνύματα θα διαπιστώσετε ότι σε κάποιους κάποιοι λένε έχει κενά, σε κάποιους άλλους ότι δεν υπάρχουν. Άκρη δεν μπορούμε να βγάλουμε. Το θέμα είναι πόσους θα περιλαμβάνει η β φάση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:53:49 »

Αποσυνδεδεμένος elefas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1152 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 02:01:11 μμ »
Νομίζω ότι το πρόβλημα ξεκινάει από το ότι πολλοί αποσπασθέντες σε γραφεία - κυρίως ξενόγλωσσοι- αναγκάστηκαν να επιστρέψουν φέτος στις θέσεις τους. Έτσι, στο σχολείο που είμαι εγώ πχ είμαστε 7 φιλόλογοι (εκ των οποίων μόνο εγώ είμαι αναπληρώτρια) και ενώ αρχικά είχαν αποσταλεί εδώ άλλοι δύο συνάδελφοι αναπληρωτές , τελικά τους διέθεσαν σε άλλα σχολεία , διότι όλες οι ιστορίες δόθηκαν στους ξενόγλωσσους (γαλλικών). το σχολείο έχει περίπου 300 μαθητές και οι συνάδελφοι των γαλλικών είναι 3 (!) , η μία μάλλον θα αναγκαστεί τελικά να φύγει , διότι δε συμπληρώνει ωράριο (το είπε ο διευθυντής μας) και οι άλλες δύο πήραν τις 22 από τις 27 ώρες ιστορίας (5 περισσεύουν). Το ίδιο συνέβη και στο σχολείο που ήμουν πέρυσι. Δυστυχώς η ύπαρξη υπεράριθμων ξενόγλωσσων λειτουργεί σα ντόμινο για τη δική μας ειδικότητα, και το λέω αυτό χωρίς να θέλω να ρίξω το φταίξιμο στους συνάδελφους που ανήκουν σε αυτές τις ειδικότητες --ούτε και γι'αυτούς δεν είναι ευχάριστο το να διδάσκουν ένα αντικείμενο ξένο προς τις σπουδές τους, αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα. --- Πάντως πέρα από όλα αυτά , θα ήθελα να σας συστήσω να είσαστε αισιόδοξοι , όλος αυτός ο χαμός φέτος ίσως να γίνεται και διότι δεν βγήκαν εγκαίρως οι αποσπάσεις, οπότε λογικά δεν φαίνονται ακόμα τα πραγματικά κενά. Το να μην τοποθετούνται άμεσα οι αναπληρωτές συμβαίνει σχεδόν καθε χρόνο σε ορισμένες διευθυνσεις, μάλιστα η μία συνάδελφος που παρουσιάστηκε μαζί μου στο σχολείο που είμαι τώρα μου είπε ότι πέρυσι τη στείλανε σε τρία διαφορετικά σχολεία και την ταλαιπωρούσανε επί ένα μήνα σχεδόν μέχρι να τοποθετηθεί οριστικά.

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1153 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 02:02:06 μμ »
Koίτα συναδέλφισσα όσο σε καίει εσένα με καίει και μένα και πιο πολύ γιατί δεν έχω τόσο καλή σειρά όσο εσύ .Σας λέω τι έμαθα !Δεν τα βγάζω από την κούτρα μου !Το ενδεχόμενο να μας παραμύθιαζε η Διαμάντω με τις πιστώσεις για να κλείσει τα μάτια των γονιών πρώτα και μετά τα δικά μας (γιατί εμάς χεσμένους μας έχουν )δεν το έχει σκεφτεί κανείς εδώ μέσα ;Αυτό που είπε κάποιος συνάδελφος χθες ότι δίνουν τα κείμενα στους θεολόγους και στις γαλλικούδες είναι αλήθεια .Κάνουν τα πάντα για να καλύψουν τα κενά Όχι ,συναδέλφισσα δεν είμαι αχαρακτήριστη βαθύτατα απογοητευμένη είμαι ...και όσο πιο γρήγορα συνέλθω ,για να δω τι θα κάνω στη ζωή μου ,τόσο το καλύτερο .Ας περιμένουμε λοιπόν ....και πραγματικά ΜΑΚΑΡΙ να βγω όχι ψεύτρα (με λόγια άλλων )αλλά ούτε και εγώ ξέρω τι

Αποσυνδεδεμένος df

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1154 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 02:04:01 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι . . .
απ ότι φαίνεται η β΄φάση θα αργήσει, δεν μπορεί όμως να μην πάρει.....
οι καταλήψεις θα επεκταθούν κ πέραν του κέντρου, αφού μπήκαν στο χορό κ οι γονείς στο πλάι των παιδιών τους...και πέρσι τέτοια εποχή με καταλήψεις είχαμε προσληφθεί.....η ίδια ιστορία !!!!

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1155 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 02:12:52 μμ »
Αν πέρσι η β φάση έγινε 10 Οκτώβρη φέτος με τέτοια αναστάτωση περιμένετε μετά τις 10 Οκτώβρη... Μόλις τηλεφώνησα στο Σάββα Σάββα αιρετός του Πειραιά.. του ζήτησα να μας ενημερώνει μέσω του διαδικτύου... μου είπε ότι έχει ήδη γράψει στο alfavita και ότι θα γράψει και σήμερα... Είδατε τίποτα? Εγώ έψαξα αλλά δεν βρήκα.. Μου είπε ότι δεν υπάρχουν κενά στον Πειραιά λόγω συγχωνεύσεων... και ότι προσπαθούν να φτιάξουν νέα τμήματα με λιγότερους μαθητές... Στην ερώτησή μου ότι πώς μπορεί να είναι σίγουρος όταν στην ΠΥΣΔΕ Πειραιά δεν γνωρίζουν με βεβαιότητα τα κενά μου απάντησε ότι ναι... ίσως να έχω δίκιο... και ότι λογικά θα εμφανιστούν κενά... με κυήσεις, άδειες.... Επίσης μου έδωσε την πληροφορία και μου είπε να την μεταβιβάσω ή καλύτερα την απορία του... πώς γίνεται με 55 κενά και 33 συνταξιοδοτήσεις να μην υπάρχουν κενά... Ούτε εκείνος ήξερε.. Καταλάβατε? Ούτε οι αιρετοί δεν ξέρουν ακόμη... Τι γίνεται? Χαμός... αυτό που μεταδίδουμε κάθε μέρα και εμείς οι ίδιοι... Ο Βενιζέλος δεν ξέρει θα ξέρουν οι αιρετοί και εμείς... χα..χα... Κακώς γελάω... για κλάματα είμαστε... αλλά δεν μου έμεινε τίποτα άλλο... Καταλάβατε τίποτα από την τηλεφωνική μου συνομιλία γιατί εγώ δεν κατάλαβα τίποτα..........................................................................
\


Πραγματικα σαν διαφημιση του συγκεκριμενου κυριου μου κανει η αναφορα σου....
σιγα μην τους δικαιολογησω κιολασ..
ρε εδω ο Μπρατης....τους ενημερωνει καθε μερα.....τηλ στο υπουργειο...και νοιαζεται για τους αναπληρωτες (ετσι δειχνει τουλαχιστον )
αυτος ο δικός σου..σιγα τη πληροφορια που σου εδωσε....
αυτο το κλασσικό..." εχεις δικιο..κατσε να δουμε τι θα γινει" λες και ειναι θεατες σε σινεμα..
αντε ουστ απο δω ρε

ας παρει να μαθει..
οχι ενα, και δυο και τρια τηλεφωνα...τι ειναι αυτα.... χαζομαρες...καθεται και σε κοιταει...
αιρετοι ειναι αυτοι...ας δει τι ακνει ο Μπρατης...να δει αυτος..να παρει παραδειγμα..

αν ανεβασε αρθρο....μαλλον ανα εστειλε αρθρο και δεν το ανεβασαβ..τι κα8εται με σταυρωμενα χερια..
οχι αυτη η απραξια τους ....ΜΟΥ ΤΗ ΔΙΝΕΙ ΣΤΑ ΝΕΥΡΑ
Με βεβαιότητα σου λέω ότι τον συγκεκριμένο συνδικαλιστή τον αδικείς με όσα λες. Ζω στον Πειραιά από τότε που γεννήθηκα, έχω εργαστεί ως αναπληρώτρια σε σχολεία του Πειραιά και τα πράγματα είναι απλά: αν δεν είσαι του κυβερνόντος κόμματος, όπως ο Μπράτης ενημέρωση δεν έχεις, παρά μόνο απειλές (ο ϊδιος ο Σάββας Σάββας διώκεται γιατί πέρυσι υπερασπίστηκε νόμιμο δικαίωμα συναδέλγου να πάρει άδεια). Ο ίδιος ασκεί πιέσεις και για να μαθαίνει αλλά και για υπερασπίζεται τα δικαιώματά μας, σε βεβαιώ, και δεν ανήκω στην παράταξή του...
Καταρχάς να ζητήσω συγγνώμη από τον ίδιο το συνάδελφο Σάββα αν τον προσέβαλα... Πρόθεσή μου δεν είναι ποτέ να προσβάλλω κανενα συνάδελφο... Συμφωνώ με όσα λες ... και πράγματι διαβάζοντας τις επιστολές του και εγώ διακρίνω  την αγωνιστικότητά του... Βέβαια δεν είναι πολύ καλός στις δημόσιες σχέσεις όπως ο Μπράτης και ο Καψαλάκης... αυτό ναι... γιατί αν είσαι αιρετός πρέπει να διαφημίζεις τις απόψεις σου... Δεν ξέρω όμως... όπως και εσύ μου επιβεβαίωσες τι αντιδράσεις υφίσταται... Ζητάω και πάλι συγγνώμη από τον αιρετό Σάββα σε καμμία περίπτωση δεν είναι αυτή η πρόθεσή μου... ίσως να εξέφρασα την αγανάκτησή μου που είναι άλλωστε έκδηλη... Καλό μεσημέρι... Θελω να πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά!!!

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1156 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 02:13:59 μμ »
Ακόμα και το όνομά του να σας πει ο υπάλληλος του Υπουργείου τα λόγια είναι αέρας. Δεν μπορείτε να ζητήσετε τον λόγο από κανένα.
Όπως και να έχει για θυμίστε μου: εκτός από Αθήνα και Πειραιά που διαβάζω στις τελευταίες σελίδες του θέματος σε ποιές άλλες Δευτεροβάθμιες της Α' Φάσης δεν έχουν τοποθετηθεί οι αναπληρωτές;

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1157 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 02:17:01 μμ »
Δεν εχω προθεση να θιξω κανεναν ουτε αμφισβητω την εγκυροτητα και την αληθεια των ισχυρισμων ολων των συναδελφων εδω μεσα και το τελευταιο που θα ηθελα  ειναι μια προσωπικη αντιπαραθεση.Αυτο που λεω ειναι να προσεξουμε λιγο τον τροπο με τον οποιο παραθετουμε τις πληροφοριες του στιλ:δε θα παρει ουτε εναν αναπληρωτη φιλολογο.Ψυχραιμια λοιπον και μην μπαινετε στο "τρυπακι "τους :)
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1158 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 02:21:28 μμ »
Και οσον αφορα τις πιστωσεις και τον αριθμο τους σας παραπεμπω στα στοιχεια που αναρτησε η κυβερνηση για τον προγραμματισμο των προσληψεων για το ετος 2010-2011,δηλαδη δεν ειναι θεμα διαμαντοπουλου.Παραθετω το μερος που μας αφορα:
3.  Έτος 2011
Με το ν.3899/2010 θεσπίστηκε για το 2011 μείωση των εγκρίσεων έκτακτου προσωπικού κατά 15% σε σχέση με τις αντίστοιχες εγκρίσεις του 2010. Στη συνέχεια, με το ν.3986, που δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ 1.7.2011 θεσπίστηκε η υποχρέωση μείωσης έκτακτου προσωπικού κατά 50%. Από την 1.1.11 έως την ημερομηνία δημοσίευσης του ως άνω νόμου είχαν ήδη δοθεί 19.033 εγκρίσεις.
Μέχρι σήμερα, για το έτος 2011, εγκρίθηκαν συνολικά 34.851 συμβάσεις - πλην των συγχρηματοδοτούμενων προγραμμάτων ΕΣΠΑ και των αυτοχρηματοδοτούμενων προγραμμάτων διάρκειας 255.185 ανθρωπομηνών. Το επιτρεπόμενο από τον εφαρμοστικό νόμο όριο για το 2011 είναι 37.146 συμβάσεις συνολικής διάρκειας 297.843 ανθρωπομηνών. Μέχρι τη συμπλήρωση του επιτρεπτού ορίου υπολείπονται ακόμα 2.295 συμβάσεις συνολικής διάρκειας 42.658 ανθρωπομηνών.

Συγκεκριμένα, εγκρίθηκαν οι συμβάσεις έκτακτου προσωπικού:
- 3.086 προσωπικό για τη στελέχωση κοινωνικών υπηρεσιών και δομών των ΟΤΑ, η πλειοψηφία των οποίων είναι Βρεφονηπιοκόμοι για τους Δημοτικούς Βρεφονηπιακούς Σταθμούς της χώρας
- 16.220 Αναπληρωτές Δάσκαλοι και Καθηγητές Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης για τη στελέχωση των Δημοτικών, Γυμνασίων, Λυκείων της χώρας
- 1.300 Διδακτικό προσωπικό ΤΕΙ
- 250 Διδακτικό προσωπικό ΑΕΙ
- 750 ΙΚΑ ΕΤΑΜ
- 1.400 ΟΑΕΔ
- 648 Προσωπικό για κατασκηνώσεις
- 398 Προσωπικό νοσοκομειακών μονάδων
- 2.900 Προσωπικό Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης
- 280 ΟΤΕΚ
- 350 ΕΡΤ
- 116 Προσωπικό για υποδοχή μεταναστών
- 2.154 Αρχαιολόγοι,  Νυχτοφύλακες, λοιπό προσωπικό για τη στελέχωση των Μουσείων της χώρας κατά τη θερινή περίοδο
- 1.200 Ειδικοί Φρουροί
- 2.750 Εποχικοί Πυροσβέστες
- 100 προσωπικό ΕΛΣΤΑΤ.

Ειδικότερα για το Υπουργείο Παιδείας:
Οι εγκρίσεις που δόθηκαν το 2010 στο Υπουργείο Παιδείας και σε φορείς που εποπτεύονται από αυτό και επιχορηγούνται από τον κρατικό προϋπολογισμό, ανήλθαν συνολικά σε 33.625 άτομα, ήτοι 301.803 ανθρωπομήνες.
Το 50% αυτών είναι: 16.848 άτομα ή 151.222 ανθρωπομήνες.
Οι εγκρίσεις που δόθηκαν συνολικά το έτος 2011 ανήλθαν σε 18.038 άτομα ή 145.826 ανθρωπομήνες. Ειδικά για τους αναπληρωτές καθηγητές Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, συμφωνήθηκε με το Υπουργείο Παιδείας, η μείωση των μηνών απασχόλησης από 9 το 2010 σε 8 το 2011, προκειμένου να απασχοληθούν τα απαραίτητα άτομα και να καλυφθούν οι ανάγκες των σχολείων.
Στο πλαίσιο αυτής της συμφωνίας, δόθηκε έγκριση για 16.220 άτομα ήτοι 129.754 ανθρωπομήνες.

Από τη μείωση του έκτακτου προσωπικού του δημόσιου τομέα που αφορά στο έτος 2011, προκύπτει συνολικό δημοσιονομικό όφελος ύψους περίπου 300 εκατ. ευρώ, σε σχέση με το 2010.
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος alice cooper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ωραία που ναι η ζωή!!!!
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1159 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 02:25:12 μμ »
Koίτα συναδέλφισσα όσο σε καίει εσένα με καίει και μένα και πιο πολύ γιατί δεν έχω τόσο καλή σειρά όσο εσύ .Σας λέω τι έμαθα !Δεν τα βγάζω από την κούτρα μου !Το ενδεχόμενο να μας παραμύθιαζε η Διαμάντω με τις πιστώσεις για να κλείσει τα μάτια των γονιών πρώτα και μετά τα δικά μας (γιατί εμάς χεσμένους μας έχουν )δεν το έχει σκεφτεί κανείς εδώ μέσα ;Αυτό που είπε κάποιος συνάδελφος χθες ότι δίνουν τα κείμενα στους θεολόγους και στις γαλλικούδες είναι αλήθεια .Κάνουν τα πάντα για να καλύψουν τα κενά Όχι ,συναδέλφισσα δεν είμαι αχαρακτήριστη βαθύτατα απογοητευμένη είμαι ...και όσο πιο γρήγορα συνέλθω ,για να δω τι θα κάνω στη ζωή μου ,τόσο το καλύτερο .Ας περιμένουμε λοιπόν ....και πραγματικά ΜΑΚΑΡΙ να βγω όχι ψεύτρα (με λόγια άλλων )αλλά ούτε και εγώ ξέρω τι
Ντίνα, μη χάνεις το κουράγιο σου! πολύ πιθανό να έπεσες σε κάποιον χριστιανό που ήθελε να σε ξεφορτωθεί για να πιει φραπεδάκι!!!!! Εδώ το καλοκαίρι κάποιοι έλεγαν ότι δε θα βγει εγκύκλιος αναπληρωτών, αλλά θα προσπαθήσουν να διαχειριστούν σωστά το υπάρχον δυναμικό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος stell@74

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1160 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 02:25:35 μμ »
Αν πέρσι η β φάση έγινε 10 Οκτώβρη φέτος με τέτοια αναστάτωση περιμένετε μετά τις 10 Οκτώβρη... Μόλις τηλεφώνησα στο Σάββα Σάββα αιρετός του Πειραιά.. του ζήτησα να μας ενημερώνει μέσω του διαδικτύου... μου είπε ότι έχει ήδη γράψει στο alfavita και ότι θα γράψει και σήμερα... Είδατε τίποτα? Εγώ έψαξα αλλά δεν βρήκα.. Μου είπε ότι δεν υπάρχουν κενά στον Πειραιά λόγω συγχωνεύσεων... και ότι προσπαθούν να φτιάξουν νέα τμήματα με λιγότερους μαθητές... Στην ερώτησή μου ότι πώς μπορεί να είναι σίγουρος όταν στην ΠΥΣΔΕ Πειραιά δεν γνωρίζουν με βεβαιότητα τα κενά μου απάντησε ότι ναι... ίσως να έχω δίκιο... και ότι λογικά θα εμφανιστούν κενά... με κυήσεις, άδειες.... Επίσης μου έδωσε την πληροφορία και μου είπε να την μεταβιβάσω ή καλύτερα την απορία του... πώς γίνεται με 55 κενά και 33 συνταξιοδοτήσεις να μην υπάρχουν κενά... Ούτε εκείνος ήξερε.. Καταλάβατε? Ούτε οι αιρετοί δεν ξέρουν ακόμη... Τι γίνεται? Χαμός... αυτό που μεταδίδουμε κάθε μέρα και εμείς οι ίδιοι... Ο Βενιζέλος δεν ξέρει θα ξέρουν οι αιρετοί και εμείς... χα..χα... Κακώς γελάω... για κλάματα είμαστε... αλλά δεν μου έμεινε τίποτα άλλο... Καταλάβατε τίποτα από την τηλεφωνική μου συνομιλία γιατί εγώ δεν κατάλαβα τίποτα..........................................................................
\


Πραγματικα σαν διαφημιση του συγκεκριμενου κυριου μου κανει η αναφορα σου....
σιγα μην τους δικαιολογησω κιολασ..
ρε εδω ο Μπρατης....τους ενημερωνει καθε μερα.....τηλ στο υπουργειο...και νοιαζεται για τους αναπληρωτες (ετσι δειχνει τουλαχιστον )
αυτος ο δικός σου..σιγα τη πληροφορια που σου εδωσε....
αυτο το κλασσικό..." εχεις δικιο..κατσε να δουμε τι θα γινει" λες και ειναι θεατες σε σινεμα..
αντε ουστ απο δω ρε

ας παρει να μαθει..
οχι ενα, και δυο και τρια τηλεφωνα...τι ειναι αυτα.... χαζομαρες...καθεται και σε κοιταει...
αιρετοι ειναι αυτοι...ας δει τι ακνει ο Μπρατης...να δει αυτος..να παρει παραδειγμα..

αν ανεβασε αρθρο....μαλλον ανα εστειλε αρθρο και δεν το ανεβασαβ..τι κα8εται με σταυρωμενα χερια..
οχι αυτη η απραξια τους ....ΜΟΥ ΤΗ ΔΙΝΕΙ ΣΤΑ ΝΕΥΡΑ
Με βεβαιότητα σου λέω ότι τον συγκεκριμένο συνδικαλιστή τον αδικείς με όσα λες. Ζω στον Πειραιά από τότε που γεννήθηκα, έχω εργαστεί ως αναπληρώτρια σε σχολεία του Πειραιά και τα πράγματα είναι απλά: αν δεν είσαι του κυβερνόντος κόμματος, όπως ο Μπράτης ενημέρωση δεν έχεις, παρά μόνο απειλές (ο ϊδιος ο Σάββας Σάββας διώκεται γιατί πέρυσι υπερασπίστηκε νόμιμο δικαίωμα συναδέλγου να πάρει άδεια). Ο ίδιος ασκεί πιέσεις και για να μαθαίνει αλλά και για υπερασπίζεται τα δικαιώματά μας, σε βεβαιώ, και δεν ανήκω στην παράταξή του...
Καταρχάς να ζητήσω συγγνώμη από τον ίδιο το συνάδελφο Σάββα αν τον προσέβαλα... Πρόθεσή μου δεν είναι ποτέ να προσβάλλω κανενα συνάδελφο... Συμφωνώ με όσα λες ... και πράγματι διαβάζοντας τις επιστολές του και εγώ διακρίνω  την αγωνιστικότητά του... Βέβαια δεν είναι πολύ καλός στις δημόσιες σχέσεις όπως ο Μπράτης και ο Καψαλάκης... αυτό ναι... γιατί αν είσαι αιρετός πρέπει να διαφημίζεις τις απόψεις σου... Δεν ξέρω όμως... όπως και εσύ μου επιβεβαίωσες τι αντιδράσεις υφίσταται... Ζητάω και πάλι συγγνώμη από τον αιρετό Σάββα σε καμμία περίπτωση δεν είναι αυτή η πρόθεσή μου... ίσως να εξέφρασα την αγανάκτησή μου που είναι άλλωστε έκδηλη... Καλό μεσημέρι... Θελω να πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά!!!
Στον/στην dimik πήγαινε η απάντησή μου, όχι σε σένα... Πάντως ότι επικοινωνιακά δεν... "το έχουν" ούτε ο Σάββας, ούτε το ΠΑΜΕ γενικά αληθεύει... Μάκαρι να πάνε όλα καλά για όλους μας!

Αποσυνδεδεμένος adria

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 859
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1161 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 02:27:11 μμ »

ΚΑΘΥΣΤΕΡΕΙ Η Β ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΒΘΜΙΑΣ


 


padeia ergasia




Δυστυχώς η β φάση αναπληρωτών για βασικές ειδικότητες φαίνεται ότι θα καθυστερήσει. Οι πληροφορίες μας κάνουν λόγο για αρχές Οκτωβρίου. Ας ελπίσουμε να διαψευστούμε

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 265
Σύνολο: 265

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.146 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.