*

Αποστολέας Θέμα: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12  (Αναγνώστηκε 774783 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1120 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 11:17:49 πμ »
Που το καταγγέλουμε? Ενημερωτικά ρωτάω..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:50:52 »

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1121 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 11:19:47 πμ »
Που το καταγγέλουμε? Ενημερωτικά ρωτάω..

Στη δευτεροβαθμια; Στο υπουργειο; Στους συμβουλους; Εγω θα απευθυνομουνα σε ολους αν ειχε πεσει στην αντιληψη μου κατι τετοιο. Δεν πρεπει να τα αφηνουμε κατι τετοια να περνανε ετσι, ειναι παρανομο και ειναι κατα μας!!!!! Δε θα βολευονται αλλοι κλαδοι και να μενουμε εμεις απ εξω

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1122 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 11:21:52 πμ »
Antigoni έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στα λόγια σου αλλά και στις αγαθές προθέσεις σου... Όμως πιστεύω ότι ο διευθυντής της Α Αθήνας είναι φίλος της κυβέρνησης ΠΑΣΟΚ και δεν θέλει να βγάλει τα άπλυτα στη φόρα...

Ποιας διεύθυνσης ο διευθυντής δεν είναι φίλος του ΠΑΣΟΚ;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1123 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 11:25:28 πμ »
Μουσταρδίτσα, επειδή τα παρακολουθώ στενά και μαρκάρω το διευθυντή μας για ενημέρωση, και με προσωπική επικοινωνία με άλλους συναδέλφους-φίλους-αποσπασθέντες, μετά  βεβαιότητος σε πληροφορώ ότι δεν τοποθετήθηκαν όλοι οι φιλόλογοι.Έμειναν πολλοί μόνιμοι εκτός.Θα ήθελα να κάνετε τον κόπο να δείτε τις τοποθετήσεις....Τόοοοοοοσοι φιλόλογοι πια;;;;Ναι, GERMANOS είναι πολύ πιθανόν να έχουν γραμμή οι διευθυντές μας....Ελπίζω στο τέλος ότι θα τοποθετηθούμε κανονικά, αλλά το βλέπω για τις 10 Οκτώβρη, με Β Φάση αναπληρωτών να πηγαίνει προς τις 12 Οκτώβρη, εκτός αν προσπεράσουν την Αθήνα.Απλά λόγω των  αποσπασματικών, σταδιακών προσλήψεων ίσως γίνει μία εμβόλιμη φάση αναπληρωτών τεχνικών ειδικοτήτων και πληροφορικών την άλλη βδομάδα, εκτίμηση και μόνο.
Πάντως στο σχολείο που είμαι δεν ακούγεται το γέλιο των παιδιών.Σα νεκροταφείο μοιάζει.Ησυχία ανάρμοστη για εφήβους...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2011, 11:30:49 πμ από adigoni »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:50:52 »

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1124 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 11:30:19 πμ »
Μουσταρδίτσα, επειδή τα παρακολουθώ στενά και μαρκάρω το διευθυντή μας για ενημέρωση, και με προσωπική επικοινωνία με άλλους συναδέλφους-φίλους-αποσπασθέντες, μετά  βεβαιότητος σε πληροφορώ ότι δεν τοποθετήθηκαν όλοι οι φιλόλογοι.Έμειναν πολλοί μόνιμοι εκτός.Θα ήθελα να κάνετε τον κόπο να δείτε τις τοποθετήσεις....Τόοοοοοοσοι φιλόλογοι πια;;;;Ναι, GERMANOS είναι πολύ πιθανόν να έχουν γραμμή οι διευθυντές μας....Ελπίζω στο τέλος ότι θα τοποθετηθούμε κανονικά, αλά το βλέπω για τις 10 Οκτώβρη, με Β Φάση αναπληρωτών να πηγαίνει προς τις 12 Οκτώβρη, εκτός αν προσπεράσουν την Αθήνα.Απλά λόγω των  αποσπασματικών, σταδιακών προσλήψεων ίσως γίνει μία εμβόλιμη φάση αναπληρωτών τεχνικών ειδικοτήτων και πληροφορικών την άλλη βδομάδα, εκτίμηση και μόνο.
Πάντως στο σχολείο που είμαι δεν ακούγεται το γέλιο των παιδιών.Σα νεκροταφείο μοιάζει.Ησυχία ανάρμοστη για εφήβους...

Το κλιμα ειναι γενικα βαρυ φετος.. Ενω στα σχολεια αλλη χρονια το Σεπτεμβρη εβλεπες χαμογελα , τωρα βλεπεις προβληματισμενους ανθρωπους.... Το παρατηρησα κι εγω Αντιγονη και νομιζα πως ειναι ιδεα μου  :-[ :-\

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1125 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 11:31:35 πμ »
Συνάδελφοι έχετε κάποιο νεότερο για το πότε θα βγει αυτή η β φάση...;;;;;;;;;;; Μας έχουν τρελάνει ....!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1126 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 11:35:33 πμ »
Eδώ συνάδελφε ,δεν δίνουν τα κενά οι δευτεροβάθμιες ή τα καλύπτουν με ό,τι βρουν ακόμη και με επιστάτες .Τι β φάση να περιμένουμε ;

Αποσυνδεδεμένος δαναη 11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1127 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 11:36:01 πμ »
Αντιγονη, σχετικα με τις τοποθετησεις αναπληρωτων στην Α Αθηνας, μπορεις να γραψεις περισσοτερες λεπτομερειες???
Εγω βεβαια ειμαι στους φυσικους αλλα ακολουθουν την ιδια τακτικη... γλαστρα σε ασχετο σχολειο μεχρι να κανουμε αναληψη υπηρεσιας στο οριστικο σχολειο...
Με τον κλαδο μας δεν εχουν ασχοληθει ακομα, θα παρω και αυριο τηλ...
Εσενα τι σου ειπαν, εμαθες καποιο χρονοδιαγραμμα??? (πολλα ζηταω ε???)
Εφοσον πλεοναζουμε θα μας διαθεσουν σε αλλη ΔΔΕ???
Ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1128 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 11:37:36 πμ »
Αν πέρσι η β φάση έγινε 10 Οκτώβρη φέτος με τέτοια αναστάτωση περιμένετε μετά τις 10 Οκτώβρη... Μόλις τηλεφώνησα στο Σάββα Σάββα αιρετός του Πειραιά.. του ζήτησα να μας ενημερώνει μέσω του διαδικτύου... μου είπε ότι έχει ήδη γράψει στο alfavita και ότι θα γράψει και σήμερα... Είδατε τίποτα? Εγώ έψαξα αλλά δεν βρήκα.. Μου είπε ότι δεν υπάρχουν κενά στον Πειραιά λόγω συγχωνεύσεων... και ότι προσπαθούν να φτιάξουν νέα τμήματα με λιγότερους μαθητές... Στην ερώτησή μου ότι πώς μπορεί να είναι σίγουρος όταν στην ΠΥΣΔΕ Πειραιά δεν γνωρίζουν με βεβαιότητα τα κενά μου απάντησε ότι ναι... ίσως να έχω δίκιο... και ότι λογικά θα εμφανιστούν κενά... με κυήσεις, άδειες.... Επίσης μου έδωσε την πληροφορία και μου είπε να την μεταβιβάσω ή καλύτερα την απορία του... πώς γίνεται με 55 κενά και 33 συνταξιοδοτήσεις να μην υπάρχουν κενά... Ούτε εκείνος ήξερε.. Καταλάβατε? Ούτε οι αιρετοί δεν ξέρουν ακόμη... Τι γίνεται? Χαμός... αυτό που μεταδίδουμε κάθε μέρα και εμείς οι ίδιοι... Ο Βενιζέλος δεν ξέρει θα ξέρουν οι αιρετοί και εμείς... χα..χα... Κακώς γελάω... για κλάματα είμαστε... αλλά δεν μου έμεινε τίποτα άλλο... Καταλάβατε τίποτα από την τηλεφωνική μου συνομιλία γιατί εγώ δεν κατάλαβα τίποτα..........................................................................

Αποσυνδεδεμένος dimik

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 805
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1129 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 11:42:03 πμ »
Αν πέρσι η β φάση έγινε 10 Οκτώβρη φέτος με τέτοια αναστάτωση περιμένετε μετά τις 10 Οκτώβρη... Μόλις τηλεφώνησα στο Σάββα Σάββα αιρετός του Πειραιά.. του ζήτησα να μας ενημερώνει μέσω του διαδικτύου... μου είπε ότι έχει ήδη γράψει στο alfavita και ότι θα γράψει και σήμερα... Είδατε τίποτα? Εγώ έψαξα αλλά δεν βρήκα.. Μου είπε ότι δεν υπάρχουν κενά στον Πειραιά λόγω συγχωνεύσεων... και ότι προσπαθούν να φτιάξουν νέα τμήματα με λιγότερους μαθητές... Στην ερώτησή μου ότι πώς μπορεί να είναι σίγουρος όταν στην ΠΥΣΔΕ Πειραιά δεν γνωρίζουν με βεβαιότητα τα κενά μου απάντησε ότι ναι... ίσως να έχω δίκιο... και ότι λογικά θα εμφανιστούν κενά... με κυήσεις, άδειες.... Επίσης μου έδωσε την πληροφορία και μου είπε να την μεταβιβάσω ή καλύτερα την απορία του... πώς γίνεται με 55 κενά και 33 συνταξιοδοτήσεις να μην υπάρχουν κενά... Ούτε εκείνος ήξερε.. Καταλάβατε? Ούτε οι αιρετοί δεν ξέρουν ακόμη... Τι γίνεται? Χαμός... αυτό που μεταδίδουμε κάθε μέρα και εμείς οι ίδιοι... Ο Βενιζέλος δεν ξέρει θα ξέρουν οι αιρετοί και εμείς... χα..χα... Κακώς γελάω... για κλάματα είμαστε... αλλά δεν μου έμεινε τίποτα άλλο... Καταλάβατε τίποτα από την τηλεφωνική μου συνομιλία γιατί εγώ δεν κατάλαβα τίποτα..........................................................................
\


Πραγματικα σαν διαφημιση του συγκεκριμενου κυριου μου κανει η αναφορα σου....
σιγα μην τους δικαιολογησω κιολασ..
ρε εδω ο Μπρατης....τους ενημερωνει καθε μερα.....τηλ στο υπουργειο...και νοιαζεται για τους αναπληρωτες (ετσι δειχνει τουλαχιστον )
αυτος ο δικός σου..σιγα τη πληροφορια που σου εδωσε....
αυτο το κλασσικό..." εχεις δικιο..κατσε να δουμε τι θα γινει" λες και ειναι θεατες σε σινεμα..
αντε ουστ απο δω ρε

ας παρει να μαθει..
οχι ενα, και δυο και τρια τηλεφωνα...τι ειναι αυτα.... χαζομαρες...καθεται και σε κοιταει...
αιρετοι ειναι αυτοι...ας δει τι ακνει ο Μπρατης...να δει αυτος..να παρει παραδειγμα..

αν ανεβασε αρθρο....μαλλον ανα εστειλε αρθρο και δεν το ανεβασαβ..τι κα8εται με σταυρωμενα χερια..
οχι αυτη η απραξια τους ....ΜΟΥ ΤΗ ΔΙΝΕΙ ΣΤΑ ΝΕΥΡΑ

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1130 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 11:42:32 πμ »
Κατι βρήκα από το Σάββα Σάββα
ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΣΕΒΑΣΤΑ ΤΑ ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ
 
      «Η πλειοψηφία του ΠΥΣΔΕ απέρριψε την πρόταση αυτή και αποφάσισε χρονοδιάγραμμα εξπρές, το οποίο στη συνέχεια συρρικνώθηκε ακόμη περισσότερο (από 6/9,που ήταν η απόφαση, έγινε 5/9 από τον Δ/ντή εκπαίδευσης). Το αποτέλεσμα είναι η καταστρατήγηση βασικών εργασιακών δικαιωμάτων των εκπαιδευτικών, αδιαφάνεια και αυθαιρεσία από τη Διοίκηση.
Ανακεφαλαιώνοντας, τα όσα έχω καταθέσει στις συνεδριάσεις του ΠΥΣΔΕ, επισημαίνω τα παρακάτω για τις μέχρι τώρα αποφάσεις του ΠΥΣΔΕ και τις ενέργειες του Δ/ντη εκπαίδευσης.
 
1.      ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ ΣΤΑ ΕΕΕΕΚ
Καταγγέλλω ως απαράδεκτη και παράνομη την απόφαση του ΠΥΣΔΕ για αποσπάσεις στα ΕΕΕΕΚ επαιδευτικών  που είναι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ! Απόσπαση μπορεί να γίνει μόνο σε όσους εκπαιδευτικούς έχουν οργανική θέση σε σχολείο (και στην περίπτωση των ΕΕΕΚ να έχουν και τα προσόντα που προβλέπονται). Οι εκπαιδευτικοί που είναι στη διάθεση δεν αποσπώνται αλλά τοποθετούνται μαζί με τους άλλους εκπαιδευτικούς που είναι στη διάθεση.
 
2.      ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ Α΄/ΒΘΜΙΑ
Στην πρώτη συνεδρίαση του ΠΥΣΔΕ κατέθεσα πρόταση να μη γίνει καμιά ενέργεια (ούτε αιτήσεις) για μετακίνηση εκπαιδευτικών στη Πρωτοβάθμια πριν ολοκληρωθούν όλες οι διαδικασίες στη Δευτεροβάθμια (υπεραριθμίες, αποσπάσεις, τοποθετήσεις). Άλλωστε ο σχετικός νόμος ( τον οποίο έχουμε καταγγείλει) δίνει στο ΠΥΣΔΕ τη δυνατότητα να μετακινήσει εκπαιδευτικούς στη Α’/θμια  μόνο εφόσον πλεονάζουν στη  Β’/θμια. Η πρόταση δεν έγινε δεκτή από την πλειοψηφία του ΠΥΣΔΕ. Ο Διευθυντής εκπαίδευσης με έγγραφό του στις 06/09 κάλεσε τους  εκπαιδευτικούς να κάνουν αίτηση εντός μια ημέρας (07/09) για μετακίνηση στην Α΄/θμια! Επανελλημένα κάλεσα το Διευθυντή εκπαίδευσης και το ΠΥΣΔΕ να μην προχωρήσουν σε καμιά μετακίνηση στην Α’/θμια πριν ολοκληρωθούν οι τοποθετήσεις στη Β΄/θμια. Οι σχετικές  αιτήσεις έγιναν λόγω της αβεβαιότητας και δεν εκφράζουν την πραγματική θέληση των εκπαιδευτικών. Σε καμία περίπτωση όμως δεν πρέπει να στερηθούν οι εκπαιδευτικοί αυτοί του δικαιώματος δήλωσης – τοποθέτησης στην Β΄/θμια.
 
3.      ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ ΣΤΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΑ
Στις 07/09 έγινε συνεδρίαση του ΠΥΣΔΕ για αποσπάσεις στα πειραματικά. Στις 06/09  μεσημέρι μου δόθηκε ( μετά από αίτημα μου)  ο  αξιολογικός πίνακας με τους εκπαιδευτικούς που ζητούν απόσπαση στα πειραματικά, χωρίς όμως να μου δοθούν τα κενά των πειραματικών.
Στη συγκεκριμένη συνεδρίαση αποκαλύφθηκε ότι ο πίνακας που μου δόθηκε δεν έγινε με βάση τη σειρά μορίων αλλά ήταν «χύμα» όπως μου ειπώθηκε. Η σειρά φτιαχνόταν κατά τη συνεδρίαση του ΠΥΣΔΕ! Καταγγέλλω την όλη διαδικασία ως πρόχειρη και αδιαφανή. Ζητάω να δημοσιοποιηθεί άμεσα ο σχετικός αξιολογικός πίνακας με όλα τα απαραίτητα στοιχεία.
 
4.      ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΙΕΣ
Και εδώ έχουμε αυθαιρεσίες της διοίκησης. Η υπαραριθμία δεν ρυθμίζεται μέσα στα όρια του Γραφείου αλλά  σε σχολεία της ομάδας  που ανήκει το σχολείο που έχει οργανική ο εκπαιδευτικός και μετά σε όμορη ομάδα. Επίσης για να γίνει ρύθμιση υπεραριθμίας θα πρέπει ο εκπαιδευτικός να γνωρίζει τα κενά. Κενά που  το ΠΥΣΔΕ δεν ανακοίνωσε ποτέ . Με απόφαση της πλειοψηφίας του ΠΥΣΔΕ, τα γραφεία καλούσαν τους εκπαιδευτικούς να ρυθμίσουν την υπεραριθμία τους χωρίς όμως να γνωρίζουν τα κενά! Άλλωστε τα κενά των όμορων ομάδων που ανήκουν σε  άλλο γραφείο δεν είναι γνωστά στο κάθε γραφείο. Μόνο το ΠΥΣΔΕ γνωρίζει τα κενά όλων των γραφείων, όλων των ομάδων. Χαρακτηριστικό παράδειγμα: Εκπαιδευτικός προσήλθε στο γραφείο Ε.Ε για να ρυθμίσει υπεραριθμία και έψαχνε μόνος του τους πίνακες Α΄ του κάθε σχολείου για να δει αν υπάρχει κενό. Όταν ρώτησε αν υπάρχει κενό σε όμορη ομάδα το γραφείο δεν είχε τέτοια στοιχεία. Σε άλλο εκπαιδευτικό του είπαν να πάει από γραφείο σε γραφείο για να δει τα κενά των όμορων ομάδων!
Για τους λόγους αυτούς καταγγέλλω και τη διαδικασία ρύθμισης υπεραριθμίας, που πέραν των άλλων, είναι και παράτυπη. Παρευρίσκομαι στη συνεδρίαση, για λόγους ενημέρωσης των εκπαιδευτικών και ελέγχου της Διοίκησης.
 
ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ
 
Α) Να αναβληθεί η σημερινή συνεδρίαση .
Β) Τη Δευτέρα 12/09 να επικαιροποιηθούν τα κενά από τους Δ/ντες των σχολειων, αφού λάβουν υπ΄όψη τους συνταξιούχους και τις αποσπάσεις που έφυγαν εκτός Πειραιά.
Γ) Την Τρίτη 13/09 να αναρτηθούν τα κενά από το ΠΥΣΔΕ και την Τετάρτη 14/09 να γίνουν οι δηλώσεις ρύθμισης υπεραριθμίας. Μετά να ακολουθήσουν οι τοποθετήσεις».
 
Η συνεδρίαση αναβλήθηκε τελικά για τη Δευτέρα 12/9 ώρα 15:00. Χωρίς όμως επικαιροποίηση και γνωστοποίηση όλων των κενών κάθε διαδικασία ρύθμισης υπεραριθμίας, συμπλήρωσης ωραρίου, απόσπασης ή τοποθέτησης εκπαιδευτικών είναι αδιαφανής και αυθαίρετη.

Τα κενά που στάλθηκαν από τους διευθυντές των σχολείων στα Γραφεία και μετά στο ΠΥΣΔΕ ( στη Διεύθυνση δηλαδή) δεν είναι καθόλου αξιόπιστα, γι’ αυτό διορθώνονται καθημερινά. Έτσι τα κενά που θα ανακοινωθούν για να τοποθετηθούν οι συνάδελφοι που είναι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ δεν  ανταποκρίνονται  στις πραγματικές ανάγκες  γιατί, εκτός των άλλων, υπολογίστηκαν σε αρκετές περιπτώσεις με τμήματα των 26-27  μαθητών(  και παραπάνω).
 
 
Δείτε όλες τις σχετικές ανακοινώσεις στην ιστοσελίδα του ΠΑΜΕ www.pamepeiraia.info
 
 
                                                                           Σάββας  Σάββα  Αιρετό μέλος του ΠΥΣΔΕ

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1131 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 11:44:08 πμ »

Eδώ συνάδελφε ,δεν δίνουν τα κενά οι δευτεροβάθμιες ή τα καλύπτουν με ό,τι βρουν ακόμη και με επιστάτες .Τι β φάση να περιμένουμε ;

Έλα μου ντε..........!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1132 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 11:46:36 πμ »
Eδώ συνάδελφε ,δεν δίνουν τα κενά οι δευτεροβάθμιες ή τα καλύπτουν με ό,τι βρουν ακόμη και με επιστάτες .Τι β φάση να περιμένουμε ;
Έλα μου ντε....!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1133 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 11:48:07 πμ »
Συνεχίζω να διαφημίζω το Σάββα... μόνο που θα έπρεπε να το κάνει ο ίδιος...
ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΑΙΡΕΤΟΥ ΣΑΒΒΑ ΣΑΒΒΑ ΣΤΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΤΟΥ ΠΥΣΔΕ ΤΗΣ 16/09/11)

ΑΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ΣΤΙΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΣΤΟ ΠΥΣΔΕ ΠΕΙΡΑΙΑ

 
Οι φόβοι μου για αδιαφάνεια και αυθαιρεσίες της διοίκησης επαληθεύθηκαν. Εκφράζω τη διαφωνία μου με τον όλο προγραμματισμό της πλειοψηφίας του ΠΥΣΔΕ. Η πρότασή μου, σε κάθε συνεδρίαση του ΠΥΣΔΕ, να μην ξεκινήσει καμιά διαδικασία (ρύθμισης υπεραριθμίας, συμπλήρωσης ωραρίου, τοποθέτησης από διάθεση, αποσπάσεις), πριν δοθεί επαρκής χρόνος ώστε να διαμορφωθούν τα πραγματικά κενά, δεν έγινε αποδεκτή με αποτέλεσμα να παραβιάζονται βασικά εργασιακά δικαιώματα των εκπαιδευτικών.

 
Τα κενά που ανακοινώθηκαν (μόνο για τοποθέτηση όσων είναι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ) δεν αντιστοιχούν στην πραγματικότητα τόσο ως προς τον αριθμό τους όσο και ως προς τους κλάδους.
Η μη έγκαιρη γνώση όλων των κενών από τους εκπαιδευτικούς δημιούργησε μια πρωτοφανή κατάσταση αδιαφάνειας σε όλες τις τοποθετήσεις – μετακινήσεις εκπαιδευτικών καθώς και αβεβαιότητα στα εργασιακά εκατοντάδων εκπαιδευτικών. Γι’ αυτό και οι πολλές ενστάσεις.
Μόνο σήμερα το ΠΥΣΔΕ συζήτησε για πάνω από 3 ώρες ενστάσεις εκπαιδευτικών. Οι ενστάσεις αφορούσαν π.χ: αποσπασμένοι και υπεράριθμοι εκπαιδευτικοί τοποθετήθηκαν σε σχολεία που δεν είχαν κενά, υπεράριθμοι εκπαιδευτικοί δεν ειδοποιήθηκαν ποτέ να ρυθμίσουν την υπεραριθμία τους με αποτέλεσμα να ζητούν σήμερα ρύθμιση ( 5 μέρες μετά τη σχετική συνεδρίαση του ΠΥΣΔΕ), εκπαιδευτικοί τοποθετήθηκαν για συμπλήρωση ωραρίου σε σχολείο που δεν είχε ώρες ή τοποθετήθηκε ταυτόχρονα και άλλος εκπαιδευτικός για την ίδια θέση.
Προτείνω: «Η συντριπτική πλειοψηφία των αιτήσεων θεραπείας- ενστάσεις είναι δικαιολογημένες και πρέπει να ικανοποιηθούν. Επειδή η ικανοποίηση των ενστάσεων αλλάζει σημαντικά το χάρτη των κενών ,που ανακοινώθηκαν ήδη για τους εκπαιδευτικούς από Δ.Π, θα πρέπει να πάνε όλες οι διαδικασίες 3 μέρες μετά, ώστε να δοθεί χρόνος να επικαιροποιηθούν τα κενά, σεβόμενοι τις αναθέσεις των κλάδων, αλλά και οι εκπαιδευτικοί (όσοι επιθυμούν) να κάνουν συμπληρωματικές δηλώσεις. Αλλιώς όλες οι διαδικασίες είναι αδιαφανείς, αυθαίρετες και άκυρες.
Θεωρώ απαράδεκτη και καταγγέλλω όλη τη διαδικασία και τις σχετικές αποφάσεις της πλειοψηφίας του ΠΥΣΔΕ και της διοίκησης.
Συμπληρωματικά με τα όσα έχω καταθέσει στη δήλωσή μου στις 09/09/2011.

    Για τις αποσπάσεις εκπαιδευτικών από τη μια περιοχή στην άλλη (π.χ. από Α΄ στη Β΄, από Β΄ στην Α΄ κ.λ.π.) πρότεινα να γίνουν μόνο εφόσον τοποθετηθούν πρώτα οι εκπαιδευτικοί που βρίσκονται στις περιοχές αυτές. Η πλειοψηφία του ΠΥΣΔΕ αγνόησε την πρόταση αυτή και προχώρησε σε αποσπάσεις εκπαιδευτικών, που είναι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, π.χ. από την Α΄ περοχή σε συγκεκριμένο σχολείο της Β΄ περιοχής (Σαλαμίνα και Αίγινα που για τον εκπαιδευτικό της Β΄ είναι οι πιο περιζήτητες). Η απόσπαση από μια περιοχή στην άλλη δε γίνεται σε συγκεκριμένο σχολείο αλλά στην περιοχή. Αυτός που αποσπάται π.χ. από την Α΄ περιοχή στη Β΄ περιοχή θα πρέπει να τοποθετηθεί αφού τοποθετηθούν πρώτα αυτοί που είναι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ στην περιοχή.
    Εκπαιδευτικοί που χαρακτηρίστηκαν ως υπεράριθμοι δε γνωρίζουν τα πραγματικά κενά, (δεν ανακοινώθηκαν ποτέ από το ΠΥΣΔΕ), για να ρυθμίσουν την υπεραριθμία τους. Άλλοι εκπαιδευτικοί που ήταν υπεράρυθμοι δεν ενημερώθηκαν ποτέ και από κανέναν να ρυθμίσουν την υπεραριθμία τους. Η πλειοψηφία του ΠΥΣΔΕ και η Διοίκηση κάλεσε τα γραφεία να κάνουν ρυθμίσεις υπεραριθμίας αλλά τα γραφεία δεν είχαν καθόλου κενά όμορων ομάδων που ανήκουν σε άλλα γραφεία. Τα ίδια έγιναν και με τους εκπαιδευτικούς που έπρεπε να συμπληρώσουν ωράριο. Σε αρκετές περιπτώσεις ήταν θέμα τύχης να γνωρίζει ο εκπαιδευτικός κάποιο κενό. Γι’ αυτό και κατά τη σχετική συνεδρίαση του ΠΥΣΔΕ έρχονταν αιτήσεις για συμπλήρωση ωραρίου.
    Στα πειραματικά έγιναν πρώτα οι αποσπάσεις εκπαιδευτικών από άλλα σχολεία και μετά η ρύθμιση υπεραριθμίας.
    Η πλειοψηφία του ΠΥΣΔΕ αποφάσισε αποσπάσεις από τη Β/θμια στην Α/θμια 3 ημέρες πριν γίνουν οι τοποθετήσεις στη Β/θμια. Έτσι στέρησε το δικαίωμα να γίνουν δηλώσεις τοποθέτησης στη Β/θμια..

Προτείνω επίσης: α) μετά τον Α΄ κύκλο τοποθετήσεων να γίνει και δεύτερος κύκλος δηλώσεων – τοποθετήσεων, εφόσον υπάρχουν κενά και εκπαιδευτικοί σε διάθεση, άρα όχι αυτοδίκαιη τοποθέτηση β) Μετά τις τοποθετήσεις των εκπαιδευτικών από διάθεση να ικανοποιηθούν όλες οι αιτήσεις απόσπασης από τη μια περιοχή στην άλλη ( σύμφωνα με τα κενά που έμειναν ή που θα προκύψουν).
ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΣΠΑΣΜΕΝΟΥΣ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΠΥΣΔΕ
Η τοποθέτησή τους να γίνει με μόρια και γνώση των κενών. Μέχρι να προσκομίσουν βεβαίωση για τα μόριά τους από τη Δ/νση όπου ανήκουν να υπογράφουν υπεύθυνη δήλωση για τα μόριά τους.
Σάββας Σάββα Αιρετό μέλος του ΠΥΣΔΕ
(εκλεγμένος με το ψηφοδέλτιο της ΕΣΑΚ-ΔΕΕ που στηρίζει το ΠΑΜΕ)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159544
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 310
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 304
Σύνολο: 311

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.