*

Αποστολέας Θέμα: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12  (Αναγνώστηκε 781126 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #3024 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 09:22:56 μμ »
Η Χριστοφιλοπούλου μιλάει πάντως επίσημα για πρόσληψη αναπληρωτών μέσα στην εβδομάδα ΑΛΛΑ ΕΛΑΧΙΣΤΩΝ

Από το να το ξύνουμε λοιπόν ας κατέβουμε στο Υπουργείο

Για να μην επαναλαμβανόμαστε συνέχεια, να θυμήσω ότι πριν την α φάση η κυρία μιλούσε για 650+ κενά στην πρωτοβάθμια και 447 νομίζω στην δευτεροβάθμια. Πόσους χιλιάδες δασκάλους+νηπιαγωγούς πήρε μέχρι τώρα; Πόσους δικούς μας πήρε; Μόνο 447; Δε νομίζω. Οπότε καταλήγουμε όχι μόνο για αυτό αλλά και για πολλά άλλα ότι η άνθρωποι αυτοί είναι αφερέγγυοι μέχρι εκεί που δεν πάει.
Επίσης για φανταστείτε να βγει μέσα Οκτωβρίου να πει ότι υπάρχουν αρκετά κενά που δεν έχουν καλυφθεί ακόμα. Ποια θα ήταν η εικόνα τους μετά από μια τέτοια δήλωση; Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πόσους θα προσλάβει στη β φάση αλλά ότι δε γίνεται σωστή δουλειά και κοροϊδεύουν τον κόσμο σε όλους τους τομείς αυτό είναι το πλέον σίγουρο. Λέτε να διέφερε η Διαμάντω και η Χριστοτέτοια;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:56:17 »

Αποσυνδεδεμένος penkasidy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Finche c'e vita c'e speranza
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #3025 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 09:27:42 μμ »
Η Χριστοφιλοπούλου μιλάει πάντως επίσημα για πρόσληψη αναπληρωτών μέσα στην εβδομάδα ΑΛΛΑ ΕΛΑΧΙΣΤΩΝ

Από το να το ξύνουμε λοιπόν ας κατέβουμε στο Υπουργείο

Για να μην επαναλαμβανόμαστε συνέχεια, να θυμήσω ότι πριν την α φάση η κυρία μιλούσε για 650+ κενά στην πρωτοβάθμια και 447 νομίζω στην δευτεροβάθμια. Πόσους χιλιάδες δασκάλους+νηπιαγωγούς πήρε μέχρι τώρα; Πόσους δικούς μας πήρε; Μόνο 447; Δε νομίζω. Οπότε καταλήγουμε όχι μόνο για αυτό αλλά και για πολλά άλλα ότι η άνθρωποι αυτοί είναι αφερέγγυοι μέχρι εκεί που δεν πάει.
Επίσης για φανταστείτε να βγει μέσα Οκτωβρίου να πει ότι υπάρχουν αρκετά κενά που δεν έχουν καλυφθεί ακόμα. Ποια θα ήταν η εικόνα τους μετά από μια τέτοια δήλωση; Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πόσους θα προσλάβει στη β φάση αλλά ότι δε γίνεται σωστή δουλειά και κοροϊδεύουν τον κόσμο σε όλους τους τομείς αυτό είναι το πλέον σίγουρο. Λέτε να διέφερε η Διαμάντω και η Χριστοτέτοια;
Στρατο εχω μια ενσταση... "Κυρια" η Διαμαντω???  8)
ΠΕ01

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #3026 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 09:34:03 μμ »
Η Χριστοφιλοπούλου μιλάει πάντως επίσημα για πρόσληψη αναπληρωτών μέσα στην εβδομάδα ΑΛΛΑ ΕΛΑΧΙΣΤΩΝ

Από το να το ξύνουμε λοιπόν ας κατέβουμε στο Υπουργείο

Για να μην επαναλαμβανόμαστε συνέχεια, να θυμήσω ότι πριν την α φάση η κυρία μιλούσε για 650+ κενά στην πρωτοβάθμια και 447 νομίζω στην δευτεροβάθμια. Πόσους χιλιάδες δασκάλους+νηπιαγωγούς πήρε μέχρι τώρα; Πόσους δικούς μας πήρε; Μόνο 447; Δε νομίζω. Οπότε καταλήγουμε όχι μόνο για αυτό αλλά και για πολλά άλλα ότι η άνθρωποι αυτοί είναι αφερέγγυοι μέχρι εκεί που δεν πάει.
Επίσης για φανταστείτε να βγει μέσα Οκτωβρίου να πει ότι υπάρχουν αρκετά κενά που δεν έχουν καλυφθεί ακόμα. Ποια θα ήταν η εικόνα τους μετά από μια τέτοια δήλωση; Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πόσους θα προσλάβει στη β φάση αλλά ότι δε γίνεται σωστή δουλειά και κοροϊδεύουν τον κόσμο σε όλους τους τομείς αυτό είναι το πλέον σίγουρο. Λέτε να διέφερε η Διαμάντω και η Χριστοτέτοια;
Στρατο εχω μια ενσταση... "Κυρια" η Διαμαντω???  8)

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D σωστό. Μου διέφυγε αυτή η λεπτομέρεια.  ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος penkasidy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Finche c'e vita c'e speranza
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #3027 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 09:35:04 μμ »
Η Χριστοφιλοπούλου μιλάει πάντως επίσημα για πρόσληψη αναπληρωτών μέσα στην εβδομάδα ΑΛΛΑ ΕΛΑΧΙΣΤΩΝ

Από το να το ξύνουμε λοιπόν ας κατέβουμε στο Υπουργείο

Για να μην επαναλαμβανόμαστε συνέχεια, να θυμήσω ότι πριν την α φάση η κυρία μιλούσε για 650+ κενά στην πρωτοβάθμια και 447 νομίζω στην δευτεροβάθμια. Πόσους χιλιάδες δασκάλους+νηπιαγωγούς πήρε μέχρι τώρα; Πόσους δικούς μας πήρε; Μόνο 447; Δε νομίζω. Οπότε καταλήγουμε όχι μόνο για αυτό αλλά και για πολλά άλλα ότι η άνθρωποι αυτοί είναι αφερέγγυοι μέχρι εκεί που δεν πάει.
Επίσης για φανταστείτε να βγει μέσα Οκτωβρίου να πει ότι υπάρχουν αρκετά κενά που δεν έχουν καλυφθεί ακόμα. Ποια θα ήταν η εικόνα τους μετά από μια τέτοια δήλωση; Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πόσους θα προσλάβει στη β φάση αλλά ότι δε γίνεται σωστή δουλειά και κοροϊδεύουν τον κόσμο σε όλους τους τομείς αυτό είναι το πλέον σίγουρο. Λέτε να διέφερε η Διαμάντω και η Χριστοτέτοια;
Στρατο εχω μια ενσταση... "Κυρια" η Διαμαντω???  8)

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D σωστό. Μου διέφυγε αυτή η λεπτομέρεια.  ;D ;D ;D ;D ;D
Σε καταλαβαινω! Εχουν παιξει τα νευρα μας..
ΠΕ01

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:56:17 »

Αποσυνδεδεμένος margarita111

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #3028 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 09:35:51 μμ »
Συμφωνώ .... το να καταγγέλλουμε ο ένας τον άλλον δημιουργούμε κλίμα εχθρικό που θα γυρίσει εναντίον μας... Δεν πρέπει να ξεχνούμε τη συναδελφική αλληλεγγύη... Δεν έχουμε πρόβλημα με τους ξενόγλωσσους ή τους θεολόγους αλλά με το υπουργείο .... Να οργανωθούμε.... είμαι ευπρόσδεκτη σε οποιαδήποτε πρόταση....

Μα η οποιαδήποτε δραστική ενέργεια δεν είναι αποτελεσματική αν είναι μονομερής.....συνεργασία όλων των ειδικοτήτων.........γιατί ο θεολόγος και ο ξενόγλωσσος να μην απορροφάται μόνο στο δικό του αντικείμενο;
Και ο φιλόλογος πρέπει να απαιτήσει τη κατοχύρωση των δικαιωμάτων των θεολόγων και των ξενόγλωσσων...όλοι μαζί.
Σε αυτή τη κατασταση βρέθηκαν οι θεολόγοι και οι ξενόγλωσσοι ενώ δε θέλουν οι περισσότεροι να διδάσκουν άλλα μαθήματα.....φυσικά και δεν κατηγορούμε τους ίδιους.
Να βρεθούν ώρες και για αυτούς και εμείς να διδάσκουμε αυτά που σπουδάσαμε.
Καλοί είμαστε στη θεωρία, να δουμε στη πράξη.

strato , όπως τα είπες ,παίζουν πολιτικά παιχνίδια ,πως να τους πιστέψεις.
Αν εχω καλές ειδήσεις θα σας τις πω, γιατί οι δυσάρεστες βαραίνουν το κλίμα και τουλάχιστον καλό είναι να θωρακίσουμε τη ψυχολογία μας.

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #3029 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 09:43:41 μμ »
Συνάδελφοι, επειδή είναι κρίσιμες οι ώρες που περνάμε, ανοίξτε ένα άλλο θέμα για το πώς μπορούμε να οργανωθούμε κι ας μένουμε εδώ μόνο για τη β' φάση..

Αποσυνδεδεμένος alek81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #3030 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 10:16:06 μμ »
Τι είναι ο πίνακας εκπαιδευτικών για την "Ενίσχυση της Ελληνομάθειας" που υπάρχει στο www.paideia-ergasia.gr ;

Αποσυνδεδεμένος ζυγός90

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #3031 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 10:57:03 μμ »
Πριν από 20 χρόνια, όταν ακόμα ο διορισμός ήταν βέβαιος για τους πτυχιούχους της γενιάς μου, δεν καταγγείλαμε τις τότε παραβιάσεις της επετηρίδας και δε διεκδικήσαμε το αυτονόητο. Τώρα που κάποιοι από τους παλιούς φαίνεται ότι αποκλειόμαστε για δεύτερη φορά, συνειδητοποιώ το μέγιστο λάθος. Δε διεκδικήσαμε, χάθηκαν χρόνια αναμονής και μείναμε απ’ έξω «για λίγο». Σήμερα ως μητέρα μαθητή Λυκείου που διδάσκεται την Ιστορία από καθηγήτρια Αγγλικής, νιώθω εκτός από αδικημένη και συνυπεύθυνη. Το λάθος της απάθειας κοστίζει ακριβά.  Σας διαβεβαιώνω 20 χρόνια μετά ότι η καταγγελία στην περίπτωση αυτή δεν είναι άδικη, είναι απλώς μια μορφή διεκδίκησης. Σας μιλάω εκ πείρας. 

Αποσυνδεδεμένος sgrig

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 319
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #3032 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 11:32:22 μμ »
Όταν σε προσωπικό επίπεδο, έκανα τοποθετήσεις αλληλεγγύης (για όλους ανεξαιρέτως τους εκπαιδευτικούς που θίγονται από τις βίαιες κρατικές αλλαγές, όπως ιδιωτικούς εκπαιδευτικούς, πολύτεκνους, ανθρώπους με πολύμηνη προϋπηρεσία που όργωναν την Ελλάδα κτλ.) και δήλωνα ότι θα βιώσουμε και εμείς τη ΜΑΤΑΙΩΣΗ, αντιμετώπιζα - εκτός των άλλων - και προσωπικές επιθέσεις... (Εμείς ΑΣΕΠ και οι άλλοι να πνιγούν, βολεμένοι τρίτεκνοι και πολύτεκνοι, λαμόγια κτλ.)
Πρέπει να αγγίζει άμεσα η κυβερνητική αναλγησία και αυθαιρεσία και τη δική μας περίπτωση για να αντιδράσουμε;;;;;   

Αποσυνδεδεμένος sgrig

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 319
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #3033 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 11:38:40 μμ »
Και έπεται αύξηση ωραρίου, που θα μηδενίσει τις προσλήψεις.... Ας καθόμαστε μόνο στους Η/Υ, στέλνοντας επιστολές και διαμαρτυρίες.... Ούτε μαι ειρηνική διαδήλωση να μας ακούσει η κυρία δεν κάναμε... Τα κενά μετράμε και αργά αλλά σταθερά το κενό της ζωής μας..... που το διαμορφώνουν οι άλλοι και εμείς άβουλοι και μοιραίοι πέφτουμε μέσα...

Αποσυνδεδεμένος df

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #3034 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 12:48:46 πμ »
Και έπεται αύξηση ωραρίου, που θα μηδενίσει τις προσλήψεις.... Ας καθόμαστε μόνο στους Η/Υ, στέλνοντας επιστολές και διαμαρτυρίες.... Ούτε μαι ειρηνική διαδήλωση να μας ακούσει η κυρία δεν κάναμε... Τα κενά μετράμε και αργά αλλά σταθερά το κενό της ζωής μας..... που το διαμορφώνουν οι άλλοι και εμείς άβουλοι και μοιραίοι πέφτουμε μέσα...


ποια κενά αλήθεια;;;
αυτά που κρατούν για τους μόνιμους;;;
αισθάνομαι ότι μας δουλεύουν όλοι κανονικά . . .κ στις αποσπάσεις πολλές παρατυπίες, εξού κ το μπάχαλο στην Αθήνα, χωρίς κοινωνικά κριτήρια να μεταφέρονται στο κέντρο ποιοι;;;όλοι από ειδικές κατηγορίες;;;έλεος πια....
και μετά περιμένουμε ενημέρωση από ποιους;;;απ όσους υμετέρους έχουν παρκάρει σε κθ διεύθυνση κ κθ υπουργείο;;;



Αποσυνδεδεμένος dimik

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 812
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #3035 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 12:54:40 πμ »
Παιδια για να μη βρεθουμε προ εκπληξεων χειροτερων απο τις φετινές....
πρεπει να κινητοποιηθουμε επίσης ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΤΩΝ ΩΡΩΝ ΕΡΓΑΣΙΑΣ των μονίμων, γιατι αν γινει αυτό κενο δε θα δουμε ουτε σε 50 χρονια....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #3036 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 08:46:37 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι. Εύχομαι κάτι να γίνει σήμερα γιατί η κατάσταση είναι χωρίς προηγούμενο. Είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου που νιώθω τέτοιον εμπαιγμό εις βάρος του κλάδου και κυρίως της ειδικότητάς μας. Οι διευθυντάδες κουκουλώνουν αβέρτα τις ώρες μας, λες και μας πληρώνουν (εδώ γελάμε!!!) από την τσέπη τους.. Μετά ας ξανακούσω μ@@@@@@ για συναδελφική αληλλεγγύη...Και να φανταστείτε ότι πολλοί από αυτούς είναι φιλόλογοι...Υπομονή και σήμερα...Να δουμε πως θα κυλήσει η μέρα..

Αποσυνδεδεμένος alek81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #3037 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 08:56:51 πμ »
Κλείνουν σχολεία και στη Γερμανία! Θα έρθει κόσμος κι από εκεί που είχε φύγει με απόσπαση... Δε θα δουλέψουμε στον αιώνα τον άπαντα! Θέλει κανείς να ανοίξουμε σουβλατζίδικο; Εξάλλου μόνο σουβλάκι θα τρώμε από εδώ και πέρα...! Αν δουλέψουμε και φέτος, θα είναι θαύμα. Θα μας έρθει πιο ομαλά γιατί από του χρόνου... Να εύχεστε να έχουμε υγεία και αγαπημένους ανθρώπους δίπλα μας και θα τη βρούμε την άκρη.
Καλημέρα!
Κι αν δεν είναι καλή, να τη φτιάξετε γιατί η ζωή είναι μικρή για να τους τη χαρίζουμε! :) :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161833
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 524
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 481
Σύνολο: 494

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.