*

Αποστολέας Θέμα: Κενά-πλεονάσματα στις Δευτεροβάθμιες και η θέση των αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 6399 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Κενά-πλεονάσματα στις Δευτεροβάθμιες και η θέση των αναπληρωτών
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 06:48:17 μμ »
κάθε άλλο - αυτό εξαρτάται απο το πότε έγινε η πρώτη αίτηση παραίτησης. Αν έγινε 10 ιουλίου τότε το δίμηνο λήγει 10 σεπτεμβρίου. Το ανώτερο όριο όμως είναι 10 αυγουστου με 10 οκτωβρίου...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κενά-πλεονάσματα στις Δευτεροβάθμιες και η θέση των αναπληρωτών
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 06:52:36 μμ »
Mάλιστα, ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ας ελπίσουμε να φύγουν πολλοί, ειδικά αυτό το μέτρο εργασιακής εφεδρείας ίσως φόβησε πολλούς

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Κενά-πλεονάσματα στις Δευτεροβάθμιες και η θέση των αναπληρωτών
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 06:56:54 μμ »
ας ελπισουμε να δουλέψετε όσο το δυνατόν περισσότεροι φέτος!!  :) :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2008
    • Προφίλ
Απ: Κενά-πλεονάσματα στις Δευτεροβάθμιες και η θέση των αναπληρωτών
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 07:42:44 μμ »
συν να δώσεις σε όμοιες ειδικότητες προτεραιότητα για κενά ( πχ για τον ομαδοποιημένο κλάδο ΠΕ04 βγαίνει τη μια χρονιά κενό στο ΠΕ04/01 την άλλη ΠΕ04.02 και πάει λέγοντας...

Αυτό γιατί ισχύει;

Στην εγκύκλιο κενών/πλεονασμάτων λέει για ισομερή κατανομή αν υπάρχει πολλαπλή πρώτη ανάθεση σε ένα μάθημα:
"Τα κενά για τα μαθήματα που διδάσκονται σε πρώτη ανάθεση από εκπαιδευτικούς περισσότερων του ενός κλάδων (π.χ. των κλάδων ΠΕ10 και ΠΕ13, των κλάδων ΠΕ12, ΠΕ14, ΠΕ17, κ.ά), κατανέμονται ισομερώς σε όλους τους κλάδους. Σε περίπτωση που τα κενά δεν είναι ακέραιο πολλαπλάσιο του αριθμού των κλάδων, τότε η ισομερής κατανομή θα επιτυγχάνεται σε περισσότερα από ένα έτη."

Μήπως προκύπτει από κάπου αλλού;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Κενά-πλεονάσματα στις Δευτεροβάθμιες και η θέση των αναπληρωτών
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 07:48:04 μμ »
είναι αυτό που λέει με ισομερή κατανομή σε περισσότερα απο ένα έτη...
αν δεν έχει βγάλει κενό για μια ειδικότητα του ίδιου κλάδου τη μια χρονιά, την βγάζει την επομενη. Αν τύχει και βγάλει για όλες, τότε ξαναβγάζει για όλες και την επομενη...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος newseditor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
    • Προφίλ
Απ: Κενά-πλεονάσματα στις Δευτεροβάθμιες και η θέση των αναπληρωτών
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 07:48:44 μμ »
http://www.pde.gr/index.php?page=3106

Kενά σύμφωνα με ανακοίνωση του Υπ. Παιδείας.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2008
    • Προφίλ
Απ: Κενά-πλεονάσματα στις Δευτεροβάθμιες και η θέση των αναπληρωτών
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 07:51:43 μμ »
είναι αυτό που λέει με ισομερή κατανομή σε περισσότερα απο ένα έτη...
αν δεν έχει βγάλει κενό για μια ειδικότητα του ίδιου κλάδου τη μια χρονιά, την βγάζει την επομενη. Αν τύχει και βγάλει για όλες, τότε ξαναβγάζει για όλες και την επομενη...

Ναι, αλλά μιλάει για πολλαπλή ΠΡΩΤΗ ανάθεση.

Αν έχω ανάγκη για 40 ώρες Φυσικής, αν βγάλω 2 οργανικά κενά ΠΕ04.01 (Φυσικών) φέτος και αυτοί του χρόνου φύγουν με μετάθεση, θα δώσω 2 οργανικά κενά ΠΕ04.02 (Χημικών); Αφού αυτοί το συγκεκριμένο μάθημα το έχουν Β΄ Ανάθεση. Πάλι 2 οργανικά κενά Φυσικών πρέπει να δώσω, σωστά;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Κενά-πλεονάσματα στις Δευτεροβάθμιες και η θέση των αναπληρωτών
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 08:01:26 μμ »
δε μιλάω για οργανικά κενά....αλλά για λειτουργικά..


ωστόσο και για τα οργανικά, επειδή σε αυτά παίζονται οι μεταθέσεις, δε γίνεται για παράδειγμα να δίνεις μόνο ώρες φυσικής - επειδή αυτές χρειάζεσαι - και έτσι να μεταθέτεις μόνο φυσικούς. Επειδή, ειδικά αυτός ο κλάδος αποτελείται απο πολλές ειδικότητες, και μεταχειρίζεται ως ενιαίος κλάδος, για το λόγο αυτο δίνονται πάντα ( και ) τα οργανικά κενά με αναλογικότητα....

δεν το ξερω ακριβώς το ζήτημα - γιατί δεν είναι το άμεσο αντικείμενο μου- αλλά ξέρω ότι έτσι πάει ...έγινε δυο χρόνια πριν  σε μας για κενό πληροφορικής, που δε δόθηκε σε πε19-20  αλλά σε ΤΕ01.19 (νομίζω) που είναι προγραμματιστής Η.Υ. ( γιατί πήγε αναλογικά)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2008
    • Προφίλ
Απ: Κενά-πλεονάσματα στις Δευτεροβάθμιες και η θέση των αναπληρωτών
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 08:10:58 μμ »
δε μιλάω για οργανικά κενά....αλλά για λειτουργικά..


ωστόσο και για τα οργανικά, επειδή σε αυτά παίζονται οι μεταθέσεις, δε γίνεται για παράδειγμα να δίνεις μόνο ώρες φυσικής - επειδή αυτές χρειάζεσαι - και έτσι να μεταθέτεις μόνο φυσικούς. Επειδή, ειδικά αυτός ο κλάδος αποτελείται απο πολλές ειδικότητες, και μεταχειρίζεται ως ενιαίος κλάδος, για το λόγο αυτο δίνονται πάντα ( και ) τα οργανικά κενά με αναλογικότητα....

δεν το ξερω ακριβώς το ζήτημα - γιατί δεν είναι το άμεσο αντικείμενο μου- αλλά ξέρω ότι έτσι πάει ...έγινε δυο χρόνια πριν  σε μας για κενό πληροφορικής, που δε δόθηκε σε πε19-20  αλλά σε ΤΕ01.19 (νομίζω) που είναι προγραμματιστής Η.Υ. ( γιατί πήγε αναλογικά)

Επειδή εμένα είναι από τα άμεσα αντικείμενά μου, αν έγινε αυτό που λες κακώς έγινε.

Τα οργανικά κενά υπολογίζονται από τις ΠΡΩΤΕΣ αναθέσεις. Σκέψου το ως εξής: από τη μια έχω ώρες μαθημάτων και από την άλλη ώρες εκπαιδευτικών με τις οποίες πρέπει να καλύψω τα μαθήματα. Και υπάρχει και ο πίνακας των αναθέσεων. Και ξεκινάς και καλύπτεις. Δεν τίθεται θέμα αναλογικότητας.

Οι μεταθέσεις γίνονται ανά ομαδοποιημένη/ενοποιημένη ειδικότητα και ακόμα και εκεί το ΠΕ04 ΔΕΝ είναι ενιαίο:
(105) ΦΥΣΙΚΟΙ
(106) ΧΗΜΙΚΟΙ
(107) ΦΥΣΙΟΓΝΩΣΤΕΣ
(108) ΒΙΟΛΟΓΟΙ
(109) ΓΕΩΛΟΓΟΙ

Το μόνο που γίνεται ενιαία στον ΠΕ04 είναι η κρίση και άρση της υπεραριθμίας σύμφωνα με το http://static.diavgeia.gov.gr/doc/4%CE%91%CE%98%CE%919-%CE%A5%CE%99

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Κενά-πλεονάσματα στις Δευτεροβάθμιες και η θέση των αναπληρωτών
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 08:18:11 μμ »
τι να σου πω.... δεν το  έχω χειριστεί το ζήτημα οπότε δεν το ξέρω τόσο καλά..
αλλά τι εννοεί όταν λέει
Σε περίπτωση που τα κενά δεν είναι ακέραιο πολλαπλάσιο του αριθμού των κλάδων, τότε η ισομερής κατανομή θα επιτυγχάνεται σε περισσότερα από ένα έτη.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Κενά-πλεονάσματα στις Δευτεροβάθμιες και η θέση των αναπληρωτών
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 08:21:50 μμ »
τι να σου πω.... δεν το  έχω χειριστεί το ζήτημα οπότε δεν το ξέρω τόσο καλά..
αλλά τι εννοεί όταν λέει
Σε περίπτωση που τα κενά δεν είναι ακέραιο πολλαπλάσιο του αριθμού των κλάδων, τότε η ισομερής κατανομή θα επιτυγχάνεται σε περισσότερα από ένα έτη.

αφορά κλάδους όπως ο ΠΕ04 που μπορεί οι ώρες να είναι ίδιες και για τις 4 ειδικότητες και τη μιά χρονιά να πάρει φυσικό την επόμενη χημικό κοκ..

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2008
    • Προφίλ
Απ: Κενά-πλεονάσματα στις Δευτεροβάθμιες και η θέση των αναπληρωτών
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 08:25:56 μμ »
τι να σου πω.... δεν το  έχω χειριστεί το ζήτημα οπότε δεν το ξέρω τόσο καλά..
αλλά τι εννοεί όταν λέει
Σε περίπτωση που τα κενά δεν είναι ακέραιο πολλαπλάσιο του αριθμού των κλάδων, τότε η ισομερής κατανομή θα επιτυγχάνεται σε περισσότερα από ένα έτη.

Παράδειγμα: Έστω το μάθημα της Πληροφορικής στο Γυμνάσιο (το οποίο το έχουν πρώτη ανάθεση ο ΠΕ19 και ο ΠΕ20, οι οποίοι παρεμπιπτόντως αποτελούν και την ομαδοποιημένη ειδικότητα 064) και ότι έχω για αυτό 1 οργανικό κενό σε μια περιοχή μετάθεσης.

Επειδή το 1 δεν είναι ακέραιο πολλαπλάσιο του 2, τότε αν δώσω μια χρονιά οργανικό κενό για τον ΠΕ19 σε αυτή την περιοχή μετάθεσης, όποτε ξαναδώσω οργανικό κενό σε αυτή την περιοχή μετάθεσης θα το δώσω στον ΠΕ20.

Αν έχω 2 οργανικά κενά (το 2 είναι ακέραιο πολλαπλάσιο του 2=2x1), δίνω 1 στον ΠΕ19 και 1 στον ΠΕ20 και επιτυγχάνεται η ισομερής κατανομή στο ίδιο έτος.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Κενά-πλεονάσματα στις Δευτεροβάθμιες και η θέση των αναπληρωτών
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 08:28:50 μμ »
άρα το ίδιο δε γίνεται και για τους ΠΕ04? αν υπάρχει ένα κενό φυσικού θα το δώσω τη μια χρονιά στον φυσικό την άλλη στον χημικό και πάει λέγοντας;

άρα κάτι τέτοιο θα έγινε και σε μας και μετά ( μάλλον - αν θυμάμαι καλά) το δώσανε στον ΤΕ01-19.
εεε;;;;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2008
    • Προφίλ
Απ: Κενά-πλεονάσματα στις Δευτεροβάθμιες και η θέση των αναπληρωτών
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 08:34:46 μμ »
άρα το ίδιο δε γίνεται και για τους ΠΕ04? αν υπάρχει ένα κενό φυσικού θα το δώσω τη μια χρονιά στον φυσικό την άλλη στον χημικό και πάει λέγοντας;

άρα κάτι τέτοιο θα έγινε και σε μας και μετά ( μάλλον - αν θυμάμαι καλά) το δώσανε στον ΤΕ01-19.
εεε;;;;

Όχι δεν πάει έτσι.

Οι ΠΕ04? μπορεί να έχουν ο καθένας Β΄ Ανάθεση τα μαθήματα που έχει ο άλλος, αλλά δεν νομίζω να έχουν κάποιο μάθημα ΠΡΩΤΗ Ανάθεση δύο διαφορετικοί ΠΕ04?

Πρέπει να δούμε αν ο ΤΕ01.13 (Προγραμματιστές Η/Υ) έχει κάτι ως ΠΡΩΤΗ Ανάθεση. Γενικώς αυτής της ειδικότητας είναι πολύ δύσκολες οι μεταθέσεις.

Θα επανέλθω πιο αργά. Πάντως την πιστή εφαρμογή της εγκυκλίου του υπολογισμού κενών/πλεονασμάτων πιστεύω ότι λίγα ΠΥΣΔΕ την κάνουν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 716
Σύνολο: 721

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.