*

Αποστολέας Θέμα: 483 αναπληρωτές τεχνικών ειδικοτήτων  (Αναγνώστηκε 25628 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 483 αναπληρωτές τεχνικών ειδικοτήτων
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 02:18:06 μμ »
ναι συνενοχοι, μαζι τα φαγαμε :P
απλα εχουμε καλυτερο μεταβολισμο απο τον παγκαλο και το βενιζελο ;D ;D

Άστο physike...συνένοχοι είμαστε όπως λέει η συνάδελφος και κυρίως στο θέμα της νοοτροπίας!! Σε πολλούς τομείς της καθημερινότητας,αλλά και στην προκειμένη στα εκπαιδευτικά...πράγματι τόσα χρόνια εαν είχε γίνει ο εξορθολογισμός (που λέει με στόμφο και η Διαμαντοπούλου) και ήταν όλοι οι μόνιμοι στην θέση που έπρεπε, δεν θα μας έπιαναν τώρα όλα αυτά εξ'απήνης!! Θα παίρναν μεν λιγότερους αναπληρωτές,αλλά θα το ξέραμε εδώ και χρόνια και θα πορευόμασταν κι εμείς αναλόγως!!! Δεν θα κρεμούσαμε τις ελπίδες μας για διορισμό με τον τρόπο που το κάναμε...θα ξέραμε πως ο διορισμός απέχει τόσα Χ χρόνια και συνεπώς ως τότε θα κανονίζαμε την πορεία μας αλλιώς!! Τώρα, που έχουμε συμβάλλει κι εμείς σ'αυτήν την έλλειψη εξορθολογισμού...δεν έχουμε ευθύνες γι αυτά που πάνε να μας φορέσουν...;;!!  :o :o
Φυσικά την μεγαλύτερη ευθύνη την έχουν οι μόνιμοι με τις ασύστολες και αδιαφανείς αποσπάσεις!! Και αυτοί που επέτρεπαν αυτά τα πράγματα!! Δεν καταλάβαμε ποτέ πως το πρόσκαιρο βόλεμά μας χωρίς σχεδιασμό και οργάνωση θα γυρνούσε στάνταρ μπούμερανγκ...και αυτό έγινε!
Δεν υπερασπίζομαι αυτά τα παχύδερμα στα Υπουργεία,αλλά πρέπει επιτέλους να αναλάβουμε ευθύνες και να αλλάξουμε νοοτροπίες...αν δεν γίνει αυτό ποτέ δεν θα πάμε μπροστά!! Ακόμη κι αυτά τα παχύδερμα απ'το σώμα αυτού του λαού ξεπηδούν και μας διοικούν...κάτι βρωμάει σε όλους μας πλέον!! Ας κατευνάσουμε τον θυμό μας και ας δούμε λίγο πιο βαθιά τα πράγματα...μήπως και ζήσουν καλύτερα τα παιδιά μας!

Το μόνο που δεν ενδιαφέρει το υπουργείο και το κράτος είναι να λειτουργούν τα πράγματα σωστά.Αλλά να κάνουν περικοπές.Και να τα κάνουν όλα ιδιωτικά.

Εννοείται αυτό... ο περιβόητος εξορθολογισμός" είναι η καραμέλα που βρήκαν για να φανούν οργανωτικοί!! Στόχος τους είναι σαφώς οι περικοπές, απλά εμείς με το μπάχαλο που αφήσαμε να δημιουργηθεί τόσα χρόνια τους δώσαμε και πάτημα!! Το κάθετι έχει το κόστος του και εμείς επίσης έχουμε μερίδιο ευθυνών!! Αυτό αν δεν γίνει κατανοητό θα είναι επίπλαστες και παροδικές και οι όποιες τυχόν αλλαγές γίνουν (που δεν πρόκειται να γίνουν βελτιωτικές αλλαγές...αλλά λέμε τώρα...)
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 483 αναπληρωτές τεχνικών ειδικοτήτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:18:27 »

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 483 αναπληρωτές τεχνικών ειδικοτήτων
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 02:53:14 μμ »
Nα απολυθούν άμεσα και να μπουν σε καθεστώς εργασιακής εφεδρείας όλοι οι μονιμάδες στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση που από το έτος που άρχισε να εφαρμόζεται ο ΑΣΕΠ μπήκαν με παράνομο τρόπο, είτε χωρίς κανένα έλεγχο είτε χωρίς να πληρούν τα προσόντα.

Επαναλαμβάνω αντί να κάθεται το ΑΣΕΠ, ας αρχίσει το κράτος ένα έλεγχο όλων των πτυχίων, προσόντων, ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΠΡΟΣΟΝΤΩΝ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΚΑΙ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ ΠΟΥ ΕΠΙΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ καθώς και προυπηρεσιών που επικαλούνται ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί. ΘΑ ΕΚΠΛΑΓΕΙΤΕ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΑ ΠΛΑΣΤΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ!!!!!!!!!

Ναι έλεγχος και στη συνέχεια ας έρθει το κράτος να κατηγορήσει όλους εμάς που αγωνιζόμαστε δίκαια με ΑΣΕΠ, μεταπτυχιακά ότι έχουν και καλά υπεράριθμους. Ας κάνει το έλεγχο και θα δούμε μετά αν όντως υπάρχουν υπεράριθμοι και πόσοι θα έπρεπε να είχαν φύγει την ίδια νύχτα που μπήκαν

Συμφωνώ απόλυτα μα απόλυτα σε απολύσεις και άμεσα. Αλλά απολύσεις βυσμάτων που με το έτσι θέλω κατέλαβαν θέσεις με πλαστά πτυχία. Φοβάται το κρατος να προβεί άραγε σε αυτό το έλεγχο;;; E βέβαια και φοβάται. όχι απλά θα φύγουν έτσι 100.000 υπεράριθμοι και καλά που θέλει η τρόικα, αλλά 250000 τουλάχιστον μαζί με τα παράνομα βύσματα που αλλίωναν και ξεπερνούσαν όλες τις νόμιμες διαδικασίες.

Και μη μου πείτε ότι έχουν οικογένειες και παιδιά τα παράνομα βύσματα, γιατί και άνθρωποι που ποτέ τους δεν έγλυψαν με προσόντα και αυτοί έχουν. Ας δώσουν λοιπόν τα πλαστά προσόντα τους στο ιδιωτικό τομέα να τους προσλάβει

Κάντε αυτό το έλεγχο ΑΝ ΤΟΛΜΑΤΕ ΠΟΥ ΜΑΣ ΛΕΤΕ ΓΙΑ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ και μετά μέχρι και η τρόικα θα σας παραδεχτεί, αλλα΄και ο ελληνικός λαός. Μου αρέσει ότι αυτός είναι ο μοναδικός έλεγχος που είναι συνταγματικά κατοχυρωμένος και φυσικά απολύτως νόμιμα δίνει το δικαίωμα απόλυσης σε όποιο παράνομα μπήκε, όμως τα ξεφτέρια που νοιάζονται για την Ελλάδα και καλά ούτε λόγος να το κάνουν.

Αρέσκονται άλλωστε στη προσβλητική φράση ότι "μαζί τα φάγαμε", φράση που παίρνει στο κουβά όλους τους Έλληνες. Ε για αυτό θέλουν βούρδουλα από τον ελληνικό λαό
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2011, 03:10:38 μμ από JohnyWalker »

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: 483 αναπληρωτές τεχνικών ειδικοτήτων
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 05:44:06 μμ »
Άν ψάξουν για τα βύσματα για να τα διώξουν μοιραία η έρευνα θα πάει κάποια στιγμή και στο ποιός τους έβαλε στο δημόσιο. Και σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να τιμωρηθεί και το 70% των πολιτικών της χώρας των τελευταίων 30 χρόνων. Λες λοιπόν το πολιτικό σύστημα να ξεκινήσει ποτέ έναν τέτοιο έλεγχο;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10832
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: 483 αναπληρωτές τεχνικών ειδικοτήτων
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 06:08:24 μμ »
Nα απολυθούν άμεσα και να μπουν σε καθεστώς εργασιακής εφεδρείας όλοι οι μονιμάδες στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση που από το έτος που άρχισε να εφαρμόζεται ο ΑΣΕΠ μπήκαν με παράνομο τρόπο, είτε χωρίς κανένα έλεγχο είτε χωρίς να πληρούν τα προσόντα.

Επαναλαμβάνω αντί να κάθεται το ΑΣΕΠ, ας αρχίσει το κράτος ένα έλεγχο όλων των πτυχίων, προσόντων, ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΠΡΟΣΟΝΤΩΝ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΚΑΙ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ ΠΟΥ ΕΠΙΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ καθώς και προυπηρεσιών που επικαλούνται ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί. ΘΑ ΕΚΠΛΑΓΕΙΤΕ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΑ ΠΛΑΣΤΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ!!!!!!!!!

Ναι έλεγχος και στη συνέχεια ας έρθει το κράτος να κατηγορήσει όλους εμάς που αγωνιζόμαστε δίκαια με ΑΣΕΠ, μεταπτυχιακά ότι έχουν και καλά υπεράριθμους. Ας κάνει το έλεγχο και θα δούμε μετά αν όντως υπάρχουν υπεράριθμοι και πόσοι θα έπρεπε να είχαν φύγει την ίδια νύχτα που μπήκαν

Συμφωνώ απόλυτα μα απόλυτα σε απολύσεις και άμεσα. Αλλά απολύσεις βυσμάτων που με το έτσι θέλω κατέλαβαν θέσεις με πλαστά πτυχία. Φοβάται το κρατος να προβεί άραγε σε αυτό το έλεγχο;;; E βέβαια και φοβάται. όχι απλά θα φύγουν έτσι 100.000 υπεράριθμοι και καλά που θέλει η τρόικα, αλλά 250000 τουλάχιστον μαζί με τα παράνομα βύσματα που αλλίωναν και ξεπερνούσαν όλες τις νόμιμες διαδικασίες.

Και μη μου πείτε ότι έχουν οικογένειες και παιδιά τα παράνομα βύσματα, γιατί και άνθρωποι που ποτέ τους δεν έγλυψαν με προσόντα και αυτοί έχουν. Ας δώσουν λοιπόν τα πλαστά προσόντα τους στο ιδιωτικό τομέα να τους προσλάβει

Κάντε αυτό το έλεγχο ΑΝ ΤΟΛΜΑΤΕ ΠΟΥ ΜΑΣ ΛΕΤΕ ΓΙΑ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ και μετά μέχρι και η τρόικα θα σας παραδεχτεί, αλλα΄και ο ελληνικός λαός. Μου αρέσει ότι αυτός είναι ο μοναδικός έλεγχος που είναι συνταγματικά κατοχυρωμένος και φυσικά απολύτως νόμιμα δίνει το δικαίωμα απόλυσης σε όποιο παράνομα μπήκε, όμως τα ξεφτέρια που νοιάζονται για την Ελλάδα και καλά ούτε λόγος να το κάνουν.

Αρέσκονται άλλωστε στη προσβλητική φράση ότι "μαζί τα φάγαμε", φράση που παίρνει στο κουβά όλους τους Έλληνες. Ε για αυτό θέλουν βούρδουλα από τον ελληνικό λαό
Συμφωνώ απόλυτα!  :)  Μακάρι να γίνει ο έλεγχος αυτός κάποια στιγμή!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 483 αναπληρωτές τεχνικών ειδικοτήτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:18:27 »

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 483 αναπληρωτές τεχνικών ειδικοτήτων
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 09:54:26 μμ »
Eννοώ τα βύσματα που έχουν παράνομα πτυχία, προυπηρεσίες. Ε ναι εκεί αν είναι να έχουν δάκτυλο κάποιοι πολιτικοί ας τιμωρηθούν. Συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις την κύρια ευθύνη έχουν προιστάμενοι, διευθυντές και φυσικά το ίδιο το βύσμα.
Είμαι σίγουρος ότι είναι αρκετοί οι μονιμάδες με πλαστογραφίες κ.τ.λ.

Αποσυνδεδεμένος night

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: 483 αναπληρωτές τεχνικών ειδικοτήτων
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 12:10:24 πμ »
Eννοώ τα βύσματα που έχουν παράνομα πτυχία, προυπηρεσίες. Ε ναι εκεί αν είναι να έχουν δάκτυλο κάποιοι πολιτικοί ας τιμωρηθούν. Συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις την κύρια ευθύνη έχουν προιστάμενοι, διευθυντές και φυσικά το ίδιο το βύσμα.
Είμαι σίγουρος ότι είναι αρκετοί οι μονιμάδες με πλαστογραφίες κ.τ.λ.
''Είμαι σίγουρος ότι είναι αρκετοί οι μονιμάδες με πλαστογραφίες'' Μπορείς να τεκμηριώσεις την άποψη σου; Έχεις ανάλογα παραδείγματα; Η δική σου προϋπηρεσία σου ως αναπληρωτή δεν πρέπει να μετρήσει;
Αν μερικά χρόνια μετά μπορείς να διοριστείς με κριτήριο την προϋπηρεσία σου ως αναπληρωτής θα αρνηθείς τον διορισμό και θα περιμένεις να διοριστείς ''αξιοκρατικά'' μέσω διαγωνισμού ΑΣΕΠ;
Αν επιτύχεις στον επόμενο διαγωνισμό θα είσαι καλός εκπαιδευτικός ενώ αν αποτύχεις θα είσαι κακός; Αν αποτύχεις  στον διαγωνισμό θα σημαίνει ότι δεν είσαι ικανός γι αυτήν την δουλειά και στον επόμενο αν επιτυχείς ότι έγινες ικανότερος και άρα προσλαμβάνεσαι; Αν βαθμολογηθείς με δώδεκα ή με 11,9 τι είσαι τότε;
Κατά την γνώμη σου δεν υπάρχουν άξιοι εκπαιδευτικοί που έχουν διοριστεί χωρίς ΑΣΕΠ;
Την λέξη ''ΜΟΝΙΜΑΣ'' (έχω να την ακούσω από τον στρατό) και νομίζω ότι την χρησιμοποιείς απαξιωτικά, εσύ δεν θέλεις να  μονιμοποιηθείς; Τι θες να γίνεις ''ΜΟΝΙΜΑΣ''; Αφού δεν είναι κάτι κάλο... Πως γενικεύεις και ζητάς να απολυθούν όλοι; Παρόλο που μετά διευκρινίζεις ποιους εννοείς, στην αρχή τους παίρνει όλους η μπαλλα!!
Μην πάρεις στραβά αυτά που γράφω δεν έχω σκοπό να κατακρίνω την άποψη σου την οποία σέβομαι απόλυτα.
Απλά πιστεύω ότι στην εποχή που ζούμε δεν πρέπει να ζητάμε απολύσεις αφού όλοι ένα κομμάτι ψωμί προσπαθούμε να εξασφαλίσουμε και τίποτα παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος deepblue_1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 483 αναπληρωτές τεχνικών ειδικοτήτων
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 12:20:58 πμ »
Eννοώ τα βύσματα που έχουν παράνομα πτυχία, προυπηρεσίες. Ε ναι εκεί αν είναι να έχουν δάκτυλο κάποιοι πολιτικοί ας τιμωρηθούν. Συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις την κύρια ευθύνη έχουν προιστάμενοι, διευθυντές και φυσικά το ίδιο το βύσμα.
Είμαι σίγουρος ότι είναι αρκετοί οι μονιμάδες με πλαστογραφίες κ.τ.λ.
''Είμαι σίγουρος ότι είναι αρκετοί οι μονιμάδες με πλαστογραφίες'' Μπορείς να τεκμηριώσεις την άποψη σου; Έχεις ανάλογα παραδείγματα; Η δική σου προϋπηρεσία σου ως αναπληρωτή δεν πρέπει να μετρήσει;
Αν μερικά χρόνια μετά μπορείς να διοριστείς με κριτήριο την προϋπηρεσία σου ως αναπληρωτής θα αρνηθείς τον διορισμό και θα περιμένεις να διοριστείς ''αξιοκρατικά'' μέσω διαγωνισμού ΑΣΕΠ;
Αν επιτύχεις στον επόμενο διαγωνισμό θα είσαι καλός εκπαιδευτικός ενώ αν αποτύχεις θα είσαι κακός; Αν αποτύχεις  στον διαγωνισμό θα σημαίνει ότι δεν είσαι ικανός γι αυτήν την δουλειά και στον επόμενο αν επιτυχείς ότι έγινες ικανότερος και άρα προσλαμβάνεσαι; Αν βαθμολογηθείς με δώδεκα ή με 11,9 τι είσαι τότε;
Κατά την γνώμη σου δεν υπάρχουν άξιοι εκπαιδευτικοί που έχουν διοριστεί χωρίς ΑΣΕΠ;
Την λέξη ''ΜΟΝΙΜΑΣ'' (έχω να την ακούσω από τον στρατό) και νομίζω ότι την χρησιμοποιείς απαξιωτικά, εσύ δεν θέλεις να  μονιμοποιηθείς; Τι θες να γίνεις ''ΜΟΝΙΜΑΣ''; Αφού δεν είναι κάτι κάλο... Πως γενικεύεις και ζητάς να απολυθούν όλοι; Παρόλο που μετά διευκρινίζεις ποιους εννοείς, στην αρχή τους παίρνει όλους η μπαλλα!!
Μην πάρεις στραβά αυτά που γράφω δεν έχω σκοπό να κατακρίνω την άποψη σου την οποία σέβομαι απόλυτα.
Απλά πιστεύω ότι στην εποχή που ζούμε δεν πρέπει να ζητάμε απολύσεις αφού όλοι ένα κομμάτι ψωμί προσπαθούμε να εξασφαλίσουμε και τίποτα παραπάνω.

Να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα.Τα γνωστά..........
ΠΕ81

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 483 αναπληρωτές τεχνικών ειδικοτήτων
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 12:51:32 πμ »
δυστυχως θα ψοφησουν ολες η κατσικες, η μια θα παρασυρη την αλλη, η δημοσια την ιδιωτικη, αλλα δεν το καταλαβαινουν, μασανε το κουτοχορτο απο την tv για τα καλα, και ψαχνουν αντιπαλους και εχθρους σε λαθος στανη :P

Αποσυνδεδεμένος legor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 483 αναπληρωτές τεχνικών ειδικοτήτων
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 05:35:03 μμ »
Ξερετε τι σκεφτομαι?Παλεύω χρονια να διοριστω για να πάρω750ΕΥΡΩ και καλοκαιρι , Πασχα ,Χριστουγεννα ταμειο ανεργείας .Εκει θα είναι οι μισθοι του χρόνου και για την επόμενη 15αετία?Ερχεται πάλι η εποχη του τρεις και εξήντα για το δημόσιο παιδια!!!!Εγω μάλλον χαράμισα μάχημα χρόνια για επαγγελματική αποκατάσταση αλλά δεν το έχω σε τίποτα πλέον οπως διαμορφώνεται η κατάσταση να ασχοληθω με το άλλο σκέλος των σπουδων μου ,την κατασκευή.

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 483 αναπληρωτές τεχνικών ειδικοτήτων
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 07:02:19 μμ »
κατασκευη; οχι κατασκευαστης φανταζομαι

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 483 αναπληρωτές τεχνικών ειδικοτήτων
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 09:10:13 μμ »
Eννοώ τα βύσματα που έχουν παράνομα πτυχία, προυπηρεσίες. Ε ναι εκεί αν είναι να έχουν δάκτυλο κάποιοι πολιτικοί ας τιμωρηθούν. Συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις την κύρια ευθύνη έχουν προιστάμενοι, διευθυντές και φυσικά το ίδιο το βύσμα.
Είμαι σίγουρος ότι είναι αρκετοί οι μονιμάδες με πλαστογραφίες κ.τ.λ.
''Είμαι σίγουρος ότι είναι αρκετοί οι μονιμάδες με πλαστογραφίες'' Μπορείς να τεκμηριώσεις την άποψη σου; Έχεις ανάλογα παραδείγματα; Η δική σου προϋπηρεσία σου ως αναπληρωτή δεν πρέπει να μετρήσει;
Αν μερικά χρόνια μετά μπορείς να διοριστείς με κριτήριο την προϋπηρεσία σου ως αναπληρωτής θα αρνηθείς τον διορισμό και θα περιμένεις να διοριστείς ''αξιοκρατικά'' μέσω διαγωνισμού ΑΣΕΠ;
Αν επιτύχεις στον επόμενο διαγωνισμό θα είσαι καλός εκπαιδευτικός ενώ αν αποτύχεις θα είσαι κακός; Αν αποτύχεις  στον διαγωνισμό θα σημαίνει ότι δεν είσαι ικανός γι αυτήν την δουλειά και στον επόμενο αν επιτυχείς ότι έγινες ικανότερος και άρα προσλαμβάνεσαι; Αν βαθμολογηθείς με δώδεκα ή με 11,9 τι είσαι τότε;
Κατά την γνώμη σου δεν υπάρχουν άξιοι εκπαιδευτικοί που έχουν διοριστεί χωρίς ΑΣΕΠ;
Την λέξη ''ΜΟΝΙΜΑΣ'' (έχω να την ακούσω από τον στρατό) και νομίζω ότι την χρησιμοποιείς απαξιωτικά, εσύ δεν θέλεις να  μονιμοποιηθείς; Τι θες να γίνεις ''ΜΟΝΙΜΑΣ''; Αφού δεν είναι κάτι κάλο... Πως γενικεύεις και ζητάς να απολυθούν όλοι; Παρόλο που μετά διευκρινίζεις ποιους εννοείς, στην αρχή τους παίρνει όλους η μπαλλα!!
Μην πάρεις στραβά αυτά που γράφω δεν έχω σκοπό να κατακρίνω την άποψη σου την οποία σέβομαι απόλυτα.
Απλά πιστεύω ότι στην εποχή που ζούμε δεν πρέπει να ζητάμε απολύσεις αφού όλοι ένα κομμάτι ψωμί προσπαθούμε να εξασφαλίσουμε και τίποτα παραπάνω.

Nαι εννοείται ότι την χρησιμοποιώ απαξιωτικά για ορισμένα άτομα που πλαστογράφησαν τίτλους και σπουδές. Προφανώς και αναφέρομαι σε αυτούς και όχι στους μόνιμους που μπήκαν αξιοκρατικά. Δεν κρίνω αν κάποιος μπήκε με προυπηρεσία ή ΑΣΕΠ, μιας και έτσι ορίζει ο νόμος. Κρίνω αυτούς που παλιά ΠΛΑΣΤΟΓΡΑΦΟΥΣΑΝ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΕΣ (ναι καλά ακούτε πλαστογραφούσαν προυπηρεσίες) και τώρα διορίστηκαν. Ε όλοι αυτοί όχι απλά πρέπει να απολυθούν, αλλά και να τιμωρηθούν.

Είπα ότι επιτέλους το ΑΣΕΠ πρέπι να κάνει ένα έλεγχο σε όλα τα προσόντα όλων των μονίμων και πρέπει να γίνει, μιας και στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια η πολιτική του βύσματος καλά κρατούσε. Να σου θυμίσω την υπόθεση ΑΓΡΟΓΗ όπου μπήκαν έτσι 250 άτομα χωρίς κανένα κριτήριο, αναξιοκρατικά; Να σου θυμίσω πλαστά μεταπτυχιακά που έδωσαν φέτος μονιμάδες για να πάνε διευθυντές;;

E ναι μονιμάδες που απαξιώ να τους αποκαλώ και ανθρώπους σε πληροφορώ ότι θεωρώ ότι είναι τέτοια άτομα.
Εμένα ως νέος με συμφέρει το ΑΣΕΠ, εσένα μπορεί να μην σε συνέφερε, αν και τα τη γνώμη μου όλοι έπρεπε να περάσουν από μια αξιολόγηση του ΑΣΕΠ

Kai επίσης θεωρώ απαραίτητο να καταργηθεί αυτή η μονιμότητα στο δημόσιο. Ίσα και άξια όλοι δημόσιο και ιδιωτικός. Δεν είναι κορόιδο ο άλλος στο ιδιωτικό να απολύεται και οι δημόσιοι υπάλληλοι να μην κρίνονται καθόλου και να μην απολύονται. Έτσι θα σταματήσει και η φαγομάρα και θα μειωθεί και ο ανταγωνισμός για το δημόσιο, αρκεί βέβαι να αναπτυχθεί κάπως ο ιδιωτικός τομέας
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2011, 09:17:13 μμ από JohnyWalker »

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 483 αναπληρωτές τεχνικών ειδικοτήτων
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 09:12:07 μμ »
κατασκευη; οχι κατασκευαστης φανταζομαι

Συνάδελφε για ποιες κατασκευές μιλάς, δεν βλέπεις πως είναι τα πράγματα. Εμένα όλι οι φίλοι μου πολιτικοί μηχανικοί καταριούνται την ώρα που άνοιξαν γραφεία. Dubai και τότε είσαι μάγκας και ωραίος

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: 483 αναπληρωτές τεχνικών ειδικοτήτων
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 10:23:25 πμ »
Eννοώ τα βύσματα που έχουν παράνομα πτυχία, προυπηρεσίες. Ε ναι εκεί αν είναι να έχουν δάκτυλο κάποιοι πολιτικοί ας τιμωρηθούν. Συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις την κύρια ευθύνη έχουν προιστάμενοι, διευθυντές και φυσικά το ίδιο το βύσμα.
Είμαι σίγουρος ότι είναι αρκετοί οι μονιμάδες με πλαστογραφίες κ.τ.λ.
''Είμαι σίγουρος ότι είναι αρκετοί οι μονιμάδες με πλαστογραφίες'' Μπορείς να τεκμηριώσεις την άποψη σου; Έχεις ανάλογα παραδείγματα; Η δική σου προϋπηρεσία σου ως αναπληρωτή δεν πρέπει να μετρήσει;
Αν μερικά χρόνια μετά μπορείς να διοριστείς με κριτήριο την προϋπηρεσία σου ως αναπληρωτής θα αρνηθείς τον διορισμό και θα περιμένεις να διοριστείς ''αξιοκρατικά'' μέσω διαγωνισμού ΑΣΕΠ;
Αν επιτύχεις στον επόμενο διαγωνισμό θα είσαι καλός εκπαιδευτικός ενώ αν αποτύχεις θα είσαι κακός; Αν αποτύχεις  στον διαγωνισμό θα σημαίνει ότι δεν είσαι ικανός γι αυτήν την δουλειά και στον επόμενο αν επιτυχείς ότι έγινες ικανότερος και άρα προσλαμβάνεσαι; Αν βαθμολογηθείς με δώδεκα ή με 11,9 τι είσαι τότε;
Κατά την γνώμη σου δεν υπάρχουν άξιοι εκπαιδευτικοί που έχουν διοριστεί χωρίς ΑΣΕΠ;
Την λέξη ''ΜΟΝΙΜΑΣ'' (έχω να την ακούσω από τον στρατό) και νομίζω ότι την χρησιμοποιείς απαξιωτικά, εσύ δεν θέλεις να  μονιμοποιηθείς; Τι θες να γίνεις ''ΜΟΝΙΜΑΣ''; Αφού δεν είναι κάτι κάλο... Πως γενικεύεις και ζητάς να απολυθούν όλοι; Παρόλο που μετά διευκρινίζεις ποιους εννοείς, στην αρχή τους παίρνει όλους η μπαλλα!!
Μην πάρεις στραβά αυτά που γράφω δεν έχω σκοπό να κατακρίνω την άποψη σου την οποία σέβομαι απόλυτα.
Απλά πιστεύω ότι στην εποχή που ζούμε δεν πρέπει να ζητάμε απολύσεις αφού όλοι ένα κομμάτι ψωμί προσπαθούμε να εξασφαλίσουμε και τίποτα παραπάνω.

Να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα.Τα γνωστά..........
Αν η κατσίκα του γείτονα είναι προιόν παράνομης συναλλαγής και τρώει το χορτάρι της δικής μου που την απέκτησα νόμιμα, φυσικά να ψοφήσει. Ας τελειώνουμε σε αυτή τη χώρα με τα και καλά "υπεράνω", στο εξωτερικό πρώτος ο συνάδελφος δίνει τον παρανομούντα συνάδελφο γιατι εκθέτει τον κλάδο, εδώ το ονομαζουμε "ρουφιανιά"... Ε, κατά την ίδια έννοια να μην ζητάμε και την τιμωρία κανενός πολιτικού ή άλλους που έφαγε δημόσιο χρήμα, και αυτοί έχουν δικαίωμα σε ένα κομμάτι ψωμί ή έστω παντεσπάνι, αφού τωρα το έφαγαν ας τους δοθεί άφεση αμαρτιών.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2011, 10:26:56 πμ από Radius »

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: 483 αναπληρωτές τεχνικών ειδικοτήτων
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 11:18:30 πμ »
Αν η κατσίκα του γείτονα είναι προιόν παράνομης συναλλαγής και τρώει το χορτάρι της δικής μου που την απέκτησα νόμιμα, φυσικά να ψοφήσει. Ας τελειώνουμε σε αυτή τη χώρα με τα και καλά "υπεράνω", στο εξωτερικό πρώτος ο συνάδελφος δίνει τον παρανομούντα συνάδελφο γιατι εκθέτει τον κλάδο, εδώ το ονομαζουμε "ρουφιανιά"...
Με τη μόνη διαφορά ότι στο εξωτερικό οι νόμοι είναι πιο δίκαιοι για όλους. Εδώ οι νόμοι προωθούν κάθε φορά μία μερίδα του κλάδου και όχι όλους τους εκπαιδευτικούς. Μας έχουν διαχωρίσει σε κατηγορίες: ΠΕ, ΤΕ, ΔΕ, απόφοιτοι πανεπιστημίου, απόφοιτοι ΤΕΙ, επιτυχόντες ΑΣΕΠ, ΑΣΕΠ+24μηνο, 30μηνο, 40%...... Πολλοί άθελά μας τρώμε το χορτάρι του γείτονα, αφού μας το επιτρέπει ο νόμος και κανείς δεν βρίσκει το δίκιο του στο τέλος. Μας έχουν βάλει να μαλώνουμε μεταξύ μας, να διασπαστούμε για να έχουμε λιγότερη δύναμη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160985
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 652
Σύνολο: 666

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.