*

Αποστολέας Θέμα: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού  (Αναγνώστηκε 66437 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ericPaker

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 01:03:11 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2012, 11:48:30 πμ από ericPaker »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 01:25:11 πμ »

Συμφωνώ Joanna Bear γιατί αν ρίξεις μια ματιά εδώ  στην ιστοσελίδα του Παν/μίου 
Αθηνών: http://rcel.enl.uoa.gr/xenesglossesjuly2011 στο ενιαίο πρόγραμμα σπουδών για τις Ξένες γλώσσες και κυρίως στο δεύτερο μέρος που έχει το οργανόγραμμα δείχνει ακριβώς τι πρέπει να διδαχτεί για να μπορούν να δίνουν το κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας είτε για επιπεδο Α1, Α2, Β1 και Β2. Πιστεύεις οτι οι καθηγητές θα μπορέσουν άμεσα να οργανωθούν και να οργανώσουν και το υλικό τους για να το ακολουθήσουν; μακάρι. Επίσης υπάρχουν σχολεία που δεν έχουν καθηγητή Αγγλικών απο την αρχή της χρονιάς (ενώ τα φροντιστήρια αρχίζουν κανονικά απο την αρχή της χρονιάς). Επίσης ο αριθμός των μαθητών στο φροντιστήριο είναι μικρότερος και τα προβλήματα στην τάξη νομίζω οτι είναι μικρότερα απ οτι αυτά στο σχολείο. Έχω παρατηρήσει οτι τα παιδιά που μου δημιουργούν το μεγαλύτερο πρόβλημα στην τάξη συνήθως έχουν παρατήσει το φροντιστήριο (ίσως γιατί εκεί το κλίμα δεν σηκώνει πολλά πολλά). Αυτό με τους μόνιμους που έχουν 2-3 χρόνια τις ίδιες τάξεις φοβάμαι οτι είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας. Αλλα σίγουρα έτσι μπορείς να κάνεις καλύτερη δουλειά.
Συμφωνώ και γω σε όλα όσα λες. Σαφώς και οι συνθήκες είναι εξαιρετικά δύσκολες για τους αναπληρωτές περισσότερο, αλλά και για τους μονίμους, γι'αυτό και ακούω όλους αυτούς τους προγραμματισμούς και τους σχεδιασμούς με ένα μειδίαμα, γιατί αν πάω σχολείο πάλι τον Νοέμβρη, καλά κρασά... (Και, σημειωτέον, ήμουν η βασική και μοναδική στο ΠΡΩΙΝΟ πρόγραμμα! Δεν είχε κάνει ΚΑΜΙΑ τάξη Αγγλικά ούτε στο πρωινό ούτε στο ολοήμερο πρόγραμμα έως τότε!)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2011, 01:27:34 πμ από Joanna Bear »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 01:51:31 πμ »
:) και γω Νοεμβριο πέρσι αλλά κυρίως σε ολοήμερα. Μου θύμησες την πρώτη χρονιά που δούλεψα ωρομίσθια. Με κάλεσαν Φεβρουάριο. Πάω στο σχολείο βλέπω ένα δάσκαλο του λέω οτι είμαι η καθηγήτρια Αγγλικών και βάζει τα γέλια και με πάει στον διευθυντή που βάζει και αυτός τα γέλια μολις ακούει οτι είμαι η καθηγήτρια των Αγγλικών. Αφού σταμάτησαν τα γέλια μου λένε 'Τώρα ήρθες;' Γελούσαν γιατί πήγα Φεβρουάριο και αυτοί περίμεναν καθηγήτρια Αγγλικών απο τον Σεπτέμβριο.

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 12:28:21 μμ »
:) και γω Νοεμβριο πέρσι αλλά κυρίως σε ολοήμερα. Μου θύμησες την πρώτη χρονιά που δούλεψα ωρομίσθια. Με κάλεσαν Φεβρουάριο. Πάω στο σχολείο βλέπω ένα δάσκαλο του λέω οτι είμαι η καθηγήτρια Αγγλικών και βάζει τα γέλια και με πάει στον διευθυντή που βάζει και αυτός τα γέλια μολις ακούει οτι είμαι η καθηγήτρια των Αγγλικών. Αφού σταμάτησαν τα γέλια μου λένε 'Τώρα ήρθες;' Γελούσαν γιατί πήγα Φεβρουάριο και αυτοί περίμεναν καθηγήτρια Αγγλικών απο τον Σεπτέμβριο.
Α, καλά, και νόμιζα ότι ήμουν μοναδική και η χειρότερη περίπτωση!!! Φαντάσου ότι εγώ ήμουν σε σχολείο με περίπου 190 μαθητές όμως (στο πρωινό ωράριο), οι οποίοι δεν είχαν κάνει καθόλου Αγγλικά ώς τότε, δεν ξέρω εσύ αν ήσουν σε μικρότερο...

Εμένα η διευθύντρια τα'χε πάρει, την πίεζαν κι εκείνη πολύ οι γονείς και άρχισε να απειλεί τη Διεύθυνση ότι θα αφήνει τα παιδιά να πηγαίνουν στο δεύτερο σχολείο της πόλης, αν δεν καλυπτόταν σύντομα το κενό...
Και με τούτα και με 'κείνα πήγα Νοέμβρη, εάν δεν υπήρχε πίεση, πραγματικά δεν ξέρω έως πότε θα το τραβούσαν.
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 12:37:06 μμ »
Αυτο το καινουριο βιβλιο για την Τριτη Δημοτικου θα χρησιμοποιηθει φετος η θα διαλεγουμε παλι απο την εγκεκριμενη λιστα του Υπουργειου ?
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 12:42:34 μμ »
στo site αναφέρει οτι θα είναι πιλοτικό υλικό που θα δωθεί στα σχολεία απο αυτό τον Σεπτέμβρη. σε δημοτικό που δουλέυει φίλη μου, σήμερα μου έλεγε οτι τους είπαν να μην παραγγείλουν βιβλία όπως άλλες χρονιες. αλλά δεν του διευκρίνησαν αν θα περιμένουν αυτό.... ???

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 03:30:17 μμ »
Αφού είπαν στην φίλη σου ότι δεν θα παραγγείλουν βιβλία όπως της άλλες χρονιές και στο site λέει οτι θα δωθεί απο Σεπτέμβριο λογικά περιμένουν αυτό το βιβλίο. Έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ. Δεν έχω κάποια πληροφόρηση παραπάνω.

 Joanna ήταν χωριό αλλά οι τάξεις είχαν αρκετούς μαθητές. Απο 13 έως και 25 (6 τάξεις)  αλλά μου είπε ο Διευθυντής οτι μέχρι και βουλευτές πίεσαν για να καλυφθεί το κενό. Αλλά τίποτα. Καλούσε η πρωτοβάθμια κάποιους καθηγητές και αν δεν πήγαιναν έπρεπε να περιμένουν το υπουργείο να τους αφήσει να ξανακαλέσουν σε άλλη φάση.

Αποσυνδεδεμένος xerxis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 03:47:04 μμ »
Για τους συναδέλφους που εργάζονται σε δημοτικό όπου διδασκονται αγγλικά σε όλες τις τάξεις:
έχει έρθει κάποια διευκρινιστική εγκύκλιος/απόφαση όπου αναφέρεται ότι τις τρεις πρώτες τάξεις Α Β Γ θα κάνουν αγγλικά οι παλαιότεροι σε προυπηρεσία συνάδελφοι; Ευχαριστώ για την προσοχή σας.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 10:48:35 μμ »
Αφού είπαν στην φίλη σου ότι δεν θα παραγγείλουν βιβλία όπως της άλλες χρονιές και στο site λέει οτι θα δωθεί απο Σεπτέμβριο λογικά περιμένουν αυτό το βιβλίο. Έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ. Δεν έχω κάποια πληροφόρηση παραπάνω.

 

σωστά, απλά λέγαμε μήπως διδαχθεί μόνο σε ορισμένα σχολεία κ όχι σε όλα ακόμα. απλή σκέψη είναι, δεν γνωρίζω κάτι.

Αποσυνδεδεμένος solil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 12:15:43 πμ »
Για τους συναδέλφους που εργάζονται σε δημοτικό όπου διδασκονται αγγλικά σε όλες τις τάξεις:
έχει έρθει κάποια διευκρινιστική εγκύκλιος/απόφαση όπου αναφέρεται ότι τις τρεις πρώτες τάξεις Α Β Γ θα κάνουν αγγλικά οι παλαιότεροι σε προυπηρεσία συνάδελφοι; Ευχαριστώ για την προσοχή σας.

Πέρυσι τουλάχιστον δεν είχε σταλεί τέτοια οδηγία απ'όσο ξέρω, θα το είχαμε πάρει είδηση. Ούτε φέτος πρέπει να έχει έρθει τέτοια απόφαση, αν και θα ρωτήσω αύριο να είμαστε σίγουροι. Μάλιστα πέρυσι εμείς είχαμε χωρίσει τα τμήματα με τη μόνιμη καθηγήτρια (που ήταν και υποδιευθύντρια) έτσι ώστε να μην έχει κανείς παράπονο (αυτή το Α1, εγώ το Α2 κ.ο.κ.)..

Πάντως, αυτό να δω ακόμα και θα σκίσω τα πτυχία μου - να υπονοούν ότι οι αναπληρωτές δεν είναι ικανοί να διδάξουν Α και Β γιατί ως τάξεις έχουν περισσότερες απαιτήσεις! Έτσι τουλάχιστον θα εκλάμβανα εγώ μια τέτοια οδηγία!

Αποσυνδεδεμένος xerxis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 09:54:09 πμ »
Τη βρήκα την Οδηγία, στάλθηκε πέρσι το Σεπτέμβρη στα σχολεία που διδάσκουν αγγλικά Α κ Β Δημοτικού. Δεν είναι απαγορευτική βέβαια, και δεν έχει να κάνει με το αν κάποιος είναι αναπληρωτής ή μόνιμος, περισσότερο αναφέρεται στην εμπειρία των παλαιότερων και στο γεγονός ότι έχοντας (οι παλαιότεροι) οργανική θα μπορούν να έχουν την Α κ την επόμενη χρονιά.
Αν ενδιαφέρεται κάποιος/α μπορώ να του τη στείλω.

Αποσυνδεδεμένος ericPaker

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 01:32:50 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2012, 11:48:50 πμ από ericPaker »

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 02:29:40 πμ »
πόσες υπογραφές χρειάζονται για να το πάρουν πίσω αυτό το ''βιβλίο''? και γιατί δεν τις μαζέψαμε ακόμη?

Πέρα απο το ότι είναι ασπρόμαυρο, τι δεν σου άρεσε;

Αποσυνδεδεμένος ericPaker

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Magic Book - Το καινούργιο βιβλίο Αγγλικών για την Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 12:49:06 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2012, 11:49:09 πμ από ericPaker »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 572
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 529
Σύνολο: 541

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.