*

Αποστολέας Θέμα: Ωράριο υπεύθυνου εργαστηρίου  (Αναγνώστηκε 22139 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος villie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο υπεύθυνου εργαστηρίου
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 21, 2012, 03:03:40 μμ »
έκανα την ερώτηση γιατί στο σχολείο που δουλεύει η κουνιάδα μου ο υποδιευθυντής έχει 14 ώρες (ως υποδιευθυντής) -3 ως υπεύθυνος εργαστηρίου = 11 'ώρες υποχρεωτικό. Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο υπεύθυνου εργαστηρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:00:04 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο υπεύθυνου εργαστηρίου
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 21, 2012, 03:12:08 μμ »
έκανα την ερώτηση γιατί στο σχολείο που δουλεύει η κουνιάδα μου ο υποδιευθυντής έχει 14 ώρες (ως υποδιευθυντής) -3 ως υπεύθυνος εργαστηρίου = 11 'ώρες υποχρεωτικό. Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο?

λογικό, αφού η κάθε μείωση αντιστοιχεί σε κάποια εργασία.

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο υπεύθυνου εργαστηρίου
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 21, 2012, 03:17:54 μμ »
στο σχολείο μου, έγινε αυτό και μάλιστα γίνονταν χρόνια ολόκληρα
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο υπεύθυνου εργαστηρίου
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 09:42:59 πμ »
Σε κάθε περίπτωση πρέπει να είναι στο σχολείο και μάλιστα στο εργαστήριο. Αλλιώς είναι αδικαιολογήτως απών.

Ετσι ειναι. Οι ωρες του εργαστηριου πρεπει να φαινονται στο προγραμμα κι ο εκπαιδευτικος ΠΡΕΠΕΙ να ειναι στο σχολειο. Απλά δε διδασκει εκεινες τις ωρες, διοτι ασχολειται με δουλειες του εργαστηριου.

έκανα την ερώτηση γιατί στο σχολείο που δουλεύει η κουνιάδα μου ο υποδιευθυντής έχει 14 ώρες (ως υποδιευθυντής) -3 ως υπεύθυνος εργαστηρίου = 11 'ώρες υποχρεωτικό. Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο?

Γιατι εχει 14 ωρες ως υποδιευθυντης; Σε ποια εγκυκλιο γραφει οτι ο υποδιευθυντης εχει τοσο μεγαλη μειωση ωραριου;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2012, 10:01:40 πμ από utenar »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο υπεύθυνου εργαστηρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:00:04 »

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο υπεύθυνου εργαστηρίου
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 06:19:34 μμ »
Εγώ πάλι θεωρώ άδικη την κατά 3 ώρες μείωση του διδακτικού ωραρίου για τους υπεύθυνους εργαστηρίων. (Με την ίδια λογική να έχουν και οι ΠΕ02 μείωση γιατί κάθε τρεις και λίγο διορθώνουν εκθέσεις, κάτι που καμία άλλη ειδικότητα δεν έχει.)Να μοιραστώ την εμπειρία μου μαζί σας: αναπληρωτής σε ορεινό χωριό της Ηπείρου,ΠΕ02,21 ώρες/εβδ.Το σχολείο με πολύ λίγους μαθητές. Ο πληροφορικάριος είχε ως εξής: ωράριο 3 ώρες/εβδ.+ 1 ώρα σεπ. Τις υπόλοιπες μέρες "διατεθειμένος" στη δδε της πρωτεύουσας νομού, αλλά...με τα μόρια του ορεινού χωριού φυσικά. Για το εργαστήριο δεν έκανε ποτέ τίποτα πέρα από το να χαζεύει στο ίντερνετ. Ακόμη και για να περάσει τους βαθμούς τριμήνου(για συνολικά ελάχιστους μαθητές)μας ήθελε όλους δίπλα να τον βοηθάμε (και να διορθώνουμε τα λάθη του). Τι να πω, ο στόχος μου δεν είναι να φωτογραφήσω τον συγκεκριμένο άνθρωπο,που άλλωστε μπορεί να αποτελεί και μεμονωμένη περίπτωση,αλλά είχε και απόψεις όπως: όλοι στα σχολεία 8-2, οι εκπαιδευτικοί είναι τεμπέλικος κλάδος,να μπει η αξιολόγηση κλπ. Για κάνε 21 ώρες την εβδομάδα φιλαράκο και μετά γίνε και υπέρμαχος του 8-2! Το κορυφαίο είναι που στις πανελλήνιες πήγε επιτηρητής(όπως σχεδόν όλοι μας με την εξαίρεση μιας μητέρας μικρών παιδιών φυσικού) κι έλεγε ότι πρέπει να αλλάξουν τα ρεπό από το πρόγραμμα των ενδοσχολικών εξετάσεων γιατί είναι άδικα για όσους είναι και στις πανελλήνιες. (Σημείωση:τα γραπτά που είχε να "διορθώσει"για τις ενδοσχολικέςήταν μόλις...6) Είναι που δούλευε όλη τη χρονιά και η φυσικός του έθιξε τα δικαιώματα.
 Για να μην κουράζω άλλο: ίδιο διδακτικό ωράριο για όλους και οι υπεύθυνοι εργαστηριων ας απαλλάσσονται από εξωδιδακτικές όπως λέει ο killbill. Η μείωση ωραρίου είναι απαράδεκτη.

ernesto η περίπτωση που σου έτυχε εκείνη την χρονιά είναι πράγματι τραγική. Όντως θα συμφωνήσω πως θα ήταν καλύτερα οι ΠΕ19-20 να μην είχαν την μείωση των 3 ωρών. Η δική σου εργασιακή πραγματικότητα θα ήταν πολύ πιο αναβαθμισμένη εάν δεν είχε το -3. Γιατί σκέψου, αυτός τότε θα έκανε μάθημα 3 ώρες/εβδ.+ 1 ώρα σεπ, ενώ εσύ 21 ώρες/εβδ .......ώπα κάτσε, το ωράριό σας δεν θα άλλαζε... χμμμ.. σίγουρα πάντως δεν θα είχε τις αποψάρες περί "8-2 στο σχολείο" ..... ..... τώρα που το σκέφτομαι, μάλλον θα τις είχε.... χμμμμ... Α! Το βρήκα! Το βρήκα! Η εργασιακή σου πραγματικότητα θα ήταν αναβαθμισμένη διότι εσύ θα ένιωθες μία απίστευτη ηθική ικανοποίηση και ψυχική ανάταση, ότι τουλάχιστον το επίσημο υποχρεωτικό ωράριο όλων των ΠΕ19-20 (μαζί και του τύπου) θα ήταν 21 και όχι 18 ώρες! Βέβαια! Πολύ καλύτερα θα ήταν έτσι.

Το πολύ σχετικό παράδειγμα που έφερες πραγματικά συγκλόνισε τις απόψεις μου και νομίζω ότι πρέπει να το πάρουμε ως βάση για τις αποφάσεις μας για έναν ολόκληρο κλάδο.
Αγαπητή happiness για να έφτασες στο σημείο να απαντήσεις εν είδει ειρωνείας,σίγουρα το μήνυμά μου πρέπει να σε εκνεύρισε αρκετά. Επειδή όμως σκοπός δεν είναι οι ειρωνείες,αλλά η ανταλλαγή απόψεων,εγώ δέχομαι ότι μπορεί με τον τρόπο που απάντησα να εμφάνισα το ακραίο(ελπίζω πάντα να είναι ακραίο και όχι σύνηθες)αυτό παράδειγμα ως επιχείρημα. Για να λυθεί λοιπόν η παρεξήγηση, μέσα από το παράδειγμα αυτό ήθελα να τονίσω τα ακόλουθα στοιχεία:
 - Ποτέ δεν είπα ότι αν δεν ίσχυε το -3 στους ΠΕ19-20,θα μειωνόταν το δικό μου ωράριο. Η συγκεκριμένη ειδικότητα όμως σπανίως συμπληρώνει το υποχρεωτικό της ωράριο ειδικά στην επαρχία και είναι λίγο προκλητικό να έχει μία μείωση διδακτικού ωραρίου την οποία εγώ (και πολλοί σαν και μένα) πρέπει να δουλέψουμε 12 χρόνια για να αποκτήσουμε. Δεν είναι ζήτημα χαιρεκακίας, αλλά αίσθησης ισότητας.
 - Η συγκεκριμένη ειδικότητα διδάσκει με τους μισούς μαθητές ανά διδ. ώρα ---> με εξαιρετικά ευνοϊκές συνθήκες. Θα μου πεις είναι η φύση του μαθήματος έτσι. Σε αυτό πολλοί θα μπορούσαν να πουν αρκετά...Ποιος δε θα ήθελε να διδάσκει μισούς-μισούς τους μαθητές του;;;Μήπως πχ ένα πείραμα στο εργαστηριο φυσικής δε θα γινόταν καλύτερα κατανοητό αν διδασκόταν στους μαθητές ανα 12άδα και όχι ανα 25-30; Η ουσία όμως είναι ότι οι συγκεκριμένοι συνάδελφοι είναι πολύ πιο ξεκούραστοι από τους υπόλοιπους και σε αυτό έρχεται να προστεθεί και η μείωση διδ ωραρίου.
 - Σε όσα σχολεία πήγα έκτοτε(μετά το ακραίο παράδειγμα) κάποιες ώρες από το 3ωρο του εργαστηρίου ήταν ειτε 1ες ειτε τελευταίες στο ωράριο των συγκεκριμενων συναδέλφων με αποτέλεσμα αυτοί συστηματικά να εμφανίζονται αργότερα ή να εξαφανίζονται νωρίτερα.
 - Αφού όπως και η ίδια λες οι ώρες δουλειάς του εργαστηρίου δεν είναι σταθερές ανά εβδομάδα, τι θα είχες να αντιτείνεις στο εξής: ωράριο όπως όλοι οι άλλοι και όποτε υπήρχε δουλειά,εξάντληση του 8-2. Δηλαδή όπως κάνουν όλοι οι υπόλοιποι "κοινοί θνητοί" όταν έχουν να γράψουν πρακτικά(όποιος δεν έχει γράψει δεν ξέρει τι είναι,ειδικά σε μεγάλα σχολεία)/να βγάλουν φωτοτυπίες για τα διαγωνίσματα-τεστ σους (8 αντικείμενα σε 30άρια τμήματα πχ απαιτούν πολλές ώρες) κλπ κλπ
 Εν κατακλείδει, εγώ μιλώ από τη δική μου σκοπιά για ζήτημα που άπτεται της ισότητας κατά τη γνώμη μου. Το εργαστήριο πληροφορικής΄είναι μέρος της προετοιμασίας μαθήματος=όπως κι εγώ αφιερώνω άπειρες ώρες για να βγάλω θέματα/διορθώσω γραπτά για τα 8 αντικείμενά μου. Γιατί να σημαίνει περαιτέρω μείωση για κάποιους;;;Σε τελική ανάλυση αν δε θες να ακούσεις όσα λέω, πέταξέ τα. Το θέμα είναι όμως ότι πολλοί συνάδελφοι άλλων ειδικοτήτων τα συμμερίζονται και δεν είναι κακό να δούμε λίγο το θέμα και από τη δική τους πλευρά όταν κάνουμε ένα δημοκρατικό διάλογο.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο υπεύθυνου εργαστηρίου
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 06:32:24 μμ »
Όταν ο υποδιευθυντης είναι ταυτόχρονα και υπεύθυνος εργαστηρίου, τι ωράριο έχει?

ο υποδιευθυντής απαγορεύεται να ειναι παράλληλα ΚΑΙ υπεύθυνος εργαστηρίου. Έχει έρθει σχετική εγκύκλιος.


έχει έρθει όμως διευκρινιστική εγκύκλιος που επιτρέπει τον Υποδ/ντη να είναι υπεύθυνος ΣΕΠΕΥ...
 
http://www.esos.gr/dimosia-ekpaidefsi/defterovathmia/item/29946-dieykriniseis-gia-tis-egkyklioys-epilogis-kai-armodiotiton-ton-sepeiy-ton-gymnasion-genikon-lykeion-kai-ton-ypeythynon-sxolikon-ergastirion-fysikon-epistimon-sefe.html

σε ερώτημά μας στο υπουργείο λάβαμε την απάντηση ότι ο υποδ/ντής μπορεί να ορισθεί υπεύθυνος ΣΕΠΕΗΥ ΜΟΝΟ εφόσον δεν υπάρχει άλλος εκπ/κός της ίδιας ειδικότητας και όχι γενικότερα.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος jimpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο υπεύθυνου εργαστηρίου
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 07:31:32 μμ »
Γιατι εχει 14 ωρες ως υποδιευθυντης; Σε ποια εγκυκλιο γραφει οτι ο υποδιευθυντης εχει τοσο μεγαλη μειωση ωραριου;

Ο υποδιευθυντής έχει ωράριο 14 ωρών αν το υποχρεωτικό του είναι 18 και πάνω.
Αν έχει υποχρεωτικό 16 ώρες τότε σαν υποδιευθυντής κάνει 12 ώρες.
Μιλάω για τη Δευτεροβάθμια.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο υπεύθυνου εργαστηρίου
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 07:22:36 μμ »
Αγαπητή happiness για να έφτασες στο σημείο να απαντήσεις εν είδει ειρωνείας,σίγουρα το μήνυμά μου πρέπει να σε εκνεύρισε αρκετά.
Η αλήθεια είναι ότι πάντα εκνευρίζομαι όταν έρχομαι αντιμέτωπη με τον παραλογισμό. Οπότε θα ομολογήσω ότι ούτε τώρα μπορώ να είμαι ιδιαίτερα ήρεμη, καθώς εξακολουθείς να βάζεις τις λέξεις "παράδειγμα" (δεν με ενδιαφέρει εάν είναι ακραίο ή όχι) και "επιχείρημα" στην ίδια πρόταση!!!
Εγώ δεν έγινα ποτέ ιδιαίτερα καλή στα φιλο-λογικά, αλλά ο δικός μου ο λόγος λέει πως τα παραδείγματα δεν είναι ποτέ, ΜΑ ΠΟΤΕ, επιχειρήματα. Τα παραδείγματα μπορούν να λειτουργήσουν μόνο ως ενισχυτικό των επιχειρημάτων. Όταν δε αυτά είναι "ακραία" , δεν είναι ούτε καν άξια αναφοράς σε έναν διάλογο "ανταλλαγής απόψεων" (sic).

Αυτή τη φορά όμως μπορώ να συγκρατήσω περισσότερο τον εκνευρισμό μου, και αυτό αποδεικνύεται από το γεγονός ότι ΔΕΝ θα γράψω εδώ το "σεντόνι" που σκέφτηκα διαβάζοντας το μήνυμά σου, το οποίο ήταν σχετικό με το ποιος την έχει μεγαλύτερη*.

Ανακεφαιλώνοντας λοιπόν το μήνυμά σου, αυτό που μας λες είναι ότι είναι ζήτημα ισότητας και όχι χαιρεκακίας το πλήρες ωράριο των ΠΕ19-20 να μην έχει το -3, καθώς είναι προκλητικό οι συνάδελφοι αυτής της ειδικότητας που έτσι κι αλλιώς δεν συμπληρώνουν κατά πολύ το ωράριό τους να έχουν θεωρητικά 3 ώρες λιγότερες (καθώς πρακτικά έχουν πολύ περισσότερο από 3 λιγότερες), παρόλο που μία τέτοια αλλαγή δεν πρόκειται να τους επηρεάσει ούτε στο απειροελάχιστο (αλλά θα επηρεάσει όλους τους υπόλοιπους συναδέλφους που συμπληρώνουν πλήρως τα ωράριά τους).
Μας λες ότι επειδή εσύ δουλεύεις σε γυμνάσια, όπου τα τμήματα της πληροφορικής σπάνε σύμφωνα με τον νόμο, οι ΠΕ19-20 είναι ήδη αρκετά "ξεκούραστοι" και δεν χρειάζεται περισσότερη "ξεκούραση", παρόλο που οι 3 αυτές ώρες δεν δίνονται για ξεκούραση και οι ΠΕ19-20 στα λύκεια διδάσκουν με ολόκληρα τμήματα. Είναι εμφανές και εδώ πως δεν είναι ζήτημα χαιρεκακίας αλλά ισότητας.
Επίσης, είναι απ ότι μας λες απαράδεκτο οι 1 ή 2 ώρες από τις 3 (γιατί "κάποιες" στον αριθμό 3 σημαίνει 1 ή 2) να είναι πριν ή μετά το διδακτικό ωράριο των ΠΕ19-20 με αποτέλεσμα αυτοί να την "κοπανάνε", ενώ (δεν το γράφεις αλλά αν καταλαβαίνω καλά το υποννοείς) οι υπόλοιποι υπεύθυνοι εργαστηρίων άλλων ειδικοτήτων είναι παρόντες στο σχολείο τις 3 αυτές ώρες, κάθε βδομάδα, προφανώς ακόμα κι όταν το εργαστήριό τους δεν χρειάζεται κάποια φροντίδα.
Τέλος μας λες ότι επειδή η διατήρηση της καλής λειτουργίας του εργαστηρίου πληροφορικής και των μηχανημάτων του, είναι το ίδιο πράγμα με τις εξωδιδακτικές εργασίες, με το να βγάζεις φωτοτυπίες και με το να προετοιμάζεις τις διδακτικές σου ώρες (σα να λέμε "ξύνω το μολύβι μου" και "σκέφτομαι τι ερωτήσεις θα βάλω στο διαγώνισμα"... ένα και το αυτό), είναι προφανές ότι οι ΠΕ19-20 δεν θα έπρεπε να δικαιούνται κάποια μείωση ωραρίου για την δουλειά αυτή. Προσοχή όμως! Μόνο οι ΠΕ19-20, όχι οι φυσικοί, των οποίων η διατήρηση  καλής λειτουργίας του δικού τους εργαστηρίου είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα από τα παραπάνω (αλοίμονο...).

Να σε συγχαρώ λοιπόν που βλέπεις και την πλευρά των συναδέλφων σου των πληροφορικών, όπως με προτρέπεις να κάνω αντίστοιχα και γω, κάτι το οποίο είναι εμφανές από το πόσα πράγματα γνωρίζεις για τον τρόπο διδασκαλίας του μαθήματός τους.




Yeap. Είμαι πάλι εκνευρισμένη ...

ΥΓ: FYI πάντως, εγώ συμφωνώ με την "τράμπα" εξωδιδακτικές-μείωση ωραρίου. Για έναν περίεργο λόγο όμως (πιθανόν λόγο εκνευρισμού) θεωρώ πως ότι ισχύσει πρέπει να ισχύσει για όλους τους υπευθύνους εργαστηρίων, ανεξάρτητα ειδικότητας.



* την κούραση.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο υπεύθυνου εργαστηρίου
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 06:21:19 πμ »
αλήθεια οι υπεύθυνοι εργαστηρίων Φυσικών επιστημών, πόσες φορές πάνε τα παιδιά στο εργαστήριο για να τους δείξουν πράγματα? θα με ενδιέφερε να ξέρω κατα μέσο όρο πόσες φορές πανε. Νομίζω στην Γ Λυκείου δεν πάνε ποτε, μιας και δεν υπάρχει χρόνος για τέτοια και πρεπει να καλυφθει η ύλη. Όμως οι -3 ωρες για υπεύθυνου εργαστηρίου τηρούνται να μην ξεχνιόμαστε.

Τουλάχιστον ο πληροφορικός το σίγουρο είναι ότι όλες τις ώρες εκει θα τις κάνει!

Το λέω γιατί θυμάμαι στην τηλεοπτική εκπομπή schoolTube που παρουσιαζόταν στη ΕΤ1 αν δεν κάνω λάθος, όπου μαθητές παρουσίαζαν το σχολείο τους, μια μαθήτρια είπε χαρακτηριστικά "λοιπόν εδώ βρισκόμαστε στο εργαστήριο Φυσικών επιστημών όπου ερχόμαστε όταν οι καθηγητές πρόκειται να μας δείξουν κάποια πράγματα, δηλαδή ποτε!!!!!"


Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο υπεύθυνου εργαστηρίου
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 12:04:37 μμ »
Το λέω γιατί θυμάμαι στην τηλεοπτική εκπομπή schoolTube που παρουσιαζόταν στη ΕΤ1 αν δεν κάνω λάθος, όπου μαθητές παρουσίαζαν το σχολείο τους, μια μαθήτρια είπε χαρακτηριστικά "λοιπόν εδώ βρισκόμαστε στο εργαστήριο Φυσικών επιστημών όπου ερχόμαστε όταν οι καθηγητές πρόκειται να μας δείξουν κάποια πράγματα, δηλαδή ποτε!!!!!"

Ισως να εγινε στο συγκεκριμενο σχολειο, αν και παλι το θεωρω απιθανο ουτε ενας καθηγητης ΦΕ να μην εκανε ουτε μια απο τις υποχρεωτικες του εργαστηριακες ασκησεις. Διοτι το εργαστηριο ΦΕ δεν το χρησιμοποιει μονο ο υπευθυνος εργαστηριου, οπως γινεται με τους πληροφορικους που ειναι ενας σε καθε σχολειο, το χρησιμοποιουν ΟΛΟΙ οι Φυσικοι, Χημικοι και Βιολογοι. Γι'αυτο κι ειναι αδικο να μην εχουν ΟΛΟΙ οι καθηγητες ΦΕ καποια μειωση διδακτικου ωραριου αλλά μονο ο υπευθυνος εργαστηριου, ειδικα οταν ο υπευθυνος εργαστηριου εχει λιγα τμηματα, συνεπως και λιγες ασκησεις να πραγματοποιησει.
Φαντασου εναν Φυσικο υπευθυνο εργαστηριου στο λυκειο με διδακτικο ωραριο 18 ωρες ("παλιος") να το καλυπτει με 5 τμηματα 3ωρων Φυσικων (αρα εχει να κανει μονο 15 εργαστηριακες ασκησεις ολο το ετος), ενω ο Χημικος στο ιδιο σχολειο καλυπτει το ιδιο διδακτικο ωραριο με 9 τμηματα (αρα 27 ασκησεις) κι ο Βιολογος με 17 τμηματα (αρα 51 ασκησεις!!!). Ασε που αν το λυκειο δεν ειναι τοσο μεγαλο, ο Βιολογος δε θα μπορει καν να καλυψει ωραριο και θα παει και σε δευτερο σχολειο. Το ηθικα σωστο ειναι οι -3 ωρες του υπευθυνου εργαστηριου να δινονται στον καθηγητη που κανει τις περισσοτερες ασκησεις κι οχι σ'αυτον που ετυχε να ερθει πρωτος στο σχολειο. Και παντα υποστηριζα οτι ΟΛΟΙ οι καθηγητες ΦΕ πρεπει να εχουν καποια μειωση διδακτικου ωραριου για την προετοιμασια της εργαστηριακης ασκησης και το μαζεμα του εργαστηριου. Ειναι δυνατον να χανουμε το κενο μεταξυ δυο διδακτικων ωρων για να προετοιμαζουμε ή να μαζευουμε το εργαστηριο; Κι ολα τα αλλα πραγματα που εχουμε να κανουμε στο κενο, οπως να βγαλουμε φωτοτυπιες για την επομενη ωρα, ποτε θα τα κανουμε; Κι οταν δεν υπαρχει κενο αναμεσα στις διδακτικες ωρες, ποιος θα προετοιμασει το εργαστηριο για χαρη μας αφου ο υπευθυνος δεν αναλαμβανει να το κανει, ακομη κι αν τυχαινει στο προγραμμα εκεινη την ωρα να την εχει κενη "για το εργαστηριο"; Αν εγω ειχα το προνομιο να ειμαι υπευθυνος εργαστηριου, θα βοηθουσα τους συναδελφους ΦΕ αντι να καθομαι. Τοσα χρονια, εχω συναντησει μονο ΕΝΑΝ σωστο υπευθυνο εργαστηριου. Οι υπολοιποι ηταν... αστα να πανε. (Καποιοι δεν ειχαν φτιαξει καν τετραδιο εργαστηριου! Αλλοι ειχαν φτιαξει μονο για... τον εαυτο τους! :o) Οπως υπαρχουν ευσυνειδητοι καθηγητες σε καθε ειδικοτητα, ετσι υπαρχουν και οσον αφορα στο εργαστηριο.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο υπεύθυνου εργαστηρίου
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 12:40:43 μμ »
να το δούμε λογικά: για να έχει κάποιος -3 ώρες από το διδακτικό ωράριο κάθε εβδομάδα, θα πρέπει τουλάχιστον 3 ώρες την βδομάδα να παίρνει τμήματα στο εργαστήριο για πειράματα! γίνεται αυτό; αποκλείεται.

συμφωνώ ότι είναι άδικο ο "αρχαιότερος" μόνο να παίρνει και τις 3 ώρες μείωσης ωραρίου, από τη στιγμή που είναι πολλοί φυσικοί , χημικοί  βιολόγοι.

το σωστό για μένα θα ήταν να μοιραζόταν ο αριθμός μείωσης διδακτικού ωραρίου σε όλους τους ΠΕ04. Έτσι να έχει -1 διδακτική ώρα τον μήνα ο καθένας!

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο υπεύθυνου εργαστηρίου
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 12:42:20 μμ »
Και αν είναι μεγάλο το σχολείο και είναι παραπάνω από 3 ΠΕ04;

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο υπεύθυνου εργαστηρίου
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 01:17:14 μμ »
το σωστό για μένα θα ήταν να μοιραζόταν ο αριθμός μείωσης διδακτικού ωραρίου σε όλους τους ΠΕ04. Έτσι να έχει -1 διδακτική ώρα τον μήνα ο καθένας!
Νομίζω είναι πρακτικά ανεφάρμοστο αυτό, το ωράριο και το πρόγραμμα του καθενός είναι εβδομαδιαία.

Utenar, νομίζω ότι ένας σωστός/ευσυνείδητος εκπαιδευτικός, όσα εργαστήρια και φωτοτυπίες ή άλλες δουλειές (που εννοείται μοιράστηκαν δίκαια) έχει, αν παραμείνει στο σχολείο το ανώτερο που επιτρέπεται, δηλαδή 8-2, προλαβαίνει να τις κάνει. Τώρα αν (αφήσουμε να) μας πάνε σε 24 ώρες/ εβδομάδα, αλλάζει το πράγμα...
(Προσοχή, δεν είμαι υπέρ του υποχρεωτικού 8-2 και το έχω "φωνάξει" πολλές φορές εδώ. Αλλά πολλές φορές στα λίγα χρόνια που υπηρετώ χρειάστηκε να μείνω 8-1.30 ας πούμε)
Αντίστοιχα, ένας ευσυνείδητος υπεύθυνος εργαστηρίου Φ.Ε. θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να δουλέψει στο εργαστήριο όσο χρειαστεί, όπως κάνει ο καθένας που έχει αναλάβει κάποια εξωδιδακτική εργασία. Η δική του εξωδιδακτική εργασία λοιπόν ας είναι η "οργάνωση" του εργαστηρίου, δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο να έχει το -3 στο ωράριο.
Και αν ισχύσει αυτό, να δείτε ότι πολλοί παλιοί θα σταματήσουν να θέλουν την "ευθύνη" του εργαστηρίου και θα προτιμούν υπεύθυνοι τμήματος ας πούμε. Έτσι θα αναλαμβάνουν το εργαστήριο άτομα που έχουν πραγματικά μεράκι για αυτή τη δουλειά.

Αποσυνδεδεμένος lopa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο υπεύθυνου εργαστηρίου
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 17, 2014, 02:24:39 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί να γίνει υπεύθυνος εργαστηρίου πληροφορικής μαθηματικός που έχει πιστοποίηση α και β επιπέδου και 6μηνα σενμινάρια σε προγραμματισμό, εφόσον στο σχολείο του δεν υπάρχει καθηγητής πληροφορικής.
Ευχαριστώ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 488
Σύνολο: 494

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.