*

Αποστολέας Θέμα: Θα ήθελα την γνώμη σας...Αγγλικά απο Β'Δημοτικού;  (Αναγνώστηκε 19039 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα την γνώμη σας...Αγγλικά απο Β'Δημοτικού;
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 08:16:28 μμ »
και γω τα πρωτα μου αγγλικά τα εμαθα οταν ημουν 6 χρονων. Ηταν στη γειτονια μου η κορη, μολις 5 ετων αυτο, μιας αμερικανιδας. Πολυ ομορφο κοριτσακι! I love with her! Παιζαμε και την κυνηγουσα και αυτη μου ελεγε "don't,...don't "....και γω της ελεγα "στάκα μαν"..... ;D ;D ;D
Και μου λετε εσεις πως θα κουραστουν τα παιδια με τη ξενη γλωσσα!! Αλίμονο!!!
Μαλλον τη δικη μας ταλαιπώρια σκεπτομαστε με το ποιος θα παει και ποιος θα φερει το παιδι απο το φροντιστηριο!!! ;D Εκει ειναι το προβλημα (και δε μιλαω για τη συναδελφο fiwi).
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα ήθελα την γνώμη σας...Αγγλικά απο Β'Δημοτικού;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:35:54 »

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα την γνώμη σας...Αγγλικά απο Β'Δημοτικού;
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 08:29:58 μμ »
Η γνώμη μου είναι να την στείλεις. Όσο περισσότερα ερεθίσματα και εμπειρίες έχει ένα παιδί, τόσο πιο ολοκληρωμένη προσωπικότητα θα έχει στο μέλλον (χωρίς βέβαια αυτό να είναι απόλυτο). Αυτό όμως με μία επιφύλαξη, να μην πιέζεται το παιδί, αλλά να χαίρεται γι' αυτά που κάνει. Αυτό εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τους γονείς, τους δασκάλους και το γενικότερο κλίμα που επικρατεί στις δραστηριότητες που συμμετέχει.
Με άλλα λόγια...αν μπορείς να το στείλεις παντού (γλώσσες, ωδείο, αθλήματα, μπαλέτο, χορό) κάν' το...του δίνεις την ευκαιρία να δοκιμάσει πολλά από μικρή ηλικία και να επιλέξει τι από αυτά του αρέσει πραγματικά και επιπλέον να σου δείξει πού έχει κλίση. Δεν είναι κακό να υπάρχει ένα οργανωμένο πρόγραμμα, ακόμα και από τόσο μικρή ηλικία, να ξέρει ότι Δευτέρα έχω να κάνω αυτό, Τρίτη αυτό κ.ο.κ. Το παιχνίδι μπορεί να είναι μέρος αυτού του προγράμματος. Άλλωστε και κάθε δραστηριότητα σε τόσο μικρή ηλικία επί της ουσίας παιχνίδι είναι, όπως είπαν παραπάνω κι άλλοι συνάδελφοι.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα την γνώμη σας...Αγγλικά απο Β'Δημοτικού;
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 08:30:45 μμ »
Σώπα βρε Μάρκο! Εγώ πήγαινα μόνος μου και σχολείο και φροντιστήριο από 3η δημοτικού. Αμέ!  ;D
Βέβαια, άλλα χρόνια τότε.. με λίγα αυτοκίνητα στη γειτονιά μου, με ελάχιστη εγκληματικότητα, ζούσαμε και ανέμελα χωρίς κρίσεις και "κρίσεις"..  ::)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα την γνώμη σας...Αγγλικά απο Β'Δημοτικού;
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 08:34:12 μμ »
Ειδες? πηγαινες μονος σου, αρα κατι εκανες,...δεν ελεγαν το παιδι κουραζεται ή δεν ελεγαν "ας το να κοιμηθει κανα τεταρτακι και θα το παει ο μπαμπας με το αυτοκινητο?!!!
Τιποτα δε παθαινουν, αντιθετα καλο τους κανει.....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα ήθελα την γνώμη σας...Αγγλικά απο Β'Δημοτικού;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:35:54 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα την γνώμη σας...Αγγλικά απο Β'Δημοτικού;
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 08:42:43 μμ »
Να κοιμηθεί κανά τεταρτάκι;;; Όταν ήμουν μικρός, σιχαινόμουν τον μεσημεριανό ύπνο! Μην κοιτάς τώρα που ψάχνουμε αφορμή για μια μικρή σιέστα...  ::)

Πάλι ξεφύγαμε από το θέμα  ;D

Η ουσία είναι ότι αν ήμουν εγώ σε αυτό το δίλλημα με το παιδί μου, θα το καθυστερούσα μέχρι 3η δημοτικού και θα το έστελνα φέτος σε καμιά πολεμική τέχνη ή κάτι άλλο.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος fiwi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα την γνώμη σας...Αγγλικά απο Β'Δημοτικού;
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 09:22:09 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας , τις ίδιες σκέψεις κάνω και εγώ. Έχω μεγαλώσει στην Γερμανία αγγλικά  έκανα πρώτη φορά στη Ε` δημοτικού, δεν είχα κανένα πρόβλημα. Διάφορες αγγλικές λέξεις γνωρίζει η κόρη μου το μέτρημα μέχρι το δέκα  π.χ. και αυτές τις έμαθε όταν έπαιζε έξω  με άλλα παιδιά.

Δεν θα την στείλω φέτος, αν η απόφαση μου είναι σωστή η λάθος θα το μάθω μετά από κάποια χρόνια .

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα την γνώμη σας...Αγγλικά απο Β'Δημοτικού;
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 09:31:56 μμ »
Το ότι στην Πρώτη και στην Δευτέρα δημοτικού που μπήκαν τα Αγγλικά στα πιλοτικά η οδηγεία είναι να μην υπάρχει καθόλου γραφή παρά μόνο φωνητική αναγνώριση τον λέξεων πρέπει να σου λέει κάτι για το αν θα στείλεις το παιδί σου σε φροντιστήριο απο αυτή την ηλικία. Η προφορά είναι η πρώτη που ευνοείται όταν το παιδί αρχίσει νωρίς τα Αγγλικά και επίσης η μάθηση μέσα απο επικοινωνιακές καταστάσεις είναι πολύ πιο αποδοτική σε αυτή την ηλικία. Αν το στείλεις κάπου πέρα απο το σχολείο φρόντισε να ακολουθείται αυτός ο τρόπος μάθησης γιατί διαφορετικά θα έρχονται σε σύγκρουση αυτά που κάνει στο φροντιστήριο με αυτά που κάνει στο σχολείο. Ίσως σε κάποια φροντιστήρια με Pre-Junior όπου δεν υπάρχει καθόλου γραφή να μπορούσες να το στείλεις αν τόσο πολύ το θέλει το παιδί. ΄

Ήθελα επίσης να πω οτι μια χαρά έμαθα Ιταλικά σαν φοιτήτρια και πολύ πιο εύκολα πηρα το πτυχίο. Δεν θα άντεχα με τίποτα να έχω και δεύτερη ξένη γλώσσα στο Δημοτικό ή στο Γυμνάσιο. Πότε θα έπαιζα; πότε θα ξεκουραζόμουν;

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα την γνώμη σας...Αγγλικά απο Β'Δημοτικού;
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 09:46:51 μμ »
Ρώτησα και εγώ για την δική μου κόρη που είναι Γ' Δημοτικού σε 2 φροντιστήρια επαρχιακής πόλης...
3 φορές την εβδομάδα, 50 - 60 ευρώ τον μήνα και χωρίς να είμαι σίγουρος τι θα πάρει το παιδί από την προφορά...
Αν βρω φροντιστήριο με αγγλόφωνο δάσκαλο, θα την στείλω, αλλά το πολύ 1- 2 φορές την εβδομάδα, για να αποκτήσει η μικρή κάποια σωστή προφορά..., αν και πάλι σκέφτομαι να δώσω τα χρήματα καλύτερα για μαθήματα μουσικής... Θα δούμε...

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα την γνώμη σας...Αγγλικά απο Β'Δημοτικού;
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 10:13:35 μμ »
Να πώ οτι όταν μιλάω για προφορά μιλάω πρώτα για listening δηλαδή να καταλαβαίνει το ότι αυτό που θα ακούσει δεν θα ακούγεται όπως διαβάζεται ή το ότι τα φωνήματα είναι διαφορετικά και πρέπει να καταλαβαίνει τι ακούει (π.χ. να ξεχωρίζει το 'heart' και το 'hαt' κτλ.) Μετά έρχεται η παραγωγή του λόγου.
Τώρα το κατα πόσο θα βοηθήσει περισσότερο το να είναι Αγγλόφωνος ο καθηγητής δεν το ξέρω. Και γώ περίμενα να βοηθάει αλλα ανέλαβα στο παρελθόν ιδιαίτερο που έκανε πριν απο εμένα μαθήματα με καθηγήτρια native speaker (Αυστραλία, Αμερική δεν θυμάμαι), η οποία δεν της έκανε καθόλου listening με αποτέλεσμα η μικρή να έχει μείνει πολύ πίσω σε αυτό. Να πω την αλήθεια περίμενα οτι και μόνο το ότι η καθηγήτρια ήταν native speaker θα απέκλειε το ενδεχόμενο να είναι πίσω στα listening skills αλλά μάλλον η ιδιαίτερη προσοχή που απαιτεί μια άσκηση listening σε κάθε λέξη που ακούς (γιατί σε μικρά επίπεδα έχουμε κυρίως συμπλήρωση κενών) μάλλον βοηθάει περισσότερο. (φυσικά αυτό όταν ο χρόνος που εκτείθεσαι στην γλώσσα είναι περιορισμένος όπως στην Ελλάδα τα Αγγλικά, όχι όταν είσαι στην Αγγλία και έχεις άπλετο input).
Δεν είμαι κάθετη σε αυτά που λέω ακόμα τα ψάχνω :)

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα την γνώμη σας...Αγγλικά απο Β'Δημοτικού;
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 10:35:33 μμ »
Εγώ πάλι θεωρώ ότι βοηθάει πολύ να υπάρχει κάποιος που έχει σαν μητρική τη γλώσσα που θέλεις να διδαχθείς υπό 2 προϋποθέσεις:

1. Η διδασκαλία να γίνεται μόνο στην ξένη γλώσσα.
2. Να είναι συμπληρωματική & όχι η κύρια διδασκαλία.

Στο φροντιστήριο που πήγαινα είχαμε πάντα κάποιον με πρώτη γλώσσα τα αγγλικά & πιστεύω ότι μας βοήθησε πολύ.
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος aphrodite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση! ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα την γνώμη σας...Αγγλικά απο Β'Δημοτικού;
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 10:41:54 μμ »
και γω τα πρωτα μου αγγλικά τα εμαθα οταν ημουν 6 χρονων. Ηταν στη γειτονια μου η κορη, μολις 5 ετων αυτο, μιας αμερικανιδας. Πολυ ομορφο κοριτσακι! I love with her! Παιζαμε και την κυνηγουσα και αυτη μου ελεγε "don't,...don't "....και γω της ελεγα "στάκα μαν"..... ;D ;D ;D
Για έτι μία φορά λοιπόν, αποδεικνύεται περίτρανα η άμεση σχέση κινήτρου και μάθησης! Και ο MARKOS είχε το καλύτερο κίνητρο.  :)
Προσωπικά, θα ρωτούσα πρώτα το παιδί. Αν θέλει, έχει καλώς. Εννοείται ότι το «θέλει» μπορεί να επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες αλλά αυτό δεν μας πειράζει εφόσον είναι επιθυμία του παιδιού. Επίσης, πιστεύω ότι είναι καλό να δίνουμε ευκαιρίες στο παιδί να έχει ελεύθερο χρόνο και όχι να τα «τρέχουμε» σε δραστηριότητες κάθε είδους. Ναι, σ' αυτές τις ηλικίες (λογικά) τα αγγλικά θα τα μάθει μέσα από το παιχνίδι αλλά, δυστυχώς, η ελληνική πραγματικότητα (φροντιστήρια-δημόσιο σχολείο) δεν αποχωρίζεται την τάξη και το συμβατικό δίδυμο καρέκλα-θρανίο!
Τέλος, επειδή αναφέρθηκαν και οι φυσικοί ομιλητές της αγγλικής και ως αγγλικού το έχω βρει πολλές φορές μπροστά μου το θέμα. Ο φυσικός ομιλητής δεν είναι απαραίτητα και άριστος ομιλητής ή αποτελεσματικός δάσκαλος. Συνεπώς, ως γονείς προτείνω να ψάχνετε για καλούς δασκάλους-ως συνάδελφοι μπορούμε να το κρίνουμε και ευκολότερα-που επιλέγουν συνειδητά τις μεθόδους διδασκαλίας τους και ευχηθείτε (μιας που μιλάμε για ξένη γλώσσα) να έχουν και μια καλή προφορά-εκφορά λόγου!  8)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα την γνώμη σας...Αγγλικά απο Β'Δημοτικού;
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 10:56:02 μμ »
και γω τα πρωτα μου αγγλικά τα εμαθα οταν ημουν 6 χρονων. Ηταν στη γειτονια μου η κορη, μολις 5 ετων αυτο, μιας αμερικανιδας. Πολυ ομορφο κοριτσακι! I love with her! Παιζαμε και την κυνηγουσα και αυτη μου ελεγε "don't,...don't "....και γω της ελεγα "στάκα μαν"..... ;D ;D ;D
Για έτι μία φορά λοιπόν, αποδεικνύεται περίτρανα η άμεση σχέση κινήτρου και μάθησης! Και ο MARKOS είχε το καλύτερο κίνητρο.  :)

αυτο ακριβως τονισα αλλα σε πιο εκλαικευμενη μορφη. Ωστοσο τα νοηματα περνουν στα ευήκοα ωτα! ;D

και γω τα πρωτα ακουσματα μου ηταν απο γνησια "αλλογλωσση"και μαλιστα οταν παιζαμε και μου ελεγε θυμαμαι : "don't....touch me"....αλλά εγω wanted touch her και της ελεγα "στάκα μαν" ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Συνεπως βοηθηθηκα αρκετα οταν πια ξεκινησα τα εγγλέζικα. ....Ε, μετα εκανα παρεα με μεγαλα κοριτσκια  που  came from England και εκανα ενα καλο improvement ! (παλιες καλες εποχες).

Μη τρομαζουμε λοιπον στην ιδεα των αγγλικων εστω και αν το παιδι ειναι 3 ή 4 χρονων. Χρονος για παιχνιδι με την στενη εννοια παντα υπαρχει. Πολυ φοβαμαι πως οι γονεις κατα βαθος εχουν το προβλημα και οχι τα παιδια!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα την γνώμη σας...Αγγλικά απο Β'Δημοτικού;
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 17, 2011, 04:18:57 μμ »
Να παραθέσω κι εγώ τη δικιά μου εμπειρία: εδώ κι ένα μήνα κάνω αγγλικά στον γιο μου που πάει Β'δημοτικού. Η κατάσταση δεν είναι και πολύ καλή. Η αλήθεια είναι ότι ξεκίνησα με μεγαλεπίβολα σχέδια του στυλ να κάνει Aj και Bj μαζί αυτή τη χρονιά! Είδα ότι δεν τραβάει και είπα "ΟΚ, ας κάνει μόνο Aj". Αλλά ούτε αυτό το βλέπω. Πέρσυ που κάναμε λεξούλες με Flashcards, τραγουδάκια κλπ όλα ήταν τέλεια. Φέτος, άρχισα με βιβλία και αυτό το στυλ διάβασε-κάνε ασκήσεις-αντιγραφή-ορθογραφία δεν του έκατσε καλά. Από την αρχή, βέβαια, είπα στον εαυτό μου και υποσχέθηκα στον ίδιο ότι αν δεν τραβάει, δε θα τον ζορίσω. Από τη στιγμή που και η μία φορά την εβδομάδα του φαίνεται βουνό, μάλλον θα σταματήσω και το πολύ πολύ να κάνουμε μόνο προφορικά κάποια πράγματα. Έχει και στο σχολείο τη δασκάλα που τους βάζει ορθογραφία στα αγγλικάκαι μάλλον μπούκωσε. Δεν είναι και του ζορίσματος.... Δε θέλει και πολύ..... Και να τονίσω ότι ήμουν από τις καθηγήτριες που όταν ζητούσαν τη συμβουλή μου για το πότε ν'αρχίσουν τα παιδιά τους αγγλικά, έλεγα "μετά την Γ' δημοτικού". Αλλά πέρσυ έβλεπα στο σχολείο που δούλευα τα Δευτεράκια να έχουν στο φροντιστήριο επαναληπτικά τεστς με have got κλπ και τρελάθηκα!!! Τι να πω.... Τελικά, μάλλον τα παιδιά μας οδηγούν. ;)

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα την γνώμη σας...Αγγλικά απο Β'Δημοτικού;
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 12:12:21 πμ »
Να παραθέσω κι εγώ τη δικιά μου εμπειρία: εδώ κι ένα μήνα κάνω αγγλικά στον γιο μου που πάει Β'δημοτικού. Η κατάσταση δεν είναι και πολύ καλή. Η αλήθεια είναι ότι ξεκίνησα με μεγαλεπίβολα σχέδια του στυλ να κάνει Aj και Bj μαζί αυτή τη χρονιά! Είδα ότι δεν τραβάει και είπα "ΟΚ, ας κάνει μόνο Aj". Αλλά ούτε αυτό το βλέπω. Πέρσυ που κάναμε λεξούλες με Flashcards, τραγουδάκια κλπ όλα ήταν τέλεια. Φέτος, άρχισα με βιβλία και αυτό το στυλ διάβασε-κάνε ασκήσεις-αντιγραφή-ορθογραφία δεν του έκατσε καλά. Από την αρχή, βέβαια, είπα στον εαυτό μου και υποσχέθηκα στον ίδιο ότι αν δεν τραβάει, δε θα τον ζορίσω. Από τη στιγμή που και η μία φορά την εβδομάδα του φαίνεται βουνό, μάλλον θα σταματήσω και το πολύ πολύ να κάνουμε μόνο προφορικά κάποια πράγματα. Έχει και στο σχολείο τη δασκάλα που τους βάζει ορθογραφία στα αγγλικάκαι μάλλον μπούκωσε. Δεν είναι και του ζορίσματος.... Δε θέλει και πολύ..... Και να τονίσω ότι ήμουν από τις καθηγήτριες που όταν ζητούσαν τη συμβουλή μου για το πότε ν'αρχίσουν τα παιδιά τους αγγλικά, έλεγα "μετά την Γ' δημοτικού". Αλλά πέρσυ έβλεπα στο σχολείο που δούλευα τα Δευτεράκια να έχουν στο φροντιστήριο επαναληπτικά τεστς με have got κλπ και τρελάθηκα!!! Τι να πω.... Τελικά, μάλλον τα παιδιά μας οδηγούν. ;)


Είπες νομίζω οτι το παιδί σου πάει δευτέρα δημοτικού. Γιατί έχει ορθογραφία στα αγγλικά στο σχολείο; Αφού δεν επιτρέπεται κάτι τέτοιο. 

Και γω τρελάθηκα όταν είπες οτι κάνανε επαναληπτικά τέστ με have got. Αν είναι δυνατόν  >:( . Όλα αυτά μπορούν να τα μάθουν σαν γραμματικά φαινόμενα και αργότερα.

 Μπράβο που δεν θα το πιέσεις. Έχει τόσα χρόνια μπροστά του που ουσιαστικά θα είναι υποχρεωμένο να κάνει Αγγλικά (γιατί πλέον τα Αγγλικά είναι παντού) και το πιο σημαντικό είναι να το κάνεις να τα αγαπήσει. Βλέπω οτι έχεις πολύ όρεξη να ασχοληθείς  :D αν θέλεις κάτι να κάνεις γιατί δεν ξεκινάς και με επισόδεια απο κινούμενα με αγγλικά; (εμένα μου αρέσει το worldword αν θέλεις να αρχίσει να αναγνωρίζει και γράμματα  http://www.youtube.com/watch?v=8qqAVEffvo8&feature=related και το superwhy http://www.youtube.com/watch?v=E6cbU09doxc) Επίσης ωραία θα ήταν να κάνετε κατασκευές μαζί με καθοδήγηση απο αγγλικές εκπομπές που είναι π.χ. κάποιος και λέει πως να φτιάξεις ένα καπέλο απο εφημερίδα κτλ.

Πώς σου φαίνονται οι ιδέες μου; Εγώ έτσι σκέφτομαι να δουλέψω με το παιδί μου στο μέλλον. και αν έχω κάποια φίλη της Αγγλικής θα προτιμήσω να του κάνει αυτή Αγγλικά μετά γιατί όπως και να χει δεν είναι και πολύ ωραίο η μαμά σου να είναι και η καθηγήτρια των Αγγλικών... Εγώ δεν θα ήθελα με τίποτα :)
 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 466
Σύνολο: 469

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.137 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.