*

Αποστολέας Θέμα: Θα ήθελα την γνώμη σας...Αγγλικά απο Β'Δημοτικού;  (Αναγνώστηκε 19035 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fiwi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Θα ήθελα την γνώμη σας...Αγγλικά απο Β'Δημοτικού;
« στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 07:30:20 μμ »
Είμαι Νηπιαγωγός και η κόρη μου πηγαίνει στη Β` δημοτικού, αποφάσισα να μην την στείλω αγγλικά φροντιστήριο για να μην την επιβαρύνω, να απολαύσει και αυτήν την χρονιά χωρίς πολλές σκοτούρες. Άκουσα πολλές απόψεις και θα ήθελα να μου πείτε αν αντιμετωπίζουν δυσκολίες τα παιδιά στην Γ` δημοτικού εάν δεν έχουν πάει φροντιστήριο.
Η ερώτηση είναι ανοιχτή σε όλους αν πάλι είναι off topic ας μετακινηθεί, ευχαριστώ. 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2011, 07:46:34 μμ από MARKOS »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα ήθελα την γνώμη σας .
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:36:07 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα την γνώμη σας .
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 07:35:03 μμ »
η προσωπική μου άποψη είναι πως δεν πειράζει να ξεκινήσει το παιδί του χρόνου αγγλικά. Άστο να παίξει και να χαρεί....τα παιδιά μας παίζουν όλο και λιγότερο ..... και το χουν τόση ανάγκη....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα την γνώμη σας .
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 07:36:45 μμ »
Το θέμα θα μετακινηθεί στο "Σχολικά μαθήματα - Δημοτικό"
Ευχαριστώ!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα την γνώμη σας .
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 07:37:28 μμ »
Να μην την στείλεις φέτος :) Όσα θα κάνουν στο σχολείο είναι υπέρ αρκετά για την ηλικία της και στην Γ' δημοτικού θα αρχίσουν απο την αρχή με τα γραμματακια κτλ. οπότε δεν υπάρει περίπτωση να έχει κενά σε κάτι.

Αν την στείλεις σε φροντιστήριο ειδικά που δεν έχουν Pre-Junior (όπου δεν γράφουν) και ξεκινάνε με Α Junior (όπου γράφουν κανονικά) περισσότερο κακό παρά καλό θα της κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα ήθελα την γνώμη σας .
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:36:07 »

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα την γνώμη σας .
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 07:40:03 μμ »
Δες λίγο τι γίνεται & στην πόλη σου.
Για παράδειγμα σε κάποιες πόλεις οι φροντιστές προωθούν σε μεγαλύτερες τάξεις τους μαθητές που τα πάνε καλά.

Στη δικιά μου πάλι, ενώ ξεκίνησα από Β' Δημοτικού, το Proficiency το πήρα στην Α' Λυκείου, καθώς δεν προσπεράσαμε (αν & είχαμε τα προσόντα) ούτε μισή χρονιά.

Συνυπολόγισε & αυτό, διότι μεγαλώνοντας, θα έχει ακόμη λιγότερο χρόνο.

Δεν θα έχει πρόβλημα πάντως στο σχολείο, πιστεύω. Ούτως ή άλλως από το a - b- c θα τους ξεκινήσει....
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα την γνώμη σας .
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 07:42:26 μμ »
Να το στείλεις το παιδί! Αν το παιδι (που το ξερεις καλυτερα) θεωρείς πως θα του αρεσει κατι τετοιο, τοτε γιατι να μη το πας? Ενα "παιζω και μαθαινω "  ειναι αυτό!  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2011, 07:43:59 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα την γνώμη σας .
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 07:47:25 μμ »
Φορτώνουμε τα παιδιά με τόσα πολλά από τόσο νωρίς!!!... :( Τα παιδιά, όπως είπε και η bitch, έχουν ανάγκη από παιχνίδι.... Νομίζω πως στη δευτέρα είναι λίγο νωρίς...η τρίτη μια χαρά είναι... :) :) :)
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα την γνώμη σας...Αγγλικά απο Β'Δημοτικού;
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 07:50:03 μμ »
Άσε λίγο το παιδί να χαρεί την παιδική ηλικία, να παίξει περισσότερο.. και του χρόνου, αν χρειαστεί ας πάει (στο δημοτικό δεν κάνουν ήδη αγγλικά όμως; κανονικά δεν θα χρειαζόταν επιπλέον, σύμφωνα με την.. υπουργό μας  ::) )
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος TEO FYSIKOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα την γνώμη σας...Αγγλικά απο Β'Δημοτικού;
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 07:53:31 μμ »
Είμαι Νηπιαγωγός και η κόρη μου πηγαίνει στη Β` δημοτικού, αποφάσισα να μην την στείλω αγγλικά φροντιστήριο για να μην την επιβαρύνω, να απολαύσει και αυτήν την χρονιά χωρίς πολλές σκοτούρες. Άκουσα πολλές απόψεις και θα ήθελα να μου πείτε αν αντιμετωπίζουν δυσκολίες τα παιδιά στην Γ` δημοτικού εάν δεν έχουν πάει φροντιστήριο.Η ερώτηση είναι ανοιχτή σε όλους αν πάλι είναι off topic ας μετακινηθεί, ευχαριστώ.
αν το μάθημα σχεδιαστεί έχει σχεδιαστεί με το σκεπτικό ότι τα παιδιά πάνε αγγλικά στο φροντιστήριο από τη β δημοτικού τότε καληνύχτα στο υπουργείο. η κόρη μου φέτος πάει γ δημοτικού και δεν έχω σκοπό να την αρχίσω φροντιστήριο αγγλικών. λίγο το σχολείο λίγο η σύζυγος θα μάθει τα βασικά πιστεύω.

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα την γνώμη σας...Αγγλικά απο Β'Δημοτικού;
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 07:53:57 μμ »
Θα πω τη γνώμη μου ως... μαθήτρια! Πριν πολλά χρόνια (δε λέμε πόσα), όταν πήγαινα Β λημοτικού, ξεκίνησα μαθήματα αγγλικών. Ήταν κάτι που πραγματικά σιχαινόμουν, δεδομένου ότι έπρεπε να μάθω πράγματα που δε γνώρισα ούτε καν στα Νέα Ελληνικά ακόμη.

Σταμάτησα μέχρι τα Χριστούγεννα και ξαναπήγα στην Δ δημοτικού. Τότε μου φαινόταν όλα πολύ-πολά εύκολα και ωραία, έκανα και μια χρονιά καλοκαιρινά και έδωσα για lover  στη Γ Γυμνασίου και για Proficiency στην Α Λυκείου. ;)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα την γνώμη σας...Αγγλικά απο Β'Δημοτικού;
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 07:58:32 μμ »
Θα πω τη γνώμη μου ως... μαθήτρια! Πριν πολλά χρόνια (δε λέμε πόσα), όταν πήγαινα Β λημοτικού, ξεκίνησα μαθήματα αγγλικών. Ήταν κάτι που πραγματικά σιχαινόμουν, δεδομένου ότι έπρεπε να μάθω πράγματα που δε γνώρισα ούτε καν στα Νέα Ελληνικά ακόμη.

Σταμάτησα μέχρι τα Χριστούγεννα και ξαναπήγα στην Δ δημοτικού. Τότε μου φαινόταν όλα πολύ-πολά εύκολα και ωραία, έκανα και μια χρονιά καλοκαιρινά και έδωσα για lover  στη Γ Γυμνασίου και για Proficiency στην Α Λυκείου. ;)

Για πιστοποιητικό αγάπης έδωσες;  ;D

Συμφώνω πάντως.. καλύτερα 3η-4η δημοτικού, και μετά, στο γυμνάσιο - αν χρειαστεί - ένα καλοκαίρι εντατικά και μέχρι Α' λυκείου θα έχει πάρει το FCE. Όσον αφορά το proficiency, και να μην το πάρει στο λύκειο, μετά ως φοιτητής/τρια άνετα το παίρνει σε ένα χρόνο.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα την γνώμη σας...Αγγλικά απο Β'Δημοτικού;
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 08:00:41 μμ »
αυτο που λεει ο συναδελφος ΤΕΟ FYSIKOS ειναι μια εναλλακτική. Και γω πιστευω πως καποιες βασικες γνωσεις θα πρεπει να τις εχει (cat,dog,milk, \....one, two, three κλπ). Γιατι θα αιστανθει πολυ πιο βολικα, ανετα ψυχολογικα μεσα σε μια ταξη που σχεδον ολα τα παιδια θα γνωριζουν.....μη κοιταμε μονο το παιχνιδι. Και να παιξει, ωραια! που? και με τί?....Μα, και τα αγγλικά θα τα μαθει μεσω παιχνιδιου......δεν θα κανει passive voice και  phrasal verbs για να κουραστει!!!

 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2011, 08:18:46 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα την γνώμη σας...Αγγλικά απο Β'Δημοτικού;
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 08:06:05 μμ »

Σταμάτησα μέχρι τα Χριστούγεννα και ξαναπήγα στην Δ δημοτικού. Τότε μου φαινόταν όλα πολύ-πολά εύκολα και ωραία, έκανα και μια χρονιά καλοκαιρινά και έδωσα για lover  στη Γ Γυμνασίου και για Proficiency στην Α Λυκείου. ;)

Για πιστοποιητικό αγάπης έδωσες;  ;D

Συμφώνω πάντως.. καλύτερα 3η-4η δημοτικού, και μετά, στο γυμνάσιο - αν χρειαστεί - ένα καλοκαίρι εντατικά και μέχρι Α' λυκείου θα έχει πάρει το FCE. Όσον αφορά το proficiency, και να μην το πάρει στο λύκειο, μετά ως φοιτητής/τρια άνετα το παίρνει σε ένα χρόνο.
[/quote]

χαχαχαχαχ! Αν σκεφτείς ότι είχα έναν Άγγλο καθηγητή μούρλια, θα μπορούσες να το πεις κι έτσι, γιατί όχι?  :P :P

Kαι lover, και lower και απ' όλα  ;)

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα την γνώμη σας...Αγγλικά απο Β'Δημοτικού;
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 08:09:26 μμ »
Σημαντικό είναι να δεις τι θέλει & η ίδια.

Εγώ ας πούμε σχεδόν απαίτησα (χωρίς κανείς άλλος από την τάξη μου να έχει ξεκινήσει) να αρχίσω αγγλικά.
Αλλά συμφωνώ με τον Μάρκο. Τα "βασικά" ευτυχώς ή δυστυχώς είναι πολύ λίγα πλέον.

Δηλαδή είναι καλύτερα να κάνει αργότερα ένα καλοκαίρι εντατικά, για να δώσει πτυχίο? Τότε που θα είναι πιο πιεσμένη από το σχολείο & θα περιμένει πώς & πώς να κάνει διακοπές?

Ή νομίζετε ότι ως φοιτήτρια θα κάνει αγγλικά? Εγώ ας πούμε δε νομίζω να τελειώσω ποτέ τα γαλλικά μου & το έχω μετανιώσει άπειρες φορές. Δεν ξαναμπαίνεις εύκολα στη διαδικασία να τελειώσεις κάτι που έχεις αρχίσει, ενώ είναι πολύ πιο εύκολο να αρχίσει μια νέα γλώσσα, αν έχει κίνητρο.

Πιστεύω ότι, εφόσον το σχολείο δεν παρέχει τα απαραίτητα τις περισσότερες φορές, το αργότερο μέχρι Γ΄Δημοτικού θα ήταν καλό να αρχίσει αγγλικά. & γύρω στην Ε' δεύτερη γλώσσα.
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 472
Σύνολο: 473

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.