*

Ψηφοφορία

Πως πιστεύετε είναι καλύτερο να χωρίζονται τα τμήματα;

Αλφαβητικά όπως ισχύει σήμερα
Ανάλογα με το επίπεδο γνώσεων

Αποστολέας Θέμα: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Τρόπος ορισμού τμημάτων  (Αναγνώστηκε 21587 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Τρόπος ορισμού τμημάτων
« Απάντηση #112 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 07:30:54 μμ »
Λοιπόν, είχα βρει μια εφαρμογή όπου έφτιαχνες διαγωνίσματα κλειστού τύπου (σωστό, λάθος κλπ) και έπερνες την απάντηση αμέσως. Ότα απαντούσες σωστά έβγαινε ένα ανθρωπάκι που έκανε τούμπες, και όταν απαντούσες λάθος έβγαινε μια τεράστια μούτζα στην οθόνη!!

και γω θέλω τέτοια εφαρμογή!!!!!!!!!!!!  ;D  ;D  ;D υπάρχει λινκ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Τρόπος ορισμού τμημάτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:18:03 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Τρόπος ορισμού τμημάτων
« Απάντηση #113 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 07:36:44 μμ »
υπάρχει λογισμικό για αγγλικά στο www.hotpotatoes.com.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Τρόπος ορισμού τμημάτων
« Απάντηση #114 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 12:45:29 πμ »
υπάρχει λογισμικό για αγγλικά στο www.hotpotatoes.com.

μπήκα στο σαιτ αλλά δεν το βρήκα. Είναι σαν το λογισμικό που έχει χρησιμοποιήσει ο killbill? δηλαδή μπορείς να κάνεις δικά σου multiple choice? και μετά να τα χρησιμοποιούν οι μαθητές και πατάνε check answers και να τους τα ελέγχει;


Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Τρόπος ορισμού τμημάτων
« Απάντηση #115 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 01:10:10 πμ »
υπάρχει λογισμικό για αγγλικά στο www.hotpotatoes.com.

μπήκα στο σαιτ αλλά δεν το βρήκα. Είναι σαν το λογισμικό που έχει χρησιμοποιήσει ο killbill? δηλαδή μπορείς να κάνεις δικά σου multiple choice? και μετά να τα χρησιμοποιούν οι μαθητές και πατάνε check answers και να τους τα ελέγχει;

ειναι λαθος το link. http://hotpot.uvic.ca/ το κατεβαζεις πρωτα βεβαια. εχω πολυ καιρο να το δουλεψω κ η σελιδα μου φαινεται διαφορετικη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Τρόπος ορισμού τμημάτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:18:03 »

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Τρόπος ορισμού τμημάτων
« Απάντηση #116 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 01:39:15 πμ »
υπάρχει λογισμικό για αγγλικά στο www.hotpotatoes.com.

μπήκα στο σαιτ αλλά δεν το βρήκα. Είναι σαν το λογισμικό που έχει χρησιμοποιήσει ο killbill? δηλαδή μπορείς να κάνεις δικά σου multiple choice? και μετά να τα χρησιμοποιούν οι μαθητές και πατάνε check answers και να τους τα ελέγχει;

ειναι λαθος το link. http://hotpot.uvic.ca/ το κατεβαζεις πρωτα βεβαια. εχω πολυ καιρο να το δουλεψω κ η σελιδα μου φαινεται διαφορετικη.

ευχαριστώ!!!!  :D

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Τρόπος ορισμού τμημάτων
« Απάντηση #117 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 09:43:37 μμ »
παντως σε καποιο σχολειο που ξερω, γυμνασιο, χωρισαν τους μαθητες αναλογα με το επαγγελμα του πατερα. Γιατροι, δικηγοροι κλπ δεξια, οι αλλοι αριστερα. Μου το ΄πε φιλολογος που δουλευει εκει
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Τρόπος ορισμού τμημάτων
« Απάντηση #118 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 09:51:21 μμ »
παντως σε καποιο σχολειο που ξερω, γυμνασιο, χωρισαν τους μαθητες αναλογα με το επαγγελμα του πατερα. Γιατροι, δικηγοροι κλπ δεξια, οι αλλοι αριστερα. Μου το ΄πε φιλολογος που δουλευει εκει

και δεν βρέθηκε κανας πατέρας λιμενεργάτης ή νταλικέρης να βάλει τα πράγματα στη θέση τους; Αυτό που λες είναι τραγικό -κυρίως γιατί υπήρξε σύλλογος διδασκόντων που δέχτηκε τέτοιο πράγμα....Ντροπή!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Τρόπος ορισμού τμημάτων
« Απάντηση #119 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 09:53:28 μμ »
παντως σε καποιο σχολειο που ξερω, γυμνασιο, χωρισαν τους μαθητες αναλογα με το επαγγελμα του πατερα. Γιατροι, δικηγοροι κλπ δεξια, οι αλλοι αριστερα. Μου το ΄πε φιλολογος που δουλευει εκει
:o :o :o
σιγα μη τα χωρισουμε και με βαση το κομμα του πατερα!!!! :P
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Τρόπος ορισμού τμημάτων
« Απάντηση #120 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 09:58:31 μμ »
Ηταν αποφαση τυου διευθυντη απ' οτι μου ειπε που νομιζε οτι το σχολειο ηταν το μαγαζακι του. Ισωσ αυτο αρεσε και σε καποιους γονεις που θεωρησαν οτι τα παιδια τους ετσι ευνοουνται. Η κοπελα που μου το ειπε ηταν καινουρια και παρολο που δεν της αρεσε η κατασταση αυτη, δεν ηθελε να μιλησει. Κακως βεβαια
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Τρόπος ορισμού τμημάτων
« Απάντηση #121 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 03:29:29 μμ »
Σε επιμορφωτική συνάντηση με την Σύμβουλο Αγγλικής μάθαμε ότι επειδή έχει βγεί πλέον αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών που βασίζεται με μεγάλη λεπτομέρια στα επίπεδα γλωσσομάθειας (Α1, Α2, Β1, Β2 και Γ1) ύπάρχει για την δική μας τουλάχιστον ειδικότητα μια διάθεση να χωριστούν, και στο δημοτικό, τα παιδιά σε τμήματα με βάση το επίπεδο λόγω της μεγάλης ανομοιογένειας των τμημάτων λόγω των φροντιστηρίων. Αυτό μας είπε οτι μπορεί να γίνει όταν υπάρχουν δύο καθηγητές Αγγλικών με οργανική στο σχολείο (γιατί πρέπει να ξεκινάει απο την αρχή της χρονιάς).

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Τρόπος ορισμού τμημάτων
« Απάντηση #122 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 05:56:45 μμ »
είστε τυχεροί. Μακάρι να γινόταν και στα Μαθηματικά αυτό...

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Τρόπος ορισμού τμημάτων
« Απάντηση #123 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 07:22:25 μμ »
είστε τυχεροί. Μακάρι να γινόταν και στα Μαθηματικά αυτό...

Δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει με τα Μαθηματικά πάντως μάλλον θα πρέπει να το ψάξετε σαν κλάδος. Π.χ. στα ολιγοθέσια δημοτικά που υπάρχει συνδιδασκαλία τάξεων και πάντα η μία τάξη κάνει όλα τα μαθήματα με αντίστροφη σειρά υπάρχει εξαίρεση για τα μαθηματικά που κάθε τάξη κάνει το βιβλίο της τάξης της. Άρα τα μαθηματικά είναι αλυσίδα πιο πολύ απ ότι κάποια άλλα μαθήματα και το υπουργείο το δέχεται αυτό άρα ίσως κάτι να μπορείτε να πετύχετε.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Τρόπος ορισμού τμημάτων
« Απάντηση #124 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 08:18:44 μμ »
παντως σε καποιο σχολειο που ξερω, γυμνασιο, χωρισαν τους μαθητες αναλογα με το επαγγελμα του πατερα. Γιατροι, δικηγοροι κλπ δεξια, οι αλλοι αριστερα. Μου το ΄πε φιλολογος που δουλευει εκει

ο συλλογος διδασκόντων να απολυθει αμεσως. ουτε καν εφεδρεια. σπιτακι τους !!!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Τρόπος ορισμού τμημάτων
« Απάντηση #125 στις: Δεκέμβριος 15, 2011, 05:05:11 μμ »
Στη Γερμανία οι μαθητές χωρίζονται ανάλογα με την οδό που μένουν!!!!
Αν είναι πολλοί στην ίδια οδό τότε κοιτανε γειτονικές πολυκατοικίες, αν είναι λίγοι στην ίδια οδό τότε πάμε σε οικοδομικό τετράγωνο..
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την λογική αυτή.

Δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει με τα Μαθηματικά πάντως μάλλον θα πρέπει να το ψάξετε σαν κλάδος.  Άρα τα μαθηματικά είναι αλυσίδα πιο πολύ απ ότι κάποια άλλα μαθήματα και το υπουργείο το δέχεται αυτό άρα ίσως κάτι να μπορείτε να πετύχετε.
Κοίτα το έχω ψάξει λίγο και με συζητήσεις με πιο αρμόδια άτομα (σύμβουλοι κλπ), στην Ελλάδα θεωρείται ρατσιστικό κάτι τέτοιο. Σαν αντιπρόταση σου προτείνουν την εξατομικευμένη διδασκαλία, να τους χωρίσεις σε ομάδες και κάθε ομάδα να δουλεύει να πηγαίνει με τον ρυθμό της. Αυτό δηλαδή δεν είναι ρατσιστικό ας πουμε αν το πας με την ίδια φιλοσοφία;

Εγώ πάντως άρχισα να δουλεύω σε ομάδες. Έχω ομοιγενείς ομάδες των 3-4 μαθητών. Είπα να το δοκιμάσω και αυτό. Λοιπόν δουλεύει ρολόι απλά τρελαίνομαι καμια φορα να επιτηρώ όλες τις ομάδες όταν ταυτόχρονα όλοι θέλουν να πάω πάνω από τα κεφάλια τους. Σιγά σιγά θα το βρω και αυτό.

Ομολογώ ότι έχω καλύτερα αποτελέσματα ρε παιδιά! να ας πουμε σήμερα σε τμήμα Γ Λυκείου παρακαλώ έβαλα 2 καλές ομάδες να ασχοληθούν με μια άσκηση παλούκι επιπέδου πανελληνίων, και στις ομάδες των άσχετων τους έδωσα ασκήσεις να κάνουν ετερώνυμα κλάσματα ομώνυμα και πράξεις μεταξύ ακέραιων!! (ναι από εκεί έχω ξεκινήσει)
Μια χαρά!!! ΟΛΟΙ ικανοποιημένοι. ΟΛΟΙ κερδίζουν. ΟΛΟΙ προχωράνε.

Πείτε μου τώρα εσείς: τι νόημα θα είχε να έκανα μόνο την άσκηση παλούκι στον πίνακα. οι 15 από τους 20 μαθητές θα πηδούσαν από τα παράθυρα.
Τι νόημα θα είχε να καθόμουν να εξηγώ πως δύο κλάσματα γίνονται ομώνυμα?

Για μένα δεν δουλεύει όλοι μαζί στο ίδιο καζάνι. Και δεν το θεωρώ καθόλου ρατσιστικό να γινόταν ο χωρισμός των τμημάτων με βάση το επίπεδο. (σε δύο τμήματα δηλαδή το πολύ, ένα τμήμα με καλούς ένα με άσχετους)

Τέλος πάντων το Υπουργείο το βλέπει αλλιώς, σου λέει ότι ο αδύνατος μαθητής θα παραδειγματιστεί από τον άριστο και θα προσπαθήσει να του μοιάσει!!!!! Αν εσείς ποτε το διαπιστώσατε αυτό να μου το πείτε και μένα.


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 541
Σύνολο: 541

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.