*

Αποστολέας Θέμα: Δημιουργία φροντιστηρίου  (Αναγνώστηκε 76557 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Δημιουργία φροντιστηρίου
« στις: Οκτώβριος 01, 2011, 06:59:13 μμ »
Πάντα το ήθελα... πάντα με αποθάρρυναν οι γύρω. Είχα ένα συμμαθητή, άλλης ειδικότητας, που πάντα κάναμε πλάκα ότι θα ανοίξουμε ένα δικό μας φροντιστήριο.  Πλάκα στην πλάκα σήμερα το συζητήσαμε σοβαρά. Μήπως να κάναμε το βήμα; Έχουμε λοιπόν πολλές απορίες.

1. Οικονομικές. Πόσα χρήματα να υπολογίσουμε για να λειτουργήσει αρχικά; Δηλαδή το νοίκι το χώρου *πόσους μήνες; Την προετοιμασία του χώρου (βαψίματα, επισκευές, χωρισμούς τάξεων κτλ), την επίπλωση (θρανία, πίνακες, βιβλιοθήκες, γραφεία, υπολογιστές;), Την ασφάλεια μας (ΤΕΒΕ δεν είναι;;; *πόσους μήνες;)

2. Λειτουργικές. Το φροντιστήριο θα είναι συνεταιρικό. Πως ξεκινάς μία τέτοια επιχείρηση με δύο συνεργάτες; ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ... Διαφωτίστε με σας παρακαλώ. Τι γίνεται με άδειες, τι προϋποθέσεις πρέπει να πληρεί ο χώρος κτλ...

Γενικά, θέλω ιδέες για το τι χρειάζεται γενικά για να λειτουργήσει ένα φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης με την προοπτική να γίνει και εκπαίδευση ενηλίκων σε υπολογιστές τις πρωινές ώρες. Επίσης πως μπορείς να συνεργαστείς με ECDL για να εκπαιδεύεις για πιστοποίηση;

Επιπλέον, πόσο πληρώνουν τα παιδιά σε ένα φροντιστήριο για ένα μάθημα. πχ. φυσική κατεύθυνσης (υποθέτω ότι είναι 4ωρο/εβδομάδα η διδακτικές ώρες) ή ένα μάθημα γενικής παιδείας.
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:58:55 »

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 11:03:44 πμ »
Κανείς δεν ξέρει τίποτα να μου απαντήσει ή κανείς δεν θέλει να μου απαντήσει; Ούτε πόσο πληρώνουν οι γονείς δίδακτρα;
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 11:14:11 πμ »
Κανείς δεν ξέρει τίποτα να μου απαντήσει ή κανείς δεν θέλει να μου απαντήσει; Ούτε πόσο πληρώνουν οι γονείς δίδακτρα;

Καλημέρα! Εύχομαι καλή τύχη σε ό,τι κάνεις! Δε γνωρίζω για τα λειτουργικά έξοδα, αλλά φαντάζομαι θα είναι πολλά! Όσον αφορά τα δίδακτρα , επειδή έχω δουλέψει και δουλεύω σε φροντιστήριο, έχει να κάνει και με τον αριθμό των παιδιών σε κάθε τμήμα. Θα είναι στυλ ιδιαιτεράδικο με 3-4 παιδιά; Θα είναι τμήματα μεγάλα της τάξεως των 8 παιδιών; Ακριβώς τιμές δεν ξέρω και εγώ να σου πω γιατί οι ιδιοκτήτες το κρατάνε επτασφράγιστο μυστικό....Από κουβέντες όμως από εδώ και από εκεί....σε τμήμα 7-8 παιδιών από υπολογισμούς που έκανα έβγαινε περίπου 7-8 ευρώ η ώρα. Σε τμήματα τώρα 3 παιδιών σε ιδιαιτεράδικο που δουλεύει φίλη μου με 3 άτομα στο τμήμα, πληρώνει το κάθε παιδί 15 την ώρα....

Όσον αφορά τους υπολογιστές , επειδή στο παρελθόν εργάστηκα και σε φροντιστήριο με υπολογιστές ψάξε και για άλλες εταιρείες πέρα από ecd.... είναι εξίσου αναγνωρισμένες και ίσως πιο οικονομικές και για σένα αλλά και για τον υπόλοιπο κόσμο....επίσης ψάξε λίγο το e-learning στους υπολογιστές.... σίγουρα η επαφή με τον καθηγητή είναι αναντικαταστατη αλλά συχνά βολεύει κόσμο που εργάζεται χωρίς σταθερό ωράριο.....

Καλή τύχη

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 11:16:39 πμ »
Μέσα στον "χαμό" κάπου χάθηκε το θέμα σου...
Λοιπόν εν συντομία:
2 συνεταίροι σημαίνει Ο.Ε.: Φορολογικά: Το κέρδος της εταιρείας χωρίζεται ως εξής:

Για το 50% πληρώνει η ΟΕ φόρο με βάση τα ισχύοντα (25% μου φαίνεται)
Το υπόλοιπο 50% μοιράζεται στους εταίρους.

π.χ. κέρδος στη δήλωση 15.000€ σημαίνει για τα 7.500€ θα πληρώσετε φόρο 1875€ (σε 8 μηνιαίες δόσεις) και εσείς θα προσθέσετε στο εισόδημά σας από 3.750€

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:58:55 »

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 11:17:46 πμ »
Μέσα στον "χαμό" κάπου χάθηκε το θέμα σου...
Λοιπόν εν συντομία:
2 συνεταίροι σημαίνει Ο.Ε.: Φορολογικά: Το κέρδος της εταιρείας χωρίζεται ως εξής:

Για το 50% πληρώνει η ΟΕ φόρο με βάση τα ισχύοντα (25% μου φαίνεται)
Το υπόλοιπο 50% μοιράζεται στους εταίρους.

π.χ. κέρδος στη δήλωση 15.000€ σημαίνει για τα 7.500€ θα πληρώσετε φόρο 1875€ (σε 8 μηνιαίες δόσεις) και εσείς θα προσθέσετε στο εισόδημά σας από 3.750€

Τι είναι η Ο.Ε.;;;;;

Από κουβέντες όμως από εδώ και από εκεί....σε τμήμα 7-8 παιδιών από υπολογισμούς που έκανα έβγαινε περίπου 7-8 ευρώ η ώρα. Σε τμήματα τώρα 3 παιδιών σε ιδιαιτεράδικο που δουλεύει φίλη μου με 3 άτομα στο τμήμα, πληρώνει το κάθε παιδί 15 την ώρα....
Σας χιλιο-ευχαριστώ για την πρώτη ενημέρωση!
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 11:18:38 πμ »
Για ασφάλιση ΟΑΕΕ (πρώην ΤΕΒΕ) δες εδώ: http://www.oaee.gr/eisfores.asp?c_eis_id=189&cateis_id=186&cat_id=0&cpeis=186&cat_parenteis=161&banner_pgc=5
Εγώ που είμαι 8 χρόνια στον ΟΑΕΕ πληρώνω 550€ (περίπου) το δήμηνο.

Σε Ο.Ε. (Ομόρυθμη Εταιρεία) πληρώνουν και οι δύο εταίροι εισφορές στον ΟΑΕΕ
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2011, 11:33:57 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 11:21:31 πμ »
Δυστυχώς δεν ξέρω να σου απαντήσω σ' αυτά που ρωτάς. Κι εμένα θα με ενδιέφερε να μάθω αντίστοιχα για κέντρο ξένων γλωσσών (να χω μια ιδέα). Για τα δίδακτρα μπορείς να κάνεις εσύ μια τηλεφωνική έρευνα ή να ρωτήσεις μαθητές που πάνε φροντιστήριο. Απ' ότι ακούω από δικούς μου μαθητές "παίζουν" πολύ τα πακέτα μαθημάτων. Πρόσφατα μια μαθήτριά μου μου είπε πως στο φροντιστήριο που παρακολουθεί όλα τα μαθήματα θεωρητικής κατεύθυνσης της κάνανε δώρο τη Φυσική.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 11:24:45 πμ »
Αν κάνετε μάθημα εσείς χρεώνεται όσο θέλετε.

Αν είναι να προσλάβετε καθηγητές με ΙΚΑ να σου πω τι κάνω εγώ:

Η ώρα του καθηγητή σου κοστίζει περίπου 15€.
Όταν λέμε ώρα μιλάμε για 45' όπως ορίζει ο νόμος. (στα 15€ περιλαμβάνονται και οι εισφορές ΙΚΑ εργοδότη-εργαζόμενου).
Για να έχεις να τον πληρώνεις λοιπόν πρέπει το τμήμα να πληρώνει 15€ την ώρα.

π.χ. 4ωρο μάθημα (την εβδομάδα) καθηγητής 60€ x 4,5 εβδομάδες (σε "γεμάτο" μήνα) σημαίνει 270€ για να πληρώνεται ο καθηγητής.

Αν λοιπόν πείτε ότι εμείς κάνουμε κλειστά τμήματα 4 μαθητών και ο κάθε μαθητής να πληρώνει 100€ το μήνα (για το 4ωρο μάθημα πάντα) έχετε κέρδος 130€ το μήνα.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 11:27:46 πμ »
Ο χώρος που θα βρείτε (ενοίκιο δεν μπορώ να σου πω) πρέπει να μπορεί να γίνει φροντιστήριο.

Για να είστε καλυμμένοι θα πρέπει να εξετάσει τα χαρτιά-σχέδια του κτιρίου μηχανικός για να σας πει αν μπορεί να "βγάλει" πυρασφάλεια που είναι απαραίτητη.

Ο χώρος που θα βρείτε θα χρειαστεί διαμόρφωση (εκτός αν βρείτε έτοιμο).

Γυψοσανίδες/ψευδοροφή/φωτισμός κλπ.

Εκεί μόνο εκτίμηση μπορεί να γίνει και θα μπορεί και ο ίδιος μηχανικός να σας πει.

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 11:32:33 πμ »
Κανείς δεν ξέρει τίποτα να μου απαντήσει ή κανείς δεν θέλει να μου απαντήσει; Ούτε πόσο πληρώνουν οι γονείς δίδακτρα;

Καλημέρα! Εύχομαι καλή τύχη σε ό,τι κάνεις! Δε γνωρίζω για τα λειτουργικά έξοδα, αλλά φαντάζομαι θα είναι πολλά! Όσον αφορά τα δίδακτρα , επειδή έχω δουλέψει και δουλεύω σε φροντιστήριο, έχει να κάνει και με τον αριθμό των παιδιών σε κάθε τμήμα. Θα είναι στυλ ιδιαιτεράδικο με 3-4 παιδιά; Θα είναι τμήματα μεγάλα της τάξεως των 8 παιδιών; Ακριβώς τιμές δεν ξέρω και εγώ να σου πω γιατί οι ιδιοκτήτες το κρατάνε επτασφράγιστο μυστικό....Από κουβέντες όμως από εδώ και από εκεί....σε τμήμα 7-8 παιδιών από υπολογισμούς που έκανα έβγαινε περίπου 7-8 ευρώ η ώρα. Σε τμήματα τώρα 3 παιδιών σε ιδιαιτεράδικο που δουλεύει φίλη μου με 3 άτομα στο τμήμα, πληρώνει το κάθε παιδί 15 την ώρα....

Όσον αφορά τους υπολογιστές , επειδή στο παρελθόν εργάστηκα και σε φροντιστήριο με υπολογιστές ψάξε και για άλλες εταιρείες πέρα από ecd.... είναι εξίσου αναγνωρισμένες και ίσως πιο οικονομικές και για σένα αλλά και για τον υπόλοιπο κόσμο....επίσης ψάξε λίγο το e-learning στους υπολογιστές.... σίγουρα η επαφή με τον καθηγητή είναι αναντικαταστατη αλλά συχνά βολεύει κόσμο που εργάζεται χωρίς σταθερό ωράριο.....

Καλή τύχη

15 την ώρα είναι πάάρα πολλά!

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 11:32:53 πμ »
Θρανία και καρέκλες περίπου 60-80€ ανά θέση εργασίας.

ECDL: καταρχήν να ξέρεις ότι είναι η πιο ακριβή αλλά και η πιό γνωστή. Υπάρχουν και άλλες εταιρείες πιστοποίησης (πχ ACTA, ICT, κλπ)
Η ECDL χρεώνει ένα ποσό ανά χρόνο και ένα πάγιο για τον πρώτο έλεγχο και την αρχική πιστοποίηση (1000€ περίπου).
Το κέρδος που "βγάζεις" ανά εξεταζόμενο είναι μικρό. (ενδεικτικά 20€ ανά κάρτα, 15€ ανά εξέταση για κάθε εξεταζόμενο).

Για να έχεις κέρδος από Η/Υ πρέπει να έχεις μεγάλες αίθουσες.

Οι υπολογιστές (να υπολογίζεις έξτρα κόστος εγκατάστασης δικτύου) κοστίζουν λίγο κάτω από 1.000€ ο καθένας. Επειδή χρειάζεσαι για κάθε Η/Υ να έχεις άδεια και Windows και Office Professional.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2011, 11:34:27 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 11:38:57 πμ »
Για να διαμορφώσεις ένα χώρο 100τ.μ. σε 2 αίθουσες (είπαμε τα ECDL θέλουν μπόλικο χώρο) (με ψευδοροφή, γυψοσανίδα, ηλεκτρολογικά, δίκτυα, γραφεία και ταμπέλες) θέλεις 15.000 (κατ ελάχιστο) σε τιμές Ιωαννίνων ;D
Αν η μία αίθουσα έχει και υπολογιστές θέλεις και άλλα 10.000€ για 10 θέσεις υπολογιστών.

Η ECDL θα σου πει τις ακριβείς προδιαγραφές που θέλει.

Το μόνο διαφορετικό που θέλει (σε σχέση με την άδεια φροντιστηρίου) είναι κάποια τετραγωνικά ανά εκπαιδευόμενο. Και φυσικά κάποιες προδιαγραφές στον ηλεκτρονικό εξοπλισμό.

Αυτά προς το παρόν
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2011, 11:42:42 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 12:12:47 μμ »
Στέλιο εύγε για την πληροφόρηση στο συνάδελφο!!! αλλά πραγματικά 15 ευρώ πληρώνεις τον καθηγητή ;;;; εδω εμεις και μοχθούμε για 9 και 10 ευρουλάκια !!!πάντως η χρέωση των μαθητών έχει να κάνει όπως ειπώθηκε και παραπάνω με τη σύσταση του τμήματος αν είναι πολλά ή λίγα τα παιδάκια στην αίθουσα ,π,χ, στο φροντιστήριο που εργάζομαι το έχουν ονομάσει group learning :) , από εκεί και πέρα υπολόγισε και τα πακέτα σημειώσεων που θα πρέπει να λαμβάνει ο μαθητής , φωτοτυπίες κ.α.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 12:20:06 μμ »
Στέλιο εύγε για την πληροφόρηση στο συνάδελφο!!! αλλά πραγματικά 15 ευρώ πληρώνεις τον καθηγητή ;;;; εδω εμεις και μοχθούμε για 9 και 10 ευρουλάκια !!!πάντως η χρέωση των μαθητών έχει να κάνει όπως ειπώθηκε και παραπάνω με τη σύσταση του τμήματος αν είναι πολλά ή λίγα τα παιδάκια στην αίθουσα ,π,χ, στο φροντιστήριο που εργάζομαι το έχουν ονομάσει group learning :) , από εκεί και πέρα υπολόγισε και τα πακέτα σημειώσεων που θα πρέπει να λαμβάνει ο μαθητής , φωτοτυπίες κ.α.
15€ είναι μικτά, καθαρά όσο γράφει ο λογιστής σύμφωνα με τα ισχύοντα.
Όπως ξαναέγραψα αν θες να έχεις απαιτήσεις πρέπει να είσαι δίκαιος/σωστός/νόμιμος.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 565
Σύνολο: 568

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.