*

Αποστολέας Θέμα: Δημιουργία φροντιστηρίου  (Αναγνώστηκε 76553 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #98 στις: Ιούνιος 26, 2015, 12:39:33 μμ »
Μη το ψάχνετε, ακόμα και τα μεγάλα φροντιστήρια στις πόλεις έχουν τρελό πρόβλημα με το φέσι. Μιλάμε για φέσια της τάξης των 50.000 ευρώ. Για τα συνοικιακά δε το συζητάω πολύ δύσκολα επιβιώνουν πλέον. Η καλύτερη λύση για κάποιον πιστεύω πως είναι η αναζήτηση μιας οποιασδήποτε πρωινής εργασίας (θα μου πείτε τώρα πως τη βρίσκουμε) κι απο κει και πέρα ιδιαίτερα και μάλιστα μαύρα κατάμαυρα. Δε βγαίνει διαφορετικά, δυστυχώς..

Παιδιά τα φέσια εύκολα τα κόβεις, φωνάζει ο υπεύθυνος τους γονείς του παιδιού και λέει 'Παρουσιάζει η συνεργασίας μας μια οικονομική εκκρεμότητα, για να συνεχίσουμε πρέπει να εξοφλήσετε' (το έχω δει να γίνεται-καλό είναι τα καρκινώματα-τζαμπατζήδες να τα σταματάς νωρίς), τώρα για δουλειά το πρωί γιατί όχι ιδιαίτερα σε αποφοίτους (φροντιστήρια ή ιδιαίτερα)???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:13:32 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #99 στις: Ιούνιος 26, 2015, 03:25:34 μμ »
Παιδιά τα φέσια εύκολα τα κόβεις, φωνάζει ο υπεύθυνος τους γονείς του παιδιού και λέει 'Παρουσιάζει η συνεργασίας μας μια οικονομική εκκρεμότητα, για να συνεχίσουμε πρέπει να εξοφλήσετε' (το έχω δει να γίνεται-καλό είναι τα καρκινώματα-τζαμπατζήδες να τα σταματάς νωρίς), τώρα για δουλειά το πρωί γιατί όχι ιδιαίτερα σε αποφοίτους (φροντιστήρια ή ιδιαίτερα)???

Αυτό που προτείνεις δεν πιάνει αν είσαι μικρό / συνοικιακό / καινούριο φροντιστήριο. Γιατί ο γονιός κατά πάσα πιθανότητα είναι γνωστός / συγγενής με άλλους γονιούς που στέλνουν τα παιδιά τους στο φροντιστήριο, και μόλις τον σουτάρεις θα βγει και θα σε κάνει ρόμπα: ότι είσαι αδιάλακτος, στυγνός επιχειρηματίας, δεν λυπήθηκες το παιδί κλπ. Η ακόμα χειρότερα θα πει ότι έφυγε ο ίδιος επειδή δεν ήταν ευχαριστημένος με το μάθημα. Εν τω μεταξύ για όλα τα επίπεδα πλην Lower / Proficiency / Πανελληνίων η διακοπή δεν είναι απειλή. Ίσα-ίσα ο γονιός γλιτώνει τα χρήματα που σου χρωστάει (δηλ. 2-3 μήνες) και μετά βρίσκει έναν καθηγητή να του κάνει ιδιαίτερα στο σπίτι με χαμηλότερη τιμή. Τον οποίο τον ακυρώνει και όποτε δεν βολεύεται, γλιτώνοντας επιπλέον χρήματα, και στο τέλος τον φεσώνει. Άρα κερδισμένος βγαίνει ο γονιός και χαμένο το φροντιστήριο.

Επιπλέον μη νομίζεις πως ο γονιός που δεν θέλει να σε πληρώσει, σου το λέει στα ίσια. Σου λέει δεν έχω, η κατάσταση είναι δύσκολη, θα στα δώσω την άλλη εβδομάδα, μόλις πληρωθώ θα τα φέρω, κάνε λίγο υπομονή, θα τα στείλω με το παιδί κλπ. Ξέρεις πόσο άσχημα αισθάνεσαι να ρωτάς το 8χρονο "μήπως σου έδωσε η μαμά χρήματα σήμερα?" και το μικρό δασκαλεμένο να σου λέει "όχι αλλά θα έρθει η μαμά την Παρασκευή" (χωρίς φυσικά να δεσμεύεται ποια Παρασκευή).

Όσο υπάρχει κόσμος που είναι διατεθειμμένος να κάνει "μαύρα κατάμαυρα" ιδιαίτερα με 5 και 10 ευρώ την ώρα, και με δεδομένη την εχθρότητα του Υπουργείου Παιδείας απέναντι στα φροντιστήρια, το μικρομεσαίο / συνοικιακό φροντιστήριο δεν θα ορθοποδήσει. Ελπίζω να έχετε ένα Plan B για όταν θα είσαστε 40 χρονών και θα έχετε ανάγκη ασφάλισης και ενός σταθερού μισθού για να ζήσετε την οικογένειά σας.

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #100 στις: Ιούνιος 26, 2015, 03:55:38 μμ »
Αυτό που προτείνεις δεν πιάνει αν είσαι μικρό / συνοικιακό / καινούριο φροντιστήριο. Γιατί ο γονιός κατά πάσα πιθανότητα είναι γνωστός / συγγενής με άλλους γονιούς που στέλνουν τα παιδιά τους στο φροντιστήριο, και μόλις τον σουτάρεις θα βγει και θα σε κάνει ρόμπα: ότι είσαι αδιάλακτος, στυγνός επιχειρηματίας, δεν λυπήθηκες το παιδί κλπ.Ε και του λες αν πάρεις τυρόπιτες, σερβιέτες για την γυναίκα σου, ένα ταξί κούρσα τα πληρώνεις δεν τα πληρώνεις??? Η ακόμα χειρότερα θα πει ότι έφυγε ο ίδιος επειδή δεν ήταν ευχαριστημένος με το μάθημα ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΡΧΟΤΑΝ ΤΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΤΖΑΜΠΑ!!???? αν δεν του άρεσε να φύγει. Εν τω μεταξύ για όλα τα επίπεδα πλην Lower / Proficiency / Πανελληνίων η διακοπή δεν είναι απειλή (ναι, αν γίνει στον 1ο μήνα καθυστέρησης ή στις πρώτες 2-3 ώρες καθυστέρησης θα τον τσούξει). Ίσα-ίσα ο γονιός γλιτώνει τα χρήματα που σου χρωστάει (δηλ. 2-3 μήνες ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ?????) και μετά βρίσκει έναν καθηγητή να του κάνει ιδιαίτερα στο σπίτι με χαμηλότερη τιμή (αν και αυτός απαιτεί πληρωμή με την επίσκεψη? εγώ αυτό ουρλιάζω τόσο καιρό στο forum, NΟ δοκιμαστικό-ΝΟ τζαμπατζήδες και στα ιδιαίτερα φυσικά). Τον οποίο τον ακυρώνει και όποτε δεν βολεύεται, γλιτώνοντας επιπλέον χρήματα, και στο τέλος τον φεσώνει. Άρα κερδισμένος βγαίνει ο γονιός και χαμένο το φροντιστήριο.

Επιπλέον μη νομίζεις πως ο γονιός που δεν θέλει να σε πληρώσει, σου το λέει στα ίσια. Σου λέει δεν έχω, η κατάσταση είναι δύσκολη, θα στα δώσω την άλλη εβδομάδα, μόλις πληρωθώ θα τα φέρω, κάνε λίγο υπομονή, θα τα στείλω με το παιδί κλπ. Ξέρεις πόσο άσχημα αισθάνεσαι να ρωτάς το 8χρονο "μήπως σου έδωσε η μαμά χρήματα σήμερα?" και το μικρό δασκαλεμένο να σου λέει "όχι αλλά θα έρθει η μαμά την Παρασκευή" (χωρίς φυσικά να δεσμεύεται ποια Παρασκευή).

Όσο υπάρχει κόσμος που είναι διατεθειμμένος να κάνει "μαύρα κατάμαυρα" ιδιαίτερα με 5 και 10 ευρώ την ώρα, και με δεδομένη την εχθρότητα του Υπουργείου Παιδείας απέναντι στα φροντιστήρια, το μικρομεσαίο / συνοικιακό φροντιστήριο δεν θα ορθοποδήσει. Ελπίζω να έχετε ένα Plan B για όταν θα είσαστε 40 χρονών και θα έχετε ανάγκη ασφάλισης και ενός σταθερού μισθού για να ζήσετε την οικογένειά σας. έννοια σας, αν δεν μας χρεοκωπήσει ο Τσίπρας έχω καβάτζες, προθεσμιακές καταθέσεις με 2% επιτόκιο, networking, goodwill κτλ

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #101 στις: Ιούνιος 26, 2015, 04:13:39 μμ »
Ποιος ιδιαιτεράς απαιτεί πληρωμή με την επίσκεψη; Αλλά και πληρωμή με την επίσκεψη να απαιτεί, αν δεν απαιτεί παράλληλα και ένα σεβαστό ωρομίσθιο, η πληρωμή ανά επίσκεψη δεν είναι απειλή. Πάλι φτηνότερα του έρχεται του γονιού - ειδικά αν συμπεριλάβεις και τις ακυρώσεις.

Γιατί να τον αφήσεις να χρωστάει 2-3 μήνες; Μα είναι απλό: αν δεν το κάνεις, θα διώξεις το μισό φροντιστήριο. Ή έχεις την εντύπωση πως οι γονείς έρχονται στο φροντιστήριο και προπληρώνουν επειδή τους το ζητάς ευγενικά;

Γιατί ερχόταν τόσο καιρό τζάμπα; Σιγά που θα πει ότι ερχόταν τζάμπα. Ότι πλήρωνε θα πει και ότι δεν ήταν ευχαριστημένος. Μπορείς να αποδείξεις εσύ ότι δεν πλήρωνε; Όχι βέβαια.

Ελπίζω οι προθεσμιακές καταθέσεις, το networking, το goodwill κλπ. να πληρώνουν τα εμβόλια του παιδιού σου. Αλλιώς μέχρι να πάει σχολείο θα έχεις πουληθεί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:13:32 »

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #102 στις: Ιούνιος 26, 2015, 04:20:47 μμ »
Ποιος ιδιαιτεράς απαιτεί πληρωμή με την επίσκεψη πολλοί και εγώ; Αλλά και πληρωμή με την επίσκεψη να απαιτεί, αν δεν απαιτεί παράλληλα και ένα σεβαστό ωρομίσθιο, η πληρωμή ανά επίσκεψη δεν είναι απειλή (πάλ περισσότερα από όσα δίνεις). Πάλι φτηνότερα του έρχεται του γονιού - ειδικά αν συμπεριλάβεις και τις ακυρώσεις

(ε η επιχειρηματικότητα έχει και το ρίσκο αυτό και το φροντιστήριο το έχει).


Γιατί να τον αφήσεις να χρωστάει 2-3 μήνες; Μα είναι απλό: αν δεν το κάνεις, θα διώξεις το μισό φροντιστήριο (ο ΓΡΑΨΑΣ συγκεκριμένα να πω έχει call center που με το που χρωστάς ενημερώνει-τώρα αν δεν έχεις bargaining power εσύ να ενημερώσεις/διεκδικήσεις τα δικαιώματα σου εγώ δεν φταίω).
Ή έχεις την εντύπωση πως οι γονείς έρχονται στο φροντιστήριο και προπληρώνουν επειδή τους το ζητάς ευγενικά;
όχι, αλλά τους λες αυτό που λέω πάντα α) οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους, β) αν ζητήσουν δοκιμαστικό τους λες εγώ θα πληρωθώ τόσο- αν το δεκτούν καλώς αν όχι forget it;

Γιατί ερχόταν τόσο καιρό τζάμπα; Σιγά που θα πει ότι ερχόταν τζάμπα. Ότι πλήρωνε θα πει και ότι δεν ήταν ευχαριστημένος- καλά αυτό φαίνεται από τις αποδείξεις που δεν έχει. Μπορείς να αποδείξεις εσύ ότι δεν πλήρωνε; Όχι βέβαια.
ναι, να του πεις δείξε μου τις αποδείξεις πληρωμής των τελευταίων μηνών

Ελπίζω οι προθεσμιακές καταθέσεις, το networking, το goodwill κλπ. να πληρώνουν τα εμβόλια του παιδιού σου. Αλλιώς μέχρι να πάει σχολείο θα έχεις πουληθεί.

λες??? τα εμβόλια το ΙΚΑ δεν τα πληρώνει όλα νομίζω, έχεις πάει σε δημόσιο νοσοκομείο??? και να μην δώσεις φακελάκι την αλήθεια- ας απαντήσουν και άλλοι καθηγητές που χειρουργήθηκαν?? οπότε πας στο ιδιωτικό (κάρτα υγείας 20 Ευρώ το χρόνο, ιδιωτικό υγείας 1,200 το έτος-απεριόριστο) και καθαρίζεις ΥΓ στον Ευαγγελισμό περίμενα για ραντεβού 3-4 μήνες, αν ήταν κάτι σοβαρό φυσικά δεν θα σας έγραφα τώρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2015, 04:51:09 μμ από MARKOS »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #103 στις: Ιούνιος 26, 2015, 04:41:39 μμ »
Κοίτα, δυσκολεύομαι πολύ να διαβάσω τι γράφεις έτσι που έχεις χώσει τα σχόλιά σου μέσα στα δικά μου. Μπορείς τουλάχιστον να μην κάνεις παράθεση αφού δεν ξέρεις πώς;

Από αυτά που κατάφερα να διαβάσω, έχω να πω τα εξής:

Ο γονιός που θα ισχυριστεί ότι έφυγε επειδή δεν ήταν ευχαριστημένος, δεν θα το πει δίπλα μου για να του αντικρούσω ότι δεν πλήρωνε. Θα το πει στην ξαδέρφη του, στον φίλο του, στον γείτονά του. Που και αυτός δεν θα του ζητήσει αποδείξεις. Οπότε μην λέμε ό,τι θέλουμε. Μια χαρά μπορεί να σε κάνει ρόμπα χωρίς να πάρεις είδηση.

Τα δοκιμαστικά είναι σταγόνα στον ωκεανό. Και αν ζητάς 5-10-15 ευρώ την ώρα, σιγά τη δυσκολία να σου πληρώσει ο άλλος ένα δοκιμαστικό. Είσαι πιο φτηνός και από μανικιούρ.

Τα εμβόλια στα πληρώνει όλα το ΙΚΑ και κανένα οι ιδιωτικές ασφάλειες. Και είναι στο σύνολό τους πανάκριβα. Επίσης οι ιδιωτικές ασφάλειες δεν πληρώνουν κύηση-τοκετό και τόσα άλλα που είναι απαραίτητα για μια οικογένεια. Αλλά και να στα πληρώνουν με 1200 ευρώ το χρόνο, ετοιμάσου να έρθει το κράτος και να σε χαρατσώσει αφού θα δηλώνεις εισόδημα που δεν δικαιολογεί τέτοια έξοδα (ιδιωτική ασφάλιση υγείας). Κάποια στιγμή, όταν θα έχει ξεζουμήσει όλους τους νόμιμους, θα στραφεί και στους παράνομους - αναγκαστικά.

Ο Γράψας δεν με απασχολεί. Σε λίγα χρόνια θα έχει χαθεί από την αγορά.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #104 στις: Ιούνιος 26, 2015, 04:46:13 μμ »
Ξέρεις πόσο άσχημα αισθάνεσαι να ρωτάς το 8χρονο "μήπως σου έδωσε η μαμά χρήματα σήμερα?" και το μικρό δασκαλεμένο να σου λέει "όχι αλλά θα έρθει η μαμά την Παρασκευή" (χωρίς φυσικά να δεσμεύεται ποια Παρασκευή).


Το πλέον χειρότερο: μια αθώα ψυχούλα να την πληγώνουν οι μεγάλοι!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #105 στις: Ιούνιος 26, 2015, 04:48:40 μμ »
Το πλέον χειρότερο: μια αθώα ψυχούλα να την πληγώνουν οι μεγάλοι!

Μα τι λες τώρα? Εδώ ο George999 θα στήσει το παιδάκι στα 5 μέτρα μέχρι να πληρώσει. Και αν δεν πληρώσει, απλά θα το διώξει. Έλα μωρέ, παιχνιδάκι.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #106 στις: Ιούνιος 26, 2015, 04:53:51 μμ »
Αναφέρομαι στους γονεις και μόνο, γιατι απο εκει ξεκινά το πρόβλημα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #107 στις: Ιούνιος 26, 2015, 05:06:51 μμ »
Κοίτα, δυσκολεύομαι πολύ να διαβάσω τι γράφεις έτσι που έχεις χώσει τα σχόλιά σου μέσα στα δικά μου. Μπορείς τουλάχιστον να μην κάνεις παράθεση αφού δεν ξέρεις πώς;

Από αυτά που κατάφερα να διαβάσω, έχω να πω τα εξής:

Ο γονιός που θα ισχυριστεί ότι έφυγε επειδή δεν ήταν ευχαριστημένος, δεν θα το πει δίπλα μου για να του αντικρούσω ότι δεν πλήρωνε. Θα το πει στην ξαδέρφη του, στον φίλο του, στον γείτονά του. Που και αυτός δεν θα του ζητήσει αποδείξεις. Οπότε μην λέμε ό,τι θέλουμε. Μια χαρά μπορεί να σε κάνει ρόμπα χωρίς να πάρεις είδηση.

Τα δοκιμαστικά είναι σταγόνα στον ωκεανό. Και αν ζητάς 5-10-15 ευρώ την ώρα, σιγά τη δυσκολία να σου πληρώσει ο άλλος ένα δοκιμαστικό. Είσαι πιο φτηνός και από μανικιούρ.

Τα εμβόλια στα πληρώνει όλα το ΙΚΑ και κανένα οι ιδιωτικές ασφάλειες. Και είναι στο σύνολό τους πανάκριβα. Επίσης οι ιδιωτικές ασφάλειες δεν πληρώνουν κύηση-τοκετό και τόσα άλλα που είναι απαραίτητα για μια οικογένεια. Αλλά και να στα πληρώνουν με 1200 ευρώ το χρόνο, ετοιμάσου να έρθει το κράτος και να σε χαρατσώσει αφού θα δηλώνεις εισόδημα που δεν δικαιολογεί τέτοια έξοδα (ιδιωτική ασφάλιση υγείας). Κάποια στιγμή, όταν θα έχει ξεζουμήσει όλους τους νόμιμους, θα στραφεί και στους παράνομους - αναγκαστικά.

Ο Γράψας δεν με απασχολεί. Σε λίγα χρόνια θα έχει χαθεί από την αγορά.


Μια χαρά χάνεις 2-3 ώρες στο site να γράφεις δεν σε χάλασε πολύ, εμβόλια δεν πληρώνονται αλλά αυτά που θα έχεις βγάλεις και κάνει accrued στα έτη υπερκαλύπτουν τα εμβόλια (αν θες τα μετράμε κιόλας οικονομικά)-υπάρχει βιβλιάριο ανασφάλιστων νομίζω (με όρους βέβαια), προς το παρόν η ιδιωτική ασφάλιση δίνει δωρεάν διαγνωστικές+φοροαπαλλαγή οπότε τα έβγαλες τα έξοδα της άμεσα, κάποιες δίνουν επίδομα τοκετού 2,000 Ευρώ-φτάνουν σε 4-κλινο γιατί με το ΙΚΑ θα έχεις σουίτα ή κατσαρίδες στο ΕΛΕΝΑ?? γνωστή μου γέννησε εκεί το 2004 και μου τα έλεγε!!! PS ο Γράψας κυριαρχεί (δυστυχώς για μένα ως ιδιαιτερά) στην αγορά, πως το στηρίζεις πως θα κλείσει??? PS2 δεν στήνω το παιδάκι στα 4 μέτρα, απλώς απαιτώ τα δικαιώματα/συμφωνία μου.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #108 στις: Ιούνιος 26, 2015, 06:00:59 μμ »
Αναφέρομαι στους γονεις και μόνο, γιατι απο εκει ξεκινά το πρόβλημα.
Από τους γονείς ξεκινά το πρόβλημα, αλλά δεν μένει στους γονείς.

George999 τα 2000 ευρώ επίδομα τοκετού είναι ραπανάκια για την όρεξη αν γεννήσεις σε ιδιωτικό, και το Έλενα είναι χλίδα (δεν ξέρω βέβαια πώς ήταν το 2004, μιλάω για τώρα). Κατά τ' άλλα έχεις δίκιο, χάνω τις ώρες μου μιλώντας με ανθρώπους που από τη μία είναι βουτηγμένοι στο μαύρο χρήμα και από την άλλη πασιστάνουν το μάγκα (εκ του ασφαλούς πάντα).

Δούλεψε νόμιμα πρώτα και μετά έλα να μου πεις πώς να κάνω εγώ τη δουλειά μου. Γιατί αν έκλεβα κι εγώ όπως εσύ, να είσαι βέβαιος πως δεν θα είχα πρόβλημα με τα φέσια.

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #109 στις: Ιούνιος 26, 2015, 06:10:40 μμ »
Από τους γονείς ξεκινά το πρόβλημα, αλλά δεν μένει στους γονείς.

George999 τα 2000 ευρώ επίδομα τοκετού είναι ραπανάκια για την όρεξη αν γεννήσεις σε ιδιωτικό, και το Έλενα είναι χλίδα (δεν ξέρω βέβαια πώς ήταν το 2004, μιλάω για τώρα). Κατά τ' άλλα έχεις δίκιο, χάνω τις ώρες μου μιλώντας με ανθρώπους που από τη μία είναι βουτηγμένοι στο μαύρο χρήμα και από την άλλη πασιστάνουν το μάγκα (εκ του ασφαλούς πάντα).

Δούλεψε νόμιμα πρώτα και μετά έλα να μου πεις πώς να κάνω εγώ τη δουλειά μου. Γιατί αν έκλεβα κι εγώ όπως εσύ, να είσαι βέβαιος πως δεν θα είχα πρόβλημα με τα φέσια.

what's that? νόμιζα πως μιλάγαμε σε ήπιους τόνους, anyways. Απόδειξη Επαγγελματικής Δαπάνης, ΙΚΑ (όπου μου κάναν την μεγάλη χάρη να το κολλήσουν), συν οικόσημο (αν δεκτεί ο πελάτης να το πληρώσει) δεν είναι μαύρα-αυτοί δεν δέχονται να πληρώσουν την Εφορία εγώ ενημερώνω πάντα για οικόσημο! Σε πληροφορώ πως άπειρες φορές έχω χάσει θέσεις εργασίας σε ΙΕΚ, φροντιστήρια επειδή ζήτησα να είμαι άσπρος (αν θες δίνω και στοιχεία συγκεκριμένων εργοδοτών που με ήθελαν μαύρο μόνο!!!). ΥΓ και εγώ πως ξέρω πως δεν κλέβεις? δίνεις σε όλους αποδείξεις??? γιατί και εγώ από το ίντερνετ λέω κόβω πάντα σε όλα τα ιδιαίτερα αποδείξεις (άρα τσάμπα μάγκας).

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #110 στις: Ιούνιος 26, 2015, 06:19:25 μμ »
what's that? νόμιζα πως μιλάγαμε σε ήπιους τόνους, anyways. Απόδειξη Επαγγελματικής Δαπάνης, ΙΚΑ (όπου μου κάναν την μεγάλη χάρη να το κολλήσουν), συν οικόσημο (αν δεκτεί ο πελάτης να το πληρώσει) δεν είναι μαύρα-αυτοί δεν δέχονται να πληρώσουν την Εφορία εγώ ενημερώνω πάντα για οικόσημο! Σε πληροφορώ πως άπειρες φορές έχω χάσει θέσεις εργασίας σε ΙΕΚ, φροντιστήρια επειδή ζήτησα να είμαι άσπρος (αν θες δίνω και στοιχεία συγκεκριμένων εργοδοτών που με ήθελαν μαύρο μόνο!!!). ΥΓ και εγώ πως ξέρω πως δεν κλέβεις? δίνεις σε όλους αποδείξεις??? γιατί και εγώ από το ίντερνετ λέω κόβω πάντα σε όλα τα ιδιαίτερα αποδείξεις (άρα τσάμπα μάγκας).
ΥΓ φορολογούμαι από τεκμήρια, έμμεσους φόρους, έκτακτες εισφορές και μερικές δεκάδες άλλους τρόπους οπότε δεν την γλιτώνει κανείς μας...

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #111 στις: Ιούνιος 26, 2015, 06:24:40 μμ »
Σε ήπιους τόνους μιλάμε. Εντελώς αντικειμενικά, εσύ κλέβεις το κράτος και το κράτος κλέβει εμένα. Εγώ τουλάχιστον αυτό βλέπω. Βλέπεις εσύ κάτι άλλο;

Εγώ μπορώ να σου πω ό,τι παραμύθι θέλω. Ότι κόβω ή ότι δεν κόβω αποδείξεις. Κι εσύ μπορείς να μου πεις ό,τι θέλεις, ότι κόβεις ή δεν κόβεις. Ανεξάρτητα από το τι μπορεί να λέμε, το γεγονός παραμένει ότι εγώ φορολογούμαι και ελέγχομαι, ενώ εσύ όχι. Και φορολογούμαι όχι μόνο από τεκμήρια και έμμεσους φόρους αλλά με κανονικούς φόρους και τέλη, ακόμα και για εισόδημα που δεν έχω εισπράξει. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Τα στοιχεία των εργοδοτών που σε ήθελαν μαύρο δεν τα θέλω. Θα σε παραδεχόμουν αν είχες πάει στην Επιθεώρηση Εργασίας να τους καταγγείλεις. Εφόσον δεν το έκανες, τζάμπα μαγκιά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 499
Σύνολο: 499

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.