*

Αποστολέας Θέμα: Δημιουργία φροντιστηρίου  (Αναγνώστηκε 76939 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #238 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 12:42:52 πμ »
Ούτε εγώ μπορώ να το φανταστώ! Αν υπάρχουν τέτοιοι ιδιοκτήτες, σίγουρα είναι οι εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα ή πρόκειται για κανένα φροντιστήριο ενηλίκων τύπου <δεν λέω όνομα για να μη θεωρηθεί δυσφήμιση> με 25 μαθητές ανά τάξη.

Όσο για το συντακτικό, αν είναι το δικό μου που είναι λάθος, ζητώ συγγνώμη αλλά κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ για τα δεδομένα μου.
Μα λογικό είναι να μην δίνουν οικονομικά στοιχεία..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:40:35 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #239 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 12:45:41 πμ »
Μα λογικό είναι να μην δίνουν οικονομικά στοιχεία..
Τι εννοείς?  ???

Οχι, δεν ειναι δικό σου! Για αλλον χτυπάει η καμπάνα.
Phew!  :D

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #240 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 12:47:39 πμ »
Ορισμένοι προσέξτε λίγο το συντακτικό στις προτάσεις σας. Υποτίθεται πως όλοι είμαστε εκπαιδευτικοί εδώ μέσα κι αν μη τι άλλο, πρέπει να προσέχουμε την έκφρασή μας. Ασχέτως ειδικότητας.
Καλημέρα και είναι νύχτα.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #241 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 12:48:24 πμ »
Τι εννοείς?  ???
Ότι δεν θα πει κανένας ότι βγάζει πολλά χρήματα..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:40:35 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #242 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 12:58:20 πμ »
Ότι δεν θα πει κανένας ότι βγάζει πολλά χρήματα..
Για το χώρο των φροντιστηρίων ΜΕ δεν γνωρίζω, αλλά για τα ΚΞΓ είμαι σίγουρη πως σχεδόν κανείς δεν βγάζει χρήματα, και αν κάποιος βγάζει, σίγουρα δεν είναι αρκετά για να απορροφήσει ΦΠΑ της τάξης του 23% και να συνεχίσει να βγάζει. Και μόνο ότι κλείνουν συνεχώς κέντρα, είναι ενδεικτικό ότι δεν βγαίνουν χρήματα. Άλλωστε είναι απλά μαθηματικά, δεν χρειάζεται να καταναλώσεις φαιά ουσία για να δεις ότι δεν υπάρχουν $$$ στην αγορά.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #243 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 01:00:51 πμ »
Σε κάθε τομέα υπάρχει μεγάλο θέμα..
Παντού υπάρχουν φέσια..

Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #244 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 01:06:17 πμ »
Σε κάθε τομέα υπάρχει μεγάλο θέμα..
Παντού υπάρχουν φέσια..

Πάντως τα φέσια είναι πολύ μεγαλύτερα στα φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης. Κι επειδή έχουν υψηλά δίδακτρα κι επειδή είναι τα μόνα φροντιστήρια που δεν έχουν κάνει εκπτώσεις/μειώσεις στα δίδακτρά τους. Τα δίδακτρα του μεγαλύτερου επιπέδου ενός κξγ είναι τα ίδια (μπορεί και χαμηλότερα) με αυτά που έχει το μικρότερο επίπεδο σε ένα φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #245 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 01:07:53 πμ »
Πάντως τα φέσια είναι πολύ μεγαλύτερα στα φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης. Κι επειδή έχουν υψηλά δίδακτρα κι επειδή είναι τα μόνα φροντιστήρια που δεν έχουν κάνει εκπτώσεις/μειώσεις στα δίδακτρά τους. Τα δίδακτρα του μεγαλύτερου επιπέδου ενός κξγ είναι τα ίδια (μπορεί και χαμηλότερα) με αυτά που έχει το μικρότερο επίπεδο σε ένα φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης.
Σίγουρα αλλά οφείλεται στο ότι είναι κάθε μήνα..

Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #246 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 01:10:20 πμ »
Σίγουρα αλλά οφείλεται στο ότι είναι κάθε μήνα..

Δεν ειναι ολα καθε μήνα. Τα διδακτρα μπορουν να δοθούν κι εφάπαξ ή σε τρεις-τέσσερις δόσεις. Αρκετά φροντιστήρια εφαρμόζουν ένα από τα παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #247 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 01:25:58 πμ »
Δεν είναι μόνο τα φέσια, είναι ότι γενικά οι τιμές έχουν πέσει πολύ ενώ έχουν ανεβεί κατακόρυφα τα έξοδα. Κάποιες φορές κοιτάζω τι τιμές χρεώναμε πριν 4-5 χρόνια και μου έρχεται να κλάψω. Καμία σχέση με τις τωρινές. Και όχι μόνο αυτό, αλλά τότε οι τάξεις ήταν γεμάτες, ενώ τώρα αν σχηματίσεις γκρουπάκι 4-5 ατόμων λες πάλι καλά. Άσε που οι γονείς έχουν ξεφύγει τελείως ως προς τις απαιτήσεις τους. Σου κάνουν σκηνικό για 60 ευρώ παραπάνω το χρόνο και την επόμενη μέρα έρχεται το παιδί στο μάθημα με νέο κινητό και σου ανακοινώνει ότι τα Χριστούγεννα έκλεισαν να πάνε Λονδίνο.

Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #248 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 01:32:48 πμ »
Δεν είναι μόνο τα φέσια, είναι ότι γενικά οι τιμές έχουν πέσει πολύ ενώ έχουν ανεβεί κατακόρυφα τα έξοδα. Κάποιες φορές κοιτάζω τι τιμές χρεώναμε πριν 4-5 χρόνια και μου έρχεται να κλάψω. Καμία σχέση με τις τωρινές. Και όχι μόνο αυτό, αλλά τότε οι τάξεις ήταν γεμάτες, ενώ τώρα αν σχηματίσεις γκρουπάκι 4-5 ατόμων λες πάλι καλά. Άσε που οι γονείς έχουν ξεφύγει τελείως ως προς τις απαιτήσεις τους. Σου κάνουν σκηνικό για 60 ευρώ παραπάνω το χρόνο και την επόμενη μέρα έρχεται το παιδί στο μάθημα με νέο κινητό και σου ανακοινώνει ότι τα Χριστούγεννα έκλεισαν να πάνε Λονδίνο.

O καθένας προσπαθεί να κόψει ό,τι μπορεί. Αλλά είναι φοβερό το τι δέχονται να πληρώσουν για φροντιστήρια α' λυκείου π.χ. δίχως καμία διαμαρτυρία. Και έρχονται μετά στο κέντρο ξένων γλωσσών για να βγάλουν τα σπασμένα. Είχα υποψήφια πελάτισσα πριν 3 χρόνια που παρά τη φοβερή τιμή που της έδωσα δεν ξεκίνησε μαθήματα επειδή αρνήθηκα να της κόψω 5 ακόμη ευρώ. Τη στιγμή που της είχα κόψει 55. Και άλλα τέτοια που άρχισαν ξαφνικά να πυκνώνουν κρούοντας τον κώδωνα κινδύνου!

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #249 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 01:33:14 πμ »
Δεν είναι μόνο τα φέσια, είναι ότι γενικά οι τιμές έχουν πέσει πολύ ενώ έχουν ανεβεί κατακόρυφα τα έξοδα. Κάποιες φορές κοιτάζω τι τιμές χρεώναμε πριν 4-5 χρόνια και μου έρχεται να κλάψω. Καμία σχέση με τις τωρινές. Και όχι μόνο αυτό, αλλά τότε οι τάξεις ήταν γεμάτες, ενώ τώρα αν σχηματίσεις γκρουπάκι 4-5 ατόμων λες πάλι καλά. Άσε που οι γονείς έχουν ξεφύγει τελείως ως προς τις απαιτήσεις τους. Σου κάνουν σκηνικό για 60 ευρώ παραπάνω το χρόνο και την επόμενη μέρα έρχεται το παιδί στο μάθημα με νέο κινητό και σου ανακοινώνει ότι τα Χριστούγεννα έκλεισαν να πάνε Λονδίνο.
οι γονείς όμως δεν το καταλαβαίνουν αυτό...

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #250 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 01:36:58 πμ »
O καθένας προσπαθεί να κόψει ό,τι μπορεί. Αλλά είναι φοβερό το τι δέχονται να πληρώσουν για φροντιστήρια α' λυκείου π.χ. δίχως καμία διαμαρτυρία. Και έρχονται μετά στο κέντρο ξένων γλωσσών για να βγάλουν τα σπασμένα. Είχα υποψήφια πελάτισσα πριν 3 χρόνια που παρά τη φοβερή τιμή που της έδωσα δεν ξεκίνησε μαθήματα επειδή αρνήθηκα να της κόψω 5 ακόμη ευρώ. Τη στιγμή που της είχα κόψει 55. Και άλλα τέτοια που άρχισαν ξαφνικά να πυκνώνουν κρούοντας τον κώδωνα κινδύνου!
Έχω κι εγώ πολλά ανάλογα περιστατικά. Είναι απλά τραγικό.

Οι γονείς έχουν πάθει παράκρουση, αυτό είναι το μόνο σίγουρο!!

Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #251 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 01:43:30 πμ »
Έχω κι εγώ πολλά ανάλογα περιστατικά. Είναι απλά τραγικό.

Οι γονείς έχουν πάθει παράκρουση, αυτό είναι το μόνο σίγουρο!!

Τα εξέταστρα που δεν έχουν μειωθεί στο ελάχιστο τι σου λένε; Δεν μπορούν άραγε να τα μειώσουν λίγο ή είναι τόσο αναίσθητοι; Εκανε το Michigan εκπτωση 5 ευρώ και όταν είχε έρθει εκπρόσωπος της Ελληνοαμερικανικης ενωσης να με δει και τον ρωτησα ''Μα δε ντρέπεστε για αυτό το τάληρο;'' μου απάντησε άλλα αντ' άλλων στην κυριολεξία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161194
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 725
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 29
Επισκέπτες: 706
Σύνολο: 735

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.