*

Αποστολέας Θέμα: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία:Τι κάνουμε απο εδώ και στο εξής  (Αναγνώστηκε 208151 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Εγώ γράφτηκα στην ΠΕΚΑΠ και ψήφισα. Προτρέπω όλους τους συναδέλφους να κάνουν το ίδιο (γραφτείτε και ας μην ψηφίσετε). Φτάνει πια με την παθητικότητα, μπουχτίσαμε, ας κάνουμε κάτι τουλάχιστον να λέμε ότι προσπαθήσαμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Για την εξ' αποστάσεως (ταχυδρομική) ψηφοφορία όπου το μέλος ψηφίζει ατομικά:

Πρέπει να είναι μέλος στην ΠΕΚΑΠ, αλλιώς πρέπει να εγγραφεί. Η αίτηση εγγραφής http://www.pekap.gr/Images/UploadedFiles/Aitisi_gia_eggrafh_melous.pdf μπορεί να σταλεί μαζί με την ψήφο. Τυπώστε την αίτηση εγγραφής στην Π.Ε.ΚΑ.Π. και συμπληρώστε την.

Πρέπει να είναι ταμιακώς εντάξει, αλλιώς πρέπει να πληρώσει 10€ στην Π.Ε.ΚΑ.Π. (αρ. λογαριασμού 0026.0204.22.0100964497 στην Eurobank EFG). Τυπώνει το ψηφοδέλτιο http://www.pekap.gr/Images/UploadedFiles/PEKAP%20Elections%2011_11_11.pdf και βάζει σταυρούς (μέχρι 4 σταυροί για ΔΣ και μέχρι 2 για ΕΕ). Βάζει το ψηφοδέλτιο σε έναν φάκελο μεγέθους Letter (⅓ του Α4), τον οποίο κλείνει.

Συμπληρώνει και υπογράφει το Δελτίο συμμετοχής http://www.pekap.gr/Images/UploadedFiles/BulletinVOTE.pdf στην ψηφοφορία. Σε έναν μεγαλύτερο φάκελο βάζει τον φάκελο με το ψηφοδέλτιο, την απόδειξη πληρωμής και εφόσον κάνει και την εγγραφή του, βάζει και την αίτηση μέλους. Κλείνει και ταχυδρομεί τον φάκελο μέχρι την Παρασκευή 11/11/2011 (σφραγίδα ταχυδρομείου) στη διεύθυνση:

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ (Π.Ε.ΚΑ.Π.)
Post Rest. Αιόλου 100
Τ.Κ. 102-00 Αθήνα


Υ.Γ. Από το site του jtsop οι πληροφορίες. Απλά έβαλα δίπλα τα pdf που πρέπει να εκτυπωθούν.

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ευχαριστώ γιατί στο copy-paste ξεχασα τα links :)

Αποσυνδεδεμένος maGe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
δηλαδη πως μπορουμε να ξερουμε ποιοι ειναι καταλληλοι για να τους  ψηφισουμε; Οι θεσεις τους ειναι καπου γραμμενες; αναπληρωτες - αδιοριστοι ποιοι ειναι; (με το σκεπτικο οτι αυτοι θα κινηθουν και  αναλογα ...)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
δηλαδη πως μπορουμε να ξερουμε ποιοι ειναι καταλληλοι για να τους  ψηφισουμε; Οι θεσεις τους ειναι καπου γραμμενες; αναπληρωτες - αδιοριστοι ποιοι ειναι; (με το σκεπτικο οτι αυτοι θα κινηθουν και  αναλογα ...)
Δες το βιογραφικό τους στη σελίδα της ΠΕΚΑΠ. Υπάρχει μόνο ένας αναπληρωτής αδιόριστος...

Αποσυνδεδεμένος gf

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
  • Γηράσκω αεί διδάσκων
    • Προφίλ
Mε τέτοια νοοτροπία δεν πρόκειται ποτέ να ξεκολλήσει από το τέλμα ο κλάδος. ΠΕ19 εναντίον ΠΕ20, το ένα ΤΕΙ κατά του άλλου, "καθαροί" εναντίον "κάλπικων", σε λίγο θα κοιτάμε και πως πιάνει το ποντίκι ο κάθε πληροφορικός.
Αυτό που χρειάζεται είναι ενότητα προς τα έξω, όχι αλληλοφαγωμάρα...

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Mε τέτοια νοοτροπία δεν πρόκειται ποτέ να ξεκολλήσει από το τέλμα ο κλάδος. ΠΕ19 εναντίον ΠΕ20, το ένα ΤΕΙ κατά του άλλου, "καθαροί" εναντίον "κάλπικων", σε λίγο θα κοιτάμε και πως πιάνει το ποντίκι ο κάθε πληροφορικός.
Αυτό που χρειάζεται είναι ενότητα προς τα έξω, όχι αλληλοφαγωμάρα...

Πέστα, πέστα...σωστά τα λες αλλά ποιος ακούει? Και θα έπερεπε να ξέρουμε το "Διαίρει και βασίλευε", σωστά?  ;)

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
@gf δεν ξέρω αν είσαι πληροφορικός. Αν είσαι, φαντάζομαι έκανες αρκετά μαθηματικά στη σχολή σου. Μπορείς να βάλεις υποψηφιότητα για να εκλεγείς στους μαθηματικούς;
Αν ναι, έχεις δίκιο. Αν όμως όχι, τι ακριβώς προτείνεις; Να έχουμε ένα ΔΣ πληροφορικής με σεμιναριάκηδες χρήσης Η/Υ των 100 ωρών, να μας εκπροσωπούν;

Αποσυνδεδεμένος maGe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
και δεν ειναι ακριβως αυτο το προβλημα, (οτι ειναι φυσικομαθηματικοι) αλλα οτι δεν νοιάζονται  για για αυτα που απασχολουν τουςς αδιοριστους. Βγηκε κανεις να πει για τη φετινη καταντια με τους αναπληρωτες; Βγηκε κανεις να πει την αδικια  για την παιδαγωγικη επαρκεια; Δεν πρεπει να βγει καποιος που θα κυνηγήσει καποια θεματα σημαντικα που αφορουν πολλους ωρομισθιους και αναπληρωτες που δουλευουν 6 χρονια και φετος τους πετανε; Για το 24μηνο; ενδιαφερθηκε κανεις τους;

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
και δεν ειναι ακριβως αυτο το προβλημα, (οτι ειναι φυσικομαθηματικοι) αλλα οτι δεν νοιάζονται  για για αυτα που απασχολουν τουςς αδιοριστους. Βγηκε κανεις να πει για τη φετινη καταντια με τους αναπληρωτες; Βγηκε κανεις να πει την αδικια  για την παιδαγωγικη επαρκεια; Δεν πρεπει να βγει καποιος που θα κυνηγήσει καποια θεματα σημαντικα που αφορουν πολλους ωρομισθιους και αναπληρωτες που δουλευουν 6 χρονια και φετος τους πετανε; Για το 24μηνο; ενδιαφερθηκε κανεις τους;

Ακριβώς αυτό....Το ότι κάποιος είναι "καθαρόαιμος" πληροφορικός δεν σημαίνει ότι νοιάζεται για όλα τα παραπάνω. Η συνριπτική πλειοψηφία των μόνιμων άλλωστε σε όλους τους κλάδους δεν δίνει δεκάρα για τους μη μόνιμους (μόνο αυτοί που έχουν παιδιά αναπληρωτές και ωρομίσθιους νοιάζονται), στα πλαίσια της νοοτροπίας "εγώ βολεύτηκα, οι άλλοι ας παλέψουν μόνοι τους". Και στα βιογαρφικά καλό είναι και να κοιτάμε όχι μόνο τη σχολή αλλά και άλλα πράγματα (κάτι αποσπάσεις σε υπουργεία λένε πολλά - σε εμένα τουλάχιστον). Εγώ πάντως, στα πλαίσια αυτής της αντίληψης, ψήφισα τον μοναδικό αναπληρωτή (Τζιώρα). Δεν τον ξέρω τον άνθρωπο - ούτε ξέρω τις πολιτικές του προτημίσεις, αλλά το ότι είναι αναπληρωτής πιστεύεω ότι είναι μια καλή προϋπόθεση να αγωνιστεί και για τους υπόλοιπους.

Αποσυνδεδεμένος gf

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
  • Γηράσκω αεί διδάσκων
    • Προφίλ
Παράθεση
@gf δεν ξέρω αν είσαι πληροφορικός...
χμμ... είμαι άραγε πληροφορικός; Με πτυχίο στα μαθηματικά και master's στην Πληροφορική; Δικαιούμαι να λέω ότι είμαι, ή όχι;
Και αν όχι εγώ ο φτωχός μαιμού, adibas, γιαλαντζί και όσα άλλα έχω διαβάσει εδώ μέσα, τουλάχιστον μπορούν/μπορούσαν  να λένε ότι είναι πληροφορικοί ο Knuth, ο Tanenbaum, ο μακαρίτης ο Ritchie, o Kernighan, ο Wirth, o Stallman, μαθηματικοί, φυσικοί, μηχανικοί αρχικά;
Παράθεση
"Μπορείς να βάλεις υποψηφιότητα για να εκλεγείς στους μαθηματικούς;
Αν ναι, έχεις δίκιο"
Απαντώ ανάλογα: Αν ένας απόφοιτος πληροφορικής είχε διοριστεί υπό ένα συγκεκριμένο νομικό πλαίσιο πε03 γιατί είχε μεταπτυχιακό ή τα άλλα αντίστοιχα κριτήρια, δεν θα μπορούσε να εκλεγεί στους μαθηματικούς;
Και αν και καταλαβαίνω πως νέοι απόφοιτοι το βλέπουν άδικο να μην διορίζονται ενώ θέσεις καλύπτονται από καθηγητές άλλων ειδικοτήτων, ειδικά με τα ολιγόωρα σεμινάρια, είναι επίσης "κάπως" να ζητάμε να απομακρυνθούν όχι για το καλό της παρεχόμενης παιδείας, αλλά για να "έρθουμε και μεις πιο κοντά στο σπιτάκι μας".
Καλώς ή κακώς, όταν τους πήραν, τους πήραν νομότυπα.Να δεχτώ και να συζητήσω επιχειρήματα, αλλά η χρήση υποτιμητικών χαρακτηρισμών δεν ταιριάζει με το αντικείμενο που υπηρετούμε.
Και να ξανατονίσω, αλλού είναι το πρόβλημα του κλάδου, στην πολυδιάσπαση και στην επιδίωξη του στενού συμφέροντος της μιας κατηγορίας εις βάρος της άλλης, την ώρα που άλλες ειδικότητες φροντίζουν για την υπεράσπιση των δικών τους συμφερόντων και η πληροφορική στην εκπαίδευση βάλλεται από παντού.

Για το θέμα της υποστήριξης των ζητημάτων των αδιόριστων συνάδελφων όμως συμφωνώ απόλυτα μαζί σας και καλά κάνετε και ψηφίζετε ανθρώπους που θα σας υποστηρίξουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2011, 07:29:28 μμ από gf »

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
gf, εχεις πτυχίο μαθηματικού - άλλο πτυχίο, άλλο μεταπτυχιακό

Το θέμα είναι ότι σε θέσεις εύθυνης (π.χ. συμβούλων) βρίσκονται άτομα που δεν έχουν πτυχίο πληροφορικής (έχουν είτε σεμινάρια είτε , στην καλύτερη, μεταπτυχιακό). Στα ΠΕΚ μας είχε αναλάβει οικονομολόγος, ο οποίος έκανε τότε ένα μεταπτυχιακό, επίσης μας είχαν μιλήσει ένας θεολόγος και ένας φιλόλογος. Ο υπεύθυνος πληνετ της περιοχής που ανήκω (και υπεύθυνος για θέματα πληροφορικής στη Β/μια- φυσικός, αν θυμάμαι καλά) μας παρακαλούσε να πάμε με απόσπαση, αν και νεοδιόριστοι τότε, γιατί κυριολεκτικά δεν ήξερε την τύφλα του (ο ίδιος μας το παραδέχτηκε). Επίσης, επίσημη θέση του ήταν ότι οι πληροφορικοί δεν έχουν θέση στα δημοτικά, ότι είναι αντιπαιδαγωγικό το μάθημα στις πρώτες τάξεις του δημοτικού και ότι πρεπει να δοθεί στους δασκάλους. Τι να λέμε τώρα...τι έχουν ακούσει τα αυτάκια μας όλα αυτά τα χρόνια...Ίσως μόνο μέσω της ΠΕΚΑΠ μπορούμε να κάνουμε κάτι, αν αποφασίσει τι θέλει και αυτή...

Τα μαθήματα πληροφορικής, ιδίως στο δημοτικό και της α' επαλ είναι στο έλεος του Θεού. Και δάσκαλοι τα κάνουν, και γυμναστές έχω δει και στο σχολείο που ήμουν πέρσι (επαλ) τα μισά μαθήματα που είχα τα κάνει φέτος τεχνολόγος!!! Συγκεκριμένα στην α' επαλ έχω κάνει "συνδιδασκαλία" με οικονομολόγο, θεολόγο, μαθηματικό. Το ίδιο ισχύει και για Ιεκ που έχω δουλέψει. Έλα, μωρέ, όλοι ξέρουν word, excel κλπ. Και γω ξέρω τον πολλαπλασιασμό, αλλά δεν πήρα ώρες δασκάλου, όπως και στα μαθηματικά ήμουν άριστη, αλλά δεν μου έχουν δώσει ποτέ ώρες.

Οι ώρες μαθημάτων πληροφορικής έχουν μειωθεί κατά 30% με τη μετατροπή σε επαλ, τώρα με το τεχ. λύκειο θα αυξηθούν λιγάκι. Έγιναν αρκετοί διορισμοί χωρίς προγραμματισμό- στην περιοχή μου για 15 οργανικά κενά είχαν στείλει 120 άτομα (διορισμένοι). Χρόνια εγκλωβισμένοι σε νησιά και κατσάβραχα, λες και φταίμε εμείς! Για οργανικές σε δημοτικά το πάει από χρόνου σε χρόνου- δεν τους συμφέρει βέβαια, τώρα που έχει δημιουργηθεί και πλεονάζον προσωπικό έχουν βολευτεί μια χαρά. Πέρσι έλεγαν ότι από φέτος θα συσταθεί και κλάδος ΠΕ19-20 για την πρωτοβάθμια - και καλά δεν προλάβαιναν πέρσι... Δεν μπορούν να επαγγέλονται το "ψηφιακό σχολείο" και να μειώνουν/υποβαθμίζουν την πληροφορική. Θέλει οργάνωση από νέο κόσμο - ή να ανανεωθούν οι εκπρόσωποι στα ήδη υπάρχοντα, τα οποία κατά τη γνώμη μου, δυστυχώς δεν έχουν προσφέρει τίποτα. Βλέπω τη Δοε ή τους φιλολόγους και πραγματικά τους θαυμάζω...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2011, 08:53:13 μμ από sophia_d »

Αποσυνδεδεμένος gf

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
  • Γηράσκω αεί διδάσκων
    • Προφίλ
Παράθεση
gf, εχεις πτυχίο μαθηματικού - άλλο πτυχίο, άλλο μεταπτυχιακό
Τώρα το ξεκαθάρισα, ευχαριστώ. :P
Για τα άλλα που γράφεις συμφωνώ, είναι μια σύνοψη των κακώς κειμένων του κλάδου αλλά το ποιοι γίνονται σύμβουλοι και πληνετ δεν έχει να κάνει τόσο με την παλαιότητα και άρα το ενδεχόμενο να μην έχουν βασικό πτυχίο πληροφορικής, αλλά άλλα "προσόντα" που όλοι γνωρίζουμε. Και η εικόνα που περιγράφεις δεν είναι παντού έτσι, εγώ γνωρίζω συμβούλους με διδακτορικά και δημοσιεύσεις ουκ ολίγες.
Αλλά το πρόβλημά μας είναι το έλλειμμα εκπροσώπησης στα κέντρα λήψης αποφάσεων: Στο Π.Ι. και στην αυλή του εκάστοτε υπουργού. Και δεν βελτιώνεται η κατάσταση με ενδοκλαδικές διαμάχες.

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Συνάδερφοι,

Ο καθένας απο εμάς μπορεί να δει τα βιογραφικά των υποψηφίων στην ιστοσελίδα της ΠΕΚΑΠ και να αποφασίσει για την ψήφο του. Με μια μικρή αναζήτηση ή και με πμ μπορεί να ενημερωθεί για τις ιστοσελίδες που διατηρούν οι υποψήφιοι με τις θέσεις τους. Επιπλέον η συζήτηση για τους υποψηφίους μπορεί να συνεχίζεται απο εμάς εδώ, με την προϋπόθεση να σεβόμαστε όλοι τους όρους χρήσης του forum. Αντιγράφω το σχετικό απόσπασμα:

[....
17. Δεν επιτρέπεται η ονομαστική αναφορά σε οποιοδήποτε φυσικό πρόσωπο, που περιέχει προσβλητικό ή συκοφαντικό περιεχόμενο ή θα αναφέρει προσωπικά στοιχεία του ατόμου αυτού που δεν έχουν δημοσιευθεί με την θέληση/έγκρισή του. Τα μηνύματα αυτά θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση. Οποιοδήποτε μέλος παραβεί τον κανόνα αυτό θα λαμβάνει αρχικά σύσταση από τους διαχειριστές / συντονιστές, και σε περίπτωση μη συμμόρφωσης του θα διώχνεται από την κοινότητα και το site. ....]



Ευχαριστούμε για την κατανόηση

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 441
Σύνολο: 444

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.