*

Αποστολέας Θέμα: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο  (Αναγνώστηκε 53920 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lianma2002

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
  • Καλή λευτεριά αδέρφια
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #70 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 09:14:38 πμ »
Στό σχολείο μου απεργία 5 στους 28 , στο δίπλα 2 στους 30 !!!!!
Μην περιμένετε τίποτα. Από 50 εκπαιδευτικούς που ξέρω μόνο 5-6 ζουν από το μισθό τους. Οι υπόλοιποι τον έχουν για μπουρμπουάρ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:58:26 »

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #71 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 09:17:52 πμ »
Παιδιά, πόσο νομίζετε ότι μπορούμε να αντέξουμε μια απεργία διαρκείας. Και δεν είναι για τη δόση του στεγαστικού (αυτό φαντάζει πολυτέλεια) τι θα τρώμε; που συντηρώ και 2ο σπίτι 700 χλμ μακριά με δύο παιδιά μαζί μου και όλη μου η περιουσία 600 Ε στο λογαριασμό μου αυτή τη στιγμή. Μήπως να σκεφτούμε και τις καταλήψεις. και να μην είμαστε μόνοι μας. Πρέπει πολλοί κλάδοι να αντιδράσουμε να φανεί ένας γενικός ξεσηκωμός σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα. όσο για την απεργία των δασκάλων που ειπώθηκε από κάποιο συνάδελφο, αυτοί κοιμούνται περισσότερο από μας. Στη χθεσινή απεργία στο δημοτικό της κόρης μου δεν απεργούσε κανείς. Στο γυμνάσιο και στο Λύκειο που είμαι εγώ, απεργήσαμε όλοι, εκτός από τρεις συναδέλφους. Μάθαμε τουλάχιστον τα επίσημα ποσοστά της απεργίας αυτής;
Όλοι στην ίδια μοίρα είμαστε, αλλά πίστεψέ με πως δεν θα έχεις τον άλλο μήνα αυτά τα 600€, ούτε κι εγώ. Έτσι η μόνη λύση είναι ένας μήνας ζόρισμα από όλους για να μην περάσει αυτό.
Στο χωριό μου λέμε: "κι έτσι χαμένος κι αλλιώς χαντακωμένος...."
Ας "χαντακωθούμε"  για 1 μήνα για να μην "χαντακωθούν" τα παιδιά μας μια ζωή.

Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #72 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 09:18:57 πμ »
χθες ανέφερα τους εργαζόμενους στους Δήμους όχι τυχαία. Νομιζω ότι σε τοπικό επίπεδο είναι η πρώτη συνεργασία που μπορούμε να κάνουμε για οποιοδήποτε κλείσιμο ή κατάληψη σχολείων.
Δεύτερη συμμαχία με τους γονείς. Σήμερα πλήττονται άμεσα και οι γονείς των μαθητών μας από τα μέτρα που παίρνονται κι είναι πιο εύκολο να έρθουμε κοντά, ιδιαίτερα μετά το πρόβλημα με τα βιβλία, τους κεφαλικούς φόροςυ και τα χαράτσια για τα σπίτια. Μιλάμε λοιπόν και με τους γονείς και τους ζητάμε να αντιδράσουν κι αυτοί για το συμφέρον το δικό τους και των παιδιών τους.
Τοπικές συμμαχίες και τοπική αντίδραση και παρότι είμαστε απογοητευμένοι όλοι από τον συνδικαλισμό στην Ελλάδα θεωρώ ότι δεν μπορούμε να προχωρήσουμε χωρίς τη δική τους στήριξη και κάλυψη. Έστω και μόνο αυτών που δεν είναι της κωλοτούμπας και του yes sir. Οπότε συνεχίσουμε και προς την κατεύθυνση αυτή να πιέζουμε.
Όσοι είναι σε σχολεία τη Δευτέρα μπορούμε να συγκαλέσουμε σύλλογο διδασκόντων και να συζητήσουμε το νέο μισθολόγιο (τόσοι πίνακες πλέον κυκλοφορούν) και τις δικές μας αντιδράσεις. Η άγνοια και η παραπληροφόρηση είναι γνώριμες καταστάσεις στον κλάδο μας ;)
Όσοι πάλι δεν είμαστε ακόμη σε σχολείο μπορούμε να πάμε σε κάποιο που εργαστήκαμε τα προηγούμενα χρόνια έστω και μόνο για να αναρτήσουμε έναν πίνακα με τους νέους μισθούς και να κουβεντιάσουμε με τους εκεί συναδέλφους.
Κι αν Δευτέρα Τρίτη έχουμε συνελεύσεις συλλόγων και ελμε μπουκάρουμε και δεν αφήνουμε τα κουκιά μετρημένα να καθορίσουν το μέλλον μας. Κλείνουμε τα αφτιά στους ξύλινους λόγους και παίρνουμε το λόγο καταθέτοντας όλη αυτή την αγωνία που μας έχει κάνει να γεμίζουμε σελίδες επί σελίδων αυτού του φόρουμ.

Και να θυμόμαστε όσοι είμαστε απογοητευμένοι από το παρελθόν, όσα δεν φέρνει ο χρόνος τα φέρνει η στιγμή. Έχουμε το δίκιο με το μέρος μας.

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #73 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 09:20:28 πμ »
οπως ειχα ακουσει εδω και κανα χρονο, για να γινει εξεγερση, ιστορικα πρεπει να περασουν 2-3 χρονια, δηλαδη και εδω επειδη καποιοι εχουν ακομα να φανε ειναι νωθροι, δεν εχουν νοιωσει την πιεση, δεν εχουν δοκιμαστει οι αντοχες τους, να φτασουν στο αμην, δυστυχως πολοι θα κανουν μηνες να ξεσηκωθουν, οταν θα ειναι πια πολυ αργα, τα εχουν ολα μελετησει
αλλα δε δεχομαι να παμε σαν τα προβατα, με το σκεπτικο, ελα μωρε και τι θα αλλαξει(αυτη ειναι η καταντια του ψευτοσυνδικαλισμου που δεν πετυχαινει τιποτε και δεν πειθει κανενα)
γι αυτο μιλαω για διαφορετικο αγωνα, χωρις την ομπρελα παραταξης, στο διαολο ολοι τους

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:58:26 »

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #74 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 09:23:58 πμ »
οπως ειχα ακουσει εδω και κανα χρονο, για να γινει εξεγερση, ιστορικα πρεπει να περασουν 2-3 χρονια, δηλαδη και εδω επειδη καποιοι εχουν ακομα να φανε ειναι νωθροι, δεν εχουν νοιωσει την πιεση, δεν εχουν δοκιμαστει οι αντοχες τους, να φτασουν στο αμην, δυστυχως πολοι θα κανουν μηνες να ξεσηκωθουν, οταν θα ειναι πια πολυ αργα, τα εχουν ολα μελετησει
αλλα δε δεχομαι να παμε σαν τα προβατα, με το σκεπτικο, ελα μωρε και τι θα αλλαξει(αυτη ειναι η καταντια του ψευτοσυνδικαλισμου που δεν πετυχαινει τιποτε και δεν πειθει κανενα)
γι αυτο μιλαω για διαφορετικο αγωνα, χωρις την ομπρελα παραταξης, στο διαολο ολοι τους
Εγώ πάλι πιστεύω πως η καβάτζα της πλειοψηφίας θα εξαντληθεί πολύ σύντομα. Αλλά μην περιμένουμε τα Χριστούγεννα. Ιδίως όσοι έχουν παιδιά, ας σκεφτούν τι θα κάνουν σε 10 μέρες όταν δουν το μισθό τους.
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος georgetta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #75 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 09:24:34 πμ »
Μόνο κλείσιμο με περιφρούριση (δηλαδή οι ταξιτζηδες , οι της Εθελ κλπ γιατί το κάνουν) . Διαρκείας. Επ αόριστον. Καλύτερα και 1-2-3 μήνες πείνα παρά γιά πάντα !!!! Ομως δυστυχώς είμαστε κότες. Καληνύχτα Ελλαδίτσα

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ όχι ητοπάθεια! 

Δωστε προτάσεις που θα βοηθήσουν αυτή την κρίσιμη στιγμή και πάνω απ'όλα ας κινητοποιηθούμε. Δεν έχουμε πλέον ούτε πολύ χρόνο και σε ένα μήνα στους λογαριασμούς ψίχουλα ! Σκεφθείτε τις οικογένειες σας.

Τέλος η ητοπάθεια ! Αγώνας όχι λήθαργος σε όλους μας!

 Σε λίγο θα πλακώσω στα τηλέφωνα τα μέλη της ΟΛΜΕ να δούμε τι θα πουν. Θα ενημερώσω για το τι θα πουν. Προτείνω να κάνετε το ίδιο αν σηκώσουν τα τηλέφωνα.
Είναι σημαντικό να σηκώσουμε το τηλέφωνό μας και να ζαλίσουμε και αυτούς τους κοιμισμένους να κάνουν κάποιες κινήσεις να βοηθήσουν.
Δεν στηριζόμαστε σε αυτούς πλέον.
Καλό θα ήταν όμως να τους προειδοποιήσουμε ότι αν δεν κάνουν κάτι η οργή μας θα τους κυνηγάει!

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #76 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 09:24:54 πμ »
paschalist, κι εγώ μαζί σου είμαι. και αν γίνει γενική απεργία θα είμαι από τους πρώτους....απλά τίθεται και θέμα επιβίωσης. Μέχρι που σκέφτηκα να πάω να δουλέψω σε καμιά καφετέρια, ταβέρνα, λάντζα (είμαι και σε τουριστικό μέρος), αλλά πού να αφήσω τα παιδιά; :( :)
Η γενική απεργία όμως πρέπει να περιφρουρηθεί αλλιώς θα είναι σκέτη αποτυχία με αυτά τα νούμερα που ανέφερε ο συνάδελφος πιο πριν

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #77 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 09:26:42 πμ »
Επίσης για όσους είμαστε μακριά από Αθήνα καλό θα ήταν όσοι ξέρουν κάποιους τοπικά σε επαρχία και νησιά  να μας ενημερώσουν που πρέπει να απευθυνθούμε για συλλογική αντίδραση. (π.χ. κάποιες τοπικές οργανώσεις κτλ).
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος georgetta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #78 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 09:29:06 πμ »
Στό σχολείο μου απεργία 5 στους 28 , στο δίπλα 2 στους 30 !!!!!
Μην περιμένετε τίποτα. Από 50 εκπαιδευτικούς που ξέρω μόνο 5-6 ζουν από το μισθό τους. Οι υπόλοιποι τον έχουν για μπουρμπουάρ.

Παρακαλώ συνάδελφε αν έχεις προτάσεις για αγώνα σε ακούμε. Δεν θέλουμε ητοπάθεια. Δεν ανήκουμε στους ητοπαθείς αυτοί που συμμετέχουμε σε αυτό. Ανήκουμε σε αυτούς που συνειδητοποιούν έστω τώρα κάποιοι από εμάς ότι σε ένα μήνα θα παίρνουμε ένα επίδομα.

Παρακαλώ προτάσεις και δραστηριοποίηση!

Αποσυνδεδεμένος lianma2002

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
  • Καλή λευτεριά αδέρφια
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #79 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 09:39:08 πμ »
Στό σχολείο μου απεργία 5 στους 28 , στο δίπλα 2 στους 30 !!!!!
Μην περιμένετε τίποτα. Από 50 εκπαιδευτικούς που ξέρω μόνο 5-6 ζουν από το μισθό τους. Οι υπόλοιποι τον έχουν για μπουρμπουάρ.

Παρακαλώ συνάδελφε αν έχεις προτάσεις για αγώνα σε ακούμε. Δεν θέλουμε ητοπάθεια. Δεν ανήκουμε στους ητοπαθείς αυτοί που συμμετέχουμε σε αυτό. Ανήκουμε σε αυτούς που συνειδητοποιούν έστω τώρα κάποιοι από εμάς ότι σε ένα μήνα θα παίρνουμε ένα επίδομα.

Παρακαλώ προτάσεις και δραστηριοποίηση!


Δεν είναι ηττοπάθεια, είναι διαπίστωση. Αν ένα σημαντικό ποσοστό  των συναδέλφων είχαν την διάθεση τη δική μου θα είμαστε σε απεργία διαρκείας από πέρισυ. Ομως το ξαναλέω , εκει που δουλεύω εγώ το 90 % των συναδέλφων έχουν τον μισθό τους γιά ψιλά.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #80 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 10:53:30 πμ »
Ενημερώστε όλους τους συναδέλφους σας για το μισθό που θα πάρουν, γιατί οι περισσότεροι κοιμούνται ακόμη. Νομίζουν πως θα ανέβει ο μισθός τους κι ότι αυτό αφορά μόνο τους νεοδιοριζόμενους. Εκτός από τους συναδέλφους ενημερώστε και τις οικογένειές τους, τον ιδιοκτήτη του σπιτιού που ενοικιάζετε, τα μαγαζιά που ψωνίζετε και όποιον εξαρτάται οικονομικά από εσάς.
έχεις πολύ δίκιο..Χτες Παρασκευή μία κουβέντα που έκανα με αρκετούς συναδέλφους παρατήρησα τα εξής:

σχεδόν όλοι δεν είναι σε θέση να καταλάβουν την ΄΄γλώσσα΄΄ του νέου μισθολογίου.

κάποιοι νομίζουν ότι θα αυξηθούν οι αποδοχές μας!

κάποιοι  όταν διαβάζουν ο μισθός θα είναι 1092€, νομίζουν ότι είναι θα είναι τα καθαρά στο χέρι!

οι περισσότεροι δεν μπορούν κατανοήσουν την διαφορά μεταξύ καθαρού μισθού και του συνόλου των αποδοχών. Δεν γνωρίζουν δηλαδή ότι κόβουν όλα τα επιδόματα πλην ελαχίστων.

Θα πρέπει άμεσα να ενημερώσουμε τους συναδέλφους μας!

Αποσυνδεδεμένος RevolutionNow!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την δημιουργική και κριτική σκέψη!
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #81 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 10:53:52 πμ »
Η εξαθλείωση του κλάδου δεν έχει τελειωμό. Και το ερώτημα που τίθεται: πόσο κάτω μπορούμε να φτάσουμε τελικά;!

Πέρυσι δούλευα και έδινα την ψυχή μου ως δασκάλα παράλληλης στήριξης, αρνήθηκα να κάνω ίδιαίτερα γιατί απλώς η ολότητα της δύναμης μου είχε εξαντληθεί στις δύο το μεσημέρι, καθώς γυρνούσα από το σχολείο. Ήμουν μακρυά από το πατρικό μου και εξαναγκαναζόμουν να πληρώνω ενοίκια, λογαριασμούς, μετακινήσεις και όλα αυτά με τη συνδρομή των δικών μου.
ΜΕ 600Ε πια δεν είμαι διατεθειμένη να το κάνω! Αισθάνομαι ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ για λογαριασμό όλων αυτών που κατασπαράζουν τη νέα γενιά που έχει τόση όρεξη για δουλειά...

αλλά με 600ε η δουλειά γίνεται δουλεία!!!!!

Καταλήψεις σχολείων λοιπόν και ΝΑΙ με περιφρούρηση. θα 'μαι και εγώ εκεί παρ' όλο που φέτος είμαι άνεργη να υποστηρίξω τα εργασιακά μας δικαιώματα! ΜΑΣ ΟΔΗΓΟΥΝ ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ, πότε περιμένουμε να ξεσηκώθουμε...;!
Θέλω πολύ να δω εκείνη τη στιγμή που μια από τις πρωτογενείς λειτουργίες του κράτους, ΠΑΡΑΛΥΣΕΙ. Δεν μας έχουν δείξει ποτέ μέχρι τώρα σεβασμό.

ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΣΕΒΟΝΤΑΙ...ΘΑ ΜΑΣ ΦΟΒΗΘΟΥΝ.
your life is your life
don't let it be clubbed into dank submission.
be on the watch.
there are ways out.

there is a light somewhere....

Αποσυνδεδεμένος deepblue_1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #82 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 11:01:04 πμ »
Εναλλαγή μορφών πάλης.Είναι η γνωστή πετυχημένη συνταγή.
ΠΕ81

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #83 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 11:16:36 πμ »
Δυστυχώς δεν βλέπω να γίνεται τίποτα. Νομίζω ότι μόνο μέσα σε αυτό το forum  υπάρχει διάθεση για να γίνει κάτι, οι υπόλοιποι κοιμούνται. Έχουμε και την ατυχία να είμαστε πάρα πολλοί οι εκπαιδευτικοί και δύσκολα συντονιζόμαστε. Μπορώ να καταλάβω ότι δεν αντέχει την απεργία διαρκείας αυτός που έχει δάνεια, υποχρεώσεις κλπ, μπορώ ακόμα και να καταλάβω αυτόν που δεν θέλει απεργία διαρκείας γιατί δεν έχει ανάγκη τα λεφτά που παίρνει από την εκπαίδευση, αλλά η νοοτροπία "έλα μωρέ, θα το αντιμετωπίσουμε όσα και να μας κόψουν, δεν θα πεθάνουμε κιόλας", που βλέπω σε συναδέλφους και δυστυχώς και φίλους, με εκνευρίζει απίστευτα και με κάνει σίγουρη ότι δεν πρόκεται να αλλάξει τίποτα γιατί δεν είμαστε οι ίδιοι ικανοί να αλλάξουμε ποτέ τίποτα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159788
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 550
Σύνολο: 563

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.