*

Αποστολέας Θέμα: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών  (Αναγνώστηκε 87453 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 10:26:09 πμ »
ότι το "ξαφνικά" δεν υφίσταται. Υπάρχουν συνάδελφοι που συγκεντρώνουν τις παρατυπίες για να κινηθούμε ανάλογα. Απευθύνομαι σε αυτούς τους συναδέλφους. Για τους καθηγητές μαιμού της πληροφορικής ας διαμαρτυρηθούνε οι άμεσα ενδιαφερόμενοι. Για την Γαλλικού που κλέβει ώρες ιστορίας για να μην κουνηθεί για άλλο σχολείο και την πονέσει ο γοφός απ'το περπάτημα, οφείλουμε οι άμεσα ενδιαφερόμενοι να το κάνουμε θέμα. Κοινώς το "ξαφνικά'' σου είναι αν μη τι άλλο άτοπο.
καλημερα,μπορεις να μου πεις ποιος συναδελφος συγκεντρωνει τις καταγγελιες?

Καλημέρα. Παραπέμφθηκα μέσω πμ σε συνάδελφο που με ενημέρωσε για την πορεία που πρέπει να ακολουθήσω. Αύριο την κάνω την καταγγελία μου, διότι βαρέθηκα να βλέπω ανθρώπους κηφήνες να υπηρετούν σε σχολεία, προσβάλλοντας τον όρο "εκπαιδευτικός" ενώ άλλοι με όρεξη και πάθος να κάθονται σπίτια τους. Το λυπηρό είναι πως οι κύριοι συνδικαλιστές με πρόσχημα την "συναδελφική αλληλεγγύη" καλύπτουν κάθε είδους παρανομία για να προστατέψουν υποτίθεται παλιούς συναδέλφους. Και εμείς συνάδελφοι είμαστε. Και όταν πέρυσι με έστελναν σε μακρινό σχολείο μόνο για 2 ώρες για να καλύψω Ιστορία σε ένα τμήμα επειδή κάποιος λούφαρε, αδιαμαρτύρητα το δέχτηκα. ΄Και δυο φορές την εβδομάδα έφευγα από το σχολείο τοποθέτησής μου και πήγαινα στο άλλο. Με το άγχος διαρκώς..Το ίδιο όφειλε να κάνει κάθε συνάδελφος εάν δεν συμπληρώνει ωράριο...Όχι να παίρνει μάθημα της επιλογής του ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ του για να μην ξεβολεύεται. Ευτυχώς φέτος μου έδωσαν πλήρες ωράριο σε γυμνάσιο ΚΑΙ ΝΑΙ...θα κάνω και την Ιστορία!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2011, 11:28:41 πμ από AntreaEirini »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:14:02 »

Αποσυνδεδεμένος klasikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο διδάσκων διδάσκεται
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 11:08:31 πμ »
Κι εγώ δεν είμαι υπέρ των β΄ αναθέσεων (εκτός κι αν είναι 2-4 ώρες), φέτος το κακό παράγινε και είναι ένας λόγος που αρκετοί από εμάς δεν κλήθηκαν αναπληρωτές. Την ιστορία δεν την προστατέψαμε, όταν έπρεπε, τώρα όμως οφείλουμε να προστατέψουμε με νύχια και με δόντια τη λογοτεχνία. Ωστόσο, αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να εκφραζόμαστε άσχημα προς τους συναδέλφους ξενόγλωσσους. Κατά βάθος γνωρίζουμε όλοι ότι δεν φταίνε. Θέλουν να συμπληρώνουν ωράριο, για να μην απολυθούν κι όχι για να βολεύονται απλώς. Υπάρχουν βέβαια και κάποιοι που πήραν ιστορίες, για να μην πάνε 4 ώρες στο διπλανό Δημοτικό. Υπάρχουν όμως και κάποιοι που πάνε 10 ώρες σε 5 Δημοτικά. Σε όλους τους κλάδους υπάρχουν κάποιοι που λουφάρουν. Και στον δικό μας φυσικά...Πάντα κάποιοι δεν αφήνουν σε μας τις εκθέσεις και γενικά όσα μαθήματα έχουν περισσότερο δουλειά; Έχω την ταπεινή άποψη να μην τα βάζουμε προσωπικα και μεμονωμένα με ξενόγλωσσους, αλλά ως κλάδος να μην επιτρέψουμε να μας πάρει το υπουργείο (κι όχι οι ξενόγλωσσοι ας μην μπερδευόμαστε) τη λογοτεχνία, γιατί τότε σβήσαμε ως κλάδος.
Αρκετά λατρέψαμε τον κίνδυνο κι είναι καιρός να μας το ανταποδώσει... (Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 11:11:14 πμ »
Κι εγώ δεν είμαι υπέρ των β΄ αναθέσεων (εκτός κι αν είναι 2-4 ώρες), φέτος το κακό παράγινε και είναι ένας λόγος που αρκετοί από εμάς δεν κλήθηκαν αναπληρωτές. Την ιστορία δεν την προστατέψαμε, όταν έπρεπε, τώρα όμως οφείλουμε να προστατέψουμε με νύχια και με δόντια τη λογοτεχνία. Ωστόσο, αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να εκφραζόμαστε άσχημα προς τους συναδέλφους ξενόγλωσσους. Κατά βάθος γνωρίζουμε όλοι ότι δεν φταίνε. Θέλουν να συμπληρώνουν ωράριο, για να μην απολυθούν κι όχι για να βολεύονται απλώς. Υπάρχουν βέβαια και κάποιοι που πήραν ιστορίες, για να μην πάνε 4 ώρες στο διπλανό Δημοτικό. Υπάρχουν όμως και κάποιοι που πάνε 10 ώρες σε 5 Δημοτικά. Σε όλους τους κλάδους υπάρχουν κάποιοι που λουφάρουν. Και στον δικό μας φυσικά...Πάντα κάποιοι δεν αφήνουν σε μας τις εκθέσεις και γενικά όσα μαθήματα έχουν περισσότερο δουλειά; Έχω την ταπεινή άποψη να μην τα βάζουμε προσωπικα και μεμονωμένα με ξενόγλωσσους, αλλά ως κλάδος να μην επιτρέψουμε να μας πάρει το υπουργείο (κι όχι οι ξενόγλωσσοι ας μην μπερδευόμαστε) τη λογοτεχνία, γιατί τότε σβήσαμε ως κλάδος.

Δεν μας υπερασπίζεται κανένας!!! Ακόμη και στις δηλώσεις που κάναμε για σχολεία μας έκρυβαν καλά σχολεία!!!! >:( Παίζονται πολλά!!! Όσο για τους άλλους κλάδους...Είμαστε ο μόνος που δεν έχει υπερασπιστεί τα κεκτημένα... :(

Αποσυνδεδεμένος dimik

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 805
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 11:23:23 πμ »
ότι το "ξαφνικά" δεν υφίσταται. Υπάρχουν συνάδελφοι που συγκεντρώνουν τις παρατυπίες για να κινηθούμε ανάλογα. Απευθύνομαι σε αυτούς τους συναδέλφους. Για τους καθηγητές μαιμού της πληροφορικής ας διαμαρτυρηθούνε οι άμεσα ενδιαφερόμενοι. Για την Γαλλικού που κλέβει ώρες ιστορίας για να μην κουνηθεί για άλλο σχολείο και την πονέσει ο γοφός απ'το περπάτημα, οφείλουμε οι άμεσα ενδιαφερόμενοι να το κάνουμε θέμα. Κοινώς το "ξαφνικά'' σου είναι αν μη τι άλλο άτοπο.
καλημερα,μπορειιςς να μου πεις ποιος συναδελφος συγκεντρωνει ττς καταγγελιες?

Καλημέρα. Παραπέμφθηκα μέσω πμ σε συνάδελφο που με ενημέρωσε για την πορεία που πρέπει να ακολουθήσω. Αύριο την κάνω την καταγγελία μου, διότι βαρέθηκα να βλέπω ανθρώπους κηφήνες να υπηρετούν σε σχολεία, προσβάλλοντας τον όρο "εκπαιδευτικός" ενώ άλλοι με όρεξη και πάθος να κάθονται σπίτια τους. Το λυπηρό είναι πως οι κύριοι συνδικαλιστές με πρόσχημα την "συναδελφική αλληλεγγύη" καλύπτουν κάθε είδους παρανομία για να προστατέψουν υποτίθεται παλιούς συναδέλφους. Και εμείς συνάδελφοι είμαστε. Και όταν πέρυσι με έστελναν σε μακρινό σχολείο μόνο για 2 ώρες για να καλύψω Ιστορία σε ένα τμήμα επειδή κάποιος λούφαρε, αδιαμαρτύρητα το δέχτηκα. ΄Και δυο φορές την εβδομάδα έφευγα από το σχολείο τοποθέτησής μου και πήγαινα στο άλλο. Με το άγχος διαρκώς..Το ίδιο όφειλε να κάνει κάθε συνάδελφος εάν δεν συμπληρώνει ωράριο...Όχι να παίρνει μάθημα της επιλογής του ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ του για να μην ξεβολεύεται. Ευτυχώς φέτος μου έδωσαν πλήρες ωράριο σε γυμνάσιο ΚΑΙ ΝΑΙ...θα κάνω και την Ιστορία!!!!


ΜΠΡΑΒΟ eva7!!!Ετσι πρεπει αν σκεφτομαστε ολοι....
σε σχολειο πολυ γνωστο μου..ειπε η γαλλικου.." τι λες καλε που θα παρω σβαρνα τα δημοτικα...ιστορια? ε τι να κανω ιστρια....αλλα θα παρω μονο α και β γυμνασιου.... γ δεν μπορω α καθομαι με τις ωρες να μαθαινω..."
κανω την καταγγελια...χανει τη β γυμνασιου...της δινουν σαν εναλλακτική να παει  σε πολυ κοντινό Λυκειο.."απαπαπα...που να τρεχω τωρα,,,λογοτεχνια δεν μπορω να παρω???"
Τα σχολια δικά σας...
δεν λεω σε καμια περιπτωση οτι οι Γαλλικούδες είναι η πετρα του σκανδαλου...αλλα οτι τοσα χρονια πραγματικά είχαν βολκευτει κάποιοι και δυσκολα ξεβολευονται...
παρολα αυτα γλυτωσαμε καποιες ωρες απο την ιστορια απο κει...
αν το κανουμε ολοι....ισως καποιοι απο μας δουλεψουν φετος!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2011, 11:29:21 πμ από AntreaEirini »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:14:02 »

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 11:29:56 πμ »
Νομίζω ότι το θέμα έχει να κάνει συνολικά με τους αναπληρωτές. Οι μόνιμοι φιλόλογοι μια χαρά υπερασπίζονται τους εαυτούς τους. Και για τις Ιστορίες δεν σκοτίζονται ιδιαίτερα... Εμένα σε σχολείο με περίμεναν πώς και πώς για να μου πασάρουν την Ιστορία στο πιο δύσκολο τμήμα... Όσο για τις διευθύνσεις, καλύτερα να μην πούμε τι γίνεται. Και για τους μόνιμους είναι άσχημα τα πράγματα, αν δεν έχουν βύσμα ή δεν ξημερωβραδιάζονται στις ΔΔΕ. Βρίσκεσαι χωρίς ώρες ή σε άλλο σχολείο, χωρίς να το καταλάβεις. Ιδίως στην επαρχία όπου τα "φιλέτα" τα παίρνουν μόνιμα οι ντόπιοι. Πάντως το ξαναλέω και το έχω πει χίλιες φορές: Δεν προσλαμβάνουν φιλολόγους, όχι γιατί παίρνουμε εμείς τις ιστορίες, αλλά γιατί δεν θέλουν να προσλάβουν κόσμο.Μας δίνουν τις ιστορίες ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ προσλάβουν φιλολόγους... 

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 11:33:22 πμ »
Νομίζω ότι το θέμα έχει να κάνει συνολικά με τους αναπληρωτές. Οι μόνιμοι φιλόλογοι μια χαρά υπερασπίζονται τους εαυτούς τους. Και για τις Ιστορίες δεν σκοτίζονται ιδιαίτερα... Εμένα σε σχολείο με περίμεναν πώς και πώς για να μου πασάρουν την Ιστορία στο πιο δύσκολο τμήμα... Όσο για τις διευθύνσεις, καλύτερα να μην πούμε τι γίνεται. Και για τους μόνιμους είναι άσχημα τα πράγματα, αν δεν έχουν βύσμα ή δεν ξημερωβραδιάζονται στις ΔΔΕ. Βρίσκεσαι χωρίς ώρες ή σε άλλο σχολείο, χωρίς να το καταλάβεις. Ιδίως στην επαρχία όπου τα "φιλέτα" τα παίρνουν μόνιμα οι ντόπιοι. Πάντως το ξαναλέω και το έχω πει χίλιες φορές: Δεν προσλαμβάνουν φιλολόγους, όχι γιατί παίρνουμε εμείς τις ιστορίες, αλλά γιατί δεν θέλουν να προσλάβουν κόσμο.Μας δίνουν τις ιστορίες ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ προσλάβουν φιλολόγους...

Κι εγώ πιστεύω πως έτσι ακριβώς είναι. Γι'  αυτό είναι επιτακτικό κι εμείς να κάνουμε ότι μπορούμε για να διεκδικήσουμε το δικαίωμά μας στην εργασία.

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 11:40:12 πμ »
Αυτό λέω και με βρίζουν διάφοροι... Το δικαίωμα στην εργασία πρέπει να διεκδικείτε και όχι το "δικαίωμα στην αναπλήρωση". Αφού χρειάζονται φιλόλογοι να τσακιστεί το υπουργείο και να προσλάβει μόνιμους φιλολόγους... Μην μπαίνετε στη λογική "άντε να δουλέψουμε και φέτος", γιατί το υπουργείο έτσι ακριβώς μας θέλει: ανασφαλείς, υποταγμένους και έτοιμους να δεχτούμε τα πάντα. Παλέψτε, αλλά παλέψτε με τον εχθρό και ο εχθρός είναι κοινός για όλους..
Υ.Γ.: Ξέρω συναδέλφους (και πολλούς) που και Ιστορία κάνουν και σε δημοτικά πάνε και πάλι ωράριο δεν συμπληρώνουν... Και να περιμένουμε τα χειρότερα όταν του χρόνου μας κάνουν ΜΜΩ, μόνιμους μειωμένου ωραρίου και μας πληρώνουν ανάλογα...

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 11:43:17 πμ »
Εγώ πάλι αυτό με τις 7 ώρες πλαφόν δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται σημαία μας. Γιατί 7 ώρες κι όχι 5 ή 8; Είναι ποσοτικό το θέμα;
Κατά τη γνώμη μου δεν αφορά μόνο τους κλάδους που αυτή τη στιγμή λόγω και αλλαγής αναλυτικών προγραμμάτων αλλά και συγχωνεύσεων κλπ εμφανίζουν υπεραριθμίες αλλά γενικότερα μια τάση να μπορούν στο άμεσο να διδάσκουν όλοι με μια κάποια πιστοποίηση μαθήματα άλλων κλάδων και ταυτόχρονα μείωση οργανικών θέσεων και δρομολόγηση εργασιακής εφεδρείας.

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 11:47:02 πμ »
Εγώ πάλι αυτό με τις 7 ώρες πλαφόν δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται σημαία μας. Γιατί 7 ώρες κι όχι 5 ή 8; Είναι ποσοτικό το θέμα;
Κατά τη γνώμη μου δεν αφορά μόνο τους κλάδους που αυτή τη στιγμή λόγω και αλλαγής αναλυτικών προγραμμάτων αλλά και συγχωνεύσεων κλπ εμφανίζουν υπεραριθμίες αλλά γενικότερα μια τάση να μπορούν στο άμεσο να διδάσκουν όλοι με μια κάποια πιστοποίηση μαθήματα άλλων κλάδων και ταυτόχρονα μείωση οργανικών θέσεων και δρομολόγηση εργασιακής εφεδρείας.
ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ!!!! Εάν αυξηθεί και το ωράριο των εκπαιδευτικών, τότε να δεις τι θα γίνει... Δεν θα μείνει τίποτα για κανέναν, ούτε οι μόνιμοι των "βασικών ειδικοτήτων" δεν θα συμπληρώνουν ωράριο...

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 11:50:52 πμ »
Εγώ πάλι αυτό με τις 7 ώρες πλαφόν δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται σημαία μας. Γιατί 7 ώρες κι όχι 5 ή 8; Είναι ποσοτικό το θέμα;


Μα γιατί το ίδιο το υπουργείο έθεσε το όριο των επτά ωρών! Και το δικό μας θέμα δεν είναι να γίνονται σώνει και καλά μέχρι 7 ώρες οι β' αναθέσεις, αλλά να μη δίνονται 12 και 15 και 21 ώρες β' ανάθεση ενώ υπάρχει όριο 7 ωρών.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 11:57:12 πμ »
Εγώ πάλι αυτό με τις 7 ώρες πλαφόν δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται σημαία μας. Γιατί 7 ώρες κι όχι 5 ή 8; Είναι ποσοτικό το θέμα;


Μα γιατί το ίδιο το υπουργείο έθεσε το όριο των επτά ωρών! Και το δικό μας θέμα δεν είναι να γίνονται σώνει και καλά μέχρι 7 ώρες οι β' αναθέσεις, αλλά να μη δίνονται 12 και 15 και 21 ώρες β' ανάθεση ενώ υπάρχει όριο 7 ωρών.

Και ρωτώ αυτό θεωρούμε ότι είναι το κύριο ή έστω ένα από τα κύρια που πρέπει να υψώσουμε αυτήν την περίοδο; Οι β αναθέσεις είναι παλιά ιστορία και η κίνηση του υπουργείου να βάλει πλαφόν αυτή τη χρονική στιγμή δεν πρέπει τουλάχιστον να μας πονηρεύει;
Κατανοητό ότι ο καθένας μας ανησυχεί γαι την επαγγελματική του αποκατάσταση αλλά δεν είναι οξύμωρο να νομίζουμε ότι θα δημιουργηθούν θέσεις εργασίας, μονίμων και αναπληρωτών, όταν η εφεδρεία είναι προ των πυλών και για τους εκπαιδευτικούς; Επιλεκτική (κλαδική) εφεδρεία δεν θα υπάρξει...

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 12:04:20 μμ »
Στην εκπαίδευση δεν μπορούν να ισχύσουν ηλικιακά κριτήρια ή κριτήρια τύπου ΑΣΕΠ. Είναι προφανές ότι θα ξεφορτωθούν κόσμο από τους πολυπληθείς κλάδους:π.χ. εγώ διορίστηκα με ΑΣΕΠ, φιλόλογος συνάδελφος διορίστηκε με προϋπηρεσία... Το υπουργείο τι θα κάνει; Θα κρατήσει εμένα που δεν με έχει ανάγκη ή τον φιλόλογο; Στην πορεία βέβαια αυτά θα επεκταθούν σε όλους τους κλάδους. Μια απλή εγκύκλιος που θα ορίζει ότι για να έχει κάποιος  οργανική θα χρειάζεται 15 και όχι 8 ώρες, όπως σήμερα, κι εκεί να δείτε τι υπεραριθμίες έχουν να προκύψουν...

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 12:17:53 μμ »
Νομίζω ότι το θέμα έχει να κάνει συνολικά με τους αναπληρωτές. Οι μόνιμοι φιλόλογοι μια χαρά υπερασπίζονται τους εαυτούς τους. Και για τις Ιστορίες δεν σκοτίζονται ιδιαίτερα... Εμένα σε σχολείο με περίμεναν πώς και πώς για να μου πασάρουν την Ιστορία στο πιο δύσκολο τμήμα... Όσο για τις διευθύνσεις, καλύτερα να μην πούμε τι γίνεται. Και για τους μόνιμους είναι άσχημα τα πράγματα, αν δεν έχουν βύσμα ή δεν ξημερωβραδιάζονται στις ΔΔΕ. Βρίσκεσαι χωρίς ώρες ή σε άλλο σχολείο, χωρίς να το καταλάβεις. Ιδίως στην επαρχία όπου τα "φιλέτα" τα παίρνουν μόνιμα οι ντόπιοι. Πάντως το ξαναλέω και το έχω πει χίλιες φορές: Δεν προσλαμβάνουν φιλολόγους, όχι γιατί παίρνουμε εμείς τις ιστορίες, αλλά γιατί δεν θέλουν να προσλάβουν κόσμο.Μας δίνουν τις ιστορίες ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ προσλάβουν φιλολόγους...

Συμφωνώ απόλυτα ότι οι μόνιμοι φιλόλογοι υπερασπίζονται ΜΟΝΟ την πάρτη τους. Όλους μας περίμεναν για να μας φορτώσουν τα πιο δύσκολα μαθήματα και τα πιο ζόρικα τμήματα. Πρόπερσι ήμουν σε σχολείο όπου ο μόνιμος "συνάδελφος" έδωσε μάχη για να μου φορτώσει γενικής παιδείας αρχαία γ' λυκείου το πιο σκατοτμήμα..Στην αρχή είχα τρελά προβλήματα αλλά μετά μια χαρά τα πήγαμε. Πέρυσι μου έδωσαν Α' Λυκείου και τα δυο τμήματα έκθεση (50 εκθέσεις διόρθωμα) επειδή η "συνάδελφος" θα έκανε (ΘΑ) επέμβαση στα μάτια...Που δεν έγινε ποτέ. Τα συμπεράσματα δικά σας.

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 12:59:51 μμ »
Κάποιοι προφανώς ένοιωσαν να αδικούνται τα προηγούμενα χρόνια, βλέποντας πώς τα μαθήματατης α ανάθεσης τους  τα κάνουν άλλοι ως β ανάθεση. Επίσης κάποιοι φιλόλογοι (αυτό συνάντησα στα περισσότερα σχολεία που υπηρέτησα) κυρίως ζητούσαν να πάρουν ιστορίες, παρόλο που συμπλήρωναν ωράριο με αρχαία - εκθεση κτλ, γιατί έχουν λιγότερη προετοιμασία και τις ανέθεταν σε θεολόγους και ξενόγλωσσους.
Φέτος λοιπόν, χρησιμοποιώντας το πλαφόν των 7 ωρών για τις β αναθέσεις στην εγκύκλιο για τη δεύτερη ειδικότητα, μιλούν για αναφορές -καταγγελίες κτλ. Κάποιος απο αυτούς ζήτησε έγγραφη απάντηση από το υπουργείο, με αριθμό πρωτοκόλλου, που να διευκρινίζει τελικά τι ισχύει; Για να μπορώ να πάω στο διευθυντή αύριο και να το επικαλεστώ, και αυτός να το δείξει στο υπουργείο;
Για την ουσία του πράγματος, από άτομα που μετείχαν στη σύνταξη του κειμένου, ο περιορισμός αφορούσε μόνο τη δεύτερη ειδικότητα. Επειδή όμώς αυτή τη στιγμή βρίσκουν 'υποστηρικτές την κοινή γνώμη' σκέφτονται να το εφαρμόσουν σε όλους τους εκπαιδευτικούς, γιατί τους συμφέρει (το υπουργείο, όχι τους καθηγητές). Του χρόνου με την αύξηση του ωραρίου (κάποια κοινή γνώμη το ζητάει και αυτό), και την οργανική να ορίζεται με 15 ώρες, αντί για 11 που ισχύει φέτος, εσύ που πανηγυρίζεις φέτος, πάλι θα είσαι ο αδικημένος, γιατί οι παλιοί συνάδελφοι της ειδικότητάς σου θα σου πάρουν όλες τις α αναθέσεις, και οι 7 ώρες β ανάθεσης θα σε βγάλουν υπεράριθμο (το είδα να γίνεται πέρισυ και σε παλιούς συναδέλφους με τα 30 τμήματα). Και δεν θα σε αφήνει κανένας να πάρεις τα καινοτόμα μαθήματα του νέου σχολείου, που τα έχουν όλοι α ανάθεση. Και τότε δε θα υπάρχει κανένας να σε υπερασπιστεί, γιατί κατάφερες με τις κινήσεις σου να περιορίσεις αριθμητικά το πιο πολυπληθή κλάδο, αυτό των καθηγητών, στέλνοντας στην εφεδρεία-απόλυση χιλιάδες συναδέλφους, που χωρίς να φταίνε, βρέθηκαν μέσα σε ένα καλοκαίρι χωρίς αντικείμενο.

Διευκρινίζω ότι δεν ανήκω ακόμη σε καμία ομάδα από τους φετινούς θιγμένους, αλλά θλίβομαι από την παντελή έλλειψη αλληλεγγύης του χώρου μας. Τελικά παίρνουμε αυτό που μας αξίζει, από τα ψίχουλα που μας αφήνουν μερικές χιλιάδες δικηγόροι, φορτηγατζήδες,  ταξιτζήδες, εφοριακοί, που ξέρουν να διεκδικούν ενωμένοι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159429
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 320
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 282
Σύνολο: 291

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.182 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.