*

Αποστολέας Θέμα: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών  (Αναγνώστηκε 87189 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος momo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • γηράσκω αεί διδασκόμενη..
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 01:07:00 μμ »
Νομίζω ότι το θέμα έχει να κάνει συνολικά με τους αναπληρωτές. Οι μόνιμοι φιλόλογοι μια χαρά υπερασπίζονται τους εαυτούς τους. Και για τις Ιστορίες δεν σκοτίζονται ιδιαίτερα... Εμένα σε σχολείο με περίμεναν πώς και πώς για να μου πασάρουν την Ιστορία στο πιο δύσκολο τμήμα... Όσο για τις διευθύνσεις, καλύτερα να μην πούμε τι γίνεται. Και για τους μόνιμους είναι άσχημα τα πράγματα, αν δεν έχουν βύσμα ή δεν ξημερωβραδιάζονται στις ΔΔΕ. Βρίσκεσαι χωρίς ώρες ή σε άλλο σχολείο, χωρίς να το καταλάβεις. Ιδίως στην επαρχία όπου τα "φιλέτα" τα παίρνουν μόνιμα οι ντόπιοι. Πάντως το ξαναλέω και το έχω πει χίλιες φορές: Δεν προσλαμβάνουν φιλολόγους, όχι γιατί παίρνουμε εμείς τις ιστορίες, αλλά γιατί δεν θέλουν να προσλάβουν κόσμο.Μας δίνουν τις ιστορίες ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ προσλάβουν φιλολόγους...

Συμφωνώ απόλυτα ότι οι μόνιμοι φιλόλογοι υπερασπίζονται ΜΟΝΟ την πάρτη τους. Όλους μας περίμεναν για να μας φορτώσουν τα πιο δύσκολα μαθήματα και τα πιο ζόρικα τμήματα. Πρόπερσι ήμουν σε σχολείο όπου ο μόνιμος "συνάδελφος" έδωσε μάχη για να μου φορτώσει γενικής παιδείας αρχαία γ' λυκείου το πιο σκατοτμήμα..Στην αρχή είχα τρελά προβλήματα αλλά μετά μια χαρά τα πήγαμε. Πέρυσι μου έδωσαν Α' Λυκείου και τα δυο τμήματα έκθεση (50 εκθέσεις διόρθωμα) επειδή η "συνάδελφος" θα έκανε (ΘΑ) επέμβαση στα μάτια...Που δεν έγινε ποτέ. Τα συμπεράσματα δικά σας.

απο δω και περα να δεις τι εχει να γινει που η βαθμολογικη - μισθολογικη εξελιξη θα κρινεται (πιθανοτατα και απο τις επιδοσεις των παιδιων σε εξετασεις) και μονο ενα ποσοστο καθηγητων θα μπορει να ανελιχθει... καλο κουραγιο
σε οσους τελικα θα εργαστουν
http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=48123
(θελει λιγο χρονο αλλα αξιζει τον κοπο να διαβαστει ολο)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2011, 01:12:30 μμ από momo »
Θεέ μου, δώσε μου εγκράτεια και υπομονή... ΤΩΡΑ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:06:18 »

Αποσυνδεδεμένος intemperanta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 01:25:50 μμ »
Νομίζω ότι το θέμα έχει να κάνει συνολικά με τους αναπληρωτές. Οι μόνιμοι φιλόλογοι μια χαρά υπερασπίζονται τους εαυτούς τους. Και για τις Ιστορίες δεν σκοτίζονται ιδιαίτερα... Εμένα σε σχολείο με περίμεναν πώς και πώς για να μου πασάρουν την Ιστορία στο πιο δύσκολο τμήμα... Όσο για τις διευθύνσεις, καλύτερα να μην πούμε τι γίνεται. Και για τους μόνιμους είναι άσχημα τα πράγματα, αν δεν έχουν βύσμα ή δεν ξημερωβραδιάζονται στις ΔΔΕ. Βρίσκεσαι χωρίς ώρες ή σε άλλο σχολείο, χωρίς να το καταλάβεις. Ιδίως στην επαρχία όπου τα "φιλέτα" τα παίρνουν μόνιμα οι ντόπιοι. Πάντως το ξαναλέω και το έχω πει χίλιες φορές: Δεν προσλαμβάνουν φιλολόγους, όχι γιατί παίρνουμε εμείς τις ιστορίες, αλλά γιατί δεν θέλουν να προσλάβουν κόσμο.Μας δίνουν τις ιστορίες ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ προσλάβουν φιλολόγους...

Συμφωνώ απόλυτα ότι οι μόνιμοι φιλόλογοι υπερασπίζονται ΜΟΝΟ την πάρτη τους. Όλους μας περίμεναν για να μας φορτώσουν τα πιο δύσκολα μαθήματα και τα πιο ζόρικα τμήματα. Πρόπερσι ήμουν σε σχολείο όπου ο μόνιμος "συνάδελφος" έδωσε μάχη για να μου φορτώσει γενικής παιδείας αρχαία γ' λυκείου το πιο σκατοτμήμα..Στην αρχή είχα τρελά προβλήματα αλλά μετά μια χαρά τα πήγαμε. Πέρυσι μου έδωσαν Α' Λυκείου και τα δυο τμήματα έκθεση (50 εκθέσεις διόρθωμα) επειδή η "συνάδελφος" θα έκανε (ΘΑ) επέμβαση στα μάτια...Που δεν έγινε ποτέ. Τα συμπεράσματα δικά σας.

υπαρχουν και χειροτερα....
περυσι μου εδωσαν 4  τμηματα εκθεση -->  120 γραπτα   :( :(     (ω ναι, ηταν ολα 30αρια)

Αποσυνδεδεμένος mariael

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 06:33:21 μμ »
ευχαριστω eva,αν μπορεις να μου στειλεις σε πμ θα το εκτιμουσα.Προσπαθω να ενημερωθω για οσο το δυνατον περισσοτερα σχολεια της περιοχης μου και βεβαια για τη νομοθεσια-διαβασα την εγκυκλιο,αλλα ενας διευθυντης ανεφερε οτι αν δεν καλυπτει κενο,κατι τετοιο,μπορει να παρει οσες ωρες χρειαζεται για να συμπληρωσει ωραριο.Τι ισχυει τελικα,ξερει καποιος?

Αποσυνδεδεμένος klasikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο διδάσκων διδάσκεται
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #59 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 07:12:24 μμ »
Η ΔΟΕ με το που ένιωσε να απειλείται λόγω "β΄αναθέσεων" αμέσως αντέδρασε και καλά έκανε.
http://www.pde.gr/index.php?page=3312
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2011, 07:14:16 μμ από klasikos »
Αρκετά λατρέψαμε τον κίνδυνο κι είναι καιρός να μας το ανταποδώσει... (Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:06:18 »

Αποσυνδεδεμένος klasikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο διδάσκων διδάσκεται
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #60 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 07:19:49 μμ »
Η ΔΟΕ με το που ένιωσε να απειλείται λόγω "β΄αναθέσεων" αμέσως αντέδρασε και καλά έκανε.
http://www.pde.gr/index.php?page=3312
Θέμα: Τοποθέτηση Φιλολόγων και Νηπιαγωγών σε τμήματα Ελληνικής   Γλώσσας, στη  Γερμανία

 

Κυρίες Υπουργοί,

            Η πλήρης απαξίωση της ελληνόγλωσσης εκπαίδευσης του εξωτερικού δεν έχει σταματημό.

            Μετά την επιστροφή από το εξωτερικό εκπαιδευτικών πριν ολοκληρώσουν πενταετία και τη μη πραγματοποίηση νέων  αποσπάσεων για τη χρονιά που διανύουμε, ενέργειες που άφησαν τα σχολεία χωρίς εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, έχουμε το απαράδεκτο γεγονός της τοποθέτησης φιλολόγων και νηπιαγωγών στα τμήματα ελληνικής γλώσσας Π.Ε. στο κρατίδιο της Βάδης - Βυρτεμβέργης λόγω της έλλειψης δασκάλων!!

            Η συγκεκριμένη απόφαση η οποία δεν έχει καμία απολύτως παιδαγωγική αλλά και διδακτική λογική, αποδεικνύει ότι το Υπουργείο προσεγγίζει την ελληνόγλωσση εκπαίδευση με λογιστικούς και μόνο όρους.

            Ζητάμε να αποσυρθεί η παράτυπη απόφαση και να καλυφθούν οι κενές θέσεις με δασκάλους, δίνοντας προτεραιότητα σε όσους ανακλήθηκαν τη σχολική χρονιά 2010-2011.

Αρκετά λατρέψαμε τον κίνδυνο κι είναι καιρός να μας το ανταποδώσει... (Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #61 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 03:17:15 μμ »
Το ερώτημα του τόπικ είναι μάλλον ρητορικό. Το πλαφόν υπάρχει για τα μάτια του κόσμου. Στην ουσία παραβιάζεται κατά κόρον στο όνομα της κρίσης και της "διαχείρισης του εκπαιδευτικού προσωπικού" με την ανοχή όλων. Έγραψα και στα άλλα τόπικ τις πληροφορίες μου για νομικό που διδάσκει 20 ώρες στο εσπερινό γυμνάσιο λύκειο Αγρινίου. Εύχομαι να κάνω λάθος...

Αποσυνδεδεμένος Tao of love

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #62 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 03:30:53 μμ »
"Για τα μάτια του κόσμου", όπως το είπες είναι.
Για άκου και αυτό, τώρα. Στο σχολείο της ανιψιάς μου, στη Β' Γυμνασίου έχουν κάνει από την αρχή του έτους δύο μαθήματα Ιστορίας!Μία φωτοτυπία τους δόθηκε για τον Ιουστινιανό και μία για τον Ηράκλειο.Πέρα από αυτά, το πρώτο μάθημα τους το έκανε η καθηγήτρια των Αγγλικών και το δεύτερο η καθηγήτρια των Γαλλικών.
Ό, τι και να πούμε μετά από τέτοια περιστατικά είναι λίγο. Και πόσα ακόμα, εάν ασχοληθεί κανείς σοβαρά με την κατάσταση του μαθήματος της Ιστορίας.Δε θέλω να αναφέρω τι τους είπε η καθηγήτρια των Αγγλικών για την Ιστορία και πόσο την έχει σε εκτίμηση, γιατί πάμε σε άλλο επίπεδο.Αυτά για την ώρα...
Τι δημοκρατικές καταστάσεις!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1997
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #63 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 03:41:34 μμ »
Το ερώτημα του τόπικ είναι μάλλον ρητορικό. Το πλαφόν υπάρχει για τα μάτια του κόσμου. Στην ουσία παραβιάζεται κατά κόρον στο όνομα της κρίσης και της "διαχείρισης του εκπαιδευτικού προσωπικού" με την ανοχή όλων. Έγραψα και στα άλλα τόπικ τις πληροφορίες μου για νομικό που διδάσκει 20 ώρες στο εσπερινό γυμνάσιο λύκειο Αγρινίου. Εύχομαι να κάνω λάθος...

Επειδή ξέρω κάποια πράγματα από αυτό το ΠΥΣΔΕ, στο συγκεκριμένο σχολείο δεν υπάρχει καν νομικός τοποθετημένος.

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #64 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 03:44:58 μμ »
""Συνάδελφοι,από την Παρασκευή ας επισκεφτούμε είτε μόνοι είτε συνοδεία άλλων αδιόριστων φιλολόγων τις ΔΔΕ της περιοχής μας.Να τους ενοχλήσουμε και να απαιτήσουμε να τηρείται το όριο των 7 ωρών στη β΄ανάθεση.
Να καταλάβουν ότι οι ενέργειές τους δε θα γίνουν δεκτές αδιαμαρτύρητα και να καταστήσουμε σαφές ότι θα μας βρουν μπροστά τους με ενστάσεις για κάθε παράτυπη-παράνομη ανάθεση μαθημάτων που στερεί το δικαίωμα στην εργασία από εκατοντάδες κατ'επάγγελμα-δυστυχώς,αφού αναλώσιμους μας θέλουν διαχρονικά-αναπληρωτές.""
Από την Κίνηση των Αδιόριστων Φιλολόγων

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #65 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 04:20:38 μμ »
Συνάδελφε Patrea,  νομικός τοποθετήθηκε στο συγκεκριμένο σχολείο με την πράξη 41η / 14-10-2011. Μπορείς, για του λόγου το αληθές, να ανατρέξεις στην ιστοσελίδα της ΔΔΕ Αιτωλ/νίας. Πόσες ώρες διδάσκει ένας νομικός σε ένα λύκειο; Από ό,τι γνωρίζω 2 ώρες στη β΄ Λυκείου και Κοινωνιολογία σε β΄ ανάθεση. Στο συγκεκριμένο σχολείο (γυμνάσιο-λύκειο) υπήρχε κενό 29 ωρών για φιλόλογο. Κανείς μέχρι στιγμής δεν τοποθετήθηκε και μάλλον ούτε πρόκειται!

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #66 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 05:03:32 μμ »
Το ερώτημα του τόπικ είναι μάλλον ρητορικό. Το πλαφόν υπάρχει για τα μάτια του κόσμου. Στην ουσία παραβιάζεται κατά κόρον στο όνομα της κρίσης και της "διαχείρισης του εκπαιδευτικού προσωπικού" με την ανοχή όλων. Έγραψα και στα άλλα τόπικ τις πληροφορίες μου για νομικό που διδάσκει 20 ώρες στο εσπερινό γυμνάσιο λύκειο Αγρινίου. Εύχομαι να κάνω λάθος...

Επειδή ξέρω κάποια πράγματα από αυτό το ΠΥΣΔΕ, στο συγκεκριμένο σχολείο δεν υπάρχει καν νομικός τοποθετημένος.

Και εγώ γνωρίζω ότι το συγκεκριμένο σχολείο έχει ανάγκη από φιλόλογο για πλήρες ωράριο. Προφανώς θα καλυφθεί στην επόμενη φάση.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1997
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #67 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 05:19:20 μμ »
Συνάδελφε Patrea,  νομικός τοποθετήθηκε στο συγκεκριμένο σχολείο με την πράξη 41η / 14-10-2011. Μπορείς, για του λόγου το αληθές, να ανατρέξεις στην ιστοσελίδα της ΔΔΕ Αιτωλ/νίας. Πόσες ώρες διδάσκει ένας νομικός σε ένα λύκειο; Από ό,τι γνωρίζω 2 ώρες στη β΄ Λυκείου και Κοινωνιολογία σε β΄ ανάθεση. Στο συγκεκριμένο σχολείο (γυμνάσιο-λύκειο) υπήρχε κενό 29 ωρών για φιλόλογο. Κανείς μέχρι στιγμής δεν τοποθετήθηκε και μάλλον ούτε πρόκειται!

Έχεις δίκαιο σε αυτό, απολογούμαι. Βλέπω ότι συνέβη αργά το απόγευμα της Παρασκευής και δεν το είχα προσέξει.

Πάντως οι Ιστορίες ήταν καλυμμένες από Φιλολόγους σε αυτό το σχολείο.

Το τι κάνει η νομικός εκεί δεν ξέρω, ούτε αν κάνει 20 ώρες και πότε πρόλαβαν να τις αναθέσουν τόσες ώρες και σε τι.

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #68 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 05:22:24 μμ »
Συνάδελφοι, μη μένουμε μόνο στην απλή αναφορά στο φόρουμ των περιπτώσεων παραβίασης του ορίου των 7 ωρών στη β΄ανάθεση. Δείτε την απάντηση 100 στην τελευταία σελίδα,8, του τόπικ με τίτλο πανελλήνιος σύλλογος φιλολόγων, όπου ο Evants αναφέρει αναλυτικά τι πρέπει να κάνουμε. Αυτό που εμείς θα κάνουμε την Παρασκευή στη Θεσσαλονίκη πρέπει να γίνει σε όλες τις δευτεροβάθμιες της χώρας, για να έχουμε ουσιαστικό αποτέλεσμα και να υπάρξουν πράγματι και άλλες φάσεις αναπληρωτών, διαφορετικά θα τα λέμε όλη τη χρονιά στο φόρουμ άνεργοι. Είναι ώρα για έργα και όχι μόνο λόγια...
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1997
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #69 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 05:25:07 μμ »
Το ερώτημα του τόπικ είναι μάλλον ρητορικό. Το πλαφόν υπάρχει για τα μάτια του κόσμου. Στην ουσία παραβιάζεται κατά κόρον στο όνομα της κρίσης και της "διαχείρισης του εκπαιδευτικού προσωπικού" με την ανοχή όλων. Έγραψα και στα άλλα τόπικ τις πληροφορίες μου για νομικό που διδάσκει 20 ώρες στο εσπερινό γυμνάσιο λύκειο Αγρινίου. Εύχομαι να κάνω λάθος...

Επειδή ξέρω κάποια πράγματα από αυτό το ΠΥΣΔΕ, στο συγκεκριμένο σχολείο δεν υπάρχει καν νομικός τοποθετημένος.

Και εγώ γνωρίζω ότι το συγκεκριμένο σχολείο έχει ανάγκη από φιλόλογο για πλήρες ωράριο. Προφανώς θα καλυφθεί στην επόμενη φάση.

Και αυτό ισχύει, αλλά χρειάζονται φιλόλογο για Αρχαία (κυρίως) και Νέα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 317
Σύνολο: 325

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.