*

Αποστολέας Θέμα: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών  (Αναγνώστηκε 87188 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #70 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 05:28:02 μμ »
Και κάτι ακόμα, στο σύλλογο πρέπει να γραφτούμε όλοι οι αδιόριστοι φιλόλογοι, είτε έχουμε κληθεί αναπληρωτές είτε όχι, γιατί τα ίδια προβλήματα με τη β΄ανάθεση και όχι μόνο θα τα έχουμε και του χρόνου, συν άλλα τόσα... Πρέπει να συσπειρωθούμε επιτέλους και να δραστηριοποιηθούμε όλοι.
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:00:44 »

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #71 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 07:17:22 μμ »
εγώ μια απορία έχω τόσον καιρό τελικά:από όλες τις καταγγελίες που έγιναν εδώ μέσα έφυγε καμία πιο έξω;

Αποσυνδεδεμένος katerina24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #72 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 09:34:24 μμ »
Καλησπέρα παιδια! Η δική μου περίπτωση είναι εντελώς αντίθετη από τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε με τις β΄ αναθέσεις : πήγα αναπληρώτρια σε γυμνάσιο μικρό σε ένα χωριό. Για να συμπληρώσω ωράριο μου έδωσαν από την καθηγήτρια των Αγγλικών 2 ώρες Ιστορία και 2 ώρες Κοινωνιολογία της Γ΄. Αυτή βέβαια τώρα θα πηγαίνει και αλλού για να συμπληρώσει ωράριο. Πρωτότυπο ε; Κοινωνιολογία άραγε δικαιούμαστε να κάνουμε;;

Αποσυνδεδεμένος ENTY23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #73 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 09:48:51 μμ »
Καλησπέρα παιδια! Η δική μου περίπτωση είναι εντελώς αντίθετη από τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε με τις β΄ αναθέσεις : πήγα αναπληρώτρια σε γυμνάσιο μικρό σε ένα χωριό. Για να συμπληρώσω ωράριο μου έδωσαν από την καθηγήτρια των Αγγλικών 2 ώρες Ιστορία και 2 ώρες Κοινωνιολογία της Γ΄. Αυτή βέβαια τώρα θα πηγαίνει και αλλού για να συμπληρώσει ωράριο. Πρωτότυπο ε; Κοινωνιολογία άραγε δικαιούμαστε να κάνουμε;;
Διδάσκεται από φέτος Κοινωνιολογία στη Γ Γυμνασίου ή, συνάδελφισσα, μπέρδεψες την Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή με την Κοινωνιολογία; Τέλος πάντων. Έχω και εγώ να καταγγείλω δύο περιπτώσεις παραβίασης της β ανάθεσης. Στην πρώτη περίπτωση ξενόγλωσσος διδάσκει 10 ώρες ιστορίας σε γυμνάσιο και υπάρχει και δεύτερος ξενόγλωσσος που διδάσκει, παρακαλώ, 7 ώρες και αυτός ιστορίας. Σύνολο ωρών ιστορίας σε ξενόγλωσσους 17. Ισοδυναμεί με μία θέση φιλολόγου. Στη δεύτερη περίπτωση νομικός διδάσκει πολύ περισσότερες ώρες από τις 7 ιστορία σε γυμνάσιο και τμήμα Λυκείου. Που τα καταγγέλλουμε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:00:44 »

Αποσυνδεδεμένος eidafws

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #74 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 09:51:02 μμ »
Oρθώς μπήκε το πλαφόν και ναι παραβιάζεται! Για μένα δε θα πρεπε να υπαρχει καν β ανάθεση παρά μόνο εάν υπάρχει πτυχίο β ειδικότητας.

Επιπλέον, οι οργανικές θα έπρεπε να βγαίνουν για όμορα σχολεία και όχι μόνο για ένα. Έτσι θα λυνόταν το πρόβλημα της συμπλήρωσης ωραρίου.
 
Σχετικά με τους ξενόγλωσσους, εφόσον το Υπουργείο εγκληματικά αποφάσισε να τους ξηλώσει απ την τάξη σε μια νύχτα, θα έπρεπε να μεριμνήσει να μεταταγουν σε δημοτικά ή σε ΙΕΚ, Πανεπιστήμια, ή όποιες δομές έχουν ανάγκη καθηγητές Γαλλικών/Γερμανικών από το καλοκαίρι ακόμα, αντί να μιλάμε για εφεδρείες.

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #75 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 10:06:18 μμ »
Oρθώς μπήκε το πλαφόν και ναι παραβιάζεται! Για μένα δε θα πρεπε να υπαρχει καν β ανάθεση παρά μόνο εάν υπάρχει πτυχίο β ειδικότητας.

Επιπλέον, οι οργανικές θα έπρεπε να βγαίνουν για όμορα σχολεία και όχι μόνο για ένα. Έτσι θα λυνόταν το πρόβλημα της συμπλήρωσης ωραρίου.
 
Σχετικά με τους ξενόγλωσσους, εφόσον το Υπουργείο εγκληματικά αποφάσισε να τους ξηλώσει απ την τάξη σε μια νύχτα, θα έπρεπε να μεριμνήσει να μεταταγουν σε δημοτικά ή σε ΙΕΚ, Πανεπιστήμια, ή όποιες δομές έχουν ανάγκη καθηγητές Γαλλικών/Γερμανικών από το καλοκαίρι ακόμα, αντί να μιλάμε για εφεδρείες.
Τώρα σώθηκες... Η Αννούλα δεν προλαβαίνει να το σκεφτεί, ράβεται για πρωθυπουργός. Νομίζω ότι ο στόχος δεν είναι να μας αξιοποιήσουν, αλλά απλά να μας ξεφορτωθούν...

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #76 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 10:27:29 μμ »
εγώ μια απορία έχω τόσον καιρό τελικά:από όλες τις καταγγελίες που έγιναν εδώ μέσα έφυγε καμία πιο έξω;

Ναι. Έφυγαν αρκετές. Το τι θα γίνει παραμένει άγνωστο. ???

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #77 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 12:13:59 πμ »
Eίναι δεδομένο πλέον ότι το πλαφόν των 7 ωρών στα μαθήματα β ανάθεσης και κυρίως στο μάθημα της ιστορίας καταστρατηγείται.... Ποιες είναι οι ενέργειες των συνδικαλιστών, των προισταμένων, των διευθυντών? Γιατί ενεργούν εις βάρος των φιλολόγων? Γιατί ενώ είναι νομοταγείς σε όλα... δεν τηρούν αυτή την εγκύκλιο? Τα ερωτήματα αυτά είναι ήδη απαντημένα απλώς τα ξαναθέτω μήπως και ευαισθητοποιηθούν οι αρμόδιοι....

Κι εγω την εχω πατησει παλιοτερα με τη β'αναθεση..  Ηρθαν με τις ευλογιες του διευθυντη ξενογλωσση και θεολογος απο το διπλανο σχολειο (!) πηραν τις ιστοριες, ξαναμοιραστηκαν τα μαθηματα και εμεινα χωρις ωρες... Μου ειπαν πως προηγουνταν επειδη ηταν μονιμες κι εγω αναπληρωτρια. Ισχυει;; Απο το διπλανο σχολειο, το τονιζω!!


Δες τι ισχύει στη σχετική εγκύκλιο του υπ. Παιδείας "Οδηγίες για τις αναθέσεις, κλπ..." (119052/Γ2/17 Σεπτεμβρίου 2008) και στη παρ. 5 αυτής, όπου αναφέρονται τα εξής:

5.   Είναι σκόπιμο να μην προσλαμβάνεται αναπληρωτής ή ωρομίσθιος εκπαιδευτικός, όταν υπάρχουν στο σχολείο ή σε σχολεία του ίδιου ΠΥΣΔΕ μόνιμοι εκπαιδευτικοί που μπορούν να καλύψουν τις λειτουργικές διδακτικές ανάγκες σε μαθήματα πρώτης (Α΄) και δεύτερης (Β΄) ανάθεσης, εφόσον οι γεωγραφικές συνθήκες το επιτρέπουν.

Αρα...

* Οσον αφορά το θέμα με το πλαφόν των 7 ωρών και άν αυτό παραβιάζεται: ναι, παραβιάζεται και δη ασυστόλως... Αλλά υπάρχουν και χειρότερα, όπως οι τοποθετήσεις εκπαιδευτικών (μονίμων τε και αναπληρωτών ευρέως φάσματος ειδικοτήτων) σε σχολεία με βάση (όχι την Α΄ όπως προβλέπει ο νόμος, αλλά...) την B' (!) ανάθεση... (ενώ υπάρχουν τοποθετήσεις εκπαιδευτικών σε τύπους σχολείων για τα οποία δεν έχουν ούτε Β΄ανάθεση!!!)

Eνώ ...δίνουν και παίρνουν  ασυστόλως οι αναθέσεις σε συναδέλφους της διδασκαλίας μαθημάτων στα οποία δεν έχουν (όχι Α΄, ή Β', αλλά ούτε ...Γ΄ και ούτε Δ΄...) ανάθεση...  (Μη μου πείτε ότι αναφέρομαι σε...άγνωστα πράγματα στο χώρο μας;...)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2011, 12:35:16 πμ από xaan »

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #78 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 10:29:16 πμ »
Συνάδελφοι,Γερμανέ , πήρα τηλέφωνο το διευθυντή β' θμιας Αιτωλοακαρνανίας για τις β' αναθέσεις και μου είπε πως η εγκύκλιος του Γ.Γ είναι σαφής 7 ώρες για το δεύτερο πτυχίο,για το πρώτο όσες προκύπτουν .Είναι έτσι ή όχι;Μου είπε μάλιστα πως αν δεν είναι έτσι , να τον ενημερώσω για να επιληθφεί του θέματος προσωπικά.Δώστε μου μια σαφή απάντηση για να πάρω το σχολικό σύμβουλο.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #79 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 10:36:42 πμ »
 Ινώ ... νομίζω ότι δεν καταλαβαίνουμε ούτε την εγκύκλιο, ούτε τους προισταμένους, ούτε την ΟΛΜΕ... θα ετοιμάσω... θα ετοιμάσεις.. θα ετοιμάσουμε... όπως προκύψει σήμερα.. μία επιστολή... θα την στείλουμε στο Υπουργείο Παιδείας και είναι υποχρεωμένοι... αφού θα πάρουμε αριθμό πρωτοκόλου να μας απαντήσουν.. Δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλη λύση σε αυτό το μπλέξιμο... Ο καθένας ερμηνεύει όπως θέλει την οποιαδήποτε εγκύκλιο...

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #80 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 10:39:40 πμ »
Εσύ τι καταλαβαίνεις απ' την εγκύκλιο; ισχύει για το πρώτο ή το δεύτερο πτυχίο.Αυτή που παρέθεσες είναι απ' το 2008.Αυτός μου είπε ότι φέτος άλλαξε.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος dimik

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 805
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #81 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 10:40:10 πμ »
http://thriskeftika.blogspot.com/2011/09/7.html

εδω θα βρεις τη διευκρινιστική.
να του πεις του συμβούλου πως ειναι ΓΙΑ ΤΗ Β ΑΝΑΘΕΣΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ας τα διαβασει ο ιδιος...δωστου και το ΦΕΚ....

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #82 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 10:44:15 πμ »
Ευχαριστώ.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #83 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 12:06:52 μμ »
http://thriskeftika.blogspot.com/2011/09/7.html

εδω θα βρεις τη διευκρινιστική.
να του πεις του συμβούλου πως ειναι ΓΙΑ ΤΗ Β ΑΝΑΘΕΣΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ας τα διαβασει ο ιδιος...δωστου και το ΦΕΚ....


H παλαιά εγκύκλιος (81504/Δ2 του Ιουλίου)  στην οποία γίνεται παραπομπή, και επειδή όντως υπήρξαν παρερμηνείες τροποιήθηκε και αντικαταστάθηκε με την νεώτερη (και απολύτως) διευκρινιστική υπ. αριθμ, 111528/Δ2 του Σεπτεμβρίου (27-9-2011)  εγκύκλιο η οποία μετά πάσης σαφηνείας ορίζει ότι το πλαφόν των 7 ωρών για τα μαθήματα β΄ανάθεσης ισχύει και για την πρώτη (τη "βασική") και τη δεύτερη ειδικότητα:

(βλ. σχετ. http://religiousnet.blogspot.com/2011/10/blog-post_1592.html)

"4. Το όριο των επτά (7) διδακτικών ωρών (παρ. 7) αφορά στα μαθήματα δεύτερης ανάθεσης που
μπορεί να διδάξει ο εκπαιδευτικός είτε από τη βασική ειδικότητά του είτε από τη δεύτερη
ειδικότητα, που μπορεί να του αποδοθεί."
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2011, 12:38:43 μμ από xaan »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 295
Σύνολο: 302

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.