*

Αποστολέας Θέμα: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών  (Αναγνώστηκε 87483 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #112 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 04:12:12 μμ »
 Αγαπητοί συνάδελφοι όλες αυτές τις ημέρες μπήκα πολλές φορές στον πειρασμό να καταγγείλω με έγγραφη ένσταση συναδέλφους θεολόγους, ξενόγλωσσους οι οποίοι υπερβαίνουν το όριο των 7 ωρών... Όμως τα όρια της ηθικής μου δεν μου το επιτρέπουν... Πολλοί από εσάς θα με κατηγορήσετε ότι τα όρια ηθικής μου μου επιτρέπουν ότι όλοι εμείς φέτος είμαστε άνεργοι... Πολύ σωστά. Και μία από εσάς είμαι και εγώ... άνεργη φιλόλογος μετά από τόσες προσπάθειες και τόσες θυσίες.. όπως όλοι εσείς.. βέβαια...
  Από την άλλη δεν είμαι εγώ η αρμόδια, η υπεύθυνη να επιβάλλω την τάξη... Δεν είμαι συνδικαλίστρια, δεν επιθυμώ να ηγηθώ κανέναν σύλλογο... αλλά είμαι μία φιλόλογος που έχει βαθειά επιθυμία να εργαστεί... όχι μόνο για οικονομικούς λόγους αλλά γιατί με το επάγγελμα που ασκώ είμαι ευτυχισμένη... (τα ίδια νιώθετε και εσεις... )
  Δεν είμαι λοιπόν εγώ η αρμόδια να επιβάλλω την τάξη... καταγγέλοντας τους συναδέλφους και διώχνοντάς τους από το σχολείο.... γιατί και εκείνοι έχουν οικογένεια και προσωπική ζωή...
  Αυτοί όμως που πρέπει να επιβάλλουν την τάξη είναι το Υπουργείο Παιδείας, οι προιστάμενοι... Για αυτό άλλωστε και αμείβονται με περισσότερα χρήματα... αμείβονται για να επιβάλλουν την τάξη..
  Έτσι αποφάσισα να γράψω μία ανθρώπινη επιστολή η οποία δεν θέλει να επιδείξει το συγγραφικό μου ταλέντο ούτε το γλωσσολογικό μου πλούτο αλλά να θίξει το καίριο θέμα που μας ταλανίζει όλες αυτές τις ημέρες... Καταστρατήγηση του ορίου των 7 ωρών... Διαβάστε την επιστολή μου... και όποιος θέλει να γραφτεί το όνομά του στην επιστολή με μεγάλη χαρά... Αν αποφασίστε να συμμετέχετε στην επιστολή στείλτε μου σε προσωπικό μήνυμα... όνομα, σειρά στον Ενιαίο, ειδικότητα (φαντάζομαι ότι θα είστε φιλόλογοι)... δεν ξέρω...
 

 ΌΝΟΜΑ……
Σειρά
Τηλ. Επικοινωνίας………….
Διεύθυνση Κατοικίας:…………………..
Τ.Κ. …………….
                                                                                       Προς: Υπουργό Παιδείας κ. Άννα Διαμαντοπούλου
                                                                                               
Θέμα: Καταστρατήγηση του ορίου των 7 διδακτικών ωρών σε μαθήματα β΄ ανάθεσης σύμφωνα με την εγκύκλιο (Α.Π. 111528/Δ2 του Σεπτεμβρίου 2011)
 Παρά τις διευκρινήσεις που δώσατε σχετικά με την προαναφερόμενη εγκύκλιο οι αυθαιρεσίες εκ μέρους των διευθυντών αλλά και των προϊσταμένων των δευτεροβάθμιων συνεχίζονται. Σε όλα σχεδόν τα σχολεία της Ελλάδας παρατηρείται το φαινόμενο ξενόγλωσσοι, θεολόγοι, νομικοί να διδάσκουν 10 -18 ώρες ιστορίας παραβιάζοντας το όριο που θέτει η εγκύκλιος (Α.Π. 111528/Δ2 του Σεπτεμβρίου 2011)
     Όταν επικοινωνούμε με τα γραφεία της δευτεροβάθμιας μας παραπέμπουν στη λύση της ένστασης στο αντίστοιχο ΠΥΣΔΕ. Όλος ο εκπαιδευτικός κόσμος έχει βρεθεί σε πολύ δύσκολη θέση γιατί προκειμένου να υπερασπιστούμε τα εργασιακά μας δικαιώματα ο ένας εναντιώνεται στον άλλον.
 Θα παρακαλούσα να διασαφηνίσετε σε όλες τις δευτεροβάθμιες ή να τις ενημερώσετε με δεύτερη διευκρινιστική εγκύκλιο διότι οι περισσότεροι αυτή τη στιγμή  ή αγνοούν τη διευκρινιστική εγκύκλιο ή την παρερμηνεύουν επικαλούμενοι την εγκύκλιο 17-9-2008.
 Επίσης θα ήθελα να με ενημερώσετε πώς πρέπει να αντιδρώ εγώ αλλά και οι συνάδελφοι μου κάθε φορά που διαπιστώνουμε ότι καταστρατηγείται το όριο των 7 ωρών στα μαθήματα Β΄ ανάθεσης. Η μέθοδος της ένστασης στο αντίστοιχο ΠΥΣΔΕ την κρίνω άδικη μεταξύ των συναδέλφων, η οποία δημιουργεί αντιπαλότητα και εχθρικό κλίμα σε μία περίοδο που η συνεργασία και η συναδελφικότητα είναι αναγκαίες για την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου.
                                                Με εκτίμηση
                                               "Όνομα………….φιλόλογος,  μέλος του προς σύσταση συλλόγου «Πανελλήνιος Σύλλογος Αδιόριστοι Φιλόλογοι»

   

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:03:14 »

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #113 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 04:13:07 μμ »
Πάντως συναφές με τον τίτλο του θέματος είναι και ένα άλλο ερώτημα:

Πόσοι εκπαιδευτικοί έχουν <11 ώρες Α΄ Ανάθεσης;

Διότι κάποιος που παίρνει >7 ώρες Β΄ Ανάθεσης, το πιο πιθανό είναι να έχει και <11 ώρες Α΄ Ανάθεσης, οπότε δημιουργούνται αρκετά θέματα.

Αγαπητέ μου συνάδελφε, έχεις απόλυτο δίκιο. Υπάρχουν, όχι δεκάδες, αλλά εκατοντάδες σαν τις περιπτώσεις που αναφέρεις, απλώς κάνουμε όλοι (και κυρίως οι Διευθυντές σχολείων και οι Πρϊστάμενοι Εκπαίδευσης...) ότι δεν βλέπουμε τίποτα... Εχεις σκεφθεί όμως ότι υπάρχουν και χειρότερα, όπως. π.χ. να ανατίθεται από τους διευθυντές (στη λογική του "όπως - όπως" - κι ας βολευτούμε...) σε καθηγητές η διδασκαλία μαθημάτων που ΔΕΝ τα έχουν ανάθεση; (π.χ. γεωπόνος να διδάσκει ...Γεωγραφία, οικονομολόγος ...Τεχνολογία, θεολόγος .."Κηποτεχνική" (ναί, συνέβη κι αυτό σε ΕΠΑΛ, προκειμένου ο συνάδελφος να συμπληρώσει ωράριο...)...

Συνάδελφε, το έχω δει να γίνεται κιόλας.

Επίσης πρόσεξα ότι φέτος στο survey στις Ώρες Διδασκαλίας έχει 4 πεδία:
ΠΡΩΤΗΣ (Α΄) ΑΝΑΘΕΣΗΣ
ΔΕΥΤΕΡΗΣ (Β΄) ΑΝΑΘΕΣΗΣ
ΑΛΛΕΣ ΑΝΑΘΕΣΕΙΣ
ΩΡΕΣ ΣΕΠ & ΠΡΟΣΘ.ΤΜΗΜ.

και στο Συνοδευτικό Υλικό (http://survey.sch.gr/downloads/extramanualhelp2011_2012.pdf) λέει στη σελ.6:

"β) «ΑΛΛΕΣ ΑΝΑΘΕΣΕΙΣ» αναφέρονται σε ώρες μαθήματος που ελλείψει κατάλληλου εκπαιδευτικού έχουν ανατεθεί σε εκπαιδευτικό, ο οποίος όμως δεν το έχει ούτε ως Α΄ ούτε ως Β΄ Ανάθεση."

Άρα φαίνεται να είναι σχετικά εύκολο να εντοπιστούν αυτές οι περιπτώσεις, αρκεί να υπάρχει βούληση.

Πολύ σωστή η επισήμανση και η παρατήρησή σου. Πρόσεξες ότ εκεί που λέει ώρες συμπλήρωσης αναφέρεται και στη λεγόμενη "Γραμματειακή υποστήριξη"; Από ποιό νόμο αρα γε προβλέπεται η τοποθέτηση  ε κ π α ι δ ε υ τ ι κ ώ ν σε θέσεις ...γραμματέων;...

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #114 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 04:14:33 μμ »
  Συνάδελφε δεν είμαστε εμείς οι υπεύθυνοι να πάρουμε το νόμο στα χέρια μας ούτε να επιβάλλουμε την τάξη... Ο δικός μας ρόλος είναι να επιβάλλουμε την τάξη στους μαθητές μας...Το υπουργείο και οι προιστάμενοι είναι οι υπεύθυνοι ... όχι εμείς... νομίζω ότι σε αυτό το σημείο είναι που σφάλλουμε .... και είναι πολύ λογικό να δημιουργείται αντιπαλότητα μεταξύ μας...

Εννοούσα βούληση εκ μέρους του Υπουργείου, πολιτική βούληση.

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #115 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 04:16:13 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι όλες αυτές τις ημέρες μπήκα πολλές φορές στον πειρασμό να καταγγείλω με έγγραφη ένσταση συναδέλφους θεολόγους, ξενόγλωσσους οι οποίοι υπερβαίνουν το όριο των 7 ωρών... Όμως τα όρια της ηθικής μου δεν μου το επιτρέπουν... Πολλοί από εσάς θα με κατηγορήσετε ότι τα όρια ηθικής μου μου επιτρέπουν ότι όλοι εμείς φέτος είμαστε άνεργοι... Πολύ σωστά. Και μία από εσάς είμαι και εγώ... άνεργη φιλόλογος μετά από τόσες προσπάθειες και τόσες θυσίες.. όπως όλοι εσείς.. βέβαια...
  Από την άλλη δεν είμαι εγώ η αρμόδια, η υπεύθυνη να επιβάλλω την τάξη... Δεν είμαι συνδικαλίστρια, δεν επιθυμώ να ηγηθώ κανέναν σύλλογο... αλλά είμαι μία φιλόλογος που έχει βαθειά επιθυμία να εργαστεί... όχι μόνο για οικονομικούς λόγους αλλά γιατί με το επάγγελμα που ασκώ είμαι ευτυχισμένη... (τα ίδια νιώθετε και εσεις... )
  Δεν είμαι λοιπόν εγώ η αρμόδια να επιβάλλω την τάξη... καταγγέλοντας τους συναδέλφους και διώχνοντάς τους από το σχολείο.... γιατί και εκείνοι έχουν οικογένεια και προσωπική ζωή...
  Αυτοί όμως που πρέπει να επιβάλλουν την τάξη είναι το Υπουργείο Παιδείας, οι προιστάμενοι... Για αυτό άλλωστε και αμείβονται με περισσότερα χρήματα... αμείβονται για να επιβάλλουν την τάξη..
  Έτσι αποφάσισα να γράψω μία ανθρώπινη επιστολή η οποία δεν θέλει να επιδείξει το συγγραφικό μου ταλέντο ούτε το γλωσσολογικό μου πλούτο αλλά να θίξει το καίριο θέμα που μας ταλανίζει όλες αυτές τις ημέρες... Καταστρατήγηση του ορίου των 7 ωρών... Διαβάστε την επιστολή μου... και όποιος θέλει να γραφτεί το όνομά του στην επιστολή με μεγάλη χαρά... Αν αποφασίστε να συμμετέχετε στην επιστολή στείλτε μου σε προσωπικό μήνυμα... όνομα, σειρά στον Ενιαίο, ειδικότητα (φαντάζομαι ότι θα είστε φιλόλογοι)... δεν ξέρω...
 

 ΌΝΟΜΑ……
Σειρά
Τηλ. Επικοινωνίας………….
Διεύθυνση Κατοικίας:…………………..
Τ.Κ. …………….
                                                                                       Προς: Υπουργό Παιδείας κ. Άννα Διαμαντοπούλου
                                                                                               
Θέμα: Καταστρατήγηση του ορίου των 7 διδακτικών ωρών σε μαθήματα β΄ ανάθεσης σύμφωνα με την εγκύκλιο (Α.Π. 111528/Δ2 του Σεπτεμβρίου 2011)
 Παρά τις διευκρινήσεις που δώσατε σχετικά με την προαναφερόμενη εγκύκλιο οι αυθαιρεσίες εκ μέρους των διευθυντών αλλά και των προϊσταμένων των δευτεροβάθμιων συνεχίζονται. Σε όλα σχεδόν τα σχολεία της Ελλάδας παρατηρείται το φαινόμενο ξενόγλωσσοι, θεολόγοι, κοινωνιολόγοι, νομικοί να διδάσκουν 10 -18 ώρες ιστορίας παραβιάζοντας το όριο που θέτει η εγκύκλιος (Α.Π. 111528/Δ2 του Σεπτεμβρίου 2011)
     Όταν επικοινωνούμε με τα γραφεία της δευτεροβάθμιας μας παραπέμπουν στη λύση της ένστασης στο αντίστοιχο ΠΥΣΔΕ. Όλος ο εκπαιδευτικός κόσμος έχει βρεθεί σε πολύ δύσκολη θέση γιατί προκειμένου να υπερασπιστούμε τα εργασιακά μας δικαιώματα ο ένας εναντιώνεται στον άλλον.
 Θα παρακαλούσα να διασαφηνίσετε σε όλες τις δευτεροβάθμιες ή να τις ενημερώσετε με δεύτερη διευκρινιστική εγκύκλιο διότι οι περισσότεροι αυτή τη στιγμή  ή αγνοούν τη διευκρινιστική εγκύκλιο ή την παρερμηνεύουν επικαλούμενοι την εγκύκλιο 17-9-2008. 
 Επίσης θα ήθελα να με ενημερώσετε πώς πρέπει να αντιδρώ εγώ αλλά και οι συνάδελφοι μου κάθε φορά που διαπιστώνουμε ότι καταστρατηγείται το όριο των 7 ωρών στα μαθήματα Β΄ ανάθεσης. Η μέθοδος της ένστασης στο αντίστοιχο ΠΥΣΔΕ την κρίνω άδικη μεταξύ των συναδέλφων, η οποία δημιουργεί αντιπαλότητα και εχθρικό κλίμα σε μία περίοδο που η συνεργασία και η συναδελφικότητα είναι αναγκαίες για την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου.
                                                Με εκτίμηση
                                               "Όνομα………….φιλόλογος,  μέλος του προς σύσταση συλλόγου «Πανελλήνιος Σύλλογος Αδιόριστοι Φιλόλογοι»

 

Οι κοινωνιολόγοι (ΠΕ10) που αναφέρεις ΔΕΝ έχουν έχουν β΄ανάθεση Ιστορία.

Ναι... αλλά παρόλα αυτά διδάσκουν ιστορία.... ίσως πρέπει να το διατυπώσω διαφορετικά για αυτούς...

Φυσικά, διότι πρόκειται για διαφορετική περίπτωση. (συμφωνώντας στα λεγόμενά σου θα προσέθετα ότι δεν είναι μόνο κοινωνιολόγοι που χωρίς να εχουν ανάθεση διδάσκουν Ιστορία, είναι δυστυχώς  κι' άλλες άσχετες ειδικότητες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:03:14 »

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #116 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 04:18:46 μμ »
Πολύ σωστή η επισήμανση και η παρατήρησή σου. Πρόσεξες ότ εκεί που λέει ώρες συμπλήρωσης αναφέρεται και στη λεγόμενη "Γραμματειακή υποστήριξη"; Από ποιό νόμο αρα γε προβλέπεται η τοποθέτηση  ε κ π α ι δ ε υ τ ι κ ώ ν σε θέσεις ...γραμματέων;...

Καλά, εννοείται ότι οι ώρες γραμματειακής υποστήριξης δεν μπορούν καν να αποτελέσουν ώρες συμπλήρωσης του ΔΙΔΑΚΤΙΚΟΥ ωραρίου. Εξάλλου πρόσεξε ότι τις ώρες γραμματειακής υποστήριξης δεν τις αθροίζουν (και σωστά) με τις ώρες διδασκαλίας τμημάτων.

Ίσως να το έχουν βάλει για τις γνωστές και πάμπολλες περιπτώσεις εκπαιδευτικών με διαφόρων ειδών προβλήματα οι οποίοι δεν προσφέρουν διδακτικό έργο.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2011, 04:22:01 μμ από Patreas »

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #117 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 04:20:41 μμ »
 ΧΑΑΝ διεύρυνε τη φαντασία μου... Ποια άλλη ειδικότητα μπορεί να διδάξει ιστορία? Δεν μπορών να σκεφτώ ειλικρινά... Γρίφος... χα..χα.. για να δούμε ποιος άλλος συνάδελφος μπορεί να το βρει? χα... χα..

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #118 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 04:21:47 μμ »
Πάντως συναφές με τον τίτλο του θέματος είναι και ένα άλλο ερώτημα:

Πόσοι εκπαιδευτικοί έχουν <11 ώρες Α΄ Ανάθεσης;

Διότι κάποιος που παίρνει >7 ώρες Β΄ Ανάθεσης, το πιο πιθανό είναι να έχει και <11 ώρες Α΄ Ανάθεσης, οπότε δημιουργούνται αρκετά θέματα.

Αγαπητέ μου συνάδελφε, έχεις απόλυτο δίκιο. Υπάρχουν, όχι δεκάδες, αλλά εκατοντάδες σαν τις περιπτώσεις που αναφέρεις, απλώς κάνουμε όλοι (και κυρίως οι Διευθυντές σχολείων και οι Πρϊστάμενοι Εκπαίδευσης...) ότι δεν βλέπουμε τίποτα... Εχεις σκεφθεί όμως ότι υπάρχουν και χειρότερα, όπως. π.χ. να ανατίθεται από τους διευθυντές (στη λογική του "όπως - όπως" - κι ας βολευτούμε...) σε καθηγητές η διδασκαλία μαθημάτων που ΔΕΝ τα έχουν ανάθεση; (π.χ. γεωπόνος να διδάσκει ...Γεωγραφία, οικονομολόγος ...Τεχνολογία, θεολόγος .."Κηποτεχνική" (ναί, συνέβη κι αυτό σε ΕΠΑΛ, προκειμένου ο συνάδελφος να συμπληρώσει ωράριο...)...

Συνάδελφε, το έχω δει να γίνεται κιόλας.

Επίσης πρόσεξα ότι φέτος στο survey στις Ώρες Διδασκαλίας έχει 4 πεδία:
ΠΡΩΤΗΣ (Α΄) ΑΝΑΘΕΣΗΣ
ΔΕΥΤΕΡΗΣ (Β΄) ΑΝΑΘΕΣΗΣ
ΑΛΛΕΣ ΑΝΑΘΕΣΕΙΣ
ΩΡΕΣ ΣΕΠ & ΠΡΟΣΘ.ΤΜΗΜ.

και στο Συνοδευτικό Υλικό (http://survey.sch.gr/downloads/extramanualhelp2011_2012.pdf) λέει στη σελ.6:

"β) «ΑΛΛΕΣ ΑΝΑΘΕΣΕΙΣ» αναφέρονται σε ώρες μαθήματος που ελλείψει κατάλληλου εκπαιδευτικού έχουν ανατεθεί σε εκπαιδευτικό, ο οποίος όμως δεν το έχει ούτε ως Α΄ ούτε ως Β΄ Ανάθεση."

Άρα φαίνεται να είναι σχετικά εύκολο να εντοπιστούν αυτές οι περιπτώσεις, αρκεί να υπάρχει βούληση.
  Συνάδελφε δεν είμαστε εμείς οι υπεύθυνοι να πάρουμε το νόμο στα χέρια μας ούτε να επιβάλλουμε την τάξη... Ο δικός μας ρόλος είναι να επιβάλλουμε την τάξη στους μαθητές μας...Το υπουργείο και οι προιστάμενοι είναι οι υπεύθυνοι ... όχι εμείς... νομίζω ότι σε αυτό το σημείο είναι που σφάλλουμε .... και είναι πολύ λογικό να δημιουργείται αντιπαλότητα μεταξύ μας...

Αν οι Διευθυντές των σχολείων εφαρμόζουν το νόμο ΟΥΔΕΜΙΑ αντιπαλότητα δημιουργείται. Αντιθέτως την αντιπαλότητα τη δημιουργεί η καταστρατήγηση του νόμου για την οποία καταστρατήγηση πολλές φορές συνεργούν, για λόγους ιδιοτελείας, οι ίδιοι οι εκπαιδευτικοί (πχ. ο οδοντίατρος που ...διδάσκει γεωγραφία, σύμφωνα με το προαναφερθέν παράδειγμα). Ας μη κρυβόμαστε, αυτή είναι η κατάσταση, δυστυχώς....

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #119 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 04:23:48 μμ »
 Ναι.. αλλά τουλάχιστον ως πολίτες μιας δημοκρατικής πολιτείας έχουμε το δικαίμωμα να το επισημάνουμε στην υπουργό παρόλο που το ξέρει καλύτερα από όλους μας....

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #120 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 04:24:20 μμ »
Πολύ σωστή η επισήμανση και η παρατήρησή σου. Πρόσεξες ότ εκεί που λέει ώρες συμπλήρωσης αναφέρεται και στη λεγόμενη "Γραμματειακή υποστήριξη"; Από ποιό νόμο αρα γε προβλέπεται η τοποθέτηση  ε κ π α ι δ ε υ τ ι κ ώ ν σε θέσεις ...γραμματέων;...

Καλά, εννοείται ότι οι ώρες γραμματειακής υποστήριξης δεν μπορούν καν να αποτελέσουν ώρες συμπλήρωσης του ΔΙΔΑΚΤΙΚΟΥ ωραρίου. Εξάλλου πρόσεξε ότι τις ώρες γραμματειακής υποστήριξης δεν τις αθροίζουν (και σωστά) με τις ώρες διδασκαλίας τμημάτων.

Ίσως να το έχουν βάλει για τις γνωστές και πάμπολλες περιπτώσεις εκπαιδευτικών με διαφόρων ειδών προβλήματα οι οποίοι δεν προσφέρουν διδακτικό έργο.

Φοβάμαι φίλε μου ότι έγινε ...θεσμός για να βολεύονται κάποιοι... (Μακάρι, μεσοπρόθεσμα,  να διαψευσθώ, μακάρι...)

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #121 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 04:25:06 μμ »
Ναι.. αλλά τουλάχιστον ως πολίτες μιας δημοκρατικής πολιτείας έχουμε το δικαίμωμα να το επισημάνουμε στην υπουργό παρόλο που το ξέρει καλύτερα από όλους μας....

Εννοείται!

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #122 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 04:26:30 μμ »
Ίσως η παγκόσμια κρίση να μας βοηθήσει να βγούμε από την αποτελμάτωση και την ιδιοτέλεια... Νομίζω ότι η αισιόδοξη διάθεση απαιτείται.... για τις δύσκολες ημέρες που διανύουμε....

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #123 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 04:26:44 μμ »
ΧΑΑΝ διεύρυνε τη φαντασία μου... Ποια άλλη ειδικότητα μπορεί να διδάξει ιστορία? Δεν μπορών να σκεφτώ ειλικρινά... Γρίφος... χα..χα.. για να δούμε ποιος άλλος συνάδελφος μπορεί να το βρει? χα... χα..


Ιχθοκαλλιεργητές, αρχιτέκτονες (ήξερα μια - διπλ. του ΕΜΠ μάλιστα που το έκανε....) φυτικής παραγωγής, βρεφοκόμοι, τουριστικών επιχειρήσεων, λογιστικής, μεταλλουργοί, τι άλλο;...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2011, 04:29:24 μμ από xaan »

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #124 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 04:28:25 μμ »
  Το έχεις δει ... το έχεις ακούσει ή το σκέφτηκες από μόνος σου? Ε...αν πραγματικά το έχεις δει... ειλικρινά η φαντασία μου δεν έφτανε μέχρι εκεί... χα..χα...

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #125 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 04:30:48 μμ »
  Το έχεις δει ... το έχεις ακούσει ή το σκέφτηκες από μόνος σου? Ε...αν πραγματικά το έχεις δει... ειλικρινά η φαντασία μου δεν έφτανε μέχρι εκεί... χα..χα...

Εδώ έχω δει θεολόγο να διδάσκει ..."Κηποτεχνική", τι μου λές τώρα;....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159520
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 266
Σύνολο: 284

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.