*

Αποστολέας Θέμα: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών  (Αναγνώστηκε 87648 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #266 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 01:40:05 πμ »
Δυστυχώς δεν είναι παράνομο.
Η Υ.Α. που αναφέρεται παραπάνω περιλαμβάνει και το εξής εδάφιο:

Σε εξαιρετικές περιπτώσεις και ύστερα από απόφαση
του ΠΥΣΔΕ δύναται να αυξηθεί το ανωτέρω όριο, εφόσον
δεν υπάρχει εκπαιδευτικός που πρέπει να καλύψει το
υποχρεωτικό του ωράριο με μαθήματα Α΄ Ανάθεσης.


Έτσι το κάθε ΠΥΣΔΕ μπορεί να είναι "καλυμμένο".

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:03:13 »

Αποσυνδεδεμένος kalia_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #267 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 10:02:52 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!
Debio, οπως τα λες είναι, έχω πελαγώσει! Μετά θέλουμε από τους μαθητές μας να παρακολουθούν και να ενδιαφέρονται. Πώς θα τα καταφέρω όλα αυτά όταν δεν είμαι σίγουρη για αυτά που διδάσκω;
Μπορεί να λέμε ότι εμείς οι ΠΕΟ4 έχουμε συναφή μαθήματα, αλλά εγώ στο βιολογικό που τελείωσα πρόσφατα είχα μόνο ένα μάθημα Φυσικοχημείας! Άρα, στην πράξη από γνώσεις έχω ό,τι θυμάμαι από τα σχολικά χρόνια. Φαντάζομαι ότι κάτι ανάλογο συμβαίνει και με τους Φυσικούς και τους Χημικούς.
Από νομικής άποψης πράγματι από τη μια απαγορεύεται και από την άλλη, όπως παρέθεσε ο λιθοσφαιριστής, σε εξαιρετικές περιπτώσεις επιτρέπεται. Αντε να βγάλω άκρη τώρα...
Θα ενημερώσω για νεότερα!

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #268 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 03:20:10 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!
Debio, οπως τα λες είναι, έχω πελαγώσει! Μετά θέλουμε από τους μαθητές μας να παρακολουθούν και να ενδιαφέρονται. Πώς θα τα καταφέρω όλα αυτά όταν δεν είμαι σίγουρη για αυτά που διδάσκω;
Μπορεί να λέμε ότι εμείς οι ΠΕΟ4 έχουμε συναφή μαθήματα, αλλά εγώ στο βιολογικό που τελείωσα πρόσφατα είχα μόνο ένα μάθημα Φυσικοχημείας! Άρα, στην πράξη από γνώσεις έχω ό,τι θυμάμαι από τα σχολικά χρόνια. Φαντάζομαι ότι κάτι ανάλογο συμβαίνει και με τους Φυσικούς και τους Χημικούς.
Από νομικής άποψης πράγματι από τη μια απαγορεύεται και από την άλλη, όπως παρέθεσε ο λιθοσφαιριστής, σε εξαιρετικές περιπτώσεις επιτρέπεται. Αντε να βγάλω άκρη τώρα...
Θα ενημερώσω για νεότερα!
Τι τάξεις και τι μαθήματα έχεις;Να δω τι μπορώ να σου πω.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #269 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 06:53:41 μμ »
Μπορεί να λέμε ότι εμείς οι ΠΕΟ4 έχουμε συναφή μαθήματα, αλλά εγώ στο βιολογικό που τελείωσα πρόσφατα είχα μόνο ένα μάθημα Φυσικοχημείας! Άρα, στην πράξη από γνώσεις έχω ό,τι θυμάμαι από τα σχολικά χρόνια. Φαντάζομαι ότι κάτι ανάλογο συμβαίνει και με τους Φυσικούς και τους Χημικούς.

Εχεις δικιο οτι οι Φυσικοι και Χημικοι δε διδασκονται βιολογια στο πανεπιστημιο, αλλά αυτο που λες εσυ για τον εαυτο σου, πώς ειναι δυνατον; Ας αφησω τις Χημειες που ειναι προαιρετικες, αλλά πώς πηρες πτυχιο χωρις να κανεις Βιοχημεια Ι και ΙΙ; Χωρις να κανεις Ανοργανη, Οργανικη, Αναλυτικη Χημεια; Μηπως δεν τελειωσες Βιολογικο αλλά αλλη σχολη Βιοεπιστημονων ή μηπως το πτυχιο σου ηταν απο το εξωτερικο οπου υπηρχε αλλο προγραμμα; Ειδικα απο Χημεια στο Πανεπιστημιο, αλλο τιποτα, τη φαγαμε με το κουταλι!

Τωρα, για τ'οτι σ'εστειλαν σε σχολειο με τοσες ωρες Β'αναθεσης, παραβιαζεται φυσικα το πλαφον των 10 ωρων. Αυτο γινεται συχνοτατα σε περιπτωσεις που το σχολειο ειναι απομακρυσμενο και κανεις απο τους μονιμους δεν το θελει. Ετσι οι μονιμοι παραβιαζουν το πλαφον Β'αναθεσης στα κοντινα σχολεια παιρνοντας τις ωρες των αλλων ειδικοτητων και στελνουν τους ταλαιπωρους αναπληρωτες οπου τυχει... Η συμβουλη μου ειναι να ψαξεις να βρεις πού υπαρχουν ωρες Βιολογιας και ποιος τις κανει, γιατι σιγουρα θ'ανακαλυψεις παρανομιες με το πλαφον της Β'αναθεσης απο μονιμους που δε θελουν να πανε σε 2ο σχολειο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:03:13 »

Αποσυνδεδεμένος kalia_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #270 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 09:46:25 πμ »
Συνάδελφοι έχω νεότερα! Η Διεύθυνση επιλήφθηκε του θέματος άμεσα και με τοποθέτησε σε άλλα δύο σχολεία για Βιολογίες! Οπότε δεν παραβιάζεται πλεον το πλαφόν... Ευχαριστώ όσους με ενημέρωσαν.

Όσον αφορά τώρα τα μαθήματα που έχω διδαχθεί...Για αυτόν τον λόγο έγραψα νωρίτερα ότι το ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ το τελείωσα πρόσφατα. Τα τελευταία 10 χρόνια το προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών έχει αλλάξει και πλεον στα τελευταία εξάμηνα υπάρχουν και κατεύθύνσεις που επιλέγει ο φοιτητής ώστε να κάνει μαθήματα εμβάθυνσης στο αντικείμενο. Αυτό είχε ως συνέπεια κάποια μαθήματα να αντικατασταθούν από άλλα. Έτσι, από χημείες υπάρχει μόνο η Φυσικοχημεία, η Βιοχημεία (ένα μάθημα πλέον) και η Χημεία Τροφίμων (επιλογής). Δεν ανέφερα τη Βιοχημεία νωρίτερα διότι σχετίζεται με το μάθημα Βιοχημείας Γ λυκείου και ελάχιστα τις Χημείες των άλλων τάξεων.
Και πάλι ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος tomygun31

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #271 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 07:20:45 μμ »
Επαναφέρω το θέμα γιατί κοντευω να τρελαθώ. Σήμερα στο ΠΥΣΔΕ μου μου ανακοίνωσαν ότι πρέπει να αφήσω  ώρες Β ανάθεσης.Συγκεκριμένα είμαι Βιολόγος σε γυμνάσιο 3 τμημάτων.Έφτανα μαζι με εργαστήριο 18 ώρες.Οι β αναθέσεις είναι 11 ώρες
 και μουυ είπαν να αφήσω 1 δίωρο για να μην ξεπερνάω τς 10.Ναι αλλά δεν υπάρχει άλλος να κάνει πχ τη φυσική που θα αφήσω.Δεν μπορούσε το πυσδε να είναι λίγο ελαστικό;

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #272 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 07:34:30 μμ »
 Μερικές φορές ο παραλογισμός τους και η τυπολατρεία δεν έχουν όριο! Το πρώτο κριτήριο αναθέσεων θα έπρεπε να είναι η εύρυθμη λειτουργία των σχολείων κατά τον καλύτερο δυνατό τρόπο!
  

Αποσυνδεδεμένος valentino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #273 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 08:49:53 μμ »
συμφωνώ με το θέμα τις τυπολατρείας 100%

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #274 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 12:34:39 πμ »
Επαναφέρω το θέμα γιατί κοντευω να τρελαθώ. Σήμερα στο ΠΥΣΔΕ μου μου ανακοίνωσαν ότι πρέπει να αφήσω  ώρες Β ανάθεσης.Συγκεκριμένα είμαι Βιολόγος σε γυμνάσιο 3 τμημάτων.Έφτανα μαζι με εργαστήριο 18 ώρες.Οι β αναθέσεις είναι 11 ώρες
 και μουυ είπαν να αφήσω 1 δίωρο για να μην ξεπερνάω τς 10.Ναι αλλά δεν υπάρχει άλλος να κάνει πχ τη φυσική που θα αφήσω.Δεν μπορούσε το πυσδε να είναι λίγο ελαστικό;

Καταρχας, πώς ειναι 11 ωρες απο τις 18 ωρες οι Β' αναθεσεις; Το Γυμνασιο 3 τμηματων εχει 12 ωρες Βιολογιας. Ποιος τις κανει αυτες;

Δευτερον, αν εχεις 11 ωρες Β'αναθεση, ειναι αυτονοητο οτι για να εισαι νομιμος δε χρειαζεται ν'αφησεις ενα διωρο, αλλά ενα μονοωρο, ωστε να πας 10. Αρα θ'αφησεις ενα μονοωρο.

Τριτον, ποιο ΠΥΣΔΕ ειναι αυτο; (στειλε ΠΜ αν δε θελεις να πεις δημοσια) Για να ελεγξουμε αν υποχρεωνει ολους τους εκπαιδευτικους του να κανουν το ιδιο. Τ'οτι αποφασισαν επιτελους να τηρησουν το νομο ειναι θετικο!



Τελος, εισαι σιγουρος οτι εισαι βιολογος; Γιατι οπως μολις μ'ενημερωσαν, δεν εισαι.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2013, 12:39:56 πμ από utenar »

Αποσυνδεδεμένος tomygun31

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #275 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 07:58:11 πμ »
Το ότι χρησιμοποίησα το login του άνδρα μου που πράγματι είναι άλλη ειδικότητα δεν με κάνει λιγότερο βιολόγο.
Όταν λέω 3 τμημάτων εννοώ συνολικά ,ένα τμήμα ανα τάξη. Για το μονόωρο έχεις δίκιο.

Αποσυνδεδεμένος zzz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #276 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 08:09:20 πμ »
Τριτον, ποιο ΠΥΣΔΕ ειναι αυτο; (στειλε ΠΜ αν δε θελεις να πεις δημοσια) Για να ελεγξουμε αν υποχρεωνει ολους τους εκπαιδευτικους του να κανουν το ιδιο. Τ'οτι αποφασισαν επιτελους να τηρησουν το νομο ειναι θετικο!

Το ότι τηρούν το νόμο για τους βιολόγους και ταυτόχρονα δίνουν σε φυσικούς 20 ώρες β ανάθεση εξηγεί το ότι δεν καλέσαν ανπληρωτή βιολόγο ούτε για δείγμα >:(

Αποσυνδεδεμένος expert23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #277 στις: Αύγουστος 20, 2014, 02:52:36 μμ »
Εχω και εγω μια ερωτηση!
ειμαι βιολογος και διεκδικω οργανικη χημικου σε λυκειο που δεν υπαρχει ενδιαφερομενος χημικος για να την παρει.
Στο λυκειο εχει ηδη οργανικη ενας φυσικος και τη δευτερη οργανικη τη διεκδικει επισης αλλος ενας φυσικος μαζι με μενα, με περισσοτερη προυπηρεσια.
Ο νομος λεει οτι θα παρει την οργανικη εκεινος με τις περισσοτερες ωρες συνυπολογιζοντας και τις ωρες δευτερης αναθεσης.
Για τον δευτερο φυσικο ομως δεν μενουν ωρες φυσικης παρα μονο χημειας και βιολογιας, ενω για μενα υπαρχουν 10 ωρες πρωτης και αλλες τοσες δευτερης αναθεσης.
Ποιος προηγειται για την οργανικη; Ισχυει παλι το πλαφον των δεκα ωρων;

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #278 στις: Αύγουστος 20, 2014, 05:04:50 μμ »
Προφανώς εσύ προηγείσαι, αφού θα έχεις και α' ανάθεση.
Ενημέρωσέ μας για την εξέλιξη...

Αποσυνδεδεμένος expert23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #279 στις: Αύγουστος 20, 2014, 05:18:12 μμ »
Θα ενημερωσω! Ευχαριστω για την απαντηση!
Σε περιπτωση που δε μου τη δωσουν, τι μπορω να κανω για να δικαιωθω;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159762
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 265
Σύνολο: 273

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.