*

Αποστολέας Θέμα: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12  (Αναγνώστηκε 176863 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #504 στις: Οκτώβριος 25, 2011, 02:33:59 μμ »
από  Θεσ/νίκη η εικόνα άσχημη,κενά δεν εχουν,επικαιροποίηση κάνουν συνεχώς στην περιφέρεια αλλά όχι για μας-αυτό μου είπαν τουλάχιστον-οι μόνιμοι έχουν ακόμη λίγη δουλίτσα για να τακτοποιηθούν αλλά σε γενικές γραμμές λίγοι έμειναν και κενά να βγουν δεν εγγυώνται ότι θα προσλάβουν-η γνωστή πιπίλα περί πολιτικής απόφασης.Αυτά και καλημέρα.

Evants, εννοείς ότι δεν υπάρχουν κενά ούτε στη Θεσσαλονίκη ούτε συνολικά στην περιφέρεια της κεντρικής Μακεδονίας για ΠΕ02 ή σου είπαν μόνο για Θεσσαλονίκη από την περιφέρεια;
Από το άγχος μου δεν καταλαβαίνω και τι διαβάζω! Ανησυχητική η κατάστασή μου!
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:01:04 »

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #505 στις: Οκτώβριος 25, 2011, 02:38:22 μμ »
οι πληροφορίες από μια ξινή στο ΠΥΣΔΕ και αφορούσαν τη Θεσσαλονίκη ως τώρα.
Στην ανατολική δδε μου είπαν ότι με νούμερο 100+ λογικά κάποιος θα εργαστεί εφόσον έχει δηλώσει το κουτάκι.Βέβαια με τι θα ζει και πώς θα πληρώνει 2 σπίτια δεν ήξερε να μου πει,μόνο αναστέναζε με κατανόηση.
Επίσης,να πω ότι τα κενά εξακολουθούν να μην είναι γνωστά στις δδε,""πάρτε στα γραφεία"".
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 25, 2011, 02:41:21 μμ από evants »

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #506 στις: Οκτώβριος 25, 2011, 02:43:03 μμ »
οι πληροφορίες από μια ξινή στο ΠΥΣΔΕ και αφορούσαν τη Θεσσαλονίκη ως τώρα.
Στην ανατολική δδε μου είπαν ότι με νούμερο 100+ λογικά κάποιος θα εργαστεί εφόσον έχει δηλώσει το κουτάκι.Βέβαια με τι θα ζει και πώς θα πληρώνει 2 σπίτια δεν ήξερε να μου πει,μόνο αναστέναζε με κατανόηση.

Σ' ευχαριστώ... δηλαδή χωρίς το κουτί της Πανδώρας και με δηλωμένες μόνο τις περιοχές της Θεσσαλονίκης και τις μισές από τις περιοχές της κ. Μ. είναι πλέον βέβαιο ότι θα κάτσω σπίτι μου φέτος...  :'( :'( :'(
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #507 στις: Οκτώβριος 25, 2011, 02:52:25 μμ »
τροποποίησα την απάντησή μου λέγοντας ότι τα κενά είναι άγνωστα!
και επειδή δε μου αρέσει να σπέρνω πανικό,εγώ δεν το πιστεύω αυτό που λες,καθόλου όμως!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:01:04 »

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #508 στις: Οκτώβριος 25, 2011, 02:56:33 μμ »
Μια ερώτηση άσχετη. Υπάρχει εδώ στο pde κανένα τόπικ που να αφορά το project στην Α Λυκείου;

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #509 στις: Οκτώβριος 25, 2011, 02:58:58 μμ »
τροποποίησα την απάντησή μου λέγοντας ότι τα κενά είναι άγνωστα!
και επειδή δε μου αρέσει να σπέρνω πανικό,εγώ δεν το πιστεύω αυτό που λες,καθόλου όμως!

Σ' ευχαριστώ για την προσπάθεια ανύψωσης του καταρρακωμένου ηθικού μου, δε θέλω και εγώ να αφήσω τον πανικό να με καταλάβει ούτε να τον σπείρω, αλλά έχω αρχίσει να το πιστεύω πια ότι φέτος θα δουλέψουν σίγουρα όσοι έχουν βάλει κουτί. Μου το λέγανε το καλοκαίρι και δεν το πίστευα...
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #510 στις: Οκτώβριος 25, 2011, 03:08:13 μμ »
Μια ερώτηση άσχετη. Υπάρχει εδώ στο pde κανένα τόπικ που να αφορά το project στην Α Λυκείου;
γιατί δεν ψάχνεις στην αναζήτηση στη αρχική σελίδα;

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #511 στις: Οκτώβριος 25, 2011, 03:10:07 μμ »
τροποποίησα την απάντησή μου λέγοντας ότι τα κενά είναι άγνωστα!
και επειδή δε μου αρέσει να σπέρνω πανικό,εγώ δεν το πιστεύω αυτό που λες,καθόλου όμως!

Σ' ευχαριστώ για την προσπάθεια ανύψωσης του καταρρακωμένου ηθικού μου, δε θέλω και εγώ να αφήσω τον πανικό να με καταλάβει ούτε να τον σπείρω, αλλά έχω αρχίσει να το πιστεύω πια ότι φέτος θα δουλέψουν σίγουρα όσοι έχουν βάλει κουτί. Μου το λέγανε το καλοκαίρι και δεν το πίστευα...
να σου πω,αυτό το κλασικό την υγειά μας να'χουμε,καιρός είναι να το εννοούμε,ας προσπαθήσουμε αλλά ό,τι έρθει ας κατεβάσει,ως ποιο σημείο μπορούμε να φθείρουμε τα νεύρα μας;

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #512 στις: Οκτώβριος 25, 2011, 03:18:41 μμ »
τροποποίησα την απάντησή μου λέγοντας ότι τα κενά είναι άγνωστα!
και επειδή δε μου αρέσει να σπέρνω πανικό,εγώ δεν το πιστεύω αυτό που λες,καθόλου όμως!

Σ' ευχαριστώ για την προσπάθεια ανύψωσης του καταρρακωμένου ηθικού μου, δε θέλω και εγώ να αφήσω τον πανικό να με καταλάβει ούτε να τον σπείρω, αλλά έχω αρχίσει να το πιστεύω πια ότι φέτος θα δουλέψουν σίγουρα όσοι έχουν βάλει κουτί. Μου το λέγανε το καλοκαίρι και δεν το πίστευα...
να σου πω,αυτό το κλασικό την υγειά μας να'χουμε,καιρός είναι να το εννοούμε,ας προσπαθήσουμε αλλά ό,τι έρθει ας κατεβάσει,ως ποιο σημείο μπορούμε να φθείρουμε τα νεύρα μας;

Έχεις απόλυτο δίκιο...  :-X
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #513 στις: Οκτώβριος 25, 2011, 05:50:35 μμ »
τα ζεπ ειναι γενικής

Σ' ευχαριστώ Smet.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #514 στις: Οκτώβριος 25, 2011, 07:04:49 μμ »
Μια ερώτηση άσχετη. Υπάρχει εδώ στο pde κανένα τόπικ που να αφορά το project στην Α Λυκείου;
Για δες εδώ: http://www.pde.gr/index.php?topic=22911.42
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος ioyaz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #515 στις: Οκτώβριος 25, 2011, 09:19:04 μμ »
τι είναι αυτα τα ζεπ ρε παιδια;; ας πει καποιος και σε μενα την ασχετη για να ξερω να ελπιζω σε κατι ή όχι:-\

Αποσυνδεδεμένος Ελένη Ο2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02..........
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #516 στις: Οκτώβριος 25, 2011, 09:27:47 μμ »
τι είναι αυτα τα ζεπ ρε παιδια;; ας πει καποιος και σε μενα την ασχετη για να ξερω να ελπιζω σε κατι ή όχι:-\

http://www.minedu.gov.gr/publications/docs2011/idrysh_taksewn_ypodoxhs_110909.zip
 

Αποσυνδεδεμένος Ελένη Ο2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02..........
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #517 στις: Οκτώβριος 25, 2011, 09:32:02 μμ »
τι είναι αυτα τα ζεπ ρε παιδια;; ας πει καποιος και σε μενα την ασχετη για να ξερω να ελπιζω σε κατι ή όχι:-\

http://www.minedu.gov.gr/publications/docs2011/idrysh_taksewn_ypodoxhs_110909.zip
 


Τι είναι οι ZEΠ (Ζώνες Εκπαιδευτικής Προτεραιότητας)

Oι ZEΠ (Ζώνες Εκπαιδευτικής Προτεραιότητας) είναι σχέδια αντιμετώπισης της σχολικής αποτυχίας ανά γεωγραφική περιοχή.
Η μεγαλύτερη ανάγκη ορίζεται με βάση τις περιοχές με υψηλότερους δείκτες σχολικής αποτυχίας, σχολικής καθυστέρησης και εγκατάλειψης του σχολείου, χαμηλότερους δείκτες πρόσβασης στην Τριτοβάθμια.

Οι περιοχές με μεγαλύτερη ανάγκη είναι πχ. η Θράκη, η Πέλλα, η Β' Πειραιώς, η Ηλεία και οι υποβαθμισμένες περιοχές των αστικών κέντρων.
Oι ZEΠ ορίζονται με εκπαιδευτικά κριτήρια αλλά σύμφωνα με την εμπειρία και άλλων χωρών συμπίπτουν με τις λεγόμενες «δύσκολες» περιοχές, ιδίως στα υποβαθμισμένα προάστια των μεγάλων αστικών κέντρων, όπου βρίσκεται και το μεγαλύτερο ποσοστό των ZEΠ, και κατοικούνται σχεδόν αποκλειστικά από λαϊκά στρώματα και ψηλά ποσοστά μεταναστών, τέλος σταδιακά χειροτερεύουν καθώς τα πλήττει η ανεργία και οι συνέπειές της. Αντίστοιχα συμπίπτουν με απομακρυσμένες ή απομονωμένες περιοχές όπου παρουσιάζονται μεταξύ των άλλων προβλήματα μειωμένου αριθμητικά μαθητικού πληθυσμού.

Τα σχολεία που θα μετατραπούν  σε ΖΕΠ θα έχουν αυξημένα κονδύλια, υποδομές, ειδικά επιμορφωμένους εκπαιδευτικούς που θα δεσμεύονται να παραμείνουν στο σχολείο για ένα ικανό διάστημα, καινούργιες μεθόδους διδασκαλίας κλπ.
Στις  περιοχές ΖΕΠ δεν είναι τα κονδύλια μόνο για το σχολείο αλλά και για αντισταθμιστικές ενέργειες και υποδομές για την άνοδο του γενικότερου πολιτιστικού επιπέδου των υποβαθμισμένων περιοχών.



 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162162
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 573
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 518
Σύνολο: 532

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.