*

Αποστολέας Θέμα: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων  (Αναγνώστηκε 147104 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #168 στις: Οκτώβριος 30, 2011, 08:22:12 μμ »
 Όποιος επιθυμεί να πάμε στο ΠΥΣΔΕ Πειραιά αυτή την εβδομάδα... ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα... Καλό θα ήταν να είναι στον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών... Περιμένω να με ειδοποιήσετε....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος poliram

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #169 στις: Οκτώβριος 30, 2011, 09:54:57 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα,
γύρω στα μέσα της εβδομάδας- αυτό θα εξαρτηθεί απο την πληροφόρηση που θα έχω- θα κατέβω στη δδε Πειραιά για να υποβάλω στον αναπληρωτή προιστάμενο του 4ου γραφειου καταγελλία για την παραβίαση στο πλαφόν των 7 ωρων στις  β' αναθέσεις. Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα μαζί στις αρχές τησ εβδομάδας που μας περασε, ζήτησα να μάθω πως είναι δυνατον μη φιλόλογος να διδάσκει εξ ολοκλήρου μαθήματα που δεν ανήκουν στην ειδικότητά του. Αναφερόμουν σε συγκεκριμένο σχολείο. Παραδεκτηκε ότι αυτό δεν μπορει να υφισταται και μου ζήτησει να ερευνήσει το θέμα και να με ειδοποιήσει.
Θα περιμένω μεχρι τα μέσα της εβδομάδας. Αν δεν έχω νέα του τότε θα κατέβω με τον άντρα μου  και το 10 μηνών αγορακι μου  για να καταθέσω και προσωπικά την έγγραφη διαμαρτυρία μου για όλον αυτό τον εμπαιγμό που ζούμε φέτος. Όσοι πιστοι προσέλθετε. ΄
Νομίζω ότι πρέπει να αρχίσουν να δίνουν εξηγήσεις ΕΓΓΡΑΦΩΣ ΠΙΑ για τις παρατυπίες που σημειώνονται στα περισσότερα σχολεία της χώρας. Και αν δε θέλουν να προσλαμβάνουν πια φιλολόγους να βγουν και να δηλώσουν ευθαρσώς ότι απο δω και πέρα θα πορευτούν με ότι έχουν.
Δυστυχώς η πλειοψηφία αυτών που δουλεύουν ως μόνιμοι στη δημόσια εκπαίδευση αντιμετωπίζουν το δημοσιο σχολείο ως ιδιοκτησία τους. Όλα κοβονται και ράβονται κατα πώς μας συμφέρει. Δε λέω να εξυπηρετηθεί το σχολείο ή ο συναδελφος,να καλυψει το ωράριό του με 2 ή 3 ή 4 ώρες εδώ που φτασαμε, αλλά η κατάσταση εχει πάρει πια άλλες διαστάσεις. Ανησυχητικές και επικίνδυνες. Φοβάμαι ότι αν δεν υπάρξει άμεση αντίδραση σ'όλο αυτό το αλαλούμ, μεθαύριο θα έρθει η σειρα κάποιου άλλου μαθήματος.
Συνάδελφοι αντιδράστε. Δεν έχουμε τίποτα να χάσουμε. Παρανομούν και το ξέρουν. 








Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #170 στις: Οκτώβριος 30, 2011, 10:08:42 μμ »
Μπράβο σου.Κι εμείς στη Θεσσαλία ετοιμάζουμε συνάντηση και κείμενο το οποίο θα σταλεί παντού:Διαδίκτυο,ΟΛΜΕ, ΠΥΣΔΕ ,ΠΕΦ,ΕΛΜΕ ,Πανεπιστήμια Φιλοσοφικής,Παιδαγωγικό Ινστιτούτο και βουλευτές.
Αγώνας αδέρφια .Μαζικός όμως,όχι τρέχουμε δυο-τρεις.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #171 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 10:06:49 πμ »
Προς: Δ/νση Β/θμιας Εκπαίδευσης ...

Ο κάτωθι υπογεγραμμένος, .................., καθηγητής Φιλόλογος (ΠΕ 02), παρακαλώ να μου γνωστοποιήσετε εγγράφως τις περιπτώσεις που μαθήματα Ιστορίας διδάσκονται, ως β’ ανάθεση, από συναδέλφους καθηγητές ξένων γλωσσών ή Θεολόγους, σε σχολεία του Νομού σας, κατά παρέκκλιση  του ορίου των επτά (7) διδακτικών ωρών, όπως σαφώς ορίζεται με την υπουργική απόφαση 81504/Δ2/19-7-2011 (ΦΕΚ 1811 τ.Β’/ 11-8-2011), καθώς και  με τη διευκρινιστική εγκύκλιο 111528/Δ2/27-9-2011 του γεν. γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, τις οποίες κι επισυνάπτω. Επιπλέον, παρακαλώ να μου εξηγήσετε, επίσης εγγράφως, την αιτία της όποιας παραβίασης και άμεσα να προβείτε σε διόρθωσή της. Διαφορετικά, επιφυλάσσομαι να προβώ – με τη σειρά μου - σε κάθε νόμιμη ενέργεια, προκειμένου να προασπίσω τα νόμιμα συμφέροντα μου, ως μη κληθείς - για την ώρα – αναπληρωτής. Τέλος, παρακαλώ να κοινοποιήσετε την απάντησή σας και προς το  Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων.         
....,       31 – 10 – 2011                     

Ο Αιτών:     
   

   

Nα το κείμενο αίτησης που θα μπορούσε να κατατεθεί, άμεσα, σε κάθε Βθμια.   
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #172 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 11:33:24 πμ »
Προς: Δ/νση Β/θμιας Εκπαίδευσης ...

Ο κάτωθι υπογεγραμμένος, .................., καθηγητής Φιλόλογος (ΠΕ 02), παρακαλώ να μου γνωστοποιήσετε εγγράφως τις περιπτώσεις που μαθήματα Ιστορίας διδάσκονται, ως β’ ανάθεση, από συναδέλφους καθηγητές ξένων γλωσσών ή Θεολόγους, σε σχολεία του Νομού σας, κατά παρέκκλιση  του ορίου των επτά (7) διδακτικών ωρών, όπως σαφώς ορίζεται με την υπουργική απόφαση 81504/Δ2/19-7-2011 (ΦΕΚ 1811 τ.Β’/ 11-8-2011), καθώς και  με τη διευκρινιστική εγκύκλιο 111528/Δ2/27-9-2011 του γεν. γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, τις οποίες κι επισυνάπτω. Επιπλέον, παρακαλώ να μου εξηγήσετε, επίσης εγγράφως, την αιτία της όποιας παραβίασης και άμεσα να προβείτε σε διόρθωσή της. Διαφορετικά, επιφυλάσσομαι να προβώ – με τη σειρά μου - σε κάθε νόμιμη ενέργεια, προκειμένου να προασπίσω τα νόμιμα συμφέροντα μου, ως μη κληθείς - για την ώρα – αναπληρωτής. Τέλος, παρακαλώ να κοινοποιήσετε την απάντησή σας και προς το  Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων.         
....,       31 – 10 – 2011                     

Ο Αιτών:     
   

   

Nα το κείμενο αίτησης που θα μπορούσε να κατατεθεί, άμεσα, σε κάθε Βθμια.   

 Συνάδελφοι η επιστολή για να απαντηθεί και για να έχει επίσημη μορφή πρέπει να υπογραφεί και να σταλεί ταχυδρομικώς.. Θα πάρει αριθμό πρωτοκόλλου και μετά ειναι υποχρεωμένοι να μας απαντήσουν...

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #173 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 12:13:54 μμ »
αύριο στις 10,30 συγκεντρωνόμαστε στο καφέ του Ερωτικού,δίπλα στη δ/θμια δυτικής Θεσ/νίκης,για προγραμματισμό δράσης και επίσκεψη στις 2 δ/θμιες.Όσοι πιστοί προσέλθετε.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #174 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 12:21:25 μμ »
 Στις δευτεροβάθμιες που θα πάτε θα έχετε μαζί σας και την επιστολή του Aristo 2 υπογεγγραμμένη από εσάς τους ίδιους... Τα λόγια δεν αρκούν οτιδήποτε σας λένε θα πρέπει να το τεκμηριώνουν εγγράφως...
1.  Άρα ξεκινάτε να στέλνετε την επιστολή στις δευτεροβάθμιες
2. Να είναι υπογεγραμμένη
3. Να σταλεί ταχυδρομικώς ή να παραδωθεί στο πρωτόκολλο της Δευτεροβάθμιας...
 Μετά είναι υποχρεωμένοι να σας απαντήσουν.
 Καλή τύχη!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #175 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 12:59:25 μμ »
Συστημένη επιστολη οχι απλή. Μονο τότε απαντούν.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #176 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 01:07:23 μμ »
Συνάδελφοι .Μόλις τώρα επικοινώνησα προσωπικά με στέλεχος της αντιπολίτευσης και ενδιαφέρεται άμεσα να κάνει επερώτηση στην Βουλή .ΠΑΡΑΚΑΛΩ όλους τους συναδέλφους που γνωρίζουν τέτοιου είδους παραβιάσεις να μου στείλουν ανώνυμα στοιχεία π.χ σχολείο και πόσες ώρες έχει ο κάθε ένας από τους άλλους συναδέλφους στα φιλολογικά μαθήματα .Έχω ξανα-παρακαλέσει στο παρελθόν αλλά θέλω ΑΜΕΣΑ στοιχεία μέχρι την Τετάρτη 2-11. Το κείμενο της επερώτησης θα συνταχθεί ,θα σας το κοινοποιήσω και θα το διορθώσουμε μαζί .Ευχαριστώ και περιμένω .

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #177 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 01:14:40 μμ »
Στις δευτεροβάθμιες που θα πάτε θα έχετε μαζί σας και την επιστολή του Aristo 2 υπογεγγραμμένη από εσάς τους ίδιους... Τα λόγια δεν αρκούν οτιδήποτε σας λένε θα πρέπει να το τεκμηριώνουν εγγράφως...
1.  Άρα ξεκινάτε να στέλνετε την επιστολή στις δευτεροβάθμιες
2. Να είναι υπογεγραμμένη
3. Να σταλεί ταχυδρομικώς ή να παραδωθεί στο πρωτόκολλο της Δευτεροβάθμιας...
 Μετά είναι υποχρεωμένοι να σας απαντήσουν.
 Καλή τύχη!

Σε όποια αίτηση, πρέπει να επισυνάπτονται η υπουργική απόφαση - η διευκρινιστική εγκύκλιος, που επισημαίνω στη δική μου αίτηση. Θα τις βρείτε, εύκολα, μέσω google.
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #178 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 01:21:44 μμ »
Επίσης, ίσως είναι καλό να υπάρξει έγγραφη αίτηση προς το Υπουργείο, όπου θα ζητείται αυτό ν' αποταθεί στις Βθμιες, ώστε να επιληφθούν, προκειμένου να μην καταστρατηγείται το όριο των 7 ωρών, που το ίδιο προσδιόρισε.

Υποθέτω, πως και η υπουργική απόφαση και η, εν συνεχεία, διευκρινιστική εγκύκλιος δε χωρά παρερμηνείες.

Μια τέτοια αίτηση, είναι καλό να υπογραφεί και να παραδοθεί από Αθηναίο, -α, αυτοπροσώπως.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2011, 02:31:07 μμ από aristos2 »
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος αρτεμις!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση αλλα αυτη δεν με λατρευει!!
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #179 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 02:13:49 μμ »
Αγαπητοι συναδελφοι, μετα την κινητοποιηση για την αποστολη της επιστολης του aristou προς τις Β/θμιες και με μια μικρη διορθωση στο κειμενο ωστε να υπογραψουμε ως αναπληρωτες εκπαιδευτικοι,εγγεγραμμενοι στον ενιαιο πινακα, κλαδου ΠΕ02, εγω κ ο συναδελφος trelamenos του foroum αναλαμβανουμε να το στειλουμε προς καποιες Β/θμιες που δεν εχει ηδη σταλει.παρακαλουμε ομως το πολυ ως το βραδυ να μου εχετε στειλει σε προσωπικο μην το ονοματεπωνυμο σας ωστε να μπουν τα ονοματα μας στην επιστολη αυτη μπας κ τυχουν καποιας απαντησης κ μιας κ η συσταση συλλογου δεν φαινεται προς το παρον δυνατη.

Ευχαριστω κ περιμενω...

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
 Αναφέρομαι στην επιστολή που συντάχθηκε σήμερα το πρωί από τον Αristo 2 για την παράβαση του ορίου των 7 ωρών
 Η επιστολή είναι η ακόλουθη.
Προς: Δ/νση Β/θμιας Εκπαίδευσης

         Ο κάτωθι υπογεγραμμένος……………… καθηγητής Φιλόλογος (ΠΕ 02), παρακαλώ να μου γνωστοποιήσετε εγγράφως τις περιπτώσεις που μαθήματα Ιστορίας διδάσκονται, ως β΄ ανάθεση, από συναδέλφους καθηγητές ξένων γλωσσών ή Θεολόγους, σε σχολεία του Νομού σας, κατά παρέκκλιση  του ορίου των επτά (7) διδακτικών ωρών, όπως σαφώς ορίζεται με την υπουργική απόφαση 81504/Δ2/19-7-2011 (ΦΕΚ 1811 τ.Β’/ 11-8-2011), καθώς και  με τη διευκρινιστική εγκύκλιο 111528/Δ2/27-9-2011 του γεν. γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, τις οποίες κι επισυνάπτω. Επιπλέον, παρακαλώ να μου εξηγήσετε, επίσης εγγράφως, την αιτία της όποιας παραβίασης και άμεσα να προβείτε σε διόρθωσή της. Διαφορετικά, επιφυλάσσομαι να προβώ – με τη σειρά μου - σε κάθε νόμιμη ενέργεια, προκειμένου να προασπίσω τα νόμιμα συμφέροντα μου, ως μη κληθείς - για την ώρα – αναπληρωτής. Τέλος, παρακαλώ να κοινοποιήσετε την απάντησή σας και προς το  Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων.         
   31 – 10 – 2011                     

Ο αιτών
   
 
Ανατολική Αττική = 1
 Πειραιάς =1
Κόρινθος =1
 Παρακαλώ συμπληρώστε και υπόλοιποι τις δευτεροβάθμιες που έχετε στείλει την επιστολή
 Να επαναλάβω
1. Η επιστολή να είναι συστημένη ή να την παραδώσετε προσωπικά στο πρωτόκολλο.
2. Μην ξεχάσετε να γράψετε διεύθυνση τηλέφωνο επικοινωνίας
 Καλή δύναμη!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2011, 07:17:21 μμ από GERMANOS »

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160980
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 28
Επισκέπτες: 548
Σύνολο: 576

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.13 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.