*

Αποστολέας Θέμα: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων  (Αναγνώστηκε 147605 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #462 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 12:07:18 μμ »
Καλημέρα συνάδελφοι.Συναντήσαμε σήμερα τον προιστάμενο β'θμιας Τρικάλων ,του εκθέσαμε την κατάσταση με τις β' αναθέσεις ,είπε πως θα το ελέγξει,αλλά η γραμμή του υπουργείου είναι να αξιοποιήσει τις γαλλικούδες για να μην κάθονται και πληρώνονται. >:( :( :o :o
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #463 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 12:27:06 μμ »
Μόλις γύρισα απ' το δικηγόρο.Χρειάζεται ομοψυχία και σοβαρότητα το θέμα.Απόψεις για 30 μηνα κ.ά. δεν μπορούν να ληφθούν υπόψη,γιατί δεν ισχύουν τώρα.Το να ζητήσουμε κατάργηση του 3848 δε γίνεται ,γιατί δεν είναι αντισυνταγματικός,εφόσον ψηφίστηκε απ' τη Βουλή.Γραφεία δε χρειάζονται,θα βάλουμε έδρα Δήμος Τρικκαίων. Χρειαζόμαστε 21 υπογραφές.Ήδη χάσαμε πολύτιμο χρόνο, έρχονται εκλογές ,οπότε θα υπάρξει κάποια καθυστέρηση.Τα υπόλοιπα θα τα γράψω αύριο στους συντονιστές και θα ενημερωθείτε απ' τους ίδιους.Όποιος έχει αντίρρηση να την εκφράσει ,αλλά εκτός από αυτή να αναλάβει και τη σύσταση συλλόγου.
όχι ότι έχει καμία σημασία αλλά η απάντηση αποδομείται στα εξ ων συνετέθη:
1.το 24μηνο και το 30μηνο δεν ισχύουν τώρα
2.ο 3848 είναι συνταγματικά κατοχυρωμένος.
Πείτε μου τώρα,είναι επιχειρήματα αυτά;Δηλαδή,όταν κάτι νομοθετείται μένει στο απυρόβλητο για πάντα;Ξέρετε πόσοι νόμοι  έχουν αλλάξει για να βολευτούν οι συμμορίες που μας κυβερνούν τόσα χρόνια;
Τι να τον κάνω το σύλλογο πείτε μου;Να διαμαρτύρεται για το 7ωρο;Ορίστε οι απαντήσεις και,αν ήμουν εξωτερικός παρατηρητής,θα συμφωνούσα 100%:
1.έχω προσωπικό που τα ξύνει ολημερίς και πρέπει να του δώσω ώρες,
2.αν δεν του δώσω ώρες,θα απολυθεί στην πρώτη εφεδρεία.Για να πάτε αναπληρωτές,θέλετε να χάσουν τη δουλειά τους μόνιμοι;
Ο σύλλογος των ΑΔΙΟΡΙΣΤΩΝ πρέπει να ζητήσει δίκαιους και ικανοποιητικούς διορισμούς.Δίκαιους επειδή κρατά σε εκκρεμότητα, ενσυνείδητα ,εξαπατώντας τους χιλιάδες ανθρώπους,χρησιμοποιώντας τους ως φτηνό,χωρίς δικαιώματα εργατικό δυναμικό.Ικανοποιητικούς,διότι δεν είναι δυνατό να γίνονται οριζοντιες περικοπές,υπάρχουν κλάδοι όπως των ΠΕ02,που είναι απαραίτητοι εξαιτίας των συνταξιοδοτήσεων το  τελευταίο διάστημα.
Ο σύλλογος των αδιόριστων μπορεί να προτείνει λύσεις στο πρόβλημα του ωραρίου των ξενόγλωσσων,όπως τη μετακίνησή τους στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση,καταδεικνύοντας την υποκρισία της ηγεσίας του υπουργείου,που την ώρα που χαρίζει ώρες μας σε 05-06-07 προβαίνει σε προσλήψεις ακω και αμω των κλάδων αυτών.
Αν δε θέλετε να προτείνουμε πλαφόν στην αδιοριστία,τουλάχιστον μπορούμε να περιλάβουμε τα παραπάνω αιτήματα,που δεν προωθούν κανενός την προϋπηρεσία και ευνοούν το σύνολο των αδιορίστων φιλολόγων.

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #464 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 12:49:32 μμ »
Συμφωνώ κι εγώ με το ότι ο σύλλογος αδιόριστων πρέπει να κάνει προτάσεις για να λυθεί το πρόβλημά μας.
Σε ό,τι αφορά τους διορισμούς πρέπει να δούμε το θέμα με βάση ό,τι μπορούμε πραγματικά να διεκδικήσουμε. Κατα τη γνώμη μου αυτό τώρα είναι το να διεκδικήσουμε να μας πληροφορήσουν σχετικά με το πώς θα γίνουν διορισμοί, να είναι ικανοποιητικοί σε αριθμό, γιατί όντως στην ειδικότητά μας οι συνταξιοδοτήσεις είναι μαζικές και να γίνουν με τρόπο αξιοκρατικό.
Τα υπόλοιπα μπορεί να λειτουργήσουν διχαστικά. Για μένα π.χ. το προηγούμενο σύστημα που επέτρεπε διορισμούς χωρίς ΑΣΕΠ ήταν απαράδεκτο, κάποιοι δεν θέλουν τον παράγοντα ΑΣΕΠ, άλλοι θεωρούν το νόμο 3848 απαράδεκτο κτλ.
Δεν είναι καιρός να έχουμε απώλειες μεταξύ μας. Έτσι κι αλλιώς ο σύλλογος μας απευθύνεται κυρίως σε αναπληρωτές και όχι στο σύνολο των αδιόριστων, επομένως μιλάμε χοντρικά για 1300 άτομα. Δυστυχώς η εμπειρία από προηγούμενες κινήσεις έχει δείξει ότι αν μαζευτούμε το 10% θα είναι καλά, δε χρειαζόμαστε όρους που ενδεχομένως να απομακρύνουν ακόμα και ένα ποσοστό από αυτούς.

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #465 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 12:56:56 μμ »
ό,τι επιχειρήματα είχα περί ασεπ και πδς στο παρελθόν τα έχω κάνει γαργάρα Χεξαλέν.Πράγματι,δεν είναι ώρα για διαμάχες,τα είπαμε με μεγάλη αποτυχία όταν τρωγόμασταν για το νομοσχέδιο που τελικά ψηφίστηκε.
Η απαίτηση να ξέρουμε αν,πότε,με τι όρους θα γίνει ασεπ είναι σημαντικό να ικανοποιηθεί,δεν ξέρω αν μπαίνει ως στόχος συλλόγου με τη διατύπωση αυτή.Σωστή παρατήρηση πάντως.
Υπάρχει μια δεξαμενή κάποιων εκατοντάδων ατόμων που έχουν ικανή προϋπηρεσία.Ας βρεθεί ένα όριο κάτω από το οποίο δε νοείται απαίτηση για διορισμό.Δηλαδή με 5 μήνες ωρομισθιας και ασεπ είναι αστείο να απαιτεί κάποιος.Το 16μηνο που ανέφερα σε παλιότερο μήνυμα είχε νομοθετηθεί.Το 24μηνο κ ασεπ αφήνει κόσμο απ΄έξω αλλά μπορεί να συμπληρωθεί από το 30μηνο χωρίς ασεπ που επίσης ίσχυσε.Δε θα ζητήσουμε να αλλάξει ο νόμος,να μπει ένα όριο στην αδιοριστία.Δε συμφωνούμε με τους μήνες;Προτείνουμε άλλους.
Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορεί να συζητηθεί ως κύριος στόχος του συλλόγου!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gard

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #466 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 12:58:20 μμ »
Δεν ειμαι δικηγόρος αλλά νομίζω ότι για να καταργηθεί ενας νόμος ως αντισυνταγματικός πρέπει να προσφύγει κανείς (ένας σύλλογος για παράδειγμα) στα διοικητικά δικαστήρια, στο συμβούλιο της επικρατείας ή και εγώ δεν ξέρω που αλλου . Η όλη διαδικασία μπορεί να κρατήσει χρόνια και σε περίπτωση που το κράτος βλέπει να χάνει την υπόθεση , τις πιο πολλές φορές , η κυβέρνηση αλλάζει τον νόμο και τότε ολη η προσπάθεια προσφυγης πεφτει στο κενό ..... 

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #467 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 01:12:03 μμ »
To καταστατικό ενός συλλόγου είναι ένα τυπικό έγγραφο, όπου γενικόλογα ορίζεται η φυσιογνωμία και οι στόχοι του.
Το πως και πόσο αξιοκρατικά θα διοριστούμε, αν διοριστούμε, προφανώς, πρέπει να είναι απ' τους κορυφαίους, αν όχι ο κορυφαίος, στόχους, τόσο μεταξύ των διατυπωμένων στο καταστατικό, όσο και μεταξύ αυτών που συντομότατα πρέπει να συζητηθούν και να οδηγήσουν το σύλλογο σε δράσεις και διεκδικήσεις.

Θωρώ, πάντως, προ της σύστασης του συλλόγου, άκαιρη τη συνέχιση μιας τέτοιας συζήτησης και, μάλιστα, εδώ.
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #468 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 01:13:57 μμ »
ΟΚ,πάω πάσο.Προχωράμε με ό,τι έχουμε και καλή μας τύχη.

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #469 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 01:14:53 μμ »
ό,τι επιχειρήματα είχα περί ασεπ και πδς στο παρελθόν τα έχω κάνει γαργάρα Χεξαλέν.Πράγματι,δεν είναι ώρα για διαμάχες,τα είπαμε με μεγάλη αποτυχία όταν τρωγόμασταν για το νομοσχέδιο που τελικά ψηφίστηκε.
Η απαίτηση να ξέρουμε αν,πότε,με τι όρους θα γίνει ασεπ είναι σημαντικό να ικανοποιηθεί,δεν ξέρω αν μπαίνει ως στόχος συλλόγου με τη διατύπωση αυτή.Σωστή παρατήρηση πάντως.
Υπάρχει μια δεξαμενή κάποιων εκατοντάδων ατόμων που έχουν ικανή προϋπηρεσία.Ας βρεθεί ένα όριο κάτω από το οποίο δε νοείται απαίτηση για διορισμό.Δηλαδή με 5 μήνες ωρομισθιας και ασεπ είναι αστείο να απαιτεί κάποιος.Το 16μηνο που ανέφερα σε παλιότερο μήνυμα είχε νομοθετηθεί.Το 24μηνο κ ασεπ αφήνει κόσμο απ΄έξω αλλά μπορεί να συμπληρωθεί από το 30μηνο χωρίς ασεπ που επίσης ίσχυσε.Δε θα ζητήσουμε να αλλάξει ο νόμος,να μπει ένα όριο στην αδιοριστία.Δε συμφωνούμε με τους μήνες;Προτείνουμε άλλους.
Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορεί να συζητηθεί ως κύριος στόχος του συλλόγου!

Καταλαβαίνω πως προσπαθείς να ικανοποιήσεις όλες τις πλευρές (προσωπικά και τα περί ΠΔΣ και ΑΣΕΠ δε μπορώ να τα κάνω γαργάρα, δεν κατεβάινουν με τίποτα). Το να θέσουμε ως όρο μήνες με ή χωρίς ΑΣΕΠ φαίνεται ανεδαφικό όταν έχει ψηφιστεί και ισχύει ένας νόμος που καταργεί την προϋπηρεσία. Και το θέμα για τους περισσότερους νομίζω ότι δεν είναι το όριο των μηνών που θα μπει αλλά το αν θα υπάρχει παράγοντας ΑΣΕΠ. Πιστεύω πως είναι πολύ σημαντικό και για όσους δε θέλουν να ξαναδούν διορισμό χωρίς παράγοντα ΑΣΕΠ και για όσους δε θέλουν να δώσουν. Αυτό πώς λύνεται χωρίς να έχουμε απώλειες μεταξύ μας;

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #470 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 01:16:08 μμ »
Ο σύλλογος των αδιόριστων μπορεί να προτείνει λύσεις στο πρόβλημα του ωραρίου των ξενόγλωσσων,όπως τη μετακίνησή τους στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση,καταδεικνύοντας την υποκρισία της ηγεσίας του υπουργείου,που την ώρα που χαρίζει ώρες μας σε 05-06-07 προβαίνει σε προσλήψεις ακω και αμω των κλάδων αυτών.


+++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #471 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 01:23:25 μμ »
ΟΚ,πάω πάσο.Προχωράμε με ό,τι έχουμε και καλή μας τύχη.

Διευκρινίζω προς αποφυγή παρεξήγησης των λεγομένων μου, δε λέω να πάει κανείς πάσο, να μην έχει άποψη ή να μην την εκφράζει, απλώς στο παρόν θέμα, που άνοιξε, μήπως και βοηθήσει στη σύσταση του συλλόγου, θεωρώ άκαιρο και, μάλλον, διασπαστικό να συζητηθεί η πρόταση του καθένα μας περί αξιοκρατικού τρόπου διορισμού, που, ούτως ή άλλως, πρόκειται και να συζητηθεί και να διατυπωθεί ως κοινή πρόταση, διαφορετικά ένας τέτοιος σύλλογος, πράγματι, δε θα είχε έναν εκ των βασικών λόγων ύπαρξής του.
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #472 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 01:48:03 μμ »
Το βασικό νομίζω είναι να ξεκαθαρίσετε το γιατί θέλετε να ιδρύσετε έναν νέο σύλλογο φιλολόγων. Τι δηλαδή σας διαφοροποιεί από τους υπάρχοντες συλλόγους φιλολόγων και τι θέλετε να προάγετε μέσα από αυτήν σας την κίνηση. Το ότι είστε μια κλειστή ομάδα, των αδιόριστων αλλά εγγεγραμμένων στους πίνακες αναπληρωτών, όντως αποτελεί μια διαφοροποίηση και σαφώς υπάρχουν συγκεκριμένα ζητήματα διεκδικήσεων διορισμών που απορρέουν από αυτήν σας την ιδιότητα αλλά αυτό δεν σας διαφοροποιεί από τους υπόλοιπους εγγεγραμμένους στους πίνακες αδιόριστους εκπαιδευτικούς.  :-\

Το ότι αναφέρθηκε ως σκοπός η εφαρμογή μιας εγκυκλίου είναι άτοπο. Αν όμως αυτό είναι το ζητούμενο, δλδ να αποκτήσετε μια δυναμική και μια "κάλυψη" θα μπορούσατε να συστήσετε πολύ πιο εύκολα και χωρίς δικηγόρους και λοιπά τρεξίματα ένα συντονιστικό και μια συντονιστική επιτροπή.

Οι σκοποί, όπως σωστά έγραψε και ο aristos2, είναι πιο γενικοί (αν και διαφωνώ ότι είναι τυπικό το καταστατικό). Από εκεί κι έπειτα υπάρχουν οι στόχοι και τα μέσα που εξειδικεύονται και αποφασίζονται μέσα από γενικές συνελεύσεις ή αν το ορίζει το καταστατικό (και) από το ΔΣ του συλλόγου.
Είναι λοιπόν θέματα που καλώς μεν κουβεντιάζονται αλλά δεν αφορούν τους σκοπούς του καταστατικού. Θα μπορούσε να γραφεί σαν σκοπός η εργασιακή αποκατάσταση των μελών και η σύναψη συνεργασιών με άλλους συλλόγους, σωματεία κλπ που δραστηροποιούνται προς αυτήν την κατεύθυνση.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2011, 03:03:39 μμ από rozy4 »

Αποσυνδεδεμένος GR

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 576
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #473 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 02:40:02 μμ »
Καλημέρα συνάδελφοι.Συναντήσαμε σήμερα τον προιστάμενο β'θμιας Τρικάλων ,του εκθέσαμε την κατάσταση με τις β' αναθέσεις ,είπε πως θα το ελέγξει,αλλά η γραμμή του υπουργείου είναι να αξιοποιήσει τις γαλλικούδες για να μην κάθονται και πληρώνονται. >:( :( :o :o
Επιβεβαιωνει περιτρανα ο προισταμενος αυτο που πιστευα.Οτι ολες οι αναθεσεις γινονται με τις ευλογιες του Υπουργειου και ολα τα αλλα περι παρανομιων που πρεπει οπωσδηποτε να καταγγελονται ειναι π........ες που λεγανε οι υπαλληλοι του Υπουργειου.Πολλοι συναδελφοι τους πιστεψατε δυστυχως.Αυτο που πρεπει να μας αφορα τωρα αμεσα ειναι η απαντηση απο τις περιφερειες η νομους που σταλθηκαν οι επιστολες.Οποιος εχει νεα ας ενημερωνει.Ειναι η πιο καιρια κινηση που μπορει να ενοχλησει και το υπουργειο στο οποιο θα δειξουμε οτι υπαρχουμε και δεν θα αποδεχτουμε τις παρανομιες.Γνωμη μου ειναι οτι προεχει αυτο,οι συζητησεις για τους στοχους του συλλογου ας ακολουθησουν.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #474 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 02:43:50 μμ »
Επιστολές που στάλθηκαν σε Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας

1.   Αττική Ανατολική = 1
2.   Αχαΐα =1
3.   Δράμα =1
4.   Θεσσαλονίκη Αννατολική =1
5.   Θεσσαλονίκη Δυτική =1
6.   Πειραιάς =2
7.   Καβάλα = 1
8.   Καρδίτσα =1
9.   Κόρινθος =1
10.   Λάρισα =1
11.   Μαγνησία =1
12.   Σέρρες =2
13.   Τρίκαλα =1
14.   Φλώρινα =1

Επιστολές που στάλθηκαν σε Περιεφερειακές Διευθύνσεις
1.   Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας =1
2.   Δυτική Μακεδονία =1\
3.    Ανατολικής Μακεδονίοας και Θράκης μέσω της Δευτεροβάθμιας Δράμας
4.   Κεντρική Μακεδονία
5.   Θεσσαλία
6.   Εκπαιδευτική Περιφέρεια Ηπείρου =1

Πανεπιστήμια
1.   Ιωάννινα (Τμήμα Φιλολογίας Ιστορίας –Αρχαιολογίας)

Παιδαγωγικό Ινστιτούτο



Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #475 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 02:48:28 μμ »
 Συνάδελφοι όσοι δεν έχετε στείλει επιστολές ακόμη .... καλό είναι να ενεργοποιηθείτε... Κρήτη? Νησιά? Αιτωλοακαρνανία? Ας μην εφησυχαζόμαστε..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161723
  • Σύνολο θεμάτων: 19233
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 416
Σύνολο: 424

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.