*

Αποστολέας Θέμα: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων  (Αναγνώστηκε 147280 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #742 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 12:18:52 μμ »
επίσης ενημερώνουμε κ ζητάμε να πάρουν θέση σχετικά με την προφορική εντολή που δίνεται από την περιφέρεια στις διευθύνσεις να καλύπτον τα κενά με τους μονίμους ή ακόμα κ άν οι β αναθέσεις ξεπερνούν το όριο των 7 ωρών.
Έχοντας τελειώσει το ιστορικό αρχαιολογικό σε πληροφορώ ότι είχα 2 υποχρεωτικές φιλοσοφίες , το ίδιο και η κλασική φιλολογία.Δεν έχουν όλα τα τμήματα το ίδιο πρόγραμμα σπουδών.Πέρα από αυτό δε φταίτε εσείς που σας δίνουν τα μαθήματα μας να τα διδάξετε αλλά το υπουργείο οπότε...


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #743 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 01:15:37 μμ »
καλημέρα  Στη θεολογική Αθηνών τμήμα θεολογίας κάναμε βυζαντινή ιστορία και μεσαιωνική και αρκετά φιλοσοφικά μαθήματα οπότε δικαίως νομίζω, μας δίνουν β΄ανάθεση αυτά τα μαθήματα (βυζ/μεσαιων ιστορία β γυμνασίου και φιλοσοφία κατεύθυνσης).Αντίθετα υπάρχουν πτυχιούχοι τμημάτων της φιλοσοφικής που δεν έχουν κάνει  ,πχ φιλοσοφία, όπως του ιστορ. αρχαιολογικού.  Πριν δύο χρόνια σε σχολείο των κυκλάδων , συνάδελφος φιλόλογος πτυχιούχος του ιστορ. αρχαιολογικού μου είπε πως αν και της ανατέθηκε η διδασκαλία της φιλοσοφίας θεωρούσε πως το αντικέιμενο δεν το κατείχε επαρκώς επειδή στο τμήμα από όπου αποφοίτησε δεν το διδάχθηκε μέσα από ικανοποιητικό αριθμό μαθημάτων. Η παρέμβασή μου ,συνάδελφοι φιλόλογοι είναι καλόπιστη κι όχι για να αλληλοκανιβαλιστούμε :)

Οι απόφοιτοι του Ιστορικού Αρχαιολογικού τμήματος της Φιλοσοφικής σχολής της Αθήνας έχουν διδαχθεί ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ με  Κωσταρά, Νιάρχο κ.α.

Αποσυνδεδεμένος anestios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #744 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 03:31:58 μμ »
οποιος θελει να καταθεσει προταση προς συζητηση για την συναντηση της δευτερας ,περιμενω να μου πειτε για θεματα που πρεπει να τους θιξουμε.ευχαριστω

Ζητάμε:
- εξήγηση για την τρομακτική μείωση των αναπληρωτών φέτος,
- ξεκαθάρισμα για το τι τελικά ισχύει με τ' όριο στις β' αναθέσεις,
- ενημέρωση για τον τρόπο διορισμού και κλήσης αναπληρωτών τη νέα χρονιά,
- ενημέρωση για το πόσο άμεσα θα καλυφθούν όποια έκτακτα κενά ακόμη προκύψουν την τρέχουσα χρονιά,
- ερώτηση για το σκεπτικό με τ' οποίο ο αναπληρωτής προσλαμβάνεται, πλέον, με το εισαγωγικό κλιμάκιο (ΜΚ 18) ανεξάρτητα προϋπηρεσίας και διαμαρτυρία γι' αυτό ...
-Να μη δίνεται β΄ανάθεση στους ξενόγλωσσους αν δεν έχουν καλυφθεί όλα τα κενά της ειδικότητάς τους στην πρωτοβάθμια.
- Με το θέμα των ΖΕΠ και του αναπληρωτή μειωμένου ωραρίου: γνωρίζετε ότι αυτός που πληρώνεται από ΕΣΠΑ δεν έχει το δικαίωμα να καλύψει ώρες για να φτάσει το μέγιστο των 15 ωρών, και αν έρθει η σειρά του δεν μπορεί να γίνει πλήρους ωραρίου; Εγώ δεν το ήξερα και εγκλωβίστηκα για 8 ώρες ΖΕΠ= 416 μεικτά. Αυτή η κατηγορία είναι χειρότερη και από ωρομισθία.

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #745 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 04:29:53 μμ »
καλημέρα  Στη θεολογική Αθηνών τμήμα θεολογίας κάναμε βυζαντινή ιστορία και μεσαιωνική και αρκετά φιλοσοφικά μαθήματα οπότε δικαίως νομίζω, μας δίνουν β΄ανάθεση αυτά τα μαθήματα (βυζ/μεσαιων ιστορία β γυμνασίου και φιλοσοφία κατεύθυνσης).Αντίθετα υπάρχουν πτυχιούχοι τμημάτων της φιλοσοφικής που δεν έχουν κάνει  ,πχ φιλοσοφία, όπως του ιστορ. αρχαιολογικού.  Πριν δύο χρόνια σε σχολείο των κυκλάδων , συνάδελφος φιλόλογος πτυχιούχος του ιστορ. αρχαιολογικού μου είπε πως αν και της ανατέθηκε η διδασκαλία της φιλοσοφίας θεωρούσε πως το αντικέιμενο δεν το κατείχε επαρκώς επειδή στο τμήμα από όπου αποφοίτησε δεν το διδάχθηκε μέσα από ικανοποιητικό αριθμό μαθημάτων. Η παρέμβασή μου ,συνάδελφοι φιλόλογοι είναι καλόπιστη κι όχι για να αλληλοκανιβαλιστούμε :)

Οι απόφοιτοι του Ιστορικού Αρχαιολογικού τμήματος της Φιλοσοφικής σχολής της Αθήνας έχουν διδαχθεί ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ με  Κωσταρά, Νιάρχο κ.α.

Επιβεβαιώνω ότι και οι απόφοιτοι ιστορικού-αρχαιολογικού ΑΠΘ (Θεσσαλονίκης) έχουν διδαχθεί υποχρεωτικά φιλοσοφία.
Επίσης οι θεολόγοι μπορεί να διδάσκονται βυζαντινή, όχι όμως αρχαία ούτε νεότερη και στη β΄ανάθεση δε γίνεται διαχωρισμός, παίρνουν οποιαδήποτε ιστορία. Έχω δει θεολόγους στα σχολεία που υπηρέτησα να διδάσκουν και αρχαία και νεότερη, εκτός από βυζαντινή, και έχουν παραδεχτεί την ανεπάρκειά τους.
Καλοπροαίρετη και η δική μου τοποθέτηση!

οποιος θελει να καταθεσει προταση προς συζητηση για την συναντηση της δευτερας ,περιμενω να μου πειτε για θεματα που πρεπει να τους θιξουμε.ευχαριστω

Ζητάμε:
- εξήγηση για την τρομακτική μείωση των αναπληρωτών φέτος,
- ξεκαθάρισμα για το τι τελικά ισχύει με τ' όριο στις β' αναθέσεις,
- ενημέρωση για τον τρόπο διορισμού και κλήσης αναπληρωτών τη νέα χρονιά,
- ενημέρωση για το πόσο άμεσα θα καλυφθούν όποια έκτακτα κενά ακόμη προκύψουν την τρέχουσα χρονιά,
- ερώτηση για το σκεπτικό με τ' οποίο ο αναπληρωτής προσλαμβάνεται, πλέον, με το εισαγωγικό κλιμάκιο (ΜΚ 18) ανεξάρτητα προϋπηρεσίας και διαμαρτυρία γι' αυτό ...
-Να μη δίνεται β΄ανάθεση στους ξενόγλωσσους αν δεν έχουν καλυφθεί όλα τα κενά της ειδικότητάς τους στην πρωτοβάθμια.
- Με το θέμα των ΖΕΠ και του αναπληρωτή μειωμένου ωραρίου: γνωρίζετε ότι αυτός που πληρώνεται από ΕΣΠΑ δεν έχει το δικαίωμα να καλύψει ώρες για να φτάσει το μέγιστο των 15 ωρών, και αν έρθει η σειρά του δεν μπορεί να γίνει πλήρους ωραρίου; Εγώ δεν το ήξερα και εγκλωβίστηκα για 8 ώρες ΖΕΠ= 416 μεικτά. Αυτή η κατηγορία είναι χειρότερη και από ωρομισθία.

Θα συμφωνήσω στα παραπάνω επιχειρήματα, τονίζοντας παράλληλα ότι οι ξενόγλωσσοι θα πρέπει υποχρεωτικά να συμπληρώνουν ωράριο στο αντικείμενό τους είτε στη δευτεροβάθμια είτε στην πρωτοβάθμια, πριν πάρουν β΄ανάθεση ιστορία. Εξάλλου είναι προς το συμφέρον τους, αφού με β' ανάθεση και λιγότερες από 11 ώρες στο αντικείμενό τους υπάρχει ο κίνδυνος να βρεθούν στο μέλλον σε εφεδρεία.
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος thask

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 456
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #746 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 04:32:01 μμ »
trelamene δώσε στοιχεία για την αυριανή συνάντηση, ώρα και τόπο συνάντησης. Σου έστειλα πμ με τα στοιχεία μου, δεν ξέρω αν το πηρες

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #747 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 05:14:05 μμ »
Απαντώ στη θεολόγο: τελείωσα το κλασικό των Ιωαννίνων και είχα υποχρεωτικές 3 φιλοσοφίες.Και κάτι ακόμη: Επιχείρημα: κανένας άλλος κλάδος δεν έδωσε ιστορία στο ΑΣΕΠ,παρά μόνο οι φιλόλογοι.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος poliram

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #748 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 05:36:17 μμ »
trelamene,
δώσε μας περισσότερες πληροφορίες  για την αυριανή συνάντηση με τον κο Σταθόπουλο.Θα ήθελα να έρθω και γω (σου έστειλα π.μ )...

Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 738
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #749 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 06:22:17 μμ »
συναδελφοι ελαβα τα μηνυματασας και στηναυριανη συναντηση θα τεθουν τα θεματα επι ταπητος.ευχαριστω για την συμμετοχη.παρακαλεισθε ολοι οι αναπληρωτες φιλολογοι κληθεντες καιμη να προσφερετε τονοβολο σας το συντομοτερο δυνατο για τον συλλογο.ολοι μαζι μπορουμε να κανουμε πολλα.η αδρανεια δεν μας επιτρεπεται πια.επισκεφτειτε την ιστοσελιδα του συλλογου προκειμενου να γινετε επισημα μελη.αυριο θα υπαρξει ενημερωση στο σαιτ μας για τα αποτελεσματα της συναντησης.ευχαριστω τους συναδφους της αττικης που εκδηλωσανενδιαφερον για συμμετοχη αυριο αλλα και τους συναδελφους της επαρχιας,

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #750 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 06:46:54 μμ »
Αναμένουμε το αποτέλεσμα της συνάντησης του trelamenoυ, ο οποίος είναι ενήμερος για όλα τα θέματα που μας απασχολούν κι ελπίζω να μπορέσει να τα θέσει αύριο. Στη συνέχεια, το προσωρινό προεδρείο του συλλόγου θα δρομολογήσει συναντήσεις τόσο με το Υπουργείο, όσο και με τα λοιπά κόμματα.
Ζητούμενο είναι καταρχάς η τήρηση της νομιμότητας (ως προς τη β' ανάθεση, ακόμη και αυτή καταστρατηγείται) κι, εν συνεχεία, η διεκδίκηση όρων παιδαγωγικών, για τη λειτουργία των σχολείων και την εργασία μας.
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #751 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 06:48:05 μμ »
Καλή επιτυχία στη συνάντηση.Συγχαρητήρια για την προσπάθεια.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος k-z

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #752 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 06:55:51 μμ »
παιδια,εγω προσωπικα δυσκολευομαι να παω σε τραπεζα γιατι δουλευω μακρια απο το σπιτι μου και λειπω ολα τα πρωινα.συνεπως,θα το κανω κατα τη διαρκεια των εορτων

Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 738
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #753 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 06:57:15 μμ »
ευχαριστουμε συναδελφοι!και εναμεγαλοευχαριστω σε ολους εσαςγια την ενημερωσηκαιτην συμβολη σας.ας ελπισουμε οτι αυτες οικινησεις  θα  γινουν  εφαλτηριο και για την συμμετοχη στο συλλογο ολωντων  εγγεγραμμενων στον ενιαιοπινακα  αναπληρωτωνπεο2.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #754 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 08:51:06 μμ »
 Kαλή επιτυχία για αύριο!

Αποσυνδεδεμένος V-T

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #755 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 09:13:40 μμ »
οποιος θελει να καταθεσει προταση προς συζητηση για την συναντηση της δευτερας ,περιμενω να μου πειτε για θεματα που πρεπει να τους θιξουμε.ευχαριστω

Στην Ελμέ όπου ανήκω έχουμε δραστηριοποιηθεί οι φιλόλογοι και ήδη θέσαμε τα αιτήματά μας στη συνέλευση τους και σαν φιλόλογοι αλλά και σαν αναπληρωτές. Στο κείμενο που εμείς ετοιμάζουμε να τους δώσουμε με αιτήματα κρίνουμε σκόπιμο να συμπεριλάβουμε επιπλέον και
1.  την αύξηση του αριθμού επιλογών προτίμησης ως αναπληρωτές. Θεωρούμε τις 30 επιλογές (ως πέρσι ήταν 40) που μας επιτρέπει το σύστημα απίστευτα μικρό νούμερο, καθώς αντιστοιχεί το πολύ σε δέκα νομούς. Αντίθετα στην πρωτοβάθμια έχουν επίσης 30 επιλογές αλλά σ' αυτούς ο κάθε νομός αντιστοιχεί σε μία επιλογή τους (εκτός από τους πολύ μεγάλους νομούς της χώρας). Επιπλέον η πρωτοβάθμια δεν έχει ΑΜΩ για να μειώνονται και άλλο οι επιλογές τους.
2. άρση της ποινής - αποκλεισμού για 2η χρονιά από τους πίνακες σε περίπτωση άρνησης στην κλήση καθώς λειτουργεί εκβιαστικά σε τόσο δύσκολους καιρούς.
3. το ξεκλείδωμα των πινάκων και επομένως προσμέτρηση της δικής μας προυπηρεσίας ή διαφορετικά ΟΡΙΣΤΙΚΟ κλείδωμα τους και για την οποιαδήποτε κοινωνική ομάδα. (Η σειρά μας στον πίνακα δύο χρόνια τώρα είναι καθοδική και όχι ανοδική. Επιπλέον είναι κοινό μυστικό στο υπουργείο πως πολλές από αυτές τις "ασθένειες" είναι ψεύτικες)
4. παύση των διορισμών από ιδιωτικά σχολεία (πολλά από τα χαρτιά που προσκομίζονται είναι ψεύτικα και τουλάχιστον στη δική μας Ελμέ το παραδέχτηκαν και γνωρίζουν περιπτώσεις). Σε τελική ανάλυση δεν ξέρω γιατί το υπουργείο "οφείλει" σ' αυτούς τους ανθρώπους και όχι σ' εμάς που υπηρετήσαμε τις νόμιμες διαδικασίες της πολιτείας).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 408
Σύνολο: 409

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.