*

Αποστολέας Θέμα: Μαθητές λιποθυμούν από την πείνα (συσσίτια στα σχολεία)  (Αναγνώστηκε 11778 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KAKTOS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σοκ προκάλεσε η καταγγελία εκπαιδευτικών ότι μικροί μαθητές λιποθυμούν πλέον στα σχολεία επειδή πεινάνε. Η καταγγελία έγινε κατά τη διάρκεια σύσκεψης σωματείων και φορέων της εκπαίδευσης του 7ου Διαμερίσματος Αθηνών. Πείνα, ποιος θα το φανταζόταν ότι αυτός ο εφιάλτης θα επανέκαμπτε για να χτυπήσει μαθητές από σχολεία των υποβαθμισμένων γειτονιών του 6ου Διαμερίσματος. Λιποθυμούν επειδή πάσχουν από ασιτία, γιατί οι γονείς είναι άνεργοι, τα τελευταία λεφτά φαγώθηκαν από καιρό και το ψυγείο είναι άδειο. Ποιος να αντέξει αυτή την είδηση. Ποιος μπορεί να αντέξει την είδηση, που ειπώθηκε και πάλι στη σύσκεψη, ότι γονιός μαθητή από σχολείο του 7ου Διαμερίσματος αυτοκτόνησε γιατί δεν μπορούσε να θρέψει την οικογένειά του. Έτσι «σώζουν» την Ελλάδα!

Αυτά τα τραγικά αποτελέσματα της αντιλαϊκής πολιτικής, θέτουν άμεσα το καθήκον να ενεργήσουμε άμεσα ώστε να μη θρηνήσουμε και άλλους ανθρώπους που θα γίνονται βορά στη βάναυση κυβερνητική πολιτική των μνημονίων, του ΔΝΤ και της τρόικας, τονίζουν σε ανακοίνωσή τους οι φορείς και τα σωματεία του 7ου Διαμερίσματος.

Οι φορείς, μεταξύ άλλων, δεσμεύονται να προωθήσουν, με όσα μέσα διαθέτουν, τη δημιουργία ενός δικτύου αλληλεγγύης, ώστε να αντιμετωπίζονται τα πρακτικά προβλήματα επιβίωσης των συμπολιτών μας που εξαθλιώνονται, αλλά και τα προβλήματα των νέων που σήμερα στοχοποιούνται από τους μηχανισμούς καταστολής. Ένα δίκτυο δράσης και αλληλεγγύης που θα αποτελεί ασπίδα συλλογικής προστασίας, για να μην πεινάσει καμιά λαϊκή οικογένεια, για να μην βρεθούν άλλοι συμπολίτες μας σε κατάσταση απόγνωσης, για να μην χάσει κανείς το σπίτι του από τους πλειστηριασμούς των τραπεζών, για να μην εκβιάζονται οι μαθητές και οι νεολαίοι που αγωνίζονται, με την απειλή του εισαγγελέα. Τα σωματεία και οι φορείς καλούν τους συναδέλφους τους και τους Συλλόγους Γονέων σε κάθε σχολικό συγκρότημα, να προχωρήσουν από κοινού σε συγκρότηση κοινών επιτροπών - πρωτοβουλιών αλληλεγγύης και να καταρτίσουν κοινά προγράμματα και πρωτοβουλίες αλληλεγγύης για τη στήριξη παιδιών και οικογενειών με σοβαρά οικονομικά προβλήματα. Επόμενο βήμα θα είναι η πραγματοποίηση ανοικτής διευρυμένης συνέλευσης συντονισμού στις 22 Οκτωβρίου.

Η ΑΥΓΗ, 12/10/2011  http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=47795

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Jusqu_ici_tout_va_bien

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές λιποθυμούν από την πείνα (συσσίτια στα σχολεία)
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 04:33:41 μμ »
Πού να δεις που σε λίγο θα λιποθυμούν δίπλα και οι εκπαιδευτικοί, οι καθαρίστριες κλπ κλπ!

Αποσυνδεδεμένος emnaypli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές λιποθυμούν από την πείνα (συσσίτια στα σχολεία)
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 04:37:09 μμ »
Τραγικό.

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές λιποθυμούν από την πείνα (συσσίτια στα σχολεία)
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 05:30:53 μμ »
Οι Γερμανοι ξαναρχονται...θα ζησουμε δευτερη κατοχη με βασικο μισθο στα 500 και κατι...στην καλυτερη
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος geo33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές λιποθυμούν από την πείνα (συσσίτια στα σχολεία)
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 10:44:36 πμ »
Το ωραίο το διαβάσατε; Το Υπουργείο καταγγέλλει τους εκπαιδευτικούς ότι λαϊκίζουν κι εκμεταλλεύονται τους μαθητές για να δημιουργήσουν εντυπώσεις!
Έχει πολύ καιρό τώρα που αγοράζουμε είτε ο διευθυντής είτε οποιοσδήποτε συνάδελφος κουλούρια από το κυλικείο για παιδιά που έρχονται χωρίς να φάνε πρωινό. Όχι επειδή δεν πρόλαβαν, αλλά επειδή δεν υπήρχε κάτι να φάνε...

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές λιποθυμούν από την πείνα (συσσίτια στα σχολεία)
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 11:08:43 πμ »
Το ωραίο το διαβάσατε; Το Υπουργείο καταγγέλλει τους εκπαιδευτικούς ότι λαϊκίζουν κι εκμεταλλεύονται τους μαθητές για να δημιουργήσουν εντυπώσεις!
Έχει πολύ καιρό τώρα που αγοράζουμε είτε ο διευθυντής είτε οποιοσδήποτε συνάδελφος κουλούρια από το κυλικείο για παιδιά που έρχονται χωρίς να φάνε πρωινό. Όχι επειδή δεν πρόλαβαν, αλλά επειδή δεν υπήρχε κάτι να φάνε...


Πολλές φορές έχω την εντύπωση ότι αυτοί στα υπουργεία (όχι μόνο στο Παιδείας) ζουν σε μια διαφορετική Ελλάδα από ότι η μεγάλη πλειοψηφία των Ελλήνων....

Και άντε, ο διευθυντής και ο δάσκαλος ακόμα μπορούν και αγοράζουν κουλούρια (πολεμώντας το αποτέλεσμα ενός προβλήματος, όχι την αιτία), σε λίγο τι θα γίνει;
Όταν εμένα μου μένουν 10 ευρώ το μήνα (ναι 10 ολόκληρα ευρώ) για να φάω......Μετά πάλι θα λαίκίζουμε;;;;;;;;
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος geo33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές λιποθυμούν από την πείνα (συσσίτια στα σχολεία)
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 02:40:15 μμ »
Το ωραίο το διαβάσατε; Το Υπουργείο καταγγέλλει τους εκπαιδευτικούς ότι λαϊκίζουν κι εκμεταλλεύονται τους μαθητές για να δημιουργήσουν εντυπώσεις!
Έχει πολύ καιρό τώρα που αγοράζουμε είτε ο διευθυντής είτε οποιοσδήποτε συνάδελφος κουλούρια από το κυλικείο για παιδιά που έρχονται χωρίς να φάνε πρωινό. Όχι επειδή δεν πρόλαβαν, αλλά επειδή δεν υπήρχε κάτι να φάνε...


Πολλές φορές έχω την εντύπωση ότι αυτοί στα υπουργεία (όχι μόνο στο Παιδείας) ζουν σε μια διαφορετική Ελλάδα από ότι η μεγάλη πλειοψηφία των Ελλήνων....

Και άντε, ο διευθυντής και ο δάσκαλος ακόμα μπορούν και αγοράζουν κουλούρια (πολεμώντας το αποτέλεσμα ενός προβλήματος, όχι την αιτία), σε λίγο τι θα γίνει;
Όταν εμένα μου μένουν 10 ευρώ το μήνα (ναι 10 ολόκληρα ευρώ) για να φάω......Μετά πάλι θα λαίκίζουμε;;;;;;;;

Ότι ζουν σε άλλη χώρα το αποδεικνύουν καθημερινά. Εγώ προσωπικά παίρνω πια φαγητό από το σπίτι μου και ντρέπομαι τον άνθρωπο που έχει το κυλικείο, γιατί τα παιδιά του χρωστάνε συνολικά 700 Ε και περίμενε να βγάλει μεροκάματο από τους καθηγητές. Κάποτε, παίρναμε αφειδώς πρωινό και καφέ από εκεί. Τώρα, όχι μόνο εγώ, αλλά και άλλοι συνάδελφοι, καταφεύγουμε στο κυλικείο όταν δεν έχουμε άλλη λύση.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές λιποθυμούν από την πείνα (συσσίτια στα σχολεία)
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 12:09:42 μμ »
Εμένα γιατί μου μοιάζει το θέμα εντελώς ραδιοαρβύλα;
Καταλαβαίνω τον συγκεκριμένο σύλλογο ότι θέλει να βάλει κατά της κυβέρνησης (και με το δίκιο του). Αλλά να λέμε ότι λιποθυμούν από την.. πείνα;
Και για να αναλύσουμε το θέμα αντικειμενικά:
1) Τα ελληνόπουλα έρχονται πρώτα (με βάση τις επίσημες στατιστικές, αν δεν κάνω λάθος) σε παχυσαρκία.
2) Τα ελληνόπουλα (σε μεγάλο ποσοστό) δεν παίρνουν σωστό πρωινό, ή και καθόλου πρωινό (μιμούμενα τους ανεύθυνους γονείς τους).
3) Η καταγγελία από την αλήθεια μπορεί να απέχει έτη φωτός. Επίσημα ιατρικά έγγραφα υπάρχουν σε αυτήν την περίπτωση; Ή απλά λέμε ό,τι μας καπνίσει, για να κάνουμε εντύπωση;

Όσο δεν εμπιστεύομαι το υπουργείο, άλλο τόσο δεν εμπιστεύομαι τις διάφορες.. καταγγελίες.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές λιποθυμούν από την πείνα (συσσίτια στα σχολεία)
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 12:37:25 μμ »
Εμένα γιατί μου μοιάζει το θέμα εντελώς ραδιοαρβύλα;
Καταλαβαίνω τον συγκεκριμένο σύλλογο ότι θέλει να βάλει κατά της κυβέρνησης (και με το δίκιο του). Αλλά να λέμε ότι λιποθυμούν από την.. πείνα;
Και για να αναλύσουμε το θέμα αντικειμενικά:
1) Τα ελληνόπουλα έρχονται πρώτα (με βάση τις επίσημες στατιστικές, αν δεν κάνω λάθος) σε παχυσαρκία.
2) Τα ελληνόπουλα (σε μεγάλο ποσοστό) δεν παίρνουν σωστό πρωινό, ή και καθόλου πρωινό (μιμούμενα τους ανεύθυνους γονείς τους).
3) Η καταγγελία από την αλήθεια μπορεί να απέχει έτη φωτός. Επίσημα ιατρικά έγγραφα υπάρχουν σε αυτήν την περίπτωση; Ή απλά λέμε ό,τι μας καπνίσει, για να κάνουμε εντύπωση;

Όσο δεν εμπιστεύομαι το υπουργείο, άλλο τόσο δεν εμπιστεύομαι τις διάφορες.. καταγγελίες.

Landau, μήπως σου φαίνεται ραδοαρβύλα γιατί απλά ΘΕΛΕΙΣ να είναι ραδιοαρβύλα; Μακάρι δηλ. να είναι! Αλλά...αναφέρεσαι  στα παχύσαρκα ελληνόπουλα και αυτό αποτελεί επιχείρημα ότι δεν μπορεί κάποια παιδιά να λιποθύμησαν; Ακόμα κι αν είναι παχύσαρκα τα παιδιά, για τα οποία γίνεται λόγος, αποκλείεται να έχει συμβεί;Έχουν αποθηκευμένο λίπος και μπορούν να μη φάνε για μήνες; Εγώ διάβασα πως έγινε και γνωμάτευση από γιατρούς. Ή αν δεν πήραν το πρωινό τους αλλά τα άλλα γεύματα της ημέρας, θα λιποθυμούσαν;Σήμερα το έχει και ως θέμα η Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία -δεν πρόλαβα να κοιτάξω και τις άλλες εφημερίδες-αλλά δε νομίζω ότι θα έγραφαν κάτι χωρίς να το ελέγξουν! Ξέρω πως πολλές εφημερίδες γράφουν πολλές βλακείες και υπερβολές προκειμένου να αυξήσουν τις πωλήσεις τους αλλά μην πάμε και στο αντίθετο άκρο και ό,τι διαβάζουμε ή ακούμε να μας φαίνεται ψέμα, επειδή είναι κάτι ξένο για μας μέχρι σήμερα. (Δε ζούμε στη γη της Επαγγελίας ούτε σε ένα κόσμο αγγελικά πλασμένο.) Κι εγώ δε θέλω να πιστέψω ότι η ανεργία καλπάζει, ότι ο μισθός πρωτοδιοριζόμενου εκπαιδευτικού θα είναι 560 ευρώ, ότι θα πληρώνουμε το ένα χαράτσι μετά το άλλο αλλά...ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΡΑΔΙΟΑΡΒΥΛΑ!!! Εξάλλου, στην 2η χρονιά του μνημονίου ζούμε, με κυβερνήτες τους "σοσιαλιστές" που φώναζαν "Επενδύουμε στην Παιδεία...στην Υγεία...Πρώτα ο Μαθητής... Λεφτά υπάρχουν" κλπ κλπ!!! Επομένως όλα τα πιστεύω από αυτούς κι ακόμα χειρότερα περιμένω!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2011, 12:50:49 μμ από fotini18 »
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος KYRINIS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές λιποθυμούν από την πείνα (συσσίτια στα σχολεία)
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 12:41:17 μμ »
Εμένα γιατί μου μοιάζει το θέμα εντελώς ραδιοαρβύλα;
Καταλαβαίνω τον συγκεκριμένο σύλλογο ότι θέλει να βάλει κατά της κυβέρνησης (και με το δίκιο του). Αλλά να λέμε ότι λιποθυμούν από την.. πείνα;
Και για να αναλύσουμε το θέμα αντικειμενικά:
1) Τα ελληνόπουλα έρχονται πρώτα (με βάση τις επίσημες στατιστικές, αν δεν κάνω λάθος) σε παχυσαρκία.
2) Τα ελληνόπουλα (σε μεγάλο ποσοστό) δεν παίρνουν σωστό πρωινό, ή και καθόλου πρωινό (μιμούμενα τους ανεύθυνους γονείς τους).
3) Η καταγγελία από την αλήθεια μπορεί να απέχει έτη φωτός. Επίσημα ιατρικά έγγραφα υπάρχουν σε αυτήν την περίπτωση; Ή απλά λέμε ό,τι μας καπνίσει, για να κάνουμε εντύπωση;

Όσο δεν εμπιστεύομαι το υπουργείο, άλλο τόσο δεν εμπιστεύομαι τις διάφορες.. καταγγελίες.

Ζεις σε άλλο κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές λιποθυμούν από την πείνα (συσσίτια στα σχολεία)
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 12:52:52 μμ »
Εμένα γιατί μου μοιάζει το θέμα εντελώς ραδιοαρβύλα;
Καταλαβαίνω τον συγκεκριμένο σύλλογο ότι θέλει να βάλει κατά της κυβέρνησης (και με το δίκιο του). Αλλά να λέμε ότι λιποθυμούν από την.. πείνα;
Και για να αναλύσουμε το θέμα αντικειμενικά:
1) Τα ελληνόπουλα έρχονται πρώτα (με βάση τις επίσημες στατιστικές, αν δεν κάνω λάθος) σε παχυσαρκία.
2) Τα ελληνόπουλα (σε μεγάλο ποσοστό) δεν παίρνουν σωστό πρωινό, ή και καθόλου πρωινό (μιμούμενα τους ανεύθυνους γονείς τους).
3) Η καταγγελία από την αλήθεια μπορεί να απέχει έτη φωτός. Επίσημα ιατρικά έγγραφα υπάρχουν σε αυτήν την περίπτωση; Ή απλά λέμε ό,τι μας καπνίσει, για να κάνουμε εντύπωση;

Όσο δεν εμπιστεύομαι το υπουργείο, άλλο τόσο δεν εμπιστεύομαι τις διάφορες.. καταγγελίες.

Ζεις σε άλλο κόσμο.

Στον κόσμο της πραγματικότητας και όχι της πλάνης;  8)

@fotini18:
Κατανοητά όλα αυτά που γράφεις, αλλά και πάλι δεν πιστεύω ότι ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα (εκτός αν βγουν στην επιφάνεια επίσημα έγγραφα και αποδείξεις). Επίσης, για τι αριθμό μαθητών, που υποτίθεται ότι λιποθυμούσαν από την πείνα, μιλάμε; Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε ο αριθμός, αλλά άλλο μια μεμονωμένη περίπτωση (όπου μπορεί να υπάρχει συγκεκριμένη οικογενειακή ευθύνη κλπ) και άλλο μαζικό γεγονός. Πιστεύω ότι όλοι καταλαβαίνουν τη διαφορά..
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές λιποθυμούν από την πείνα (συσσίτια στα σχολεία)
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 01:04:35 μμ »
Εμένα γιατί μου μοιάζει το θέμα εντελώς ραδιοαρβύλα;
Καταλαβαίνω τον συγκεκριμένο σύλλογο ότι θέλει να βάλει κατά της κυβέρνησης (και με το δίκιο του). Αλλά να λέμε ότι λιποθυμούν από την.. πείνα;
Και για να αναλύσουμε το θέμα αντικειμενικά:
1) Τα ελληνόπουλα έρχονται πρώτα (με βάση τις επίσημες στατιστικές, αν δεν κάνω λάθος) σε παχυσαρκία.
2) Τα ελληνόπουλα (σε μεγάλο ποσοστό) δεν παίρνουν σωστό πρωινό, ή και καθόλου πρωινό (μιμούμενα τους ανεύθυνους γονείς τους).
3) Η καταγγελία από την αλήθεια μπορεί να απέχει έτη φωτός. Επίσημα ιατρικά έγγραφα υπάρχουν σε αυτήν την περίπτωση; Ή απλά λέμε ό,τι μας καπνίσει, για να κάνουμε εντύπωση;

Όσο δεν εμπιστεύομαι το υπουργείο, άλλο τόσο δεν εμπιστεύομαι τις διάφορες.. καταγγελίες.

Ζεις σε άλλο κόσμο.

Στον κόσμο της πραγματικότητας και όχι της πλάνης;  8)

@fotini18:
Κατανοητά όλα αυτά που γράφεις, αλλά και πάλι δεν πιστεύω ότι ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα (εκτός αν βγουν στην επιφάνεια επίσημα έγγραφα και αποδείξεις). Επίσης, για τι αριθμό μαθητών, που υποτίθεται ότι λιποθυμούσαν από την πείνα, μιλάμε; Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε ο αριθμός, αλλά άλλο μια μεμονωμένη περίπτωση (όπου μπορεί να υπάρχει συγκεκριμένη οικογενειακή ευθύνη κλπ) και άλλο μαζικό γεγονός. Πιστεύω ότι όλοι καταλαβαίνουν τη διαφορά..

Επίσης, για τι αριθμό μαθητών, που υποτίθεται ότι λιποθυμούσαν από την πείνα, μιλάμε;

Έστω κι ΕΝΑ παιδί να λιποθύμησε από πείνα...είναι ΝΤΡΟΠΗ!!! Φοβάμαι ότι θα ακολουθήσουν κι άλλα...

άλλο μια μεμονωμένη περίπτωση (όπου μπορεί να υπάρχει συγκεκριμένη οικογενειακή ευθύνη κλπ)

...ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ δεν υπάρχει; Υπονοείς μάλλον ότι οι γονείς του/τους είναι ανεύθυνοι και δεν τάισαν τα παιδιά από αδιαφορία ή ανευθυνότητα!

Τέλος πάντων! Δικαίωμά σου να πιστεύεις ότι είναι ραδιοαρβύλα και ΜΑΚΑΡΙ να έχεις εσύ δίκιο κι εγώ και όσοι το πιστεύουμε να είμαστε απλώς θύματα της παραπληροφόρησης! Όμως από μια κυβέρνηση σαν τη σημερινή που μου θυμίζει έντονα την κυβέρνηση Τσολάκογλου και μας παρέδωσε αμαχητί στους Γερμανούς και στο ΔΝΤ, εγώ -στο ξαναλέω-όλα τα περιμένω...λιποθυμίες από ασιτία, αυτοκτονίες και άλλα πολλά...ων ουκ έστιν αριθμός!!!
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές λιποθυμούν από την πείνα (συσσίτια στα σχολεία)
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 01:30:22 μμ »
Να ρωτήσω κάτι; Πού ζείτε κάποιοι; Εγώ μένω σε μια γειτονιά του Πειραιά και βλέπω καθημερινά γεροντάκια να ψάχνουν στα σκουπίδια και μετανάστες με καροτσάκια να αναζητούν κανένα χαρτόκουτο ή αλουμίνιο για να το πάνε στην ανακύκλωση. Τα φαινόμενα στη λαϊκή δεν τα έχετε δει, όπου άνθρωποι πάνε και μαζεύουν ό,τι πέταξαν οι μικροπωλητές; Δηλαδή, αυτοί οι άνθρωποι είναι ψηφοφόροι της αριστεράς που απλώς πάνε και το παίζουν εξαθλιωμένοι; Ας συνέλθουμε λίγο.

 Και το γεγονός ότι τα ελληνόπουλα είναι παχύσαρκα είναι αποτέλεσμα κακής διατροφής. Μια δίαιτα πλούσια σε υδατάνθρακες είναι μια φτηνή δίαιτα. Αντιθέτως, δίαιτες πλούσιες σε πρωτεΐνες είναι ακριβές δίαιτες στις οποίες δεν μπορούν ν' αντεπεξέλθουν οι πιο φτωχοί. Αυτά για να ξεκαθαρίζουμε και κάποιες πλάνες.

Και όσον αφορά την καραμέλα των επίσημων καταγγελιών, νομίζω ότι δεν είναι εύκολο σ' ένα παιδί και σ' ένα γονιό να παραδεχτεί ότι πεινάει, γιατί στο "πολιτισμό" μας η φτώχεια είναι ντροπή και αποτυχία των γονέων. Αυτό προβάλλεται ως ιδέα, ότι εσύ φταις που είσαι φτωχός, γιατί δεν κάνεις κάτι για να βελτιώσεις τη μοίρα σου. Καμία ευθύνη δεν έχει αυτός που σε εκμεταλλεύεται. Οι εκπαιδευτικοί κατάφεραν με μεγάλη προσπάθεια να αποσπάσουν τις συγκεκριμένες μαρτυρίες και να ξέρετε ότι έχουν δώσει και τα ονόματά στα ΜΜΕ, όπου έχουν κάνει τις καταγγελίες, επειδή κάποιοι υποστηρίζουν ότι είναι όλα αυτά υποκινούμενα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2011, 01:38:47 μμ από LK »

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές λιποθυμούν από την πείνα (συσσίτια στα σχολεία)
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 01:35:04 μμ »
Σε ιδιωτικό δημοτικό που δούλεψα αρκετά χρόνια τύχαινε σε παιδιά να έχουν τάσεις λιποθυμίας λόγω της έλλειψης πρωινού. Τους φέρναμε μια φέτα ψωμί από την κουζίνα για να συνέλθουν... Πράγματι σαν λαός δεν έχουμε την συνήθεια να αφιερώνουμε χρόνο το πρωί για ένα σωστό πρωινό με όλη την οικογένεια.
Φαντάζομαι τέτοιες μεμονωμένες περιπτώσεις υπήρχαν σε όλα τα σχολεία.
Είναι ένα εντελώς διαφορετικό θέμα, όμως, η ξαφνική ένταση αυτού το φαινομένου που καταδεικνύει την αύξηση περιπτώσεων υποσιτισμού...
Σίγουρα υπάρχουν οικογένειες που τους τελευταίους μήνες βρέθηκαν χωρίς δουλειές ή αναγκάστηκαν να δουλεύουν για πολύ λιγότερα χρήματα. Αν δεν υπάρχουν αποταμιεύσεις, οι οικογένειες αυτές πέφτουν γρήγορα στην εξαθλίωση και δεν είναι υπερβολή να πούμε πια πως αρχίζει και η πείνα... Ακόμη και  εξασφάλιση σύντομα μιας δουλειάς δεν δίνει λύσεις λόγω του πενιχρού μισθού.

Μη πάμε μακριά: Νεοδιόριστος εκπαιδευτικός με 2 παιδιά κάπου στην Ελλάδα με 730 ευρώ!!!! (συμπεριλαμβανομένου και του επιδόματος τέκνων... ).

Αφού θα  πληρώνει και ενοίκιο, θα είναι ή δεν θα είναι υποσιτισμένα τα παιδιά του;;  >:( >:(

Η πολιτεία δεν έπρεπε να αντιδράσει με διαψεύσεις στις καταγγελίες του συλλόγου διδασκόντων, αλλά να περάσει σε δράσεις που ενδεχομένως θα αποδείξουν την έκταση των φαινομένων υποσιτισμού των παιδιών μας.
Έτσι ώστε να σχεδιάσει/μεριμνήσει  ανάλογα...  :(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 576
Σύνολο: 582

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.