*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2974947 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γιατί να κάνετε έναρξη; Θα πάρετε πάνω από 5.000€; Αν όχι τότε να απαιτήσετε να πληρωθείτε με Απόδειξη Δαπάνης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sma20

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Δεν μπορούμε να αναγκάσουμε το υπουργειο να πληρώσει με αυτό τον τρόπο. Αυτή ήταν κατά κάποιο τρόπο η απάντηση στις ενστάσεις που έγιναν όταν βγήκε η φετινή προκήρυξη....

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μα αυτό προβλέπεται από τον ΚΒΣ!

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
για του λόγου το αληθές:
...
Συνεπώς, ο δικαιούχος της αμοιβής δεν εκδίδει δικό του φορολογικό στοιχείο εφόσον  δεν έχει την ιδιότητα του επιτηδευματία σύμφωνα με τις διατάξεις του Κώδικα.

Για να μην έχει υποχρέωση στοιχείων ο δικαιούχος της αμοιβής πρέπει να συντρέχουν αθροιστικά οι παρακάτω προϋποθέσεις:
α) Να μην είναι επιτηδευματίας από άλλη αιτία. Δηλαδή, να πρόκειται για αμοιβή σε φυσικό πρόσωπο, εκτός του ελεύθερου επαγγελματία
β) Να απασχολείται περιστασιακά με τη συγκεκριμένη εργασία και όχι κατά σύστημα.
γ) Να λαμβάνει από την απασχόληση αυτή μικρά ποσά. Δηλαδή, να μην υπερβαίνουν ετησίως το εκάστοτε όριο ακαθαρίστων που αναφέρεται στις διατάξεις της παρ. 5 του άρθρου 2 (για παροχή υπηρεσιών 5.000 ευρώ και για πώληση αγαθών ή πώληση αγαθών και παροχή υπηρεσιών 10.000 ευρώ).

Σε κάθε περίπτωση η απόδειξη δαπάνης εκδίδεται αθεώρητη, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 19 του Κ.Β.Σ..
...

http://reviews.in.gr/finance/forologia/article/?aid=1231059465

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
ολα αυτά ειναι σωστα, ομως δεν τα δεχεται η νομικη υπηρεσια του ΙΝΕΔΙΒΙΜ. μονο ΑΠΥ. αν θες σου λενε δουλευεις, αν οχι περναω στον επομενο

Αποσυνδεδεμένος anasta1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Καλησπέρα κι απο μένα!
Τι ΚΑΔ πρεπει να δηλωσουμε στο εντυπο της εφοριας;
Μηπως γνωριζει κανείς;;;;;

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τον συνήγορο του πολίτη τον ξέρετε?

Αποσυνδεδεμένος a_pauper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, μισώ τα δίδακτρα.
    • Προφίλ
...ο δικαιούχος της αμοιβής δεν εκδίδει δικό του φορολογικό στοιχείο εφόσον...
Υπάρχουν πολλά σκυμμένα κεφάλια. Για τα απλούστερα των πραγμάτων.

Και να φανταστείς ούτε που θέλει και τόσο πολλή "αρετή και τόλμη...". Θέλει απλή εφαρμογή των νόμων.
Λεφτά υπάρχουν. Σήμερα βρήκα 1€ περπατώντας στο δρόμο. Θα συνεχίσω τις βόλτες.

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
για του λόγου το αληθές:
...
Συνεπώς, ο δικαιούχος της αμοιβής δεν εκδίδει δικό του φορολογικό στοιχείο εφόσον  δεν έχει την ιδιότητα του επιτηδευματία σύμφωνα με τις διατάξεις του Κώδικα.

Για να μην έχει υποχρέωση στοιχείων ο δικαιούχος της αμοιβής πρέπει να συντρέχουν αθροιστικά οι παρακάτω προϋποθέσεις:
α) Να μην είναι επιτηδευματίας από άλλη αιτία. Δηλαδή, να πρόκειται για αμοιβή σε φυσικό πρόσωπο, εκτός του ελεύθερου επαγγελματία
β) Να απασχολείται περιστασιακά με τη συγκεκριμένη εργασία και όχι κατά σύστημα.
γ) Να λαμβάνει από την απασχόληση αυτή μικρά ποσά. Δηλαδή, να μην υπερβαίνουν ετησίως το εκάστοτε όριο ακαθαρίστων που αναφέρεται στις διατάξεις της παρ. 5 του άρθρου 2 (για παροχή υπηρεσιών 5.000 ευρώ και για πώληση αγαθών ή πώληση αγαθών και παροχή υπηρεσιών 10.000 ευρώ).

Σε κάθε περίπτωση η απόδειξη δαπάνης εκδίδεται αθεώρητη, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 19 του Κ.Β.Σ..
...

http://reviews.in.gr/finance/forologia/article/?aid=1231059465

Ακριβώς!! Πολύ σωστά μιλάς. Πήγα σήμερα στο ΤΕΒΕ την σύμβαση και ο προιστάμενος που την διάβασε όλοκληρη μου είπε, ότι εδώ δεν πρόκειται για ελευθέριο επάγγελμα, αρα το ΤΕΒΕ, δεν 'εχει καμία αναμείξη. Εκτός και αν θες να μπλεξεις με βιβλία και φόρο κτλ κτλ. Στο ΙΚΑ μου είπαν για την απόδειξη της δαπάνης. Πήρα και στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ και συμφώνησαν εφόσον δεν κόβουμε αποδείξεις ανω των 5.000ευρώ.
Καταλάβατε?
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος sma20

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Καλημέρα,
σε ΣΔΕ απασχολείσαι vasg; Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ δηλαδή δέχτηκε να σε πληρώσει με απόδειξη δαπάνης γιατί όταν επικοινώνησα εγώ με τον υπεύθυνο εκεί μου το απέκλεισε;

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
για του λόγου το αληθές:
...
Συνεπώς, ο δικαιούχος της αμοιβής δεν εκδίδει δικό του φορολογικό στοιχείο εφόσον  δεν έχει την ιδιότητα του επιτηδευματία σύμφωνα με τις διατάξεις του Κώδικα.

Για να μην έχει υποχρέωση στοιχείων ο δικαιούχος της αμοιβής πρέπει να συντρέχουν αθροιστικά οι παρακάτω προϋποθέσεις:
α) Να μην είναι επιτηδευματίας από άλλη αιτία. Δηλαδή, να πρόκειται για αμοιβή σε φυσικό πρόσωπο, εκτός του ελεύθερου επαγγελματία
β) Να απασχολείται περιστασιακά με τη συγκεκριμένη εργασία και όχι κατά σύστημα.
γ) Να λαμβάνει από την απασχόληση αυτή μικρά ποσά. Δηλαδή, να μην υπερβαίνουν ετησίως το εκάστοτε όριο ακαθαρίστων που αναφέρεται στις διατάξεις της παρ. 5 του άρθρου 2 (για παροχή υπηρεσιών 5.000 ευρώ και για πώληση αγαθών ή πώληση αγαθών και παροχή υπηρεσιών 10.000 ευρώ).

Σε κάθε περίπτωση η απόδειξη δαπάνης εκδίδεται αθεώρητη, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 19 του Κ.Β.Σ..
...

http://reviews.in.gr/finance/forologia/article/?aid=1231059465

Ακριβώς!! Πολύ σωστά μιλάς. Πήγα σήμερα στο ΤΕΒΕ την σύμβαση και ο προιστάμενος που την διάβασε όλοκληρη μου είπε, ότι εδώ δεν πρόκειται για ελευθέριο επάγγελμα, αρα το ΤΕΒΕ, δεν 'εχει καμία αναμείξη. Εκτός και αν θες να μπλεξεις με βιβλία και φόρο κτλ κτλ. Στο ΙΚΑ μου είπαν για την απόδειξη της δαπάνης. Πήρα και στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ και συμφώνησαν εφόσον δεν κόβουμε αποδείξεις ανω των 5.000ευρώ.
Καταλάβατε?
Σε ποιο τηλέφωνο πήρες το ΙΝΕΔΙΒΙΜ και σου είπαν οτι δέχονται την Απόδειξη Δαπάνης;; Διότι έχω επικοινωνήσει τις τελευταίες ημέρες πολλές φορές με την ομάδα έργου ΣΔΕ (213.1311.513) και μου είπαν επανειλλημένα ότι μόνο με Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών και έναρξη στην ΔΟΥ...
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος Gwgaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 530
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
για του λόγου το αληθές:
...
Συνεπώς, ο δικαιούχος της αμοιβής δεν εκδίδει δικό του φορολογικό στοιχείο εφόσον  δεν έχει την ιδιότητα του επιτηδευματία σύμφωνα με τις διατάξεις του Κώδικα.

Για να μην έχει υποχρέωση στοιχείων ο δικαιούχος της αμοιβής πρέπει να συντρέχουν αθροιστικά οι παρακάτω προϋποθέσεις:
α) Να μην είναι επιτηδευματίας από άλλη αιτία. Δηλαδή, να πρόκειται για αμοιβή σε φυσικό πρόσωπο, εκτός του ελεύθερου επαγγελματία
β) Να απασχολείται περιστασιακά με τη συγκεκριμένη εργασία και όχι κατά σύστημα.
γ) Να λαμβάνει από την απασχόληση αυτή μικρά ποσά. Δηλαδή, να μην υπερβαίνουν ετησίως το εκάστοτε όριο ακαθαρίστων που αναφέρεται στις διατάξεις της παρ. 5 του άρθρου 2 (για παροχή υπηρεσιών 5.000 ευρώ και για πώληση αγαθών ή πώληση αγαθών και παροχή υπηρεσιών 10.000 ευρώ).

Σε κάθε περίπτωση η απόδειξη δαπάνης εκδίδεται αθεώρητη, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 19 του Κ.Β.Σ..
...

http://reviews.in.gr/finance/forologia/article/?aid=1231059465

Ακριβώς!! Πολύ σωστά μιλάς. Πήγα σήμερα στο ΤΕΒΕ την σύμβαση και ο προιστάμενος που την διάβασε όλοκληρη μου είπε, ότι εδώ δεν πρόκειται για ελευθέριο επάγγελμα, αρα το ΤΕΒΕ, δεν 'εχει καμία αναμείξη. Εκτός και αν θες να μπλεξεις με βιβλία και φόρο κτλ κτλ. Στο ΙΚΑ μου είπαν για την απόδειξη της δαπάνης. Πήρα και στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ και συμφώνησαν εφόσον δεν κόβουμε αποδείξεις ανω των 5.000ευρώ.
Καταλάβατε?
Σε ποιο τηλέφωνο πήρες το ΙΝΕΔΙΒΙΜ και σου είπαν οτι δέχονται την Απόδειξη Δαπάνης;; Διότι έχω επικοινωνήσει τις τελευταίες ημέρες πολλές φορές με την ομάδα έργου ΣΔΕ (213.1311.513) και μου είπαν επανειλλημένα ότι μόνο με Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών και έναρξη στην ΔΟΥ...
Θα ήταν εξαιρετικά καλό και ωφελιμο για τα νεύρα μας (&$$#$^%) αν κάποιος έχει πάρει όντως θετική απάντηση από την ομάδα εργασίας ΣΔΕ για πληρωμή με απόδειξη δαπάνης, ας μας γράψει το σχετικό τηλέφωνο και το όνομα του/της υπευθύνου πριν μπλέξουμε με Βιβλία, κλπ! Ένα μεγάλο ευχαριστώ εκ των ποτέρων!

Αποσυνδεδεμένος anasta1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
συμφωνω τα νευρα μας κροσια!!!!!!!!!!!!σε καθε υπηρεσια υπάρχει αι διαφορετικη εκδοχη!
το ΑΠΥ είναι υποχρεωτικο βάσει της πρόσκλησης εκδηλωσης ενδιαφεροντος του (τότε) ΙΔΕΚΕ.
έγινε μια ένστανση και στην άπαντηση έλεγε τα εξης:
γ) η έκδοση Α.Π.Υ. είναι υποχρεωτική εκ του νόμου (παρ. 6 άρθρου 25 ν. 3846/2010, ΦΕΚ 66Α /11-5-2010 και άρθρο 46 του ν. 3996/2011, ΦΕΚ 170Α/5-8-2011).
δεν ξερω τους νόμους απ΄΄εξω αλλά ΑΠΥ έχω και άνοιξα και βιβλια στην εφορια!
πολύ φοβαμαι οτι και την επομενη σχολικη χρονια θα υπάρχει η ιδια μανουρα............. :(

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Οαεε Θεσ/νίκης: Την σύμβαση ούτε την ζήτησαν, ούτε την έδειξα, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί περιμέναμε να έρθει η σύμβαση για να κάνουμε προεγγραφή. Αυτοί θέλανε συμβόλαιο σπιτιού-έδρας και βεβαίωση απογραφής από ΙΚΑ. Το παραχωρητήριο από τον ιδιοκτήτη του σπιτιού δεν τους ήταν αρκετό.
Δ εφορία Θεσ/νίκης: Εκεί μάλωσα και έφυγα γιατί νευρίασα. Θέλουν βεβαίωση από επαγγελματικό επιμελητήριο κι ας τους λές ότι είσαι καθηγητής και κάτι τέτοιο δεν υπάρχει. Θέλουν συμβόλαιο σπιτιού. Θέλουν συμπληρωμένο το έντυπο Μ3 άρα χρειάζεται κωδικός και πολλές ακόμα λογιστικές λεπτομέρειες, εγώ δεν ξέρω να τα συμπληρώσω όλα, άρα χρειάζεται λογιστής ή να σου τα συμπληρώσει ή να σου πει να τα συμπληρώσεις πριν πας. Την σύμβαση την θέλουνε λέει μετά.
Πήγα με 2 φακέλους δικαιολογητικά για να μη υπάρχει περίπτωση να μου λείπει κάτι σύμφωνα με όσα είχα διαβάσει ότι χρειάζονται από το internet και τελικά τα πράγματα είναι διαφορετικά και συνεχίζω να απορώ γιατί περιμέναμε να έρθει η σύμβαση. Μπορεί να χρειάζεται μετά οκ αλλά αυτά τα πρώτα βήματα θα μπορούσαμε να τα είχαμε κάνει και πιο πριν.


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 262
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 263
Σύνολο: 265

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.133 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.