*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2965706 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
μολις προχθες υπεγραψα συμβαση στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ και επ'ουδενι να δεχτουν ΑΕΔ. μονο με ΑΠΥ, μου διευκρίνισαν. και ας εχω ενσημα ΙΚΑ απο αλλον εργοδοτη. ειναι απιθανοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος a_pauper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, μισώ τα δίδακτρα.
    • Προφίλ
Στον οεε θα πληρώνουμε την ασφάλειά μας , ήτοι περίπου 430 ευρώ του δίμηνο.
Για πες μου, αν κάποιος έχει 3 ωρες εβδομαδιαίως, δηλ 80 το χρόνο (υπάρχει και η περίπτωση με 28 ώρες το χρόνο=1 6μηνο Χ 2 ώρες), με €15/ωρα  (πληρωτέα ακριβώς! στην ώρα τους), δηλ γύρω στα €1000/έτος, συμφέρει να κάνει όλη τη διαδικασία αυτή;

Η εκπαιδευτική δραστηριότητα απαλλασσεται του ΦΠΑ.
δεν υπάρχει υποχρέωση υποβολής δήλωσης μηδενικού ΦΠΑ (έχουν πέσει πάρα πολλά πρόστιμα για μη υποβολή δήλωσης μηδενικού ΦΠΑ). Ισως δεν το κατάλαβες, επειδή δεν σου εχει γίνει φορολογικός έλεγχος ακόμη, όταν γίνει...

σε σχέση με την περιβόητη ΑΠΥ...Δεν πληρώνουμε τέλος εγγραφής....εξαρτημένη εργασία δεν χρειάζεται εγγραφή σε επιμελητήριο...
Αν είναι εξαρτημένη η εργασία γιατί να το δεχτεί το επιμελητήριο ενω δεν το δέχεται το ΙΝΕΔΙΒΙΜ;
δεν υπόκειται κανείς ακριβώς όπως και ο κάθε εργολάβος σε φορολογικό έλεγχο με την ισχυρή υποψία φοροδιαφυγής; Με αναγκαστική περαίωση κλπ; Μήπως μόνο αν έχει κόψει κανείς πολλές ΑΠΥ με πολλές-πολλές αμοιβές συμφέρει; Σ αυτή τη περίπτωση πράγματι ίσως είναι καλές οι οδηγίες σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 23, 2012, 10:45:25 μμ από para5 »
Λεφτά υπάρχουν. Σήμερα βρήκα 1€ περπατώντας στο δρόμο. Θα συνεχίσω τις βόλτες.

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Η εκπαιδευτική δραστηριότητα απαλλασσεται του ΦΠΑ.
δεν υπάρχει υποχρέωση υποβολής δήλωσης μηδενικού ΦΠΑ (έχουν πέσει πάρα πολλά πρόστιμα για μη υποβολή δήλωσης μηδενικού ΦΠΑ). Ισως δεν το κατάλαβες, επειδή δεν σου εχει γίνει φορολογικός έλεγχος ακόμη, όταν γίνει...

Εδώ κάνεις λάθος, η εκπαίδευση δεν εμπίπτει σε καθεστώς ΦΠΑ, εκτός βέβαια αν για κάποιον άλλο λόγο εμπίπτει (μου έχει τύχει).

Επίσης στα ελευθέρια επαγγέλματα δεν χρειάζεται επιμελητήριο.

Αποσυνδεδεμένος a_pauper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, μισώ τα δίδακτρα.
    • Προφίλ
... η εκπαίδευση δεν εμπίπτει σε καθεστώς ΦΠΑ.....
Επίσης στα ελευθέρια επαγγέλματα δεν χρειάζεται επιμελητήριο.
Φαντάζομαι θα πρόκειται για τον ίδιο νόμο που λέει ότι η εξαρτημένη εργασία υπάγεται στο ΙΚΑ, και οι εργαζόμενοι σε σχέση εξαρτημένης εργασίας δεν είναι επιτηδευματίες. Κάτι που το ξέρουν όλοι, και οι διευθυντές του υπουργείου και οι υπάλληλοι του ΙΝΕΔΙΒΙΜ και οι υπάλληλοι των ΙΕΚ.

Δεν κατάλαβα γιατί ενώ δεν εμπίπτει σε ΦΠΑ, δεν υπάρχει και υποχρέωση υποβολής μηδενικής κατάστασης ΦΠΑ.
Παράδειγμα οι βενζινοπώλες, που όταν καταργήθηκε ο φόρος πετρελαίου θέρμανσης, μπήκαν τεράστια πρόστιμα σε πολλές χιλιάδες επαγγελματίες, για μη υποβολή καταστάσεων πελατών με μηδενικό φόρο. Οταν ο ΓΓ του υπουργείου Καπελέρης, έσβησε τα πρόστιμα, τον κυνήγησαν. Κατόπιν με νέα απόφαση τα πρόστιμα μειώθηκαν, δεν σβήστηκαν.
(Επίσης, αυτό που λες, το ξέρουν όλοι οι ελεγκτές της εφορίας; μήπως η κάθε εφορία και ο κάθε ελεγκτής ξέρει διαφορετικά πράγματα;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 23, 2012, 10:46:26 μμ από para5 »
Λεφτά υπάρχουν. Σήμερα βρήκα 1€ περπατώντας στο δρόμο. Θα συνεχίσω τις βόλτες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Δεν κατάλαβα γιατί ενώ δεν εμπίπτει σε ΦΠΑ, δεν υπάρχει και υποχρέωση υποβολής μηδενικής κατάστασης ΦΠΑ.


Δεν εμπίπτει σε ΦΠΑ σημαίνει δεν υποχρεούται να βάζει ΦΠΑ στις αποδείξεις, δεν κάνει καθόλου δήλωση ΦΠΑ (περιοδική, εκκαθαριστική). Η μηδενική είναι τελείως διαφορετικό πράγμα καθώς είσαι σε καθεστώς ΦΠΑ, απλά έτυχε το συγκεκριμένο διάστημα να μην έχεις έσοδα και έξοδα και είναι υποχρεωτικό να την στείλεις εγκαίρως.

Αποσυνδεδεμένος a_pauper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, μισώ τα δίδακτρα.
    • Προφίλ
Εγώ δεν θα υπογράψω σύμβαση για ΑΠΥ που είναι παράνομη. Ηδη προσπαθούμε μερικοί, να συντονιστούμε για να καταγγείλουμε στο ΙΚΑ την προσπάθεια χαρακτηρισμού της εξαρτημένης εργασίας σαν μη εξαρτημένης, κάτι που μειώνει τα έσοδα του ΙΚΑ, παράνομα, και να προκληθεί έλεγχος του ΙΚΑ επιτόπια για καθορισμό της φύσης της εργασίας. Και την παρέμβαση του εισαγγελέα, για εξαναγκασμό συναίνεσης σε παράνομη πράξη. Εξ άλλου με την μη υπογραφή, δεν νομίζω ότι θα χάσω και πολλά, όπως είπα. Πριν πληρωθούν οι ώρες, θα έχω ήδη πληρώσει περισσότερα σε εφορία ΟΑΕΕ κλπ. Και θα έχω την δυνατότητα να διεκδικήσω τα οφειλόμενα σύμφωνα με τον νόμο. Εχω χάσει πολλά ήδη σε έξοδα μετακίνησης 3 προηγούμενων χρόνων πηγαίνοντας να διδάξω, και με προοπτική να εξοφληθώ σύντομα για όλη αυτή την περίοδο τόσο μικρή, όση ήταν και πριν 3 χρόνια. Με μόνη αντιστάθμιση των εξόδων, τα ένσημα του ΙΚΑ (που τώρα καταργούνται).

οι δικαστικές αποφάσεις αφορούν το σύνολο αυτών που συμμετέχουν στη δικαστική διεκδίκηση, όχι αυτών που δεν συμμετέχουν δικαστικά, κι ας είναι στην ίδια μοίρα, επειδή απλά συναίνεσαν σιωπηρά στην εναντίον τους πράξη.

Ισως ο ιδέες μου να είναι στενάχωρες και να μην δίνουν εύκολες λύσεις...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 23, 2012, 10:48:28 μμ από para5 »
Λεφτά υπάρχουν. Σήμερα βρήκα 1€ περπατώντας στο δρόμο. Θα συνεχίσω τις βόλτες.

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Είναι κοινά αποδεκτό οτι οι συνθήκες με τις οποίες αποφάσισαν "κάποιοι" να μας προσλάβουν  προφανώς και είναι παράνομες, σαφώς και χαρακτηρίζονται άθλιες. Αλλά, η με αριθμ. πρωτ.: 19362/04-08-2011 Προκήρυξη είναι σαφέστατη: "Η σύμβαση των εκπαιδευτικών που θα επιλεγούν είναι σύμβαση μίσθωσης έργου με διάρκεια έως 30/6/2012. Για την καταβολή της αμοιβής τους οι εκπαιδευτικοί υποχρεούνται να εκδίδουν Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών (Α.Π.Υ.)." Οπότε, ήταν στην αποκλειστική ευχέρεια του καθενός για το αν θα αιτηθεί ή όχι πρόσληψη σε ΣΔΕ. (Όποιος αποδέχτηκε δυστυχώς θα μπεί στο "χορό" και θα "χορέψει" διαφορετικά είχε την επιλογή να αρνηθεί)
Άρα, η αφέλεια λοιπόν οδηγεί σε πιθανή αδιέξοδο, όταν η προκήρυξη είναι περα για πέρα σαφής! (Άσχετα με το αν οι περισσότεροι ορθώς αντιδρούμε και σαφώς την αποδοκιμάζουμε)
Ο δικαστικός αγώνας πού γίνεται, απο μέρος του συνόλου, πολύ σωστά και γίνεται και προσωπικά αυτή την κίνηση την επικροτώ!!! ΚΑΙ........Ξαναλέω πώς: Η/οι όποια/ες απόφαση/εις αφορά/ούν το σύνολο που συμμετέχει -εν προκειμένω όλους τους ενεργούς εκπαιδευτές των ΣΔΕ όλης της Χώρας ανεξαιρέτως- και όχι μέρος του συνόλου αυτών. Τουλάχιστον η Ελληνική Δημοκρατία αυτό επιβάλλει και όχι αυτό που εσφαλμένα προανέφερες.
Προσπάθησα, με μεγάλη δυσκολία να αρκεστώ σε αυτά τα λίγα, αλλά ουσιώδη, σαφή και γνωστά κατα τα άλλα στους περισσότερους αν όχι σε όλους τους τέως υποψήφιους και νυν ενεργούς εκπαιδευτές των ΣΔΕ.
Πλέον και τουλάχιστον για το σχ.έτος 2011-2012 η πρόσληψη μας στα ΣΔΕ φαίνεται να έιναι Μονόδρομος (ως προς την αποκλειστική και μόνο έκδοση ΑΠΥ) παρόλο που το απεύχομαι!!
Ίσως τα γεγονότα να μας είναι στενάχωρα, αλλά είναι γεγονότα αναδιαμφισβήτητα και όχι ιδέες...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 23, 2012, 10:49:20 μμ από para5 »
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος a_pauper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, μισώ τα δίδακτρα.
    • Προφίλ
"...διαφορετικά είχε την επιλογή να αρνηθεί..."
Μου φαίνονται σαν λόγια του ΙΝΕΔΙΒΙΜ η κάνω λάθος; Ο εκβιασμός δεν μπορεί να περάσει σαν συναίνεση. Ισως περάσει σ οσους δεν διαμαρτυρηθούν έμπρακτα!!! (Αυτό αναφέρεται απο δικηγόρους του δημοσίου στο ΣτΕ!).

"Η/οι όποια/ες απόφαση/εις αφορά/ούν ...όλους τους ενεργούς εκπαιδευτές...",
Δεν ισχύει. Το δικαστήριο θα δικαιώσει μόνο τους ενάγοντες όχι όλο τον κόσμο. Ακριβώς επειδή θα θεωρηθεί ότι οι άλλοι έχουν συναινέσει.

"η Ελληνική Δημοκρατία αυτό επιβάλλει"
αλλά μόνο με αγώνες (και δικαστικούς) μπορεί να επιβληθούν, ούτως η άλλως για έλλειψη νομιμότητας δε μιλάμε συνέχεια εδώ;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 23, 2012, 10:50:44 μμ από para5 »
Λεφτά υπάρχουν. Σήμερα βρήκα 1€ περπατώντας στο δρόμο. Θα συνεχίσω τις βόλτες.

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
όσοι προσληφθηκαμε και καναμε εναρξη επαγγελματος πρεπει να τους πιεσουμε (αν δεν μας πουνε απο μονοι τους δλδ) να κοψουμε τις αποδειξεις μεχρι 30 ιουνιου ανεξαρτητα ποτε θα πληρωθουμε για να μπορεσουμε να κλεισουμε και το τεβε

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δικαιολογητικά έναρξης επαγγέλματος στην Εφορία
(για Υπηρεσίες Εκπαίδευσης αποκλειστικά)
               
Έγκυρο, Μάιος 2012

1. Προεγγραφή στον ΟΑΕΕ
*Εάν είστε ασφαλισμένοι στο ΙΚΑ μπορείτε να πάρετε απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ. Για να πάρετε απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ πρέπει να καταθέσετε:
Το  παραχωρητήριο για το χώρο που επιλέγετε ως ΕΔΡΑ (με το γνήσιο υπογραφής)
Βεβαίωση του εργοδότη (με τα ένσημα)
Βεβαίωση του ν. 2084/1993 που αναφέρεται στη διαδοχική ασφάλιση (από ΙΚΑ) 
Φωτοτυπία της αστυνομικής ταυτότητας
Βεβαίωση ΑΜΚΑ
*Σας δίδεται προσωρινή βεβαίωση
 
2. Έναρξη στην Εφορία
Φωτοτυπία ταυτότητας
Μ2 (σας δίδεται ή το προμηθεύεστε και από το http://www.gsis.gr )
Βεβαίωση προεγγραφής σε ΟΑΕΕ
Φωτοτυπία παραχωρητηρίου (με το γνήσιο υπογραφής)

3. Εγγραφή στο Επιμελητήριο
Φωτοτυπία ταυτότητας
Φωτοτυπία της έναρξης στην εφορία
Κόστος εγγραφής 71 ευρώ
*Σας δίδεται πιστοποιητικό εγγραφής στο επιμελητήριο

4. Εγγραφή στον ΟΑΕΕ
Φωτοτυπία της έναρξης της εφορίας
*Σας δίδεται βεβαίωση ασφαλιστικής ενημερότητας

5. Θεώρηση βιβλίων και στοιχείων στην Εφορία   
Πιστοποιητικό εγγραφής στο επιμελητήριο
Βεβαίωση ασφαλιστικής ενημερότητας
Φωτοτυπία έναρξης
Φωτοτυπία Ταυτότητας
Φωτοτυπία παραχωρητηρίου (με το γνήσιο υπογραφής)
Β1 και υπεύθυνη δήλωση (σας δίδονται)

Ενώ θα πρέπει να έχετε μαζί σας τα εξής:
1 βιβλίο εσόδων - εξόδων (με αριθμημένες σελίδες)
1 μπλοκ ΤΙΜΟΛΟΓΙΩΝ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ (με αριθμημένες σελίδες), με σφραγισμένες σελίδες (με την σφραγίδα σας) για υπηρεσίες που παρέχετε στην έδρα σας
1 σφραγίδα που θα αναγράφει

Όνομα Πατρώνυμο Επώνυμο
Ειδικότητα
Διεύθυνση έδρας
τηλέφωνο
ΑΦΜ/ΔΟΥ

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 16, 2012, 11:12:43 μμ από Άστρο »
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος sylvia77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Έτσι ακριβώς.
Με τις εξής δυο παρατηρήσεις:
(α) Από το Επιμελητήριο δικαιούστε και θα λάβετε εξαίρεση (εγώ τουλάχιστον έχω πάρει)
(β) Το μπλοκ δεν ξέρω αν θα πρέπει να είναι αθεώρητο. Το δικό μου είναι τρυπημένο (θεωρημένο) κανονικά από την εφορία.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 15, 2012, 02:48:57 μμ από sylvia77 »

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Έτσι ακριβώς.
Με τις εξής δυο παρατηρήσεις:
(α) Από το Επιμελητήριο δικαιούστε και θα λάβετε εξαίρεση (εγώ τουλάχιστον έχω πάρει)
(β) Το μπλοκ δεν ξέρω αν θα πρέπει να είναι αθεώρητο. Το δικό μου είναι τρυπημένο (θεωρημένο) κανονικά από την εφορία.
sylvia77, πλήρωσες κάποιο ποσό στο Επιμελητήριο;;;
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ΠΟΛ.1167/28.4.1993, σελ 29 http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/circular/6162/print/pdf

ΔΕΝ εγγράφονται σε επιμελητήρια υποχρεωτικά:
5. Οι ασκούντες ελευθέριο επάγγελμα, όπως κατονομάζονται στο άρθρο 45 παρ. 1 και παρ. 2 του
3323/1955. Ειδικά από τους φυσικοθεραπευτές θα ζητείται η προσκόμιση βεβαίωσης εγγραφής τους
στον Πανελλήνιο Σύλλογο Φυσικοθεραπευτών, ή στην Πανελλήνια Ένωση Εργαστηριούχων
Φυσικοθεραπευτών, κατά περίπτωση.


Ν.2238/1994, άρθρο 48
ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΣΤ'
ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΟ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΛΛΗ ΠΗΓΗ
Αρθρο 48. Εισόδημα και απόκτηση του


    Εκτύπωση
    Σχετικά έγγραφα άρθρου37

1.Εισόδημα από υπηρεσίες ελευθερίων επαγγελμάτων είναι οι αμοιβές από την άσκηση του ελευθέριου επαγγέλματος του ιατρού, οδοντιάτρου, κτηνιάτρου, φυσιοθεραπευτή, βιολόγου, ψυχολόγου, μαίας, δικηγόρου, δικολάβου, συμβολαιογράφου, άμισθου υποθηκοφύλακα, δικαστικού επιμελητή, αρχιτέκτονα, μηχανικού, τοπογράφου, χημικού, γεωπόνου, γεωλόγου, δασολόγου, ωκεανογράφου, σχεδιαστή, δημοσιογράφου, συγγραφέα, διερμηνέα, ξεναγού, μεταφραστή, καθηγητή ή δασκάλου, καλλιτέχνη γλύπτη ή ζωγράφου ή σκιτσογράφου ή χαράκτη, ηθοποιού, εκτελεστή μουσικών έργων ή μουσουργού, καλλιτεχνών των κέντρων διασκέδασης, χορευτή, χορογράφου, σκηνοθέτη, σκηνογράφου, ενδυματολόγου, διακοσμητή, οικονομολόγου, αναλυτή, προγραμματιστή, ερευνητή ή συμβούλου επιχειρήσεων, λογιστή ή φοροτέχνη, αναλογιστή, κοινωνιολόγου, κοινωνικού λειτουργού και εμπειρογνώμονα.



Έτσι ακριβώς.
Με τις εξής δυο παρατηρήσεις:
(α) Από το Επιμελητήριο δικαιούστε και θα λάβετε εξαίρεση (εγώ τουλάχιστον έχω πάρει)
(β) Το μπλοκ δεν ξέρω αν θα πρέπει να είναι αθεώρητο. Το δικό μου είναι τρυπημένο (θεωρημένο) κανονικά από την εφορία.
sylvia77, πλήρωσες κάποιο ποσό στο Επιμελητήριο;;;

Αποσυνδεδεμένος niina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86 (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Έτσι ακριβώς.
Με τις εξής δυο παρατηρήσεις:
(α) Από το Επιμελητήριο δικαιούστε και θα λάβετε εξαίρεση (εγώ τουλάχιστον έχω πάρει)
(β) Το μπλοκ δεν ξέρω αν θα πρέπει να είναι αθεώρητο. Το δικό μου είναι τρυπημένο (θεωρημένο) κανονικά από την εφορία.
sylvia77, πλήρωσες κάποιο ποσό στο Επιμελητήριο;;;

το ποσο στο επιμελητηρηριο ειναι τυπικο εγω πληρωσα 2€ δεν ξερω αν ισχυει σε ολα τα επιμελητηρια!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 245
Σύνολο: 246

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.