*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2982238 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1557
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
αυτο θα ηταν το καλυτερο. βεβαια, μονο στην αναδρομικη ισχυ του νομου, ισως να μπορουμε να πατησουμε. αλλα, το φεκ μιλαει για συνεχεια του νομου 4838/2010 της Διαμαντοπουλου. που σημαινει οτι τα εχουν προσχεδιασει με μεγαλη προσοχη. με αυτο τον τροπο δεν θεωρουν οτι εχει αναδρομικη ισχυ, απλά ειναι η συνεχεια του προηγουμενου και ο ωρομισθιος του τυπικου εκεινη την εποχη 2010+ ηταν με 4ωρο.
Καλημερα...αν σου ειναι ευκολο μπορεις να αναρτησεις την αποφαση ...που μιλαει για 4ωρο!!!!Εχω αλλη μια απορια:  τηλεφωνησα κι εγω στην πρωτοβαθμια κ μου ειπαν οτι υπαρχει οντως το ενδεχομενο ως ωρομισθιοι να παρουμε εως 12 ωρες και με τα φετινα δεδομενα...ωστοσο, εμενα μου εχουν τηλεφωνησει απο το σχολειο δευτερης ευκαιριας για 11 ωρες ωρομισθια...αραγε θα μπορω να δουλευω σε 2 σχολεια με συνολο 23 ωρες ως ωρομισθια???Αυτο ειναι ενα ερωτημα συναδελφου τον οκτωβριο του 2010...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2016, 09:00:22 πμ από tolakis »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
αφού η προϋπηρεσία στα ΣΔΕ προσμετράται όπως των ωρομισθίων στα πρωινά σχολεία τότε θα πρέπει να αναγνωρίζεται ως συντάξιμη. Εάν θέλουν να εφαρμόσουν τον νόμο αναδρομικά να τον εφαρμόσουν όχι μερικώς αλλά πλήρως. Θα πρέπει  μου βάλουν ένσημα για τις χρονιές που δούλευα με ΑΕΔ  στα ΣΔΕ  όπως ένσημα είχαν οι συνάδελφοι στα πρωινά σχολεία.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2016, 01:41:14 μμ από afriendforyou »

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Καλημερα...αν σου ειναι ευκολο μπορεις να αναρτησεις την αποφαση ...που μιλαει για 4ωρο!!!!Εχω αλλη μια απορια:  τηλεφωνησα κι εγω στην πρωτοβαθμια κ μου ειπαν οτι υπαρχει οντως το ενδεχομενο ως ωρομισθιοι να παρουμε εως 12 ωρες και με τα φετινα δεδομενα...ωστοσο, εμενα μου εχουν τηλεφωνησει απο το σχολειο δευτερης ευκαιριας για 11 ωρες ωρομισθια...αραγε θα μπορω να δουλευω σε 2 σχολεια με συνολο 23 ωρες ως ωρομισθια???Αυτο ειναι ενα ερωτημα συναδελφου τον οκτωβριο του 2010...
δεν εχω το νομο/φεκ του ωρομισθιου με 4ωρο, ομως το 2012-13 υπηρξα αναπληρωτρια μειωμενου με 7ωρο. πανω απο 5ωρο σε εχριζαν τοτε, αναπληρωτη μειωμενου και κατω απο 5ωρο ησουν ωρομισθιος. εχω στα χερια μου και βεβαιωση της εν λογω προυπηρεσιας απο τη δ/θμια. προφανως στηριχτηκαν σε καποιο φεκ.

Αποσυνδεδεμένος bomb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 716
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ωραία τοτε αν θέλουν να ειναι δίκαιοι ας αλλάξουν τις συμβάσεις μας σε αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου.αυτοι παρανόμησαν δίδοντας μας παραπάνω ώρες. Το δίκαιο δεν ειναι αναδρομικά να μας κόβουν τα μόρια που είχαν προσμετρηθεί και μας επέτρεψαν να δουλέψουμε. Το δίκαιο λοιπόν θα ήταν να είχαμε προσληφθεί ως αναπληρωτές μειωμένου αφού μας επέτρεψαν παραπάνω ώρες και μάλιστα ούτε κάν με ΙΚΑ.
Αλλα μαλλον κάτι εξυπηρετεί η συγκεκριμένη τροπολογία την οποία φυσικά μερίμνησαν είσαι βάρος μας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Ωραία τοτε αν θέλουν να ειναι δίκαιοι ας αλλάξουν τις συμβάσεις μας σε αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου.αυτοι παρανόμησαν δίδοντας μας παραπάνω ώρες. Το δίκαιο δεν ειναι αναδρομικά να μας κόβουν τα μόρια που είχαν προσμετρηθεί και μας επέτρεψαν να δουλέψουμε. Το δίκαιο λοιπόν θα ήταν να είχαμε προσληφθεί ως αναπληρωτές μειωμένου αφού μας επέτρεψαν παραπάνω ώρες και μάλιστα ούτε κάν με ΙΚΑ.
Αλλα μαλλον κάτι εξυπηρετεί η συγκεκριμένη τροπολογία την οποία φυσικά μερίμνησαν είσαι βάρος μας.
+++++++++++

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
κι εγω θα κανω ενσταση. μου ειπαν οτι για να κανω, καλο θα ειναι να εχει βγει η εγκυκλιος, οπου θα αναφερεται ο νομος αναλυτικα

παιδιά, αν είναι να δράσουμε ομαδικά, θα ήθελα να μ' ενημερώσετε κι εμένα για προσφυγή ή οτιδήποτε άλλο

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
παιδιά, αν είναι να δράσουμε ομαδικά, θα ήθελα να μ' ενημερώσετε κι εμένα για προσφυγή ή οτιδήποτε άλλο
οκ.

Αποσυνδεδεμένος dimitr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και εγώ πιστεύω είναι καλύτερα αν δράσουμε ομαδικά.

Αποσυνδεδεμένος valeriaa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Μπορείτε, με σιγουριά, να μου πείτε ποιό/πότε ήταν το όριο ωρών που στην τυπική εκπαίδευση χαρακτήριζε τους ωρομίσθιους - μετά το 2010?
Στην αρχή ήταν οι 4 ώρες την εβδομάδα, μετά ήταν και παραμένουν οι 8 ώρες την εβδομάδα.
Δεν θυμάμαι όμως σε ποια έτη ίσχυαν αυτά τα όρια - ώστε να τσεκάρω τα μόριά μου (& πόσα χάνω)!

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Μπορείτε, με σιγουριά, να μου πείτε ποιό/πότε ήταν το όριο ωρών που στην τυπική εκπαίδευση χαρακτήριζε τους ωρομίσθιους - μετά το 2010?
Στην αρχή ήταν οι 4 ώρες την εβδομάδα, μετά ήταν και παραμένουν οι 8 ώρες την εβδομάδα.
Δεν θυμάμαι όμως σε ποια έτη ίσχυαν αυτά τα όρια - ώστε να τσεκάρω τα μόριά μου (& πόσα χάνω)!

τη χρονιά 2012-2013 ήταν μέχρι και 4 ώρες ο ωρομίσθιος!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
σιγουρα και 2010-12

Αποσυνδεδεμένος passde

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα σε όλους!

Σας μιλάει ο πρόεδρος του ΠΑΣΣΔΕ, Πανελλήνιος Σύλλογος Συμβούλων και Ωρομισθίων Καθηγητών ΣΔΕ.

Να διευκρινήσω ότι δεν παρακολουθώ αυτά που γράφονται λόγω έλλειψης χρόνου, αλλά από εδώ και πέρα θα είμαι ενεργός γιατί πρώτον, τα θέματα μας μπαίνουν σε κρίσιμη φάση και δεύτερον ενημερώθηκα ότι έχουν γραφτεί πολλά. Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

Είμαι στα ΣΔΕ από το 2005, δηλαδή σχεδόν από την αρχή τους. Τόσα χρόνια βλέπω να γίνονται δραματικές αλλαγές, και οι ωρομίσθιοι καθηγητές αλλά και οι σύμβουλοι να μην έχουν λόγο και να μην μπορούν να ανατρέψουν την κατάσταση. Και όλα αυτά ενώ είναι χιλιάδες αυτοί που δούλεψαν  κάποια στιγμή στα ΣΔΕ.

Τόσα χρόνια δοκιμάστηκαν διάφορα. Γράφτηκαν επιστολές. Έγιναν συναντήσεις. Δημοσιεύτηκαν άρθρα σε εκπαιδευτικά site. Έγιναν δικαστικές ενέργειες. Όλα χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

Έτσι λοιπόν πέρσι τον Μάρτιο, με παραίνεση συναδέρφων εδώ στην Θεσσαλονίκη, δημιούργησα μια ομάδα στο Facebook. Σκοπός της ομάδας ήταν να δημιουργηθεί σύλλογος, ώστε για πρώτη φορά να γίνουν συντονισμένες ενέργειες από έναν φορέα ο οποίος θα είναι συνομιλητής αυτών που θα παίρνουν αποφάσεις ώστε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να αλλάξουν τα πράγματα.

Στην πορεία αποδείχτηκε δύσκολο εγχείρημα. Ενώ γράφτηκαν μέχρι και 400 μέλη στην ομάδα, όταν έφτασε η κρίσιμη ώρα για να δημιουργηθεί ο σύλλογος δυσκολευτήκαμε να βρούμε 100 μέλη. Υπήρχε και εξακολουθεί να υπάρχει πλήρης αποχή των πολλών Αθηναίων συναδέρφων. Υπήρχαν γκρίνιες για την ύπαρξη της συμβολικής συνδρομής των 15 ευρώ. Υπήρχε απροθυμία μεγάλη να έχουμε συλλογική δράση.

Τελικά όμως τον Δεκέμβριο ο σύλλογος δημιουργήθηκε! Χρειάστηκαν 9 μήνες για να πειστούν οι συνάδερφοι για κάτι που έπρεπε να γίνει χτες.

Στο μεταξύ, πέσαμε πάνω στην αποχή των δικηγόρων. Για όσους δεν έχουν ενημερωθεί, εξηγώ ότι ο σύλλογος είναι ακόμα ΥΠΟ ΙΔΡΥΣΗ και το Δ.Σ. που υπάρχει είναι ΠΡΟΣΩΡΙΝΟ και λειτουργεί σε εθελοντική βάση.

Μαθαίνω λοιπόν ότι γράφονται διάφορα και απαντώ:

1. Θα έπρεπε αυτοί που γράφουν άσχημα για τον σύλλογο να ευχαριστούν που βρέθηκε ένας τρελός (εγώ) και άλλοι τρεις τρελοί (τα υπόλοιπα μέλη του ΔΣ) που ασχολήθηκαν για να δημιουργηθεί επιτέλους ένας σύλλογος μέσα από τις δυσκολίες που περιέγραψα πριν. 9 μήνες...

2. Η συνδρομή των 15 ευρώ είναι συμβολική και απαραίτητη. Καταρχήν χρειαζόταν λεφτά για την ίδρυση του συλλόγου. Οποιοδήποτε έξοδο υπάρξει καλύπτεται από αυτά τα λεφτά. Συγγνώμη δηλαδή, θέλετε εκτός από τον προσωπικό μας χρόνο και το γεγονός ότι εκτιθέμεθα δημοσίως να πληρώνουμε και από την τσέπη μας; Και να πω ότι μαζεύτηκαν τρελά λεφτά; 100 μέλη είμαστε.

3. Έχουμε στείλει 3 επιστολές και ένα δελτίο τύπου. Μπορείτε να τα δείτε στο blog http://passde.blogspot.gr/ . Και εγώ πήρα πολλά τηλέφωνα. Και ετοιμάζουμε και άλλες κινήσεις.

Αλλά αγαπητοί μου, δεν ευθυνόμαστε εμείς που ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ! Και ξέρετε γιατί δεν μας απαντούν; Γιατί δεν υπάρχει μαζικότητα. Δεν είμαστε πολλοί. Όχι μόνο δεν γράφονται νέα μέλη αλλά ετοιμάζουν μεμονωμένες κινήσεις.

Γιατί συνάδερφοι; Δικό μας μαγαζί είναι ο σύλλογος για το προσωπικό μας συμφέρον (όπως γράφτηκε); Όχι βέβαια. Από που προκύπτει αυτό; Τι κερδίσαμε μέχρι τώρα και δεν το ξέρω; Όχι συνάδερφοι. Ο σύλλογος φτιάχτηκε για όλους. Επικοινωνήστε μαζί μας. Κάντε προτάσεις. Γραφτείτε μέλη.

Συνάδερφοι, δεν γίνεται να τρέχουν 4 άνθρωποι με 100 μέλη από πίσω τους χωρίς κάποια υποστήριξη από τους εκατοντάδες που είστε εδώ και συζητάτε. Ο σύλλογος είναι η τελευταία ευκαιρία να γίνει κάτι οργανωμένα και μαζικά. Δεν θέλετε να το εκμεταλλευτείτε; Ωραία. Συνεχίστε τις μεμονωμένες ενέργειες. Είδατε τι επιτυχία είχαν μέχρι τώρα. Καμιά! Εγώ και το Δ.Σ. δεν έχουμε κανένα όφελος. Τα προβλήματα είναι όλων μας.

Σας περιμένω λοιπόν να αφήσετε λοιπόν σχόλια τα οποία δεν στηρίζονται κάπου και δεν θα έπρεπε να γίνονται από μορφωμένους και καλλιεργημένους ανθρώπους που είστε όλοι και να έρθετε να ενισχύσετε τον σύλλογο.

Ο πρόεδρος του ΠΑΣΣΔΕ

sapore

  • Επισκέπτης
Καλημέρα σε όλους!

Σας μιλάει ο πρόεδρος του ΠΑΣΣΔΕ, Πανελλήνιος Σύλλογος Συμβούλων και Ωρομισθίων Καθηγητών ΣΔΕ.

Θα έπρεπε αυτοί που γράφουν άσχημα για τον σύλλογο να ευχαριστούν που βρέθηκε ένας τρελός (εγώ) και άλλοι τρεις τρελοί (τα υπόλοιπα μέλη του ΔΣ) που ασχολήθηκαν για να δημιουργηθεί επιτέλους ένας σύλλογος μέσα από τις δυσκολίες που περιέγραψα πριν. 9 μήνες...



Ακούει κανείς;
Κανα-δυο σαν εσάς, μπορεί.
Η αποτυχία των Επαγγελματικών Σωματείων οφείλεται σε μία και μόνον λανθασμένη θεώρηση...

"Εξάλλου τα στεγανά -  τα στερεότυπα- , είναι αμείλικτα: Η ύπαρξη σωματείων από τα οποία  έχουν περάσει διοικήσεις και τα έχουν χρησιμοποιήσει για ίδιον όφελος ή για κομματικό όφελος χρωματίζει εκ των προτέρων και όλα τα υπόλοιπα σωματεία.

Αυτό όμως δεν γίνεται ως τώρα. Η λανθασμένη θεώρηση  της δράσης ενός σωματείου  οδηγεί ουσιαστικά σε αποτυχία τον συνδικαλισμό. Δεν φταίνε οι άλλοι φίλοι μου. Εμείς φταίμε.

Ο Πρόεδρος είναι εκεί για να εκπροσωπεί τον σύλλογο σε κάθε βήμα του. Το Διοικητικό Συμβούλιο είναι εκεί για να διασφαλίζει με την ψήφο του την μη προώθηση πράξεων ενάντια στο συμφέρον των μελών τους. Περαιτέρω αφιερώνουν χρόνο για τις συναντήσεις, τις διεκπεραιώσεις των βασικών υποθέσεων του Συλλόγου και κυρίως να υπάρξει ανθρώπινη επικοινωνία μεταξύ των μελών. 
Ωπα !!
Ως εκεί !!
Ποιος είπε ότι τα μέλη ενός Διοικητικού Συμβουλίου μπορούν να αφιερώσουν ακόμα περισσότερο χρόνο; Ποιος είπε ότι έχουν μεγαλύτερα όρια αντοχής από τους υπόλοιπους; Δεν αμείβονται για κάτι παραπάνω, δεν ζήτησαν ούτε και αμοιβή για κάτι παραπάνω. Δεν υπέγραψαν κανένα χαρτί, όταν έγιναν μέλη ενός Διοικητικού Συμβουλίου, πως θα τρέχουν συνεχώς για τα θέματα μέχρι να καταστρέψουν τις δικές τους δουλειές.  Μπήκαν για να βοηθήσουν όσο μπορούν τον Σύλλογο. Όσο μπορούν.

Αν επαναπροσδιορίσουμε την στάση μας θα εμφανιστεί η συμμετοχή. Θα εμφανισθεί το ουσιαστικό, το πρακτέο, και οι πρωτοβάθμιες επαγγελματικές οργανώσεις θα παράγουν έργο. Και όταν λέμε έργο δεν εννοούμε συντεχνίες. Αυτές ας τις αφήσουμε δώρο για τους παλιούς. Εμείς ας πάμε μπροστά προς την αξιοπρέπεια στην εργασία και την κοινωνική κατανόηση.  Χωρίς όμως εκπτώσεις. Χωρίς εκπτώσεις."

Άσχετο-σχετικό:
Για να δούμε συμμετοχή:
Η ΟΛΜΕ συγκαλεί έκτακτες Γενικές Συνελεύσεις των καθηγητών



Δεν νομίζω να "ακούει" κανείς. Ειδικά από "δασκάλους".

Φύυυγαμεεε....Για διακοπές, εννοείται!!

Αποσυνδεδεμένος valeriaa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Για τα σχ. έτη 2013-14 & 2014-15 ίσχυε το 4ωρο ή το 8ωρο για τον ωρομίσθιο τυπικής;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159851
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 553
Σύνολο: 558

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.