*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2975088 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Εγώ εξακολουθώ να πιστεύω ότι αυτές οι εγκύκλιοι δεν καλύπτουν την ειδική αυτή περίπτωση συμβάσεων έργου που όμως το έργο είναι διδακτικό.Είναι παράλογο να μη προσμετράται μισθολογικά διδακτική προϋπηρεσία σε εργαζόμενους που η δουλειά τους είναι να διδάσκουν.Είναι λάθος .Δεν το πρόβλεψαν, δεν ξέρανε ότι υπάρχουν αυτές οι συμβάσεις, δεν ξέρουν τη σχέση εργασίας εκπαιδευτικών-ΙΝΕΔΙΒΙΜ ή ΑΕΙ, δεν ξέρω, πάντως είναι λάθος και ήθελε από πέρσι ακόμα διευκρινιστική εγκύκλιο του Υπουργείου ειδικά για αυτές τις περιπτώσεις.Είναι άλλο να απορρίπτονται γενικά οι συμβάσεις έργου κι άλλο να απορρίπτονται οι συμβάσεις έργου που αφορά διδασκαλία.
Τώρα θα μου πεις , μήπως ήταν λάθος εξαρχής να υπογράφονται συμβάσεις διδακτικού έργου για εξαρτημένη διδακτική εργασία;Εξάλλου, δεν είναι λάθος να απασχολείς διδακτικό προσωπικό στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση με ωράριο αναπληρωτή πλήρους ωραρίου ή μειωμένου ωραρίου, που θα έπρεπε να τον προσλάβεις με τέτοια σύμβαση, κι εσύ να τον έχεις ωρομίσθιο;

Τι να πω, δεν είμαι και νομικός...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bomb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 716
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγώ εξακολουθώ να πιστεύω ότι αυτές οι εγκύκλιοι δεν καλύπτουν την ειδική αυτή περίπτωση συμβάσεων έργου που όμως το έργο είναι διδακτικό.Είναι παράλογο να μη προσμετράται μισθολογικά διδακτική προϋπηρεσία σε εργαζόμενους που η δουλειά τους είναι να διδάσκουν.Είναι λάθος .Δεν το πρόβλεψαν, δεν ξέρανε ότι υπάρχουν αυτές οι συμβάσεις, δεν ξέρουν τη σχέση εργασίας εκπαιδευτικών-ΙΝΕΔΙΒΙΜ ή ΑΕΙ, δεν ξέρω, πάντως είναι λάθος και ήθελε από πέρσι ακόμα διευκρινιστική εγκύκλιο του Υπουργείου ειδικά για αυτές τις περιπτώσεις.Είναι άλλο να απορρίπτονται γενικά οι συμβάσεις έργου κι άλλο να απορρίπτονται οι συμβάσεις έργου που αφορά διδασκαλία.
Τώρα θα μου πεις , μήπως ήταν λάθος εξαρχής να υπογράφονται συμβάσεις διδακτικού έργου για εξαρτημένη διδακτική εργασία;Εξάλλου, δεν είναι λάθος να απασχολείς διδακτικό προσωπικό στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση με ωράριο αναπληρωτή πλήρους ωραρίου ή μειωμένου ωραρίου, που θα έπρεπε να τον προσλάβεις με τέτοια σύμβαση, κι εσύ να τον έχεις ωρομίσθιο;

Τι να πω, δεν είμαι και νομικός...

Το ψάρι βρωμάει απο το κεφάλι για τα ΣΔΕ,
ΔΛΔ απο τις συμβάσεις εργου...
Μονο αν ολοι συμφωνήσουμε να προσφύγουμε για αυτές τις συμβάσεις...
Αλλα ο σύλλογος δε προσφεύγει... Ανακοινώνει...και οι υπόλοιποι σιωπούν....

Αποσυνδεδεμένος elenamaria1234

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα σε όλους.

Εχετε καμία ενημέρωση για τον ΟΑΕΔ για τους ωρομισθίους των Σδε? Δεν θα έχουμε πρόβλημα που δεν έχουμε καταγγελία σύμβασης απο τα Σδε,  ούτε καν τις συμβάσεις πρόσληψης?

Αποσυνδεδεμένος London06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την πλήρωση θέσεων εκπαιδευτικού προσωπικού στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας


http://www.minedu.gov.gr/news/29466-29-07-17-prosklisi-ekdilosis-endiaferontos-gia-tin-plirosi-theseon-ekpaideftikoy-prosopikoy-sta-sxoleia-deyteris-efkairias

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αυτό που ποσταρες αφορά μόνιμους...το νήμα αναφέρεται σε ωρομίσθιους.

Αποσυνδεδεμένος badtouch

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Μίλησε ο διευθυντής με την υπάλληλο στον ΟΑΕΔ και της ειπε οτι θα δώσει ενα χαρτί που να λεει οτι απο ποτε μέχρι ποτε εχω δουλέψει όπως επίσης και το χαρτί απτην διαύγεια ... Η υπαλληλος ειπε να κανω την αίτηση και θα ειναι σε εκκρεμότητα για την σύμβαση που δεν θα ειναι έτοιμη. Και οταν με τι καλό θα την στείλω στον ΟΑΕΔ θα μέτρα η ανεργία απο 1η Αυγούστου. Τι να πω αύριο που θα τα κανω θα σας πω , όπως και θα ρωτήσω μέχρι ποσο μπορούν να περιμένουν ο ΟΑΕΔ για την σύμβαση αυτή. Στο τηλ που πηρα σημερα 2131314634 η κοπέλα δεν μπορώ να πω ευγενέστατη μου ειπε να περιμενω μεσα Σεπτέμβρη ... αν κάποιος ξερει κατι να μας πει... αν παλι δεν γινει τίποτα σκέφτομαι να πληρώσω ενα ένσημο για να πάρω απο άλλου απόλυση... υπόψιν οτι εχω ένσημα απο πρωινό σχολείο που δούλευα ως να πληρώτρια...ο θεός βοηθός

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα κ γω θα κάνω αύριο μια δοκιμή με το χαρτί του Διαύγεια που αναφέρει έναρξη κ λήξη να δω.
Θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα.
Καλή επιτυχία σε όλους μας.

Αποσυνδεδεμένος badtouch

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Έχουμε κανένα νεότερο από όλες όσοι παρέδωσαν ταμείο με την σύμβαση απτά σδε;;

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
βγηκαν τα κριτηρια για εκπαιδευτες σδε, διεκ, δσεκ, κδβμ, e κδβμ και μεχρι την παρασκευη θα εχει βγει και η προκηρυξη για τα σδε
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2017, 01:02:33 πμ από mariliane »

Αποσυνδεδεμένος yellaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δηλαδή δεν θα ισχυσουν οι παλιοι πίνακες που έγιναν πριν κάποιους μήνες?

Αποσυνδεδεμένος marakisde

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θα μπορει καποιος που ειναι στα ΣΔΕ να ειναι και στα ΚΔΒΜ?

Αποσυνδεδεμένος yt1408

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Μίλησε ο διευθυντής με την υπάλληλο στον ΟΑΕΔ και της ειπε οτι θα δώσει ενα χαρτί που να λεει οτι απο ποτε μέχρι ποτε εχω δουλέψει όπως επίσης και το χαρτί απτην διαύγεια ... Η υπαλληλος ειπε να κανω την αίτηση και θα ειναι σε εκκρεμότητα για την σύμβαση που δεν θα ειναι έτοιμη. Και οταν με τι καλό θα την στείλω στον ΟΑΕΔ θα μέτρα η ανεργία απο 1η Αυγούστου. Τι να πω αύριο που θα τα κανω θα σας πω , όπως και θα ρωτήσω μέχρι ποσο μπορούν να περιμένουν ο ΟΑΕΔ για την σύμβαση αυτή. Στο τηλ που πηρα σημερα 2131314634 η κοπέλα δεν μπορώ να πω ευγενέστατη μου ειπε να περιμενω μεσα Σεπτέμβρη ... αν κάποιος ξερει κατι να μας πει... αν παλι δεν γινει τίποτα σκέφτομαι να πληρώσω ενα ένσημο για να πάρω απο άλλου απόλυση... υπόψιν οτι εχω ένσημα απο πρωινό σχολείο που δούλευα ως να πληρώτρια...ο θεός βοηθός
.                                                                                                   Κι εγω αναπληρωτρια ημουν, στον ΟΑΕΔ εχθες εδωσα την απολυση του Ιουνιου απο τη δευτεροβαθμια που δουλευα. Δεν ανεφερα καθολου για ΙΝΕΔΙΒΙΜ, γραφτηκα κανονικα και λογικα δικαιουμαι και ταμειο απι εδω και περα.

Αποσυνδεδεμένος badtouch

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Το ρώτησα και αυτο σε μια φίλη εμπιστευτικά που δουλεύει εκει αλλα μου ειπε οτι μπορει να εχω πρόβλημα γιατι στο σύστημα θα φανεί η σύμβαση ... τι να πω! Θα εχω μια ταλαιπωρία αλλα στο τέλος μου είπαν οτι θα πάρω ταμείο απτον ΟΑΕΔ

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επικοινωνήστε με ΙΝΕΔΙΒΙΜ ετοίμασαν μια φόρμα καταγγελίας σύμβασης μας τη στέλνουν με mail τη συμπληρώνουμε κ τη στέλνουμε πίσω για να προχωρήσουν οι διαδικασίες γρήγορα κ να πάρουμε το χαρτί για ΟΑΕΔ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 354
Σύνολο: 367

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.