*

Αποστολέας Θέμα: Κρίσιμη εβδομάδα  (Αναγνώστηκε 7317 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leniao

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κρίσιμη εβδομάδα
« στις: Ιούλιος 30, 2007, 08:45:23 πμ »
Σας παραθέτω τι αναφέρεται στην ιστοσελίδα της alfavita:
Κρίσιμη εβδομάδα (30/07 έως 03/08) για την ανακοίνωση των οριστικών
πινάκων αναπληρωτών, της εγκυκλίου διορισμών και των αιτήσεων
[/u]Πρόβλημα με τις αποσπάσεις

Σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες από τη Γενική Διεύθυνση Διοίκησης Προσωπικού Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δευτέρα 30/07 ή Τρίτη 31/07 θα ανακοινωθεί ο οριστικός πίνακας των αναπληρωτών και η εγκύκλιος που θα καλεί για αιτήσεις μόνιμου διορισμού. Ολες οι πληροφορίες αναφέρουν ότι την εβδομάδα αυτή (μετά την Τρίτη 31/07) θα αρχίσουν να κατατίθενται και οι αιτήσεις διορισμού της κατηγορίας του 40%, των 30μηνιτών καθώς και των διοριστέων του ΑΣΕΠ (σε όσες ειδικότητες έχουν οριστικοποιηθεί οι πίνακες). Το ΥΠΕΠΘ θέλει να ολοκληρώνει με την πρώτη κατηγορία αιτήσεων μόνιμων διορισμών πριν από τις 10 Αυγούστου. Θα ακολουθήσουν εγκύκλιοι για μόνιμο διορισμό των διοριστέων του ΑΣΕΠ στις υπόλοιπες ειδικότητες μετά την οριστικοποίηση των πινάκων τους.
H alfavita.gr παρακολουθεί από κοντά τις εξελίξεις στο θέμα των οριστικών πινάκων, των εγκυκλίων και των αιτήσεων των υποψηφίων για διορισμό εκπαιδευτικών για να ενημερώσει έγκαιρα τους χιλιάδες ενδιαφερόμενους.

Προβλήματα όμως έχουν προκύψει φέτος στο θέμα των αποσπάσεων των εκπαιδευτικών από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ. Ο προγραμματισμός που έχει γίνει από το ΥΠΕΠΘ (μετά τις 20 Αυγούστου) σύμφωνα με τους αιρετούς της πρωτοβάθμιας και της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης θα οδηγήσει χιλιάδες εκπαιδευτικούς λίγο πριν ανοίξουν τα σχολεία να μη γνωρίζουν σε ποιο σχολείο έχουν αποσπασθεί γεγονός που δημιουργεί σοβαρά προβλήματα τόσο στους οικογενειακούς προγραμματισμούς όσο και στην ομαλή λειτουργία των σχολείων. Το ΥΠΕΠΘ πρέπει να αναθεωρήσει τις ημερομηνίες για τις αποσπάσεις των εκπαιδευτικών οι οποίες πρέπει να ολοκληρωθούν πριν από τις 20 Αυγούστου.

Άντε συνάδελφοι ,κουράγιο, είμαστε στο παρά πέντε!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κρίσιμη εβδομάδα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:01:47 »

Αποσυνδεδεμένος leniao

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κρίσιμη εβδομάδα
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 30, 2007, 01:28:42 μμ »
Βγήκαν οι οριστικοί πίνακες αναπληρωτών!!

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρίσιμη εβδομάδα
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 30, 2007, 04:49:53 μμ »
Και τελικά έχεις πέσει αρκετά μέσα στις προβλέψεις σου leniao ;)
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρίσιμη εβδομάδα
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 30, 2007, 09:56:56 μμ »
Aν δεν έκαναν αίτηση? Παρατήρησα πως αρκετοί συνάδελφοι που διορίζονται είτε με την πρώτη φουρνιά είτε όχι δεν έκαναν αίτηση για να μπουν στο πίνακα αναπληρωτών. Αλλά περίμενε να δούμε μήπως έκαναν συμπληρωματική αίτηση. ::) Αλλά κι αν δεν έκαναν αφού διορίζονται κάποιοι επιλέγουν να μην πάνε αναπληρωτές και κρατούν τις δουλειές που έχουν μέχρι να έρθει ο διορισμός ;)
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κρίσιμη εβδομάδα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:01:47 »

Αποσυνδεδεμένος marant

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Κρίσιμη εβδομάδα
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 31, 2007, 03:49:50 μμ »
Γειά σας παιδιά!! Να μπω κ εγώ στην παρέα? Είδα το επίθετο μου γραμμένο σε μια συζήτηση που είχατε κ σκέφτηκα να απαντήσω προσωπικώς. Όντως, δεν έκανα καθόλου χαρτιά για αναπληρωτές φέτος. Είμαι κ εγώ στους διοριστέους με σειρά κατάταξης δίκοπο μαχαίρι! Στο ίσα ίσα για φέτος ή του χρόνου! Όπως κ αν έρθουν τα πράγματα, έχει καλώς...Για δικούς μου λόγους, προτίμησα να περιμένω...!


Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρίσιμη εβδομάδα
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 31, 2007, 04:39:58 μμ »
Καλώς όρισες στην παρέα :)
Επιτέλους παιδιά να αρχίσουμε να γινόμαστε λίγο περισσότεροι.
Μην παρεξηγήσεις τη συνάδελφο που ανέφερε το όνομά σου. Άλλωστε το έγραψα και παραπάνω δεν έκαναν όλοι οι συνάδελφοι χαρτιά για αναπληρωτές και φυσικά ο καθένας για τους δικούς του λόγους.
Ίσως, αφού λές ότι είσαι σε σειρά δίκοπο μαχαίρι ;) να είσαι τυχερή και να διοριστείς από φέτος.
Όπως λες όμως και εσύ όπως και να έρθουν τα πράγματα καλώς να ορίσουν. :D
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Κρίσιμη εβδομάδα
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 31, 2007, 04:51:05 μμ »
Βγήκε η εγκύκλιος του διορισμού των 60 και 40%. 27 θέσεις + 1 δυσπρόσιτη?

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρίσιμη εβδομάδα
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 31, 2007, 06:57:58 μμ »
27 περιοχές και 1 Δυσπρόσιτο.
Άλλος για Χιο τράβηξε κι άλλος για Μυτιλήνη... που λέει και το τραγουδάκι :)
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Κρίσιμη εβδομάδα
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 31, 2007, 07:49:47 μμ »
Με τί αναλογία υποθέτεις ότι θα τους πάρουν; Βλέπεις "30 μηνίτες";

Αποσυνδεδεμένος marant

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Κρίσιμη εβδομάδα
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 01, 2007, 01:24:45 πμ »
Καλώς όρισες στην παρέα :)
Επιτέλους παιδιά να αρχίσουμε να γινόμαστε λίγο περισσότεροι.
Μην παρεξηγήσεις τη συνάδελφο που ανέφερε το όνομά σου. Άλλωστε το έγραψα και παραπάνω δεν έκαναν όλοι οι συνάδελφοι χαρτιά για αναπληρωτές και φυσικά ο καθένας για τους δικούς του λόγους.
Ίσως, αφού λές ότι είσαι σε σειρά δίκοπο μαχαίρι ;) να είσαι τυχερή και να διοριστείς από φέτος.
Όπως λες όμως και εσύ όπως και να έρθουν τα πράγματα καλώς να ορίσουν. :D


Δεν τίθεται ζήτημα παρεξήγησης 8) Απλώς στάθηκε αφορμή για να μπω κ εγώ στη συζήτηση ;)
Με την ευκαιρία, η παρακάτω διεύθυνση περιέχει χάρτες και λεπτομέρειες για περιοχές, σχολεία, μόρια κ.τ.λ. Ίσως βοηθήσουν στο να αποφασίσει κανείς τί θα δηλώσει στην αίτηση του κ με ποιά σειρά. Καλή μελέτη λοιπόν και καλή τοποθέτηση!!
http://users.att.sch.gr/ymalliaros/

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρίσιμη εβδομάδα
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 01, 2007, 07:47:55 πμ »
Μια ερώτηση: στα δικαιολογητικά αν καταθέσουμε επικυρωμένη φωτοτυπία του πτυχίου της ΑΣΠΑΙΤΕ είμαστε ΟΚ? ???
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος marant

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Κρίσιμη εβδομάδα
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 01, 2007, 12:33:07 μμ »
θα έλεγα πως το πιο συνετό είναι να πάρουμε μαζί μας όλα τα χαρτιά! ::) Και τα πρωτότυπα και τα επικυρωμένα αντίγραφα!! Για να'μαστε σίγουροι... 8)

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρίσιμη εβδομάδα
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 01, 2007, 03:38:31 μμ »
Αυτό το είχα κι εγώ υπόψη μου. Αλλά ήθελα να ξέρω αν θέλει όπως για το πτυχίο επίσημο αντίγραφο κι όχι επικυρωμένη φωτοτυπία.
Απο τη Δ/θμια πάντως μου είπαν γιατί να μην κάνει το επικυρωμένο απλά να έχετε μαζί σας, μου είπαν και το πρωτότυπο.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος leniao

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κρίσιμη εβδομάδα
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 02, 2007, 04:54:47 μμ »
Η εβδομάδα αυτή εξελίσσεται σε "Εβδομάδα των Παθών" για μένα μιας και είναι η δεύτερη μέρα στη σειρά που πηγαίνω στη δευτεροβάθμια της περιοχής μου να υποβάλω την αίτηση για το διορισμό αλλά το σύστημα έχει τα χάλια του!! Συγκεκριμένα ενώ η υποβολή για τον ενιαίο γίνεται σωστά, η υποβολή για τους διοριστέους του ΑΣΕΠ σκαλώνει και ενώ φαίνονται τα μόρια, η προϋπηρεσία, η παιδαγωγική κατάρτιση στην εκτύπωση εξαφανίζονται. Εσείς υποβάλατε αίτηση; αντιμετωπίσατε προβλήματα και αν ναι, ποια; Δεν ξέρω τι να κάνω!! Κατα τα άλλα η προθεσμία είναι 1 με 7 Αυγούστου!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159796
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 435
Σύνολο: 439

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.