*

Αποστολέας Θέμα: ηλεκτρονική συνταγογράφηση  (Αναγνώστηκε 14555 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρονική συνταγογράφηση
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 28, 2011, 09:07:47 μμ »
Εμένα ο γιατρός μου , μου είπε οτι από τέλος του χρόνου λύονται οι συμβάσεις που έχουν με το δημόσιο και όποιος θέλει πλέον να είναι συμβεμβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ μπορεί αλλά θα τους δίνει 10Ε ακαθάριστα την επίσκεψη, οπότε πόσοι θα δεχτούν? από το μικροβιολόγο άκουσα οτι με τη νέα χρονια τέρμα οι δωρεάν εξετάσεις... θα τις πληρώνουμε και θα καταθέτουμε τις αποδείξεις και θα περιμένουμε κάποια στιγμή να πάρουμε τα χρήματα .....

Μια χαρά θα δεχτούν, να είσαι σίγουρος/η.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ηλεκτρονική συνταγογράφηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:05:49 »

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρονική συνταγογράφηση
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 28, 2011, 11:00:57 μμ »
ι όποιος θέλει πλέον να είναι συμβεμβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ μπορεί αλλά θα τους δίνει 10Ε ακαθάριστα την επίσκεψη, οπότε πόσοι θα δεχτούν? .....
Αυτό δεν ισχύει και το έχω καρατσεκαρισμένο.
Οι συμβεβλημένοι με τον ΕΟΠΥΥ γιατροί θα παίρνουν ένα μισθό της τάξεως των 1000- 1200 ευρώ μεικτά (μεγάλη ξεφτίλα αν αναλογιστείς τα χρόνια των σπουδών τους) ανεξάρτητα από τον αριθμό των ασθενών που θα βλέπουν.
Εντελώς κανένα κίνητρο..
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος vassiliki K.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρονική συνταγογράφηση
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 08, 2012, 10:10:47 μμ »
Ισχυει οτι πλεον θα πληρωνουμε συμμετοχη για τις εξετασεις που θα κανουμε σε νοσοκομεια;Θελω π.χ. να κανω εξετασεις αιματος και δεν θελω να πληρωσω τον ιδιωτη γιατρο, αν παω στο νοσοκομειο θα πληρωσω συμμετοχη;Επισης εχει σκεφτει κανεις ποσες αδειες θα παιρνουμε απο τη δουλεια μας για να παμε να κανουμε εξετασεις στο νοσοκομειο προκειμενου να πληρωσουμε λιγοτερα χρηματα μιας και οι ιδιωτες ιατροι θα χρεωνουν τα παντα;Και επισης τι ουρες και αναμονη θα υπαρχουν στα νοσοκομεια;
Επισης καπου διαβαζα οτι καποιοι γιατροι, ακομα και συμβεβλημενοι με ΕΟΠΥΥ, αρνουνται να γραψουν εξετασεις, γιατι γινεται αυτο; Δεν τους συμφερει το αντιτιμο; Τωρα να δεις αναδουλειες που θα εχουν οι γιατροι, οι καλυτεροι πελατες τους ηταν οι δημοσιοι υπαλληλοι, τωρα θα βαρανε μυγες!!!

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5678
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρονική συνταγογράφηση
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 08, 2012, 10:18:42 μμ »
Ε όχι και οι καλύτεροι πελάτες τους οι Δ.Υ. Από τους ασθενείς συμβεβλημένων ταμείων έπαιρναν πάντα ψίχουλα. Απλώς ήταν μια σταθερή πελατεία που μπορούσε να τους συστήσει και σε άλλους ασθενείς.

Τώρα με 6 ευρώ (καθαρά) την επίσκεψη, τα οποία σύμφωνα με τις καταγγελίες του Ιατρικού Συλλόγου θα μειωθούν στα 2,5 ευρώ -που θα τα εισπράξουν γύρευε πότε- τι περιμένεις να κάνουν; :P


« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 08, 2012, 11:38:13 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ηλεκτρονική συνταγογράφηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:05:49 »

Αποσυνδεδεμένος vassiliki K.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρονική συνταγογράφηση
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 08, 2012, 10:52:58 μμ »
Συμφωνω οτι ήταν μια σταθερή πελατεία, την οποία και θα χάσουν τώρα που και οι υπόλοιποι "καλοπληρωτές" φτώχυναν. Ολοι μας θα το σκεφτομαστε διπλά να παμε στο γιατρό τωρα. Οσο για τα 6 ευρω που εγιναν 2,5 θα πω οτι ολοι εχουμε υποστει μειωσεις στις αμοιβες μας, ειναι φυσικο επακολουθο νομιζω, δεν μπορουν ομως να αρνουνται τις υπηρεσιες τους στον κοσμο. Εμεις οι εκπαιδευτικοι αρνουμαστε να κανουμε μαθημα επειδη μας μειωσαν τους μισθους;

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5678
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρονική συνταγογράφηση
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 08, 2012, 11:06:47 μμ »
Εμεις οι εκπαιδευτικοι αρνουμαστε να κανουμε μαθημα επειδη μας μειωσαν τους μισθους;

Εσύ δυστυχώς δεν έχεις άλλη επιλογή.
Αν όμως είχες να επιλέξεις ανάμεσα σε ένα ιδιαίτερο με 6 ευρώ την ώρα και ένα με περισσότερα λεφτά, θα διάλεγες το πρώτο; Κάτι ανάλογο συμβαίνει και μ' αυτούς. Όσο μπορούν να επιλέγουν κι αυτοί, θα το κάνουν.

Το πρόβλημα είναι ωστόσο ότι το κράτος συνεχίζει να κρατά χρήματα από το μισθό για περίθαλψη που ουσιαστικά δεν παρέχει πια. :P
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρονική συνταγογράφηση
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 09, 2012, 12:26:21 πμ »
Αυτό που πιστεύω ότι θα γίνει σύντομα είναι να λείπουν Δ.Υ και εκπαιδευτικοί από τις θέσεις τους για  να πάνε στο γιατρό ή  νοσοκομείο δωρεάν μέσω ΕΟΠΥΥ. Το Δημόσιο θα υπολειτουργεί!
Εγώ ήδη έκλεισα ραντεβού σε νοσοκομείο το Μάρτιο γιατί ο γιατρός μου δεν είναι στον ΕΟΠΥΥ και θα πρέπει να τον πληρώσω.
Όσα και να είναι τα χρήματα της επίσκεψης, δυστυχώς δε μου περισσεύουν.
Και φυσικά θα ζητήσω άδεια τη συγκεκριμένη ημέρα της εξέτασης.

Αποσυνδεδεμένος fever

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρονική συνταγογράφηση
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 09, 2012, 02:15:06 μμ »
συνάδελφοι αν  ξέρετε απαντηστε μου: η παιδιατρος που πηγαινα ως τωρα δεν μπηκε στον εοππυ και ουτε μαλλον προκειται να μπει. Μπορω να παω στο κεντρο υγειας (Εσυ) της περιοχης μου ως ασφαλισμενη του οπαδ να κανω το εμβολιο στο παιδι
η ακομα και στο ικα;; θα μου το κανουν;;

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρονική συνταγογράφηση
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 09, 2012, 02:37:18 μμ »
Όποιος ξέρει ας μας πει, κι εγώ ενδιαφέρομαι για εμβολιάκι στον μικρό και δε με παίρνει να δίνω συνέχεια 50ευρα... :(
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος filologos100

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 470
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρονική συνταγογράφηση
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 09, 2012, 02:53:54 μμ »
ναι μπορεις να επισκεφτείς ως συμβεβλημένη με τον εοπύ και τα ιατρεία του ικα και κεντρα υγειας και νοσοκομεια.
Παντού επιτρέπεται η συνταγογράφηση και δεν πληρώνεις τίποτα. Με το εμβόλιο δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει  αλλά λογικα θα γίνεται. Πράγματι τα λεφτά που τους δίνουν 10 ευρω μικτά(στους συμβεβλημενους) είναι λίγα αλλά και σε μας δεν είναι λίγα; Αφού παντού μειώθηκαν οι μισθοί φυσικό και επόμενο ήταν να φτάσει η καταιγίδα και σε αυτούς.
Ασε που σε καποιους τους χρειαζόταν  γιατί έβλεπαν βιβλιάριο και έγραφαν μέσα της παναγιάς τα μάτια. Μόνο αυτοί σπούδασαν και κλαίγονται; εμείς δεν φάγαμε τα μάτια μας στα βιβλία και ακόμα διαβάζουμε κάθε μέρα για να είμαστε πανέτοιμοι στο σχολείο; Αφού ο καθηγητής παίρνει πλεον 660 ευρώ και πολύ τους πέφτει να παίρνουν 2000 μικτά(1500 περίπου καθαρά).  Είπαμε να πάρουν κάτι παραπάνω  αλλά εδω  παίρνουν πολύ παραπάνω. Αλλά βέβαια είχαν καλομάθει τόσα χρόνια και πάταγαν επί πτωμάτων.

Αποσυνδεδεμένος filologos100

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 470
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρονική συνταγογράφηση
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 09, 2012, 02:57:44 μμ »
ποια χρόνια σπουδών τα δύο παραπάνω;στην ειδικότητα έπαιρναν μισθό κανονικά ,για αυτό μην τα λογίζετε ως φοιτητικά χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρονική συνταγογράφηση
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 09, 2012, 02:58:13 μμ »
Αρχές Δεκέμβρη που πήγα τον μικρό για εμβόλιο με ενημέρωσε εδώ ο γιατρός ότι πρέπει να δίνουμε 20 ευρώ, αυτά τα έδινα και στην Αθήνα ούτως ή άλλως σε όλους τους παιδιάτρους που επισκέφτηκα. Αλλά τώρα τα ονομάτά τους δεν είναι στη λίστα. Άρα δεν μπορούμε να πάμε και πληρώνουμε κανονικά 50 ευρώ, σωστά? Αλλά και κάποιον άλλον να βρούμε πληρώνουμε 10 ευρώ? Μόνο στους συμβεβλημένους γιατρούς ή και στο ΙΚΑ και στα κέντρα υγείας - νοσοκομεία? Υπάρχει κάπου η σχετικά νομοθεσία, ψάχνω στο σάιτ του οπαδ αλλά δε βλέπω κάτι...
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος filologos100

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 470
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρονική συνταγογράφηση
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 09, 2012, 03:03:11 μμ »
δες στο σαιτ του οπαδ ιατροι συμβεβλημενοι με εοπυ. σε αυτους δεν πληρώνεις τιποτα. Επίσης μπορεις να επισκεφτείς ικα , νοσοκομείο ή κέντρο υγείας. Σε λίγο καιρό θα μπουν και καινουργοι γιατροι στον εοπυ και θα μεγαλωσει το νουμερο τους που για αρχη φυσικο είναι να είναι μικρό. Για κλείσεις ραντεβού με καποιον τηλεφωνείς στο 184 αν θυμαμαι καλα.

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρονική συνταγογράφηση
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 09, 2012, 03:04:47 μμ »
Ευχαριστώ πολυ
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 519
Σύνολο: 528

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.