*

Αποστολέας Θέμα: Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή  (Αναγνώστηκε 9464 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 01:48:34 μμ »
Τι αξιολόγηση και κουραφέξαλα, βρε παιδιά?Βλέπω μπαμ μπαμ τις δίνετε τις λύσεις.
Και από πόσες αξιολογήσεις θα περνάμε εμείς οι εκπαιδευτικοί επιτέλους?
Να πω ότι ήμασταν χρονικά πριν τη θεσμοθέτηση του ΑΣΕΠ, όταν έμπαιναν από τα παράθυρα στο δημόσιο, να το καταλάβω. Τώρα τι ψάχνετε?
Αν ο άλλος έχει προβληματική προσωπικότητα ποιός θα τον αξιολογήσει και πώς? Τόσο εύκολο είναι?
Στο παρελθόν γνώρισα συνάδελφο στα όρια της παράνοιας.Τα παιδιά σούζα, γιατί ήξεραν τι θα «τραβούσαν» μετά.Μια δυο φορές που ήρθε η σύμβουλος και όποτε εκείνη το επιθυμούσε, φορούσε το προσωπείο της.
Γλυκύτατη, ευγενέστατη, με ένα χαμόγελο από το ένα αυτί ως το άλλο,ούτε για διαφήμιση της Aquafresh.
Παρανοϊκή ήταν, δεν ήταν χαζή.Εσείς δηλ. δεν έχετε γνωρίσει γύρω σας ανθρώπους που προσποιούνται, πολλοί από αυτούς με μεγάλη επιτυχία?Τώρα κάνατε τα πρώτα σας βήματα στον κόσμο?
Ποιος μπορεί να αξιολογήσει την προσωπικότητα κάποιου άλλου, αν δεν τον γνωρίζει πολύ καλά?
Πώς την εννοείτε εσείς την αξιολόγηση? Ο παλιός επιθεωρητής?

Έχω καιμια κόρη, που από του χρόνου ξεκινά προνήπια.Σκέφτομαι ότι κάποια ή κάποιες φορές στη ζωή της θα συναντήσει και τέτοιους ή παραπλήσιους χαρακτήρες ως δασκάλους και καθηγητές..Το συμπέρασμα που οδηγήθηκα είναι ότι θα πρέπει να μάθει να τους αντιμετωπίζει.
Όπως και καμία άλλη ομάδα, έτσι και η εκπαιδευτική κοινότητα δεν είναι  κοινωνία αγγέλων, πολύ δε περισσότερο δεν είναι κοινωνία αρίστων.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:41:13 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 02:33:49 μμ »
Όταν υπάρχει  υποψία για ψυχολογικά/ψυχιατρικά νοσήματα/διαταραχές, θα πρέπει να υπάρχει (αλήθεια, υπάρχει; ) διαδικασία εξέτασης/αξιολόγησης από ψυχίατρο.
Κανονικά, σε ευαίσθητους τομείς, όπως π.χ. η εκπαίδευση, οι εργαζόμενοι θα έπρεπε να περνούν ανά τακτά χρονικά διαστήματα από ψυχιατρική εξέταση.
Τέτοια ώρα, τέτοια λόγια θα μου πείτε..
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος liame

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 06:02:40 μμ »
Agapitoi sinadelfoi me stenaxwria diavazw o,ti grafete....
arxika 8a eprepe na ma8ainete oles tis plevres kai meta na krinete kai katadikazete..
den ti8etai 8ema kai safws eimaste oloi enantion se enan enilika na viopragei kai idiaitera an einai ekpedeytikos...

i ka8igitria einai tis eidikis, me metaptyxiako..afou te8ike 8ema...me polixroni empeiria sto xwro..
to keimeno einai se ola ta shmeia tou pseudes...(oti to exei xtipisei,oti 8elei na kanei ta dika tis,apousies klp)

yparxoun para polla apo pisw pou paizoun me ayto to peristatiko,distixws...



Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 06:43:36 μμ »
liame σαφώς και πρέπει να εξετάζονται όλες οι πλευρές ενός γεγονότος, αλλά αυτό είναι δουλειά του εισαγγελέα. Εμείς, εδώ (οι περισσότεροι τουλάχιστον), με αφορμή κάποιες ειδήσεις απλά σχολιάζουμε γενικότερα τέτοια ζητήματα.

Επίσης, καλό είναι να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες (σε κάθε υπολογιστή υπάρχει ρύθμιση γλώσσας και πληκτρολογίου).
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:41:13 »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5678
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 08:46:50 μμ »
Liame, έχεις δίκιο ότι δεν έχει ακούσει κανείς την πλευρά της καθηγήτριας. Και είναι επίσης πολύ πιθανό το δημοσιεύμα να είναι ψευδές αλλά καλώς ή κακώς, αυτό κυκλοφορεί κι αυτό σχολιάσαμε. Αν υπάρχουν και άλλες απόψεις για το συγκεκριμένο γεγονός, καλό θα είναι να γράφονται, για να είναι πιο ακριβής και πιο πλήρης η εικόνα που έχουμε και να μην αδικούμε άθελά μας κανέναν. Ούτως ή άλλως όμως, η συζήτηση ήταν γενικότερη για την αντιπαιδαγωγική συμπεριφορά κάποιων εκπαιδευτικών και όχι για την καταδίκη της συγκεκριμένης καθηγήτριας.
Άλλωστε, δεν έχουμε πολλά στοιχεία για την υπόθεση και το κυριότερο, δεν είμαστε και οι αρμόδιοι για να την κρίνουμε.


Η χρήση ελληνικής γραμματοσειράς στο forum ωστόσο είναι όρος του pde και κακώς εκνευρίζεσαι.
Αν μη τι άλλο, αυτό διευκολύνει την ανάγνωση του κειμένου.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 09:00:32 μμ »

to keimeno einai se ola ta shmeia tou pseudes...(oti to exei xtipisei,oti 8elei na kanei ta dika tis,apousies klp)

yparxoun para polla apo pisw pou paizoun me ayto to peristatiko,distixws...

Το πιστεύω,γιατί μου κάνει τρομερή εντύπωση η πρώτη κίνηση ενός πατέρα με παιδί στο νοσοκομείο να είναι η αποστολή γράμματος στο zougla.Αυτή η κίνηση απαιτεί ψυχραιμία, δεν γίνεται εν θερμώ.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 09:20:54 μμ »
Όταν υπάρχει  υποψία για ψυχολογικά/ψυχιατρικά νοσήματα/διαταραχές, θα πρέπει να υπάρχει (αλήθεια, υπάρχει; ) διαδικασία εξέτασης/αξιολόγησης από ψυχίατρο.
Κανονικά, σε ευαίσθητους τομείς, όπως π.χ. η εκπαίδευση, οι εργαζόμενοι θα έπρεπε να περνούν ανά τακτά χρονικά διαστήματα από ψυχιατρική εξέταση.
Τέτοια ώρα, τέτοια λόγια θα μου πείτε..

Κατά τη διάρκεια της εκπαιδευτικής μου "σταδιοδρομίας" στο δημόσιο χρειάστηκε να περάσω 4 φορές ψυχίατρο.
Το πρώτο που μου ζητήθηκε ήταν βιβλιάριο υγείας,που δεν είχα,γιατί δεν είχα βγάλει.Ήθελαν να δουν αν παίρνω ψυχοφάρμακα.
Μετά με ρώτησαν αν εγώ ή κάποιο μέλος της οικογένειας μου παίρνει ψυχοφάρμακα.
Νομίζω κάποια φορά με ρώτησαν, γιατί θέλησα να γίνω νηπιαγωγός.
Σε όλα τα παραπάνω θα μπορούσα να είχα πει και ψέματα.
Όμως δεν τους αδικώ.Τί άλλο να με ρωτήσουν δηλ.?
Και πάντα το πόρισμα ήταν.
Χωρίς εμφανή σημάδια την ώρα που εξετάστηκε.Καλυμμένοι 100%
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος liame

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 09:24:36 μμ »
apri, εκνευριστηκα με το υφος του Landau...
ποτε μα ποτε και εγω δεν εχω υποστηριξει εναν καθηγητη οταν ασκει βια λεκτικη-σωματικη-ψυχολογικη σε παιδι.
ομως δυστυχως, γνωριζω τα γεγονοτα στο συνολο τους πολυ καλα...
οσο για το zougla.gr...ακουσα οτι ο πατερας δουλευε καποτε εκει...δεν μπορω αυτο να το πω με σιγουρια.
με τον χαμο που δημιουργηθηκε, δυστυχως χανουμε την ουσια που ειναι η ουσιατικη βοηθεια του παιδιου...
δυστυχως,και το ξανα λεω...εχουν δημιουργηθει παρα πολλα θεματα με το συγκεκριμενο παιδι, και οι καθηγητες της παραλληλης ηταν παντα διπλα του.

Αποσυνδεδεμένος liame

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 09:30:03 μμ »
το τι εγινε την ωρα εκεινη δεν το γνωριζω γιατι δεν ημουν μπροστα...αυτο μπορει να το πει η καθηγητρια της ταξης που εκεινη την ωρα ειχε μαθημα....
γνωριζω ομως αλλα πραγματα. μεχρι εκει. γι αυτο πηρα θεση...
και εννοειται δεν δικαιολογουμε ποτε εναν καθηγητη οταν ασκει βια....

Αποσυνδεδεμένος belas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 09:36:28 μμ »
Δεν είμαι σίγουρη ότι έχει να κάνει με τους νέους μισθούς...οπωσδήποτε με άλλη διάθεση πηγαίνω στο Λασίθι π.χ. από την Πάτρα όταν παίρνω 2000 μισθό και ξέρω ότι θα κάνω και την αποταμίευσή μου και όλα μου και με άλλη όταν θέλω 12 ώρες να φτάσω και να πληρώνομαι με 630 ευρώ. Όμως το να έχω νεύρα και να νιώθω απογοήτευση απέχει πολύ από το να χτυπάω 3-4 φορές ένα παιδί.
Εγώ αυτά που είδα τα 3 χρόνια που εργάζομαι σε σχολείο μου δείχνουν ότι υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι με καθόλου σώας τας φρένας και όμως διδάσκουν. Αυτό που λέγεται ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ θα έπρεπε επιτέλους να εφαρμοστεί και σε αυτή την χώρα.

Ξέρεις τι σημαίνει αξιολόγηση στην Ελλάδα; Σε καμία περίπτωση αυτό που φαντάζεσαι και θα ευχόσουν!

Αποσυνδεδεμένος Κλεοπάτρα.Μ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 09:40:26 μμ »
Ναι σε αυτό το περιστατικό νομίζω όλοι ότι όταν μιλάμε για αξιολόγηση δεν εννοούμε την αξιολόγηση με σκοπό την βελτίωση του εκπαιδευτικού έργου (αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο) αλλά όταν υπάρχουν ενδείξεις ψυχολογικών προβλημάτων του εκπαιδευτικού. Δεν μπορεί να παραβλέπονται αυτά τα περιστατικά, ο διευθυντές να σιωπούν και οι εκπαιδευτικοί να βρίσκονται σε τάξη. Ας είναι στα γραφεία, δεν λέω οι άνθρωποι να μην έχουν καθόλου δουλειά. Ας πούμε, αυτή η παρανοική που ανέφερα πριν και μόνο που την έβλεπες και της μίλαγες ένα τέταρτο καταλάβαινες ότι δεν είναι καλά και όλοι οι συνάδελφοι ξέρανε ότι δεν είναι καλά. Γιατί ας πούμε να μην είναι σε γραφείο α'βάθμιας και πρέπει με το ζόρι να διδάσκει????
Ποτέ μην αναγνωρίσεις τα σύνορα του ανθρώπου!Να σπας τα σύνορα!
Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου.
Να πεθαίνεις και να λες: θάνατος δεν υπάρχει!
                      ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος delete

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 09:47:50 μμ »
Κλεοπάτρα.Μ

Αν η συνάδελφος πάει σε κάποιο γραφείο και δεν είναι καλά και πάει κάποιος κάποιο έγγραφο π.χ. πτυχίο ή κάτι άλλο και το σκίσει φαντάζεσαι πόσο καλά θα είναι ο άλλος συνάδελφος; Με ένα σμπάρο δυο τριγώνια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 17, 2012, 09:49:35 μμ από kmos »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 09:51:05 μμ »
και γιατί παρακαλώ να ειναι σε γραφείο; Νομίζετε ότι στα γραφείο δεν έχει δουλειά; Νομίζετε ότι στα γραφεία πρέπει να παρκάρει ο κάθε ψυχάιας; Συγνώμη κιόλας αλλά διαφωνώ! Και να ξέρετε - ακριβώς επειδή υπάρχει αυτή η νοοτροπία και "αναγκαστικά" αποσπώνται τέτοιες περιπτωσάρες εκεί τελικά ΔΕΝ αποσπώνται άτομα που το έχουν περισσότερη ανάγκη ( πχ μάνες με μικρά παιδιά) και οι οποίοι μπορούν να προσφέρουν περισσότερα...

όποιος έχει προβλήματα ψυχολογικά να φροντίσει το κράτος να του δώσει μια σύνταξη ένα επίδομα ή κάτι τέτοιο  και να τον στείλει για θεραπεία - αν γίνει καλά να επαναπροσληφθεί και να επανενταχθεί...αν όχι ας συνεχίσει να παίρνει επιδομα. Το να πιάνει όμως τη θέση κάποιου που έχει μεγαλύτερη ανάγκη και μπορεί να προσφέρει περισσότερα είναι κοινωνικά άδικο.

Και επειδή πρέπει να λέμε και την αληθεια, οι περισσότερες από αυτές τις περιπτώσεις απλά πουλάνε τρέλα....έτσι και κάνεις να τους κόψεις κανα μισθό να δεις πώς γίνονται μια χαρά κανονικοί άνθρωποι!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος delete

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 09:59:09 μμ »
Πάντως άμα δεν το παίζουν αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι καλά μια λύση θα ήταν φαρμακευτική αγωγή και μετάταξη στην ΕΛΑΣ.
Μετά απόσπαση στην προσωπική φρουρά πολιτικών προσώπων (εννοείται να οπλοφορούν) και ξαφνικό σταμάτημα της φαρμακευτικής αγωγής.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158524
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 524
Σύνολο: 551

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.