*

Αποστολέας Θέμα: Διακοπή φοίτησης προπτυχιακού φοιτητή  (Αναγνώστηκε 1705 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Διακοπή φοίτησης προπτυχιακού φοιτητή
« στις: Ιανουάριος 30, 2012, 05:31:40 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα σε όλους.Έχω καταφέρει εδώ και πολλά χρόνια να εισαχθώ μέσω κατατακτηρίων εξετάσεων σε κάποιο ΑΕΙ.Τα πρώτα χρόνια παρακολουθούσα συστηματικά έχω και περάσει περίπου τα μισά μαθήματα.Από τη στιγμή του διορισμού μου και ύστερα όμως ήταν ανέφικτο να παρακολουθώ τα μαθήματα κι έτσι ενώ φρόντιζα πάντα να εγγράφομαι ουσιαστικά δεν έχω περάσει μάθημα από τότε.Φέτος βρίσκομαι και πάλι μακριά από την πόλη που εδρεύει το ΑΕΙ αλλά έχω προ πολλού περάσει τη νόμιμη διάρκεια φοίτησης και δε δικαιούμαι ούτε άδειες εξετάσεων.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω,είναι αν ξέρετε να ισχύει κάτι που μόλις χτες πληροφορήθηκα από κάποιο γνωστό μου:έχω δικαίωμα να διακόψω τη φοίτηση σύμφωνα με το νέο νόμο ώστε να μη χαθεί άδικα πρόσθετος χρόνος από τη διάρκεια φοίτησης που απομένει μέχρι τη διαγραφή μου;φέτος είναι αδύνατο να παρακολουθήσω/συμμετάσχω σε εξετάσεις,του χρόνου όμως μπορεί και να είναι διαφορετικά.Μπορώ να διακόψω τη φοίτηση για το προσεχές εξάμηνο;ποια η διαδικασία;αν κάποιος γνωρίζει,ας με ενημερώσει παρακαλώ.Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διακοπή φοίτησης προπτυχιακού φοιτητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:28:55 »

Αποσυνδεδεμένος KikiG

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Διακοπή φοίτησης προπτυχιακού φοιτητή
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 30, 2012, 06:23:02 μμ »
Στο νόμο πλαίσιο της Γιαννάκου υπήρχε σίγουρα και αυτή η δυνατότητα. Το θέμα είναι ότι έχει ψηφιστεί νέος νόμος για τα ΑΕΙ και δεν γνωρίζω εάν η συγκεκριμένη διάταξη συνεχίζει να ισχύει. Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να επικοινωνήσεις άμεσα με τη γραμματεία του τμήματός σου και να ρωτήσεις εκεί για να πάρεις μια υπεύθυνη απάντηση. Ίσως να υπάρχει δυνατότητα αίτησης για παράταση σπουδών. Σου εύχομαι ό, τι καλύτερο  :)

Αποσυνδεδεμένος afrodimzaf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διακοπή φοίτησης προπτυχιακού φοιτητή
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 30, 2012, 06:49:02 μμ »
κλαησπερα! απο όσο γνωριζω μπορεις να διακοψεις τη φοιτηση σου , αλλα ειναι για ενα ετος(δεν δινεις εξεταστικη χειμερινου-εαρινου) γι αυτο ρωτα στην γραμματεια της σχολης σου! οσον αφορα τη διαγραφη οι διαγραφες θα αρχισουν το επομενο ετος και για να μαθεις ποσα χρονια εχεις ακομα ρωτα στο υπουργειο παιδειας απο εκει εμαθε καποιος γνωστος μου!
ελπιζω να βοηθησα! καλη τυχη και καλες σπουδες!

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Διακοπή φοίτησης προπτυχιακού φοιτητή
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 30, 2012, 06:53:12 μμ »
κλαησπερα! απο όσο γνωριζω μπορεις να διακοψεις τη φοιτηση σου , αλλα ειναι για ενα ετος(δεν δινεις εξεταστικη χειμερινου-εαρινου) γι αυτο ρωτα στην γραμματεια της σχολης σου! οσον αφορα τη διαγραφη οι διαγραφες θα αρχισουν το επομενο ετος και για να μαθεις ποσα χρονια εχεις ακομα ρωτα στο υπουργειο παιδειας απο εκει εμαθε καποιος γνωστος μου!
ελπιζω να βοηθησα! καλη τυχη και καλες σπουδες!
δηλαδή δεν μπορώ να διακόψω για ένα εξάμηνο παρά μόνο για 1 χρόνο;;;προσπάθησα να μάθω από τη γραμματεία πόσο χρόνο έχω ακόμα αλλά αγνοούσαν παντελώς τη συγκεκριμένη διάταξη!!!ο γνωστός σου σε ποιο τμήμα του υπουργείου απευθύνθηκε;συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159434
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 381
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 334
Σύνολο: 358

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.