*

Αποστολέας Θέμα: Μνημόνιο 2 - Γενική Απεργία ΑΔΕΔΥ - ΓΣΕΕ  (Αναγνώστηκε 27139 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Μνημόνιο 2 - Γενική Απεργία ΑΔΕΔΥ - ΓΣΕΕ
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουάριος 11, 2012, 08:50:39 μμ »
Κυκλοφορεί ένα email ότι αύριο ο Θεοδωράκης με τον Γλέζο θα επιχειρήσουν να μπουν στη βουλή και να απευθύνουν διάγγελμα στον ελληνικό λαό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μνημόνιο 2 - Γενική Απεργία ΑΔΕΔΥ - ΓΣΕΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:54:21 »

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
Απ: Μνημόνιο 2 - Γενική Απεργία ΑΔΕΔΥ - ΓΣΕΕ
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουάριος 11, 2012, 08:54:35 μμ »
Κυκλοφορεί ένα email ότι αύριο ο Θεοδωράκης με τον Γλέζο θα επιχειρήσουν να μπουν στη βουλή και να απευθύνουν διάγγελμα στον ελληνικό λαό.

σιγα μην τον αφήσουν............

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Μνημόνιο 2 - Γενική Απεργία ΑΔΕΔΥ - ΓΣΕΕ
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουάριος 11, 2012, 09:44:09 μμ »
συνοίομαι με why , σιγά μη τους αφήσουν.....αλλά και να τους αφήσουν τι θα γινει δηλαδή? Ειμαστε πια στο τελος....Αποχαιρέτα την Αλεξάνδρεια που χάνεις....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος tttzzz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: Μνημόνιο 2 - Γενική Απεργία ΑΔΕΔΥ - ΓΣΕΕ
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουάριος 11, 2012, 09:51:04 μμ »
δυστυχώς έτσι είναι..Όποιος κ να μιλήσει πια αυτοί εκεί μέσα έχουν μπει στον αυτόματο πιλότο..δεν είδατε τον Παπαδήμο-Βασιλάκη Καϊλα με τί θλίψη στα μάτια μας ενημέρωσε για την εξόντωσή μας;;
Μην αφήνεις ό,τι σε τρώει να χορτάσει..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μνημόνιο 2 - Γενική Απεργία ΑΔΕΔΥ - ΓΣΕΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:54:21 »

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Μνημόνιο 2 - Γενική Απεργία ΑΔΕΔΥ - ΓΣΕΕ
« Απάντηση #60 στις: Φεβρουάριος 11, 2012, 10:35:31 μμ »
Λέτε, αν αληθεύει και το μήνυμα που δημοσίευσα, ότι περιμένουν να τους στρώσουν κόκκινα χαλιά; Μια μάχη όμως είναι σίγουρα χαμένη αν δεν δοθεί...
Όσο για τις μαριονέττες της Βουλής ποιος θεωρεί ότι θα ακούσει περισσότερα όχι από ναι να ξεστομίζονται αύριο; Μα κι όσοι παραιτούνται (σιγά τους ήρωες) επιχειρούν να σώσουν το πολιτικό τους τομάρι, ίσως μάλιστα και κατ΄εντολήν ::)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Μνημόνιο 2 - Γενική Απεργία ΑΔΕΔΥ - ΓΣΕΕ
« Απάντηση #61 στις: Φεβρουάριος 12, 2012, 09:40:52 πμ »
Η λύση δεν είναι η απεργία. Είναι Η ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ !!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μνημόνιο 2 - Γενική Απεργία ΑΔΕΔΥ - ΓΣΕΕ
« Απάντηση #62 στις: Φεβρουάριος 12, 2012, 09:55:35 πμ »
Η λύση δεν είναι η απεργία. Είναι Η ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ !!!

Σωστά μιλάς, αλλά για να φτάσει ο άλλος στο σημείο να επαναστατήσει πρέπει πρώτα να κάνει μικρότερα βήματα. Λες να επαναστατήσει κάποιος ο οποίος ξιφουλκεί από το πληκτρολόγιό του χωρίς να παίρνει μέρος σε καμιά κινητοποίηση- βγάζοντας τες παράλληλα αναποτελεσματικές και εκτός εποχής; Δε νομίζω...Το θέμα είναι το εξής: όταν λέμε να ξεσηκωθεί ο λαός, ποιον εννοούμε; Λαός είμαστε ΕΜΕΙΣ. Τι είναι ο λαός, ρομποτακι να τον προγραμματίσουμε να εξεγερθεί την τάδε ώρα κι εμείς να καθόμαστε στο ίντερνετ και στην τηλεόραση και να παρακολουθούμε την έφοδό του στα χειμερινά ανάκτορα; Επομένως, όσοι μιλούν για εξέγερση, το απόγευμα στο Σύνταγμα. Χωρίς δικαιολογίες αυτή τη φορά.
Υ.Γ. Κάτι τέτοιες ώρες θα ήθελα να ήμουν στην Αθήνα...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Μνημόνιο 2 - Γενική Απεργία ΑΔΕΔΥ - ΓΣΕΕ
« Απάντηση #63 στις: Φεβρουάριος 12, 2012, 10:09:31 πμ »
Ετσι είναι συντροφε jimy, οπως τα λες....Μακάρι να ήμασταν μαζι στην πορεια, όπως και σε τόσες αλλες που έγιναν....προσωπικα ξέρω πως έσυ δεν εισαι του πληκτρολογίου.Γνωριζω ομως πολυ καλα πως  όλοι εδω μέσα δεν εχουν παθητική σταση .... μείνε ησυχος λοιπον πως το απογευμα απο το δέκτη σου θα δεις αυτό που ισως ποτέ δεν εχεις δει ως τωρα....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Μνημόνιο 2 - Γενική Απεργία ΑΔΕΔΥ - ΓΣΕΕ
« Απάντηση #64 στις: Φεβρουάριος 12, 2012, 10:45:01 πμ »
Καλημέρα, μετά από καιρό! Σαν τι θα μπορούσαμε να δούμε σε λίγες ώρες που θα ανέτρεπε την υπάρχουσα κατάσταση; Και, για να διευκρινίσω ότι και εγώ θα είμαι στο κέντρο σήμερα, όπως ήμουν όλη την εβδομάδα. Δεν είναι εκεί το θέμα. Δεν καταλαβαίνω, όμως, τι θα αλλάξει έστω και αν μπουκάραμε στη βουλή. Αν καταλάβεις, δηλαδή, τη βουλή, ενώ όλα τα υπόλοιπα είναι δικά τους (στρατός, ΜΜΕ, διακίνηση και παραγωγή φαγητού, ενέργεια κτλ.), τι θα αλλάξει; Μη ξεχνάμε, επίσης, ότι παρά το ό,τι ακούγεται, κυκλοφορούν κρυφές δημοσκοπήσεις για τα δύο μεγάλα κόμματα που δείχνουν ότι ο δικομματισμός βρίσκεται στο 55%.

Δε λέω καθόλου ότι δεν πρέπει να απεργούμε, να διαδηλώνουμε, να αρνούμαστε να πληρώνουμε φόρους (το τελευταίο το θεωρώ και αποτελεσματικότερο), να ενισχύουμε ανθρώπους που αγωνίζονται, όπως οι χαλυβουργοί, αλλά να κατεβούμε και από τα σύννεφα. Δεν είμαστε η πλειοψηφία της κοινωνίας.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Μνημόνιο 2 - Γενική Απεργία ΑΔΕΔΥ - ΓΣΕΕ
« Απάντηση #65 στις: Φεβρουάριος 12, 2012, 10:50:40 πμ »
Και ένα παράδειγμα, για να σκεφτούμε τι αντιμετωπίζουμε.  Οι χαλυβουργοί του Ασπροπύργου κάνουν για 104η μέρα απεργία. Είδατε να ακολουθούν το παράδειγμά τους πολλοί; Πήγαν και στο Βόλο, μπας και παρασύρουν το άλλο εργοστάσιο της ελληνικής χαλυβουργίας σε απεργία και μόνο που δεν τους φάγανε από το σωματείο το αντίστοιχο του Βόλου. Και να αντιδρούν συνδικαλιστές της ΠΑΣΠ και της ΔΑΚΕ, πάει καλά, αλλά να αντιδρούν και να τους κατηγορούν και συνδικαλιστές της λεγόμενης "αριστεράς" (η οποία μιλά και για ενότητα) πάει πολύ.

Θα είμαστε εκεί, σήμερα, όπως ήμασταν και τις άλλες μέρες και όπως θα είμαστε και τις επόμενες, αλλά μην έχουμε αυταπάτες. Η επανάσταση είναι μια αργή και δύσκολη διαδικασία και δε γίνεται μπροστά στα φλας των φωτογράφων.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος tttzzz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: Μνημόνιο 2 - Γενική Απεργία ΑΔΕΔΥ - ΓΣΕΕ
« Απάντηση #66 στις: Φεβρουάριος 12, 2012, 11:05:13 πμ »
Αυτή τη συζήτηση είχαμε με συνάδελφο προχθές κ μου έλεγε δεν είναι λύση η απεργία ούτε οι πορείες.Λέω το δέχομαι,πες μου την πρότασή σου κ μαζί σου να την πραγματοποιήσουμε.Και απαντά: "Δεν έχω πρόταση,τίποτα δε μπορούμε να κάνουμε πια,εσύ είσαι νέα ακόμα κ σκέφτεσαι με ενθουσιασμό,θα αλλάξεις με τα χρόνια".
Ε όχι αυτό δεν το δέχομαι ρε παιδιά.Δε μπορώ κ δε θέλω να πιστέψω ότι δε μπορούμε να κάνουμε τίποτα.Δε με νοιάζει τί,θα δοκιμάσω ό,τι μπορώ, από το μικρότερο στο μεγαλύτερο,από τον ευγενικό μέχρι τον βάρβαρο τρόπο,αλλιώς νιώθω ότι παραδίνομαι σε έναν πόλεμο που δεν έπρεπε να λάβουμε μέρος,και αυτό δεν το αντέχω..

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=E6a5eINQves#!
Μην αφήνεις ό,τι σε τρώει να χορτάσει..

Αποσυνδεδεμένος tttzzz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: Μνημόνιο 2 - Γενική Απεργία ΑΔΕΔΥ - ΓΣΕΕ
« Απάντηση #67 στις: Φεβρουάριος 12, 2012, 11:08:42 πμ »
Ας προσκαλέσω και στην Κοζάνη στις 5 όλον τον κόσμο,συναδέλφους γονείς και μαθητές,γείτονες κ περαστικούς.Όταν όλοι γίνουμε ένα θα έχουμε ελπίδες..


http://kozani.tv/yootheme/8896-%CE%95%CE%9B%CE%9C%CE%95-%CE%9A%CE%9F%CE%96%CE%91%CE%9D%CE%97%CE%A3.html
Μην αφήνεις ό,τι σε τρώει να χορτάσει..

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Μνημόνιο 2 - Γενική Απεργία ΑΔΕΔΥ - ΓΣΕΕ
« Απάντηση #68 στις: Φεβρουάριος 12, 2012, 11:16:08 πμ »
Αυτή τη συζήτηση είχαμε με συνάδελφο προχθές κ μου έλεγε δεν είναι λύση η απεργία ούτε οι πορείες.Λέω το δέχομαι,πες μου την πρότασή σου κ μαζί σου να την πραγματοποιήσουμε.Και απαντά: "Δεν έχω πρόταση,τίποτα δε μπορούμε να κάνουμε πια,εσύ είσαι νέα ακόμα κ σκέφτεσαι με ενθουσιασμό,θα αλλάξεις με τα χρόνια".
Ε όχι αυτό δεν το δέχομαι ρε παιδιά.Δε μπορώ κ δε θέλω να πιστέψω ότι δε μπορούμε να κάνουμε τίποτα.Δε με νοιάζει τί,θα δοκιμάσω ό,τι μπορώ, από το μικρότερο στο μεγαλύτερο,από τον ευγενικό μέχρι τον βάρβαρο τρόπο,αλλιώς νιώθω ότι παραδίνομαι σε έναν πόλεμο που δεν έπρεπε να λάβουμε μέρος,και αυτό δεν το αντέχω..

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=E6a5eINQves#!

Δε νομίζω ότι λέω το ίδιο με το συνάδελφό σου, γιατί και απεργία κάνω και στις πορείες κατεβαίνω και αλληλεγγύες και χαράτσια αρνήθηκα να πληρώσω. Λέω, απλώς, ότι δεν μπορούμε να περιμένουμε σήμερα να αλλάξει το σκηνικό και να μην πατάμε την πεπονόφλουδα ότι αν μπουκάρουμε στη βουλή λύσαμε το πρόβλημά μας. Καταρχάς, αυτοί που επιχειρούν να μπουκάρουν στη βουλή άλλη πρόθεση έχουν και όχι αυτή, αλλά και όταν μπουκάρουν, αν δεν έχεις εξασφαλίσει τον έλεγχο όλων των άλλων παραγόντων που σου προανάφερα, κάτι τέτοιο θα το εκμεταλλευτεί το σύστημα για απίστευτη προπαγάνδα εναντίον όσων αντιστέκονται.

Εγώ ένα πράγμα αντιλαμβάνομαι (μπορεί να κάνω λάθος). Το σύστημα δημιούργησε μια μικροαστική πλειοψηφία στην Ελλάδα. Αν καταφέρουμε να πάρουμε αυτούς τους μικροαστούς με το μέρος μας και να μην τους αφήσουμε στα δικά τους χέρια, τότε μπορούμε να ελπίζουμε. Πρέπει να έχεις εξασφαλίσει, πριν μπουκάρεις στη βουλή και στα λιμάνια και στα εργοστάσια και και ότι αυτοί τουλάχιστον είναι με το μέρος σου. Αν κάνουμε το παν για να τους φοβίζουμε, τότε θα οδηγούμε την ελληνική κοινωνία σε ακόμη μεγαλύτερη συντηρητικοποίηση. Εγώ που ζω στην Αθήνα, έχω διαπιστώσει τι έχει συμβεί μετά τις μεγάλες απεργίες του Οκτωβρίου.  ;)

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Μνημόνιο 2 - Γενική Απεργία ΑΔΕΔΥ - ΓΣΕΕ
« Απάντηση #69 στις: Φεβρουάριος 12, 2012, 11:23:33 πμ »
Και για να γίνει πιο κατανοητό: όταν γίνονται επεισόδια στο Σύνταγμα, τα κανάλια έχουν απευθείας συνδέσεις για ώρες, παρόλο που κοστίζουν. Για την απεργία στη Χαλυβουργία δεν υπήρχε ούτε ένα ρεπορτάζ. Μήπως το ένα βολεύει, ενώ η προβολή της άλλη είδησης είναι επικίνδυνη;

Φυσικά και πρέπει να παλέψουμε με όλα τα μέσα, αλλά πρέπει να έχουμε και στόχο. Στόχος δεν είναι η κατάληψη της βουλής και το πέταγμα γιαουρτιών. Ο στόχος δεν είναι η βιτρίνα, αλλά αυτό που είναι μέσα από τη βιτρίνα. Τα κανάλια απαξίωναν το πολιτικό σύστημα συλλήβδην. Ακούσατε, τώρα, τι ετοιμάζουν; Τεχνοκράτες σε όλα τα κυβερνητικά πόστα. Φυσικά, η κοινωνία δε θα αντιδράσει, γιατί την είχαν προετοιμάσει πιπιλίζοντάς της το μυαλό ότι για όλα ευθύνονται οι 300 και η τρόικα. Οι ίδιοι που θέλουν να μπουκάρουν στη βουλή, που λένε έξω τα κόμματα, προσκυνάνε στα γήπεδα τους επιχειρηματίες-προέδρους των ομάδων. Τι άλλο να πω!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162176
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 678
Σύνολο: 690

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.