*

Αποστολέας Θέμα: Τέλος στα φάρμακα που ξέραμε ???  (Αναγνώστηκε 18915 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Τέλος στα φάρμακα που ξέραμε ???
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 02:29:59 πμ »

Για κάποιους γιατρούς είναι πρώτα 50 την εβδομάδα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τέλος στα φάρμακα που ξέραμε ???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:23:36 »

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Τέλος στα φάρμακα που ξέραμε ???
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 09:07:34 πμ »
Για όλους τους γιατρούς είναι 200 το μήνα. Από 'κει και πέρα, είναι θέμα δικό τους / ιατρικού συλλόγου πως θα το προγραμματίσουν καλύτερα. Μπορεί για παράδειγμα, κάποιος να μην ανοίγει συγκεκριμένες μέρες, και να μην εξυπηρετεί η ισομερής κατανομή σε 20 εργάσιμες. Ή μπορεί, κάποια εβδομάδα να λείπει σε συνέδριο, οπότε να κατανείμει τις επισκέψεις στις επόμενες εβδομάδες.

Το πρόβλημα είναι ότι δε μπορείς να ξέρεις πόσοι έχουν προηγηθεί, άρα υπάρχει περιθώριο για εκμετάλλευσή του μέτρου από τους γιατρούς.

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Τέλος στα φάρμακα που ξέραμε ???
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 12:25:41 μμ »
Γερμανια, ιταλια και ΗΠΑ και Αγγλία συνταγογραφουν το φαρμακο. Πχ γραφει παρακεταμολη και οχι depon.
Στο φαρμακειο παιρνεις τον απαιτουμενο αριθμο χαπιων τα χαπια  κ οχι ολοκληρο κουτι. Στην ιταλια ο καθε γιατρος εχει μεγιστο αριθμο ασθενων και φυσικα online συνταγογραφηση στο συγκεκριμενο ασθενη.

Και εννοειται οτι στα φαρμακεια δε διαννοειται κανεις να ¨ξεχασει ¨ το βιβλιαριο υγειας του, τα οποια ο φαρμακοποιος τα φορτωνει σε συνεργασια με τον κολλητο γιατρο ενα σωρο φαρμακα ακριβα. Βεβαια ο ¨ξεχασιαρης ¨ ασθενης φευγοντας απο το φαρμακειο φροντιζε να παρει δωρεαν καλλυντικα, κρεμες, πανες κλπ , σε ανταλλαγμα που ¨ ξεχασε¨ το βιβλιαριο στον φαρμακοποιο.

Α και κατι ακομη: φευγοντας απο επισκεψη σε γιατρο ιδιωτη ( στις παραπανω χωρες ), παιρνεις μαζι σου και την εγγραφη γνωματευση απο το γιατρο, ενω στην ελλαδα σου  τη λεει ο γιατρος στο αυτι.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Τέλος στα φάρμακα που ξέραμε ???
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 02:56:44 μμ »
Το δίλημμα που προκύπτει στο συγκεκριμένο θέμα είναι μεταξύ της διαπλοκής,από τη μια πλευρά,των συντεχνιών (ιατροί-φαρμακοποιοί-ιατρικοί επισκέπτες) με τις φαρμακευτικές εταιρείες και του επαρκούς ελέγχου,από την άλλη, από τον ΕΟΦ.
Δηλαδή,τι προτιμάμε;Να συνεχίσει η λεηλασία των ασφαλιστικών ταμείων από τις φαρμακευτικές εταιρείες ή τον κίνδυνο να αποφαίνεται ο ΕΟΦ ό,τι αυτές επιτάσσουν;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τέλος στα φάρμακα που ξέραμε ???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:23:36 »

Αποσυνδεδεμένος marianiux

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Τέλος στα φάρμακα που ξέραμε ???
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 03:35:51 μμ »
γιατι να μην συνταγογραφουν την δραστικη ουσια κ ο ασθενης να επιλεγει το φαρμακο? (νομιζω ετσι γινεται σε αγγλια)
απο τις μπιζνες γιατρων - φαρμακοεταιρων, παμε σε νεες??

Για να δούμε λοιπόν τί γίνεται στην Αγγλία:

6) Φαρμακευτικό κόστος σε Ελλάδα και Βρετανία…
Γεια σας κ. Στούπα. Θα ήθελα καταρχήν να σας συγχαρώ για τις απόψεις σας και να σας ευχαριστήσω γιατί συμβάλλετε στην προσπάθεια να κυριαρχήσει (ή να επιβιώσει) η λογική στην ελληνική κοινή γνώμη.

Θα ήθελα να σας καταθέσω δύο παρατηρήσεις μου σχετικά με το υψηλό φαρμακευτικό κόστος που έχουμε στην Ελλάδα, από την εμπειρία μου εδώ στο Λονδίνο όπου ζω και εργάζομαι τα τελευταία 7 χρόνια.

Η πρώτη παρατήρηση έχει να κάνει με την νοοτροπία των γιατρών εδώ. Πρόσφατα επισκέφτηκα ένα δημόσιο γιατρό (GP) στο Λονδίνο όπου χρειάστηκε να μου συνταγογράψει αντιβίωση για φαρυγγίτιδα. Κατά σύμπτωση ο γιατρός ήταν Έλληνας. Όταν τον ρώτησα γιατί στην Ελλάδα πάντοτε οι γιατροί μου ‘έγραφαν’ την Klaricid ενώ εδώ ποτέ, ο γιατρός μου απάντησε χαμογελώντας ότι εδώ δεν πρόκειται κανένας γιατρός να μου γράψει την Klaricid γιατί είναι πολύ ακριβή... Αξίζει επίσης να σημειωθεί ότι για να σου γράψει ένας γιατρός εδώ αντιβιοτικό θα πρέπει να συντρέχει πραγματικός λόγος και όχι προληπτικός. Προφανώς είναι θέμα όχι μόνο νοοτροπίας αλλά και οδηγιών που λαμβάνουν από το υπουργείο τους με βάση την νομοθεσία.
 
Η δεύτερη παρατήρηση έχει να κάνει με τον τρόπο που χορηγούνται τα φάρμακα στους ασθενείς. Για παράδειγμα: Έστω ότι χρειάζεσαι 10 χάπια από ένα φάρμακο Α, το οποίο βγαίνει σε συσκευασία των 16. Στην Ελλάδα φυσικά θα σου χορηγηθεί ολόκληρο το κουτί με αποτέλεσμα τα 6 περισσευούμενα χάπια να μείνουν στον ντουλάπι μέχρι να λήξουν και να πεταχτούν τελικά στο κάδο των αχρήστων. Αντιθέτως, στην Βρετανία ο φαρμακοποιός θα κόψει 10 χάπια από την αυθεντική συσκευασία και θα σου τα δώσει σε νέο κουτί αφού πρώτα τυπώσει της οδηγίες λήψης. Με αυτό τον πολύ απλό τρόπο περιορίζεται σημαντικά η δαπάνη. Μου δημιουργείται λοιπόν η απορία γιατί είναι τόσο δύσκολο να το σκεφτεί κάποιος αυτό στην Ελλάδα; Είμαι σίγουρος ότι πολλοί από τους εκάστοτε υπουργούς Υγείας έχουν υπόψη τους το πως λειτουργεί το Αγγλικό σύστημα.

Ελπίζω να βρείτε το χρόνο να διαβάσετε το μήνυμα μου.

Ευχαριστώ,
Βελισσάριος Κρινής
Λονδίνο


http://www.capital.gr/stoupas/?i=i2202012


by the way, όλα αυτά είναι αλήθεια γιατί το άτομο το γνωρίζω προσωπικά :-)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2012, 10:51:41 μμ από marianiux »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3694
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Τέλος στα φάρμακα που ξέραμε ???
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 03:36:30 μμ »
Το δίλημμα που προκύπτει στο συγκεκριμένο θέμα είναι μεταξύ της διαπλοκής,από τη μια πλευρά,των συντεχνιών (ιατροί-φαρμακοποιοί-ιατρικοί επισκέπτες) με τις φαρμακευτικές εταιρείες και του επαρκούς ελέγχου,από την άλλη, από τον ΕΟΦ.
Δηλαδή,τι προτιμάμε;Να συνεχίσει η λεηλασία των ασφαλιστικών ταμείων από τις φαρμακευτικές εταιρείες ή τον κίνδυνο να αποφαίνεται ο ΕΟΦ ό,τι αυτές επιτάσσουν;


Πάντως ενημερωτικά και μόνο, όλα τα φάρμακα που θα έρθουν από τις φαρμακοβιομηχανίες λοιπών χωρών, ο ΕΟΦ θα τα ελέγξει μόνο στα χαρτιά. Αν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα τότε θα παρέμβει και να κάνει ελέγχους.......

Μπορεί η παρακεταμόλη που θα έρεθι από την Ινδία, να έχει κάποιο συστατικό επιπλέον το οποίο να φαίνεται ότι είναι καλό, αλλά στην πραγματικότητα να προκαλέσει ηπατικά προβλήματα μετά από 1 χρόνο χρήσης.... ο ΕΟΦ θα παρέμβει μετά από τον 1 χρόνο..... Τουλάχιστον την παρακεταμόλη που έχουμε τώρα, την ξέρουμε!!!! (Και η παρακεταμόλη είναι ένα μόνο παράδειγμα).....

Επίσης, σε νοσοκομείο όπου εδώ και 1 χρόνο έχουν αλλάξει τα φάρμακα αυτών που κάνουν αιμοκάθαρση με άλλα φτηνότερα, οι άνθρωποι έχουν απορυθμιστεί πλήρως και αντιμετωπίζουν πάρα πολλά προβλήματα.....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Τέλος στα φάρμακα που ξέραμε ???
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 03:41:31 μμ »
Πολύ ενδιαφέρουσα αυτή η μέθοδος που δίνουν οι φαρμακοποιοί μόνο τον απαιτούμενο αριθμό χαπιών. Πως έχουν λύσει όμως το θέμα με το συνοδευτικό χαρτάκι του φαρμάκου; Αυτό που γράφει τις ενδείξεις και αντενδείξεις. Ένα τέτοιο πρέπει να παίρνει οπωσδήποτε ο χρήστης του φαρμάκου.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3694
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Τέλος στα φάρμακα που ξέραμε ???
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 04:37:19 μμ »
Πολύ ενδιαφέρουσα αυτή η μέθοδος που δίνουν οι φαρμακοποιοί μόνο τον απαιτούμενο αριθμό χαπιών. Πως έχουν λύσει όμως το θέμα με το συνοδευτικό χαρτάκι του φαρμάκου; Αυτό που γράφει τις ενδείξεις και αντενδείξεις. Ένα τέτοιο πρέπει να παίρνει οπωσδήποτε ο χρήστης του φαρμάκου.

Εμένα στην Αγγλία δεν μου είχαν δώσει ποτέ, όσο και αν επέμενα.....
Απλά ο φαρμακοποιός μου έλεγε κάθε φορά, αν αισθανθείς άσχημα πήγαινε στο νοσοκομείο και έχε το φάρμακο μαζί σου....

Επίσης, να πω ότι πήγα στο φαρμακείο με κρίση άσθματος από αλεργία και, ενώ είχα άδειο (κακώς αλλά τελείωσε) την εισπνεόμενη κορτιζόνη μου, δεν μου έδινε άλλη. Έπρεπε να πάω στο νοσοκομείο.....
Η συγκάτοικος μου είχε πρησμένο δόντι, και δεν της έδωσαν αντιβίωση. Της είπε ο οδοντίατρος ότι θα περάσει μόνο του....Τελικά κατέβηκε Ελλάδα, πήρε αντιβίωση από το δικό τη οδοντίατρο και σε 2 μέρες ήταν περδίκι....

Τι θέλω να πω; Μην βλέπετε μόνο τα καλά! Υπάρχουν πολλά αρνητικά σε όλα τα συστήματα!!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Τέλος στα φάρμακα που ξέραμε ???
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 05:57:01 μμ »
Πολύ ενδιαφέρουσα αυτή η μέθοδος που δίνουν οι φαρμακοποιοί μόνο τον απαιτούμενο αριθμό χαπιών. Πως έχουν λύσει όμως το θέμα με το συνοδευτικό χαρτάκι του φαρμάκου; Αυτό που γράφει τις ενδείξεις και αντενδείξεις. Ένα τέτοιο πρέπει να παίρνει οπωσδήποτε ο χρήστης του φαρμάκου.

Εμένα στην Αγγλία δεν μου είχαν δώσει ποτέ, όσο και αν επέμενα.....
Απλά ο φαρμακοποιός μου έλεγε κάθε φορά, αν αισθανθείς άσχημα πήγαινε στο νοσοκομείο και έχε το φάρμακο μαζί σου....

Επίσης, να πω ότι πήγα στο φαρμακείο με κρίση άσθματος από αλεργία και, ενώ είχα άδειο (κακώς αλλά τελείωσε) την εισπνεόμενη κορτιζόνη μου, δεν μου έδινε άλλη. Έπρεπε να πάω στο νοσοκομείο.....
Η συγκάτοικος μου είχε πρησμένο δόντι, και δεν της έδωσαν αντιβίωση. Της είπε ο οδοντίατρος ότι θα περάσει μόνο του....Τελικά κατέβηκε Ελλάδα, πήρε αντιβίωση από το δικό τη οδοντίατρο και σε 2 μέρες ήταν περδίκι....

Τι θέλω να πω; Μην βλέπετε μόνο τα καλά! Υπάρχουν πολλά αρνητικά σε όλα τα συστήματα!!

Δηλαδη το θετικο ειναι που ηρθε στην ελλαδα, της εδωσαν αντιβιωση κ εγινε περδικι σε 2 μερες?
Εμενα μαλλον υποπτο μου φαινεται οταν δινουν αντιβιωση με το παραμικρο.
Αλλωστε  μεγαλος αριθμος γιατρων στην Ελλαδα , εχει σπουδασει ή εχει κανει εξεδικευση σε καλα πανεπιστημια του εξωτερικου.

Πως γινεται μολις επιστρεφουν στην Ελλαδα να τρελλαινουν τους ασθενεις στις αντιβιωσεις η αλλες ακριβες λυσεις, πραγμα το οποιο ουτε το διδαχθηκαν εκει, αλλα κ ουτε το εκαναν πραξη οταν δουλευαν στα εκει νοσοκομεια?

Λεςστην Αγγλια το συστημα υγειας να θελει να ταλαιπωρει τον κοσμο, ενω στην ελλαδα τους γιατρους τους πιανει πονος ψυχης για τους ασθενεις? οταν απαιτουν εκβιαστικα τα γνωστα φακελακια, αληθεια τι τος πιανει?

Θα μου πεις ισως οτι οι ελληνες δεν ειναι σαν κ αυτους τους ψυχρους και αγελαστους Βορειους και οτι ειναι ψυχοπονιαρικη ρατσα. Ριξε μια ματια στους  καταθετικους τοτς λογαριασμους  και θα καταλαβεις  αν η ¨συμπονοια¨ που διακρινει αυτη τη φυλη,  κατευθυνεται στον ασθενη ή στην τσεπη τους.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Τέλος στα φάρμακα που ξέραμε ???
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 06:24:54 μμ »
Ναι, στον αναπτυγμένο κόσμο είναι όλα ρόδινα και εδώ όλα τα στραβά.. Δεν πειράζει, σύντομα θα γίνουμε κι εμείς σαν τον αναπτυγμένο κόσμο.. θα πληρώνουμε από την τσέπη μας και τα φάρμακα, και τα νοσήλεια! Και όποιος (οι περισσότεροι πλέον) δεν θα έχει; Ας ψοφήσει! Ζήτω η ιδιωτική "υγεία"!

Δυστυχώς, αντί να βελτιώσουν τα πολλά στραβά που υπάρχουν, απλά περικόπτουν οριζοντίως και καθέτως. Δεν τους ενδιαφέρει η δημόσια υγεία. Το μόνο που τους νοιάζει είναι κάνουν περικοπές από τον λαό για να πληρώνουν τα δικά τους χρέη.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3694
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Τέλος στα φάρμακα που ξέραμε ???
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 07:07:13 μμ »
Πολύ ενδιαφέρουσα αυτή η μέθοδος που δίνουν οι φαρμακοποιοί μόνο τον απαιτούμενο αριθμό χαπιών. Πως έχουν λύσει όμως το θέμα με το συνοδευτικό χαρτάκι του φαρμάκου; Αυτό που γράφει τις ενδείξεις και αντενδείξεις. Ένα τέτοιο πρέπει να παίρνει οπωσδήποτε ο χρήστης του φαρμάκου.

Εμένα στην Αγγλία δεν μου είχαν δώσει ποτέ, όσο και αν επέμενα.....
Απλά ο φαρμακοποιός μου έλεγε κάθε φορά, αν αισθανθείς άσχημα πήγαινε στο νοσοκομείο και έχε το φάρμακο μαζί σου....

Επίσης, να πω ότι πήγα στο φαρμακείο με κρίση άσθματος από αλεργία και, ενώ είχα άδειο (κακώς αλλά τελείωσε) την εισπνεόμενη κορτιζόνη μου, δεν μου έδινε άλλη. Έπρεπε να πάω στο νοσοκομείο.....
Η συγκάτοικος μου είχε πρησμένο δόντι, και δεν της έδωσαν αντιβίωση. Της είπε ο οδοντίατρος ότι θα περάσει μόνο του....Τελικά κατέβηκε Ελλάδα, πήρε αντιβίωση από το δικό τη οδοντίατρο και σε 2 μέρες ήταν περδίκι....

Τι θέλω να πω; Μην βλέπετε μόνο τα καλά! Υπάρχουν πολλά αρνητικά σε όλα τα συστήματα!!

Δηλαδη το θετικο ειναι που ηρθε στην ελλαδα, της εδωσαν αντιβιωση κ εγινε περδικι σε 2 μερες?
Εμενα μαλλον υποπτο μου φαινεται οταν δινουν αντιβιωση με το παραμικρο.
Αλλωστε  μεγαλος αριθμος γιατρων στην Ελλαδα , εχει σπουδασει ή εχει κανει εξεδικευση σε καλα πανεπιστημια του εξωτερικου.

Πως γινεται μολις επιστρεφουν στην Ελλαδα να τρελλαινουν τους ασθενεις στις αντιβιωσεις η αλλες ακριβες λυσεις, πραγμα το οποιο ουτε το διδαχθηκαν εκει, αλλα κ ουτε το εκαναν πραξη οταν δουλευαν στα εκει νοσοκομεια?

Λεςστην Αγγλια το συστημα υγειας να θελει να ταλαιπωρει τον κοσμο, ενω στην ελλαδα τους γιατρους τους πιανει πονος ψυχης για τους ασθενεις? οταν απαιτουν εκβιαστικα τα γνωστα φακελακια, αληθεια τι τος πιανει?

Θα μου πεις ισως οτι οι ελληνες δεν ειναι σαν κ αυτους τους ψυχρους και αγελαστους Βορειους και οτι ειναι ψυχοπονιαρικη ρατσα. Ριξε μια ματια στους  καταθετικους τοτς λογαριασμους  και θα καταλαβεις  αν η ¨συμπονοια¨ που διακρινει αυτη τη φυλη,  κατευθυνεται στον ασθενη ή στην τσεπη τους.


Την επόμενη φορά, λοιπόν, που θα πρηστει το δόντι σου περίμενε να περάσει από μόνο του......

Είναι κάποιες περιπτώσεις που χρειάζεται αντιβίωση. Πώς να το κάνουμε; Μας αρέσει δεν μας αρέσει αυτή είναι η πραγματικότητα....

Επίσης, είναι πολύ μεγάλο φάουλ να τσουβαλοποιείς όλους τους γιατρούς για φακελάκια ή ότι τα παίρνουν από φαρμακευτικές ή ότι έχουν μεγάλους λογαριασμούς.....Αν επιμένεις να το κάνεις, τότε μην διαμαρτύρεσαι όταν τσουβαλοποιούν ομοίως όλους τους εκπαιδευτικούς ως τεμπέληδες......
Το ίδιο πράγμα είναι, απλά σε διαφορετικούς κλάδους...Η κατσίκα που λέγαμε.......
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Τέλος στα φάρμακα που ξέραμε ???
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 07:37:02 μμ »
Emmaki,landau,

To συστημα υγειας στην ελλαδα ειναι ενα κακογουστο πανηγυρι, στο οποιο οι θαμωνες ειχαν την εντυπωση οτι βρθσκονται σε φιλαρμονικη.μετα απο 10 χρονα σε ιταλια, γερμανια και ΗΠΑ, επιτρεψτε μου να εχω επιγνωση οσων λεω και αλιμονο αν δεν ειχα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3694
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Τέλος στα φάρμακα που ξέραμε ???
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 07:51:13 μμ »
Emmaki,landau,

To συστημα υγειας στην ελλαδα ειναι ενα κακογουστο πανηγυρι, στο οποιο οι θαμωνες ειχαν την εντυπωση οτι βρθσκονται σε φιλαρμονικη.μετα απο 10 χρονα σε ιταλια, γερμανια και ΗΠΑ, επιτρεψτε μου να εχω επιγνωση οσων λεω και αλιμονο αν δεν ειχα.


Επέτρεψε μου να διαφωνήσω.....

Και δεν διαφωνώ στο ότι υπάρχουν απαράδεκτα πράγματα ΚΑΙ στο σύστημα υγείας (όπως και παντού άλλωστε) αλλά στο ότι υπάρχουν ΜΟΝΟ απαράδεκτα πράγματα....

Έχω γυρίσει και εγώ σε πολλά μέρη, έχω ζήσει για καιρό σε κάποια, και ανήκω σε "ιατρική" οικογένεια. Έχω δει πολλά από τα "κακά" του συστήματος, αλλά έχω δει και πολλά "καλά" που δεν προβάλονται....

Το να απορίπτουμε συλλήβδην κάτι και να υιοθετούμε κάτι άλλο θεωρώντας ότι το ξένο είναι και καλύτερο, είναι τεράστιο λάθος!


Και αν θες και άλλο παράδειγμα από την Αγγλία που εκθειάζεται τόσο πολύ....
Φίλος μου έκοψε πολύ άσχημα το χέρι του με ένα δοκιμαστικό σωλήνα. Τον πήγαμε στο νοσοκομείο γιατί η αιμοραγία δεν σταματούσε. Μετά από 7 (!!!) ώρες αναμονής στο νοσοκομείο, και αφού η αιμοραγία σταμάτησε (άσχετα αν το παιδί ήταν κάτασπρο και δεν μπορούσε να σταθεί στα πόδια του), τον πήραν μέσα στο χειρουργείο και τρέχανε γιατί είχα χάσει πάρα πολύ αίμα......

Άλλο παράδειγμα; Κύστη κόκυγος που δεν την αναγνώριζαν και έλεγαν ότι είναι έρπης......

Άλλο παράδειγμα; Σκωληκοειδίτιδα σε πιτσιρίκι 16 ετών, που η διάγνωση ήταν καρκίνος και την "άνοιξαν" 3 φορές....Τελικά έπαθε μια ωραία περιτωνίτιδα και τρέχανε και δεν φτάνανε (το παιδί είναι μια χαρά τώρα).....

Και έχω και άλλα παραδείγματα......και όχι μόνο από Αγγλία.....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Τέλος στα φάρμακα που ξέραμε ???
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 07:54:56 μμ »
Δεν ξέρω για Ιταλία και Γερμανία, αλλά ειδικά οι ΗΠΑ είναι παράδειγμα προς αποφυγή. Ειδικά επί προεδρίας Μπους τζούνιορ μέχρι και σήμερα (ο Ομπάμα ακόμα.. δεν μπορεί εύκολα να κάνει τις μεταρυθμίσεις που θέλει/υπόσχεται), όποιος δεν έχει ασφάλιση, δεν έχει περίθαλψη (και πεθαίνει). Το ίδιο πάει να γίνει και εδώ σταδιακά. Η Ελλάδα ήταν από τις λίγες ευρωπαϊκές χώρες, όπου υπήρχε δωρεάν πρωτοβάθμια περίθαλψη (και προβλέπονταν και οι περιπτώσεις απόρων ανασφάλιστων κλπ). Δεν λέω ότι ήταν τέλεια, αλλά τα βασικά καλύπτονταν.

Όσο για τους έλληνες γιατρούς του ΕΣΥ, υπάρχουν και έντιμοι και ανέντιμοι. Και αν εξαιρέσουμε τους άπληστους, με 1000κάτι ευρώ βασικό (που σύντομα θα τους μειωθεί και άλλο), πως να δουλέψει αξιοπρεπώς; Έτσι σε οδηγούν στα φακελάκια και την ατιμία (όχι ότι αποτελεί δικαιολογία, απλά να ερμηνεύουμε την πραγματικότητα).

Και επειδή το θέμα αφορά τα φάρμακα.. το γενικότερο πρόβλημα είναι η παγκόσμια διαπλοκή ιατρικού χώρου με ιδιωτικές φαρμακευτικές πολυεθνικές, καθώς και η μονότονη κατεύθυνση της δυτικής ιατρικής στη χημική φαρμακολογία (με ελάχιστες εξαιρέσεις, που - για ευνόητους λόγους - παραμένουν κυρίως στα στάδια της έρευνας και δέχονται πόλεμο από την παγκόσμια μαφία των φαρμακοβιομηχανιών).
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162178
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 687
Σύνολο: 704

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.