*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2012  (Αναγνώστηκε 643753 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sxedia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1372 στις: Αύγουστος 04, 2012, 03:50:59 μμ »
Να ρωτήσω εγώ κάτι;..Θα μου πείτε τέτοια ώρα,τέτοια λόγια..Ανάκληση απόσπασης γίνεται;Εγώ πήρα απόσπαση π.χ. για Δωδεκάνησα γιατί θέλω για χ,ψ λόγο να είμαι στη Ρόδο.Και μαθαίνω από το εκεί ΠΥΣΔΕ ότι δεν έχει κενά στην ειδικότητά μου στη Ρόδο και κενά υπάρχουν μόνο στο Καστελόριζο,στην Κάσο και στην Τήλο.Εγώ δε θέλω να πάω εκεί,από το να με στείλουν εκεί,προτιμώ να γυρίσω στην οργανική μου.Μπορώ να κάνω αίτηση ανάκλησης της απόσπασης;

Ναι μπορεις να κανεις σε οποιαδηποτε διευθυνση β/θμιας. Συνηθως σε αυτην την περιπτωση τις ανακαλουν. Παρε αριθμο πρωτοκολλου στην αιτηση που θα κανεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:38:58 »

Αποσυνδεδεμένος KALLIE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1373 στις: Αύγουστος 04, 2012, 04:07:11 μμ »
Κι εγώ πήρα την απόσπαση!!Στο νομό μου απ' ότι φαίνεται δημιουργήθηκαν κενά στην ειδικότητά μου λόγω συνταξιοδοτήσεων και πήραν αρκετά άτομα απόσπαση, πέρυσι είχαν πάρει 2-3 και φέτος 8 !Επιπλέον στη διάθεση είναι μόνο 2  ! Άρα να ελπίζω κάπως και για μετάθεση, τι λέτε οι πιο έμπειροι συνάδελφοι?
Ευχομαι καλή τοποθέτηση σε όσους πήγαν στον τόπο τους και καλή τύχη σε όσους επιδιώξουν επανεξέταση!

Αποσυνδεδεμένος tama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 739
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1374 στις: Αύγουστος 04, 2012, 04:23:45 μμ »
Να ρωτήσω εγώ κάτι;..Θα μου πείτε τέτοια ώρα,τέτοια λόγια..Ανάκληση απόσπασης γίνεται;Εγώ πήρα απόσπαση π.χ. για Δωδεκάνησα γιατί θέλω για χ,ψ λόγο να είμαι στη Ρόδο.Και μαθαίνω από το εκεί ΠΥΣΔΕ ότι δεν έχει κενά στην ειδικότητά μου στη Ρόδο και κενά υπάρχουν μόνο στο Καστελόριζο,στην Κάσο και στην Τήλο.Εγώ δε θέλω να πάω εκεί,από το να με στείλουν εκεί,προτιμώ να γυρίσω στην οργανική μου.Μπορώ να κάνω αίτηση ανάκλησης της απόσπασης;
Ο προιστάμενος στη Ρόδο είναι πολύ συνεργάσιμος και δείχνει κατανόηση.Αν έχεις σοβαρό λογο να πας στο νησί , συζήτησέ τον μαζί του και είμαι σίγουρη ότι αν μπορει να κάνει κατι θα το κάνει.μην βιαστείς να κάνεις ανάκληση...

Αποσυνδεδεμένος telos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1375 στις: Αύγουστος 04, 2012, 04:25:18 μμ »
 ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ !ΠΗΡΑ ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΠΙΛΟΓΗ , ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΞΑΝΑ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΑΣΗ ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:38:58 »

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1376 στις: Αύγουστος 04, 2012, 04:27:33 μμ »
Παιδιά τί γίνεται με τους ξενόγλωσσους ΠΕ05 και ΠΕ07; Είμαι ράκος. Τί θα κάνουμε;  :'(
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1377 στις: Αύγουστος 04, 2012, 04:34:29 μμ »
νομιζω μπορεις να ζητησεις βελτιωτικη αποσπαση στη β φαση
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος miler

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι απο την αρχη.....
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1378 στις: Αύγουστος 04, 2012, 04:35:58 μμ »
Πε19 πήραν απόσπαση ;

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 788
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1379 στις: Αύγουστος 04, 2012, 04:48:57 μμ »
μήπως έχουν βγει οι βάσεις για πε02;
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1380 στις: Αύγουστος 04, 2012, 04:52:19 μμ »
Να ρωτήσω εγώ κάτι;..Θα μου πείτε τέτοια ώρα,τέτοια λόγια..Ανάκληση απόσπασης γίνεται;Εγώ πήρα απόσπαση π.χ. για Δωδεκάνησα γιατί θέλω για χ,ψ λόγο να είμαι στη Ρόδο.Και μαθαίνω από το εκεί ΠΥΣΔΕ ότι δεν έχει κενά στην ειδικότητά μου στη Ρόδο και κενά υπάρχουν μόνο στο Καστελόριζο,στην Κάσο και στην Τήλο.Εγώ δε θέλω να πάω εκεί,από το να με στείλουν εκεί,προτιμώ να γυρίσω στην οργανική μου.Μπορώ να κάνω αίτηση ανάκλησης της απόσπασης;
Όταν κάνεις αίτηση απόσπασης γνωρίζεις εκ των προτέρων ότι μπορεί να βρεθείς σε οποιοδήποτε σχολείο του ΠΥΣΔΕ απόσπασης. Βεβαίως οι Κυκλάδες και τα Δωδεκάνησα έχουν ιδιαιτερότητες αλλά είναι αδύνατο όλοι οι αποσπασμένοι να τοποθετηθούν μόνο στις πρωτεύουσες των παραπάνω νομών.

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1381 στις: Αύγουστος 04, 2012, 04:56:28 μμ »
Να ρωτήσω εγώ κάτι;..Θα μου πείτε τέτοια ώρα,τέτοια λόγια..Ανάκληση απόσπασης γίνεται;Εγώ πήρα απόσπαση π.χ. για Δωδεκάνησα γιατί θέλω για χ,ψ λόγο να είμαι στη Ρόδο.Και μαθαίνω από το εκεί ΠΥΣΔΕ ότι δεν έχει κενά στην ειδικότητά μου στη Ρόδο και κενά υπάρχουν μόνο στο Καστελόριζο,στην Κάσο και στην Τήλο.Εγώ δε θέλω να πάω εκεί,από το να με στείλουν εκεί,προτιμώ να γυρίσω στην οργανική μου.Μπορώ να κάνω αίτηση ανάκλησης της απόσπασης;

Aνάκληση απόσπασης γίνεται, αλλά πρέπει να επικαλεστείτε και τον λόγο που σας οδηγεί σε αυτό και να αποδείξετε ότι το νέο δεδομένο προέκυψε αφού την είχατε αιτηθεί.

Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1382 στις: Αύγουστος 04, 2012, 05:03:41 μμ »
Λοιπόν εγώ ξέρω ένα σχολείο που από Σεπτέμβρη θα έχει ΠΕ09, ΠΕ18.02, ΠΕ18.03 και ΠΕ13. Ο ένας από αυτούς θα πάει με απόσπαση εδώ και κάτι χρόνια. Οι ειδικότητες είναι αλληλεπικαλυπτώμενες δηλαδή έχουν πολλές κοινές αναθέσεις. Η "πλάκα" είναι ότι οι μαθητές του σχολείου είναι το πολύ μια εικοσάδα άντε βία ας το κάνω 25 και δεν επιλέγουν όλοι την ίδια ειδικότητα.
Έτσι εφαρμόζεται το "πρώτα ο μαθητής" της Αννούλας και το σύστημα για την αξιοποίηση του ανθρωπινού δυναμικού με το καλύτερο δυνατό τρόπο.  :P
Και μη φανταστείτε ότι το αποσπασμένο άτομο έχει λόγους ζωής και θανάτου για να βρίσκεται εκεί σε αντίθεση με άλλους συναδέλφους στην ίδια περιοχή που έχουν σοβαρότατους λόγους να θέλουν απόσπαση αλλά επειδή δεν έχουν το κατάλληλο κονέ δεν μπορούν να πάρουν απόσπαση.

Υ.Γ. 1. Παρότι δεν συνηθίζω να μιλώ γενικά και αόριστα, ούτε και να εκθέτω άτομα χωρίς αποδείξεις δεν πρόκειται να αποκαλύψω φυσικά ούτε σε πιο μέρος γίνεται αυτό, ούτε και τα ονόματα όσων εμπλέκονται κι αυτό γιατί είπαμε "χαζιά, χαζιά", πιθανόν και "ζώο", αλλά δεν είμαι και τόσο βλάκας για να "κάψω" τον εαυτό μου σε έναν κόσμο που δεν περνά με τίποτα η ευθύτητα, η ειλικρίνεια και η αξιοκρατία.
2. Το παραπάνω παράδειγμα που βιώνω και βλέπω με τα ίδια μου τα μάτια το αναφέρω όχι για να αποτρέψω όποιον συνάδελφο επιμένει να ελπίζει για β' φάση απόσπασης αλλά, για να είναι προετοιμασμένοι σε περίπτωση αποτυχίας και της δεύτερης προσπάθειας τους.  Δεν παίρνουν όλοι οι συνάδελφοι απόσπαση με βύσμα, γιατί αυτό το σύστημα διαφθοράς και σήψης χρειάζεται και ένα μηχανισμό που θα καλύπτει τη βρώμα που αναδύεται. Εύχομαι λοιπόν στους συναδέλφους που δεν τα κατάφεραν αυτή τη φορά να τα καταφέρουν στη β φάση.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος Λυδία

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1383 στις: Αύγουστος 04, 2012, 05:07:28 μμ »
Να ρωτήσω εγώ κάτι;..Θα μου πείτε τέτοια ώρα,τέτοια λόγια..Ανάκληση απόσπασης γίνεται;Εγώ πήρα απόσπαση π.χ. για Δωδεκάνησα γιατί θέλω για χ,ψ λόγο να είμαι στη Ρόδο.Και μαθαίνω από το εκεί ΠΥΣΔΕ ότι δεν έχει κενά στην ειδικότητά μου στη Ρόδο και κενά υπάρχουν μόνο στο Καστελόριζο,στην Κάσο και στην Τήλο.Εγώ δε θέλω να πάω εκεί,από το να με στείλουν εκεί,προτιμώ να γυρίσω στην οργανική μου.Μπορώ να κάνω αίτηση ανάκλησης της απόσπασης;

Aνάκληση απόσπασης γίνεται, αλλά πρέπει να επικαλεστείτε και τον λόγο που σας οδηγεί σε αυτό και να αποδείξετε ότι το νέο δεδομένο προέκυψε αφού την είχατε αιτηθεί.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις!

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1384 στις: Αύγουστος 04, 2012, 05:08:39 μμ »

Υ.Γ. 1. Παρότι δεν συνηθίζω να μιλώ γενικά και αόριστα, ούτε και να εκθέτω άτομα χωρίς αποδείξεις δεν πρόκειται να αποκαλύψω φυσικά ούτε σε πιο μέρος γίνεται αυτό, ούτε και τα ονόματα όσων εμπλέκονται κι αυτό γιατί είπαμε "χαζιά, χαζιά", πιθανόν και "ζώο", αλλά δεν είμαι και τόσο βλάκας για να "κάψω" τον εαυτό μου σε έναν κόσμο που δεν περνά με τίποτα η ευθύτητα, η ειλικρίνεια και η αξιοκρατία.

Το ΥΓ 1 αποτελεί τον βασικότερο λόγο που έχει περιέλθει ο κλάδος στην κατάσταση αυτή.

Δεν φέρει ευθύνη μόνο εκείνος που διαπράττει, αλλά και εκείνος που το επιτρέπει.

Το σχόλιο σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί μομφή στο πρόσωπό σας. Ίσα - ίσα η ειλικρίνεια αυτή μπορεί να αποτελέσει έναυσμα για την αυτοκριτική όλων μας. Όλοι έχουμε δει, αλλά δεν μιλήσαμε. Από εδώ και πέρα όμως... επιβάλλεται..
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2012, 05:10:59 μμ από cd »
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος paogate13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1385 στις: Αύγουστος 04, 2012, 05:10:21 μμ »
Συγχαρητηρια  σε  οσους  την  πηραν- καλη  τυχη  σε  οσους  επιχειρησουν  στη  β  φαση! Οσοι  αποσπαστηκαν,
-συγκρινονται  ΜΟΝΟ  μεταξυ  τους?
- τοποθετούνται  βασει  των  ΜΟΡΙΩΝ  ΑΠΟΣΠΑΣΗΣ  ΤΟΥΣ?
αν  καποιος  καλος  συναδελφος  μπορει  να  παραπέμψει  σε  σχετικο  δεσμευτικο  για  το  πυσδε  έγγραφο/νομο/εγκυκλιο  θα  του  ημουν  ευγνωμων! Ευχαριστω!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159773
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 476
Σύνολο: 492

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.