*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2012  (Αναγνώστηκε 644486 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #140 στις: Μάιος 22, 2012, 06:49:29 μμ »
Α ναι, προφανώς κι έχεις δίκιο Άννα! Και είχα αρχίσει να παρεξηγώ τους αιρετούς μας :)  Πολύ λογική η πρότασή τους, κρίμα που απορρίφθηκε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:06:53 »

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #141 στις: Μάιος 22, 2012, 06:57:00 μμ »
Βεβαιωση του τρεχοντος ή του επομενου ακαδημαικου ετους χρειαζεται προς αποδειξη της φοιτητικης ιδιοτητας;Αν καποιος δηλαδη ειναι επι πτυχιω πως θα δωσει η καθε γραμματεια τετοια βεβαιωση μιας και δεν ειναι σιγουρο αν θα παρει ο φοιτητης πτυχιο ή οχι;

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #142 στις: Μάιος 22, 2012, 07:05:41 μμ »
Βεβαιωση του τρεχοντος ή του επομενου ακαδημαικου ετους χρειαζεται προς αποδειξη της φοιτητικης ιδιοτητας;Αν καποιος δηλαδη ειναι επι πτυχιω πως θα δωσει η καθε γραμματεια τετοια βεβαιωση μιας και δεν ειναι σιγουρο αν θα παρει ο φοιτητης πτυχιο ή οχι;
μια βεβαίωση σπουδών σου βγάζει η γραμματεία,ότι φοιτείς τώρα,ότι είσαι γραμμένος/η στη σχολή αυτή τη στιγμή...οπότε, όποτε και να τελειώσεις,δεν παίζει ρόλο,αρκεί βέβαια να μην τελειώσεις τον Ιούλιο,αλλά που να το ξέρεις αφού δεν άρχισε η εξεταστική...

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #143 στις: Μάιος 22, 2012, 07:20:47 μμ »
Αυτο ακριβως..Ευχαριστω παντως :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:06:53 »

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #144 στις: Μάιος 22, 2012, 10:35:05 μμ »
Δηλαδη για να καταλαβω δηλωνω ας πουμε ΠΥΣΔΕ Αττικης και οχι  Α' ή Β΄Αθηνας στην αιτηση των αποσπασεων ?
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #145 στις: Μάιος 23, 2012, 12:07:25 πμ »
Οπότε παιδιά αν βάλουμε ΠΥΣΔΕ Αττικής καλύπτουμε όλο το νομό (και Πειραιά και Ανατολική Αττική και Δυτική)? Και μετά έχουμε άλλες 4 επιλογές να βαλουμε τα κοντινα στην Αθήνα π.χ. Κόρινθο, Εύβοια, Βοιωτία και κάτι άλλο?
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος north

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Οικονομολόγος ΠΕ09
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #146 στις: Μάιος 23, 2012, 02:13:05 πμ »
Δ.Μπράτης: Ποιες αλλαγές έγιναν στα κριτήρια των αποσπάσεων για το σχολ. έτος 2012-13. Ποιες προτάσεις δεν έγιναν αποδεκτές.
http://www.pde.gr/index.php?page=4653

Σύμφωνα με τα παραπάνω για τη μοριοδότηση των χρόνων υπηρεσίας έγινε η ακόλουθη αλλαγή:

"Χρόνια υπηρεσίας: Δόθηκε μεγαλύτερη βαρύτητα στα χρόνια υπηρεσίας, αφού πέρυσι υπολογίζονταν με 1 μόριο για κάθε έτος, ενώ φέτος υπολογίζονται κλιμακωτά: από 1-10 έτη 1 μόριο, από 10-20 έτη 1,5 μόρια, από 20 και πάνω 2 μόρια.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά αν κάποιος έχει 20+ χρόνια υπηρεσίας και λογικά έχει φτιάξει τη ζωή του κι έχει κατασταλάξει σε έναν τόπο, τι να τα κάνει τα 2 μόρια για κάθε έτος υπηρεσίας; τι να την κάνει την απόσπαση; όχι ότι δεν θα υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις αλλά η συγκεκριμένη μοριοδότηση εκτός από αυθαίρετη δεν έχει καμία λογική βάση. Με την απόσπαση δεν διεκδικεί κανείς π.χ. θέση ευθύνης όπου μοριοδοτείται η αρχαιότητα, αλλά να είναι πιο κοντά στον τόπο του, στην οικογένεια, στους ανθρώπους του γενικά. Εκτός αν θέλουν να μας το πουν εμμέσως πλην σαφώς ότι μετά από 20+ έτη υπηρεσίας θα πάρουμε απόσπαση σπίτια μας  ;D  ;D  ;D
"Εκπαίδευση είναι ό,τι επιβιώνει όταν όλα όσα έχουμε μάθει έχουν ξεχαστεί"  Skinner

Αποσυνδεδεμένος Manic

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #147 στις: Μάιος 23, 2012, 06:47:34 πμ »
μα είναι απλό. για να πανε από τη Γ στη Β΄ να μη καινε ''βενζίνες''. άσχετο που κάποιος 500 χλμ μακρια καίγεται να πάει στα παιδιά του.

Αποσυνδεδεμένος Nord

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #148 στις: Μάιος 23, 2012, 08:07:05 πμ »
Απ όσο γνωρίζω, τα ΠΥΣΔΕ στην Αττική και την Θεσσαλονίκη δεν λογίζονται ως νομός, σε αντίθεση με τα υπόλοιπα. Έτσι ζητάς π.χ. απόσπαση στο ΠΥΣΔΕ Χαλκιδικής, αλλά στην Α, Β Αθήνας κλπ.

Αποσυνδεδεμένος nipiagwgos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #149 στις: Μάιος 23, 2012, 09:55:49 πμ »
βγήκαν κ οι αποσπάσεις εντός
είμαι στη διάθεση ,νεοδιόριστη του 2010,αν όμως πιάσω οργανική εκεί που θέλω,αυτό ακόμα δεν το γνωρίζω ,τι γίνεται με την αποσπαση;

Αποσυνδεδεμένος eudaimwn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #150 στις: Μάιος 23, 2012, 01:10:17 μμ »
Παράθεση
Ομως, πώς μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο από τη στιγμή που ακόμη δεν ξέρω σε ποια μονάδα έχω τοποθετηθεί; Πήρα σήμερα τηλέφωνο στη ΔΙΔΕ όπου θα μετατεθώ και, λίγο-πολύ, μου είπαν να περιμένω πρώτα να δω αν θα πάρω οργανική για να έχω και δικαίωμα απόσπασης! Μια κι η υπάλληλος δε μου ακούστηκε αρκετά σίγουρη για όσα μου μετέφερε, θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει τι ακριβώς ισχύει / πρόκειται να ισχύσει στην συγκεκριμένη περίπτωση;   


Σωστά σου είπαν από τη ΔΙΔΕ. Για να πάρεις εσωτερική απόσπαση πρέπει να έχεις οργανική. Πρώτα λοιπόν θα πάρεις οργανική και μετά μπορείς να ζητήσεις εσωτερική απόσπαση. Θα χρωστάς όμως την οργανική. Αν δεν πάρεις οργανική και μείνεις στη διάθεση μπορείς να ζητήσεις (φαντάζομαι) μια τοποθέτηση κοντά στην περιοχή σου.

Ευχαριστώ για την πληροφόρηση συνάδελφε, εγώ από δω και πέρα, όμως, τι πρέπει να κάνω; Δηλαδή, τελικά, δικαιούμαι ή όχι να κάνω αίτηση απόσπασης τώρα (έστω και μη γνωρίζοντας ακόμη την τοποθέτησή μου) ή, θα πρέπει υποχρεωτικά να περιμένω πρώτα την κοινοποίηση της τοποθέτησης από τη μετάθεση και αναλόγως μετά να πράξω;

Επαναφέρω το παραπάνω ερώτημα καθώς δεν πήρα απάντηση...και δεν είμαι ο μόνος, απ' όσο βλέπω υπάρχουν κι άλλοι που βρίσκονται αντιμέτωποι με παρόμοιο δίλημμα (βλ. nipiagwgos). Επί τη ευκαιρία nipiagwge όταν λές "βγήκαν κ οι αποσπάσεις εντός" τι εννοείς; Βγήκε δλδ ξεχωριστή εγκύκλιος για τις αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ;  :-\

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #151 στις: Μάιος 23, 2012, 03:10:30 μμ »
Με βάση τη σελίδα της περιφέρειας Αττικής http://attik.pde.sch.gr/pages/sdde.htm (μιας που δεν το έχω καθόλου με τις περιοχές στην Αθήνα) θεωρώ πως στην αίτηση θα δηλώσεις: ΠΥΣΔΕ Αθήνας, ΠΥΣΔΕ Αττικής, ΠΥΣΔΕ Πειραιά, αν θέλεις και τις 3 αυτές περιοχές....
με κάθε επιφύλαξη το λέω....

Αποσυνδεδεμένος Nord

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #152 στις: Μάιος 23, 2012, 03:45:41 μμ »
Εγώ πάντως  που πήγα σήμερα κ κατέθεσα την αίτησή μου στην Δευτεροβάθμια, δήλωσα τα ΠΥΣΔΕ όπως είναι πάντα: Α, Β, Γ Αθήνας κλπ. Δεν ετέθηκε καν ζήτημα για κάτι διαφορετικό.

Αποσυνδεδεμένος newseditor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #153 στις: Μάιος 23, 2012, 04:11:13 μμ »
Αποσπάσεις εκπ/κών Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης στο Συντονιστικό Γραφείο Μειονοτικών Σχολείων

http://www.pde.gr/index.php?page=4662

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159863
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 491
Σύνολο: 505

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.