*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2012  (Αναγνώστηκε 644934 φορές)

0 μέλη και 12 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1652 στις: Αύγουστος 08, 2012, 11:41:40 μμ »
Πρέπει να έχει πολύ "τρέξιμο" στα ΙΕΚ. Είδα ότι τη μερίδα του λέοντος στις συγκεκριμένες αποσπάσεις την έλαβαν οι ΠΕ11. Μετά, βέβαια, μας λείπουν από την εκπαίδευση (την Πρωτοβάθμια) και προσλαμβάνουμε αναπληρωτές (καμιά 200αριά ΑΚΩ και 100 ΑΜΩ πέρυσι).

Αντιστοίχως και με ΠΕ06, ΠΕ02 κ.ά. ειδικότητες.

Δε λέω, να δουλέψουν και άλλοι, εφόσον υπάρχουν πραγματικές ανάγκες (και υπάρχουν πάρα πολλές στην Εκπαίδευση) και όχι επειδή δημιουργούνται εξαιτίας της διαχείρισης προσωπικού. Αλλά μήπως ξέρει κανείς αυτή την έννοια στο Υπουργείο Παιδείας; (και όχι μόνο)

Βέβαια, αν ήταν το μαγαζί του πατέρα τους δε θα ήταν τόσο γαλαντόμοι σε αυτά τα θέματα. Με το σταγονόμετρο θα προσλάμβαναν. Τώρα που πρόκειται για τη Δημόσια Εκπαίδευση, γιατί να σκοτιστούν ε;

Πάντως, καλό θα ήταν να διαβάσουν το άρθρο 38 του ΔΥ Κώδικα, διότι από βαριά αμέλεια μπορούν να συμβούν διάφορα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:42:41 »

Αποσυνδεδεμένος sxedia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1653 στις: Αύγουστος 08, 2012, 11:57:20 μμ »
Συμφωνα απολυτα μαζι σου....Πληθωρα ατομων αποσπαστηκαν στα ΙΕΚ, χωρις να υπαρχει ιδιαιτερος λογος!!!
Ελλειψη προγραμματισμου και ικανοποιηση πελατειακων σχεσεων!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2012, 02:01:20 πμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος Mystirios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1654 στις: Αύγουστος 09, 2012, 12:23:55 πμ »
Να κάνω δυο ερωτήσεις;
1) Πήρα απόσπαση στην Α φάση απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ στην 5η μου επιλογή. Μπορώ να κάνω αίτηση ξανά για βελτίωση της απόσπασης; Και αν ναι, αρκούν τα δικαιολογητικά από την Α φάση ή πρέπει να τα ξανακαταθέσω;
2)Επίσης, τώρα είδα ότι μπορώ να κάνω και σε ΠΥΣΠΕ. Θεωρείται νέα αίτηση αυτή ή τροποποίηση; Έχω μπερδευτεί!
1. Πρόκειται για τροποποίηση απόσπασης. Απαιτούνται δικαιολογητικά τα οποία θα εξηγούν γιατί ζητάς την 1η επιλογή και όχι την 5η. Η αίτηση αυτή θα γίνει δεκτή μόνο αν οι λόγοι είναι σοβαροί (έτσι λέει το Υπουργείο).
2. Νομίζω θα δηλωθεί στην πρώτη αίτηση βάζοντας το κουτάκι "επιθυμώ και πρωτοβάθμια".
Ότι δικαιολογητικά είχα τα έδωσα στην αρχική αίτηση. Δηλαδή εγώ που πήγα στην 5η επιλογή και τώρα πρέπει να βρω σοβαρούς λόγους για να πάω στην 1η, ενώ θα πάνε άτομα με λιγότερα μόρια;
σου γράφω τα εξής για να σε βοηθήσω αν μπορώ:
πέρυσι πήρα στην Α φάση στην 2 επιλογή μου (διπλανός νομός- 70 Κμ να πας μόνο) και μάλιστα στα δημοτικά (πληροφορικός) στα οποία κάνεις 24 ώρες κ πολύ πιθανόν απόγευμα.
πήγα στη Δ/θμια στο νομό μου κ μία υπάλληλος που πιθανώς δεν ήξερε τι της γινόταν μου είπε ότι εσύ τελείωσες για το υπουργείο δε δικαιούσε κάτι άλλο.
συνέχισα τα πάνε έλα για καμιά 10 μέρες με μεγάλο κόπο γιατί:
είχα γυναίκα έγκυο στο κρεβάτι με αιμοραγία και έπρεπε να πηγαίνω την κόρη μας στον παιδικό κ να την παίρνω πίσω πριν τις 3.

μία μέρα μία δασκαλίτσα μου λέει: γιατί δεν κάνεις αίτηση επανεξέτασης? μπορείς κ είναι τελευταία μέρα.
παίρνω στο γραφείο  στην οργανική μου (το οποίο καταργήσαν κ εκείνες τις ημέρες πακετάραν τα γραφεία),
πετυχαίνω μία συνάδελφο που της έλεγα απλώς ένα γεια (κ πέρασε τυχαία μετά το σχολείο της να βοηθήσει γιατί πέρυσι ήταν εκεί),
της εξηγώ το πρόβλημά μου -μου λέει υπάρχει περιθώριο 2 ημερών
τρώει κάποιες ώρες να βγάλει γραμμή στο υπουργείο,
 μου λέει ότι με χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο μπορώ να κάνω αίτηση επανεξέτασης και μου την καταχωρεί στο σύστημα με την προϋπόθεση ότι θα της την έστελνα την άλλη μέρα όπως κ έκανα
και τελικά στη Β φάση ήρθα σπίτι!!! κάπου μέσα Οκτώβρη αν θυμάμαι καλά.
και μετά τα Χριστούγεννα ήρθε κ ο μπέμπης!
Υπάρχει Θεός ε?
(φέτος να δούμε)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2012, 02:04:37 πμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος vpdt

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1655 στις: Αύγουστος 09, 2012, 02:18:14 πμ »
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;
Ο άντρας μου δεν πήρε απόσπαση στην α΄φάση, αλλά είναι πολύ κοντά στη βάση αποσπάσεων της ειδικότητλας του στο ΠΥΣΔΕ που μας ενδιαφέρει.
Μήπως υπάρχει κάποια λίστα(ανά ΠΥΣΔΕ και ανά ειδικότητα) για να δούμε τη σειρά του στους εναπομείναντες που περιμένουν απόσπαση;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:42:41 »

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1656 στις: Αύγουστος 09, 2012, 02:24:38 πμ »
Συμφωνα απολυτα μαζι σου....Πληθωρα ατομων αποσπαστηκαν στα ΙΕΚ, χωρις να υπαρχει ιδιαιτερος λογος!!!
Ελλειψη προγραμματισμου και ικανοποιηση πελατειακων σχεσεων!!!

Αναλογικά θεωρώ ότι στα ΙΕΚ πάνε λιγότεροι από ότι στις ΠΔΕ, ΔΔΕ και την ΚΥ. Κάθε ΙΕΚ παίρνει 3-5 άτομα ανάλογα με τον αριθμό των ειδικοτήτων που "τρέχουν" και 1 από αυτούς είναι ο υποδιευθυντής. ΙΕΚ που τώρα παίρνουν 4 άτομα, πριν από 3 χρόνια έπαιρναν 8-10 και από όσο γνωρίζω από φίλους έχουν αρκετή γραφειοκρατία.

Πάντως το να στέλνεις σε ΙΕΚ άτομα που δεν το έχουν με τους υπολογιστές, αυτό νομίζω είναι το πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1657 στις: Αύγουστος 09, 2012, 02:30:36 πμ »
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;
Ο άντρας μου δεν πήρε απόσπαση στην α΄φάση, αλλά είναι πολύ κοντά στη βάση αποσπάσεων της ειδικότητλας του στο ΠΥΣΔΕ που μας ενδιαφέρει.
Μήπως υπάρχει κάποια λίστα(ανά ΠΥΣΔΕ και ανά ειδικότητα) για να δούμε τη σειρά του στους εναπομείναντες που περιμένουν απόσπαση;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Αν το μαθαιναμε αυτο θα ξεραμε οτι εχουμε ελπιδες η οχι

Αποσυνδεδεμένος gspy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1658 στις: Αύγουστος 09, 2012, 03:06:52 πμ »
Να κάνω δυο ερωτήσεις;
1) Πήρα απόσπαση στην Α φάση απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ στην 5η μου επιλογή. Μπορώ να κάνω αίτηση ξανά για βελτίωση της απόσπασης; Και αν ναι, αρκούν τα δικαιολογητικά από την Α φάση ή πρέπει να τα ξανακαταθέσω;
2)Επίσης, τώρα είδα ότι μπορώ να κάνω και σε ΠΥΣΠΕ. Θεωρείται νέα αίτηση αυτή ή τροποποίηση; Έχω μπερδευτεί!
1. Πρόκειται για τροποποίηση απόσπασης. Απαιτούνται δικαιολογητικά τα οποία θα εξηγούν γιατί ζητάς την 1η επιλογή και όχι την 5η. Η αίτηση αυτή θα γίνει δεκτή μόνο αν οι λόγοι είναι σοβαροί (έτσι λέει το Υπουργείο).
2. Νομίζω θα δηλωθεί στην πρώτη αίτηση βάζοντας το κουτάκι "επιθυμώ και πρωτοβάθμια".
Ότι δικαιολογητικά είχα τα έδωσα στην αρχική αίτηση. Δηλαδή εγώ που πήγα στην 5η επιλογή και τώρα πρέπει να βρω σοβαρούς λόγους για να πάω στην 1η, ενώ θα πάνε άτομα με λιγότερα μόρια;
σου γράφω τα εξής για να σε βοηθήσω αν μπορώ:
πέρυσι πήρα στην Α φάση στην 2 επιλογή μου (διπλανός νομός- 70 Κμ να πας μόνο) και μάλιστα στα δημοτικά (πληροφορικός) στα οποία κάνεις 24 ώρες κ πολύ πιθανόν απόγευμα.
πήγα στη Δ/θμια στο νομό μου κ μία υπάλληλος που πιθανώς δεν ήξερε τι της γινόταν μου είπε ότι εσύ τελείωσες για το υπουργείο δε δικαιούσε κάτι άλλο.
συνέχισα τα πάνε έλα για καμιά 10 μέρες με μεγάλο κόπο γιατί:
είχα γυναίκα έγκυο στο κρεβάτι με αιμοραγία και έπρεπε να πηγαίνω την κόρη μας στον παιδικό κ να την παίρνω πίσω πριν τις 3.

μία μέρα μία δασκαλίτσα μου λέει: γιατί δεν κάνεις αίτηση επανεξέτασης? μπορείς κ είναι τελευταία μέρα.
παίρνω στο γραφείο  στην οργανική μου (το οποίο καταργήσαν κ εκείνες τις ημέρες πακετάραν τα γραφεία),
πετυχαίνω μία συνάδελφο που της έλεγα απλώς ένα γεια (κ πέρασε τυχαία μετά το σχολείο της να βοηθήσει γιατί πέρυσι ήταν εκεί),
της εξηγώ το πρόβλημά μου -μου λέει υπάρχει περιθώριο 2 ημερών
τρώει κάποιες ώρες να βγάλει γραμμή στο υπουργείο,
 μου λέει ότι με χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο μπορώ να κάνω αίτηση επανεξέτασης και μου την καταχωρεί στο σύστημα με την προϋπόθεση ότι θα της την έστελνα την άλλη μέρα όπως κ έκανα
και τελικά στη Β φάση ήρθα σπίτι!!! κάπου μέσα Οκτώβρη αν θυμάμαι καλά.
και μετά τα Χριστούγεννα ήρθε κ ο μπέμπης!
Υπάρχει Θεός ε?
(φέτος να δούμε)
Καλα όλα αυτά και δικαίως την πήρες με τέτοια σοβαρή κατάσταση, έτσι; Εγώ όμως δεν έχω κάτι πολύ σοβαρό όπως λέει το Υπουργείο πέρα από αυτά που είχα ήδη καταθέσει στην Α φάση. Οπότε θα τη δεχτούνε την αίτηση ή θα μου πούνε αφού πήρες στην 5η επιλογή σου δεν έχεις δικαίωμα αν δεν φέρεις έξτρα δικαιολογητικά; Μπερδεμένη κατάσταση!

Αποσυνδεδεμένος ulysses

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1659 στις: Αύγουστος 09, 2012, 08:13:11 πμ »
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;
Ο άντρας μου δεν πήρε απόσπαση στην α΄φάση, αλλά είναι πολύ κοντά στη βάση αποσπάσεων της ειδικότητλας του στο ΠΥΣΔΕ που μας ενδιαφέρει.
Μήπως υπάρχει κάποια λίστα(ανά ΠΥΣΔΕ και ανά ειδικότητα) για να δούμε τη σειρά του στους εναπομείναντες που περιμένουν απόσπαση;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Καλημέρα. Μάλλον πρέπει να έχεις κάποιο γνωστό στο υπουργείο για να το μάθεις. Εγώ προσπάθησα με τηλέφωνα στο υπουργείο αλλά οι εναπομείναντες μη αδειούχοι άσχετοι μου το αρνήθηκαν κατηγορηματικά. Αν κάποιος τα καταφέρει, ας μας πληροφορήσει. Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος kirea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1660 στις: Αύγουστος 09, 2012, 09:51:49 πμ »
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;
Ο άντρας μου δεν πήρε απόσπαση στην α΄φάση, αλλά είναι πολύ κοντά στη βάση αποσπάσεων της ειδικότητλας του στο ΠΥΣΔΕ που μας ενδιαφέρει.
Μήπως υπάρχει κάποια λίστα(ανά ΠΥΣΔΕ και ανά ειδικότητα) για να δούμε τη σειρά του στους εναπομείναντες που περιμένουν απόσπαση;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Κανείς δεν θα σας πει πόσοι απομένουν να πάρουν απόσπαση.

Άλλωστε δεν ξέρουν πόσοι θα κάνουν αίτηση επανεξέτασης ή πόσοι θα αλλάξουν περιοχή προτίμησης.

Εσείς κάντε ότι είναι να κάνετε και μιας και ο άντρας σας είναι κοντά στα μόρια του τελευταίου, μάλλον θα έχετε ευτυχή κατάληξη.
Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1661 στις: Αύγουστος 09, 2012, 10:01:34 πμ »
Πάντως πάλι καλά που έβγαλαν εγκύκλιο για τις αιτήσεις επανεξέτασης. Γιατί υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι που δεν γνωρίζουν ότι για να πάρουν στη β φάση απόσπαση (μεταξύ αυτών κι εγώ μέχρι και πέρσι ) πρέπει να κάνουν αίτηση επανεξέτασης.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος paogate13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1662 στις: Αύγουστος 09, 2012, 10:27:16 πμ »
Αγαπητοι  συναδελφοι  καλημερα  κ  καλη  τυχη  σε οσους  περιμενουν  αποσπαση  στη  β  φαση.
Ηθελα  να  ρωτησω  το  εξης. Πηρα  απόσπαση, αλλα  στην  3Η  μου  επιλογη, κ  εκανα  αιτηση  τροποποιησης, επικαλουμενος  οικογενειακους  λογους  (2  παιδια)- χωρις  να  προσκομισω  ωστοσο καποια  δικαιολογητικα, με  το  σκεπτικο  πως  ο,τι  δικαιολογητικα  υπηρχαν  τα  κατεθεσα  ήδη στην  αρχικη  αίτηση. Πιστευτε  οτι  θα  υπαρξει  προβλημα  κ  δεν  θα  εξετασθει  καν  η  αιτηση?
Επίσης, κατι  αλλο. Η  Α΄ αθηνας  με  τοσα  κενα  δεν  θα  ανοιξει  για  τους  φιλολογους  στη  β  φαση?
Ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος memenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1663 στις: Αύγουστος 09, 2012, 10:36:45 πμ »
Καλημέρα σε όλους,
φέτος είναι η πρώτη χρονιά που έκανα για ΣΔΕ.
Ξέρει κανείς τη διαδικασία; Βγήκαν οι πίνακες κατάταξης...
Τωρα περιμένουμε να βγούν ονόματα;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.!

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1664 στις: Αύγουστος 09, 2012, 11:08:20 πμ »
Επειδή βλέπω ένα μπέρδεμα με τις αιτήσεις επανεξέτασης:
1. Εάν κάποιος έχει πάρει απόσπαση και θέλει να πάει σε κάποια άλλη προτίμηση (είτε σε άλλο ΠΥΣΔΕ είτε σε άλλο ΠΥΣΠΕ για ΠΕ05,ΠΕ07, ΠΕ19/20 κλπ) πρόκειται για τροποποίηση απόσπασης.
2. Εάν δεν έχει πάρει απόσπαση πρόκειται για επανεξέταση (οι ΠΕ05, ΠΕ07, ΠΕ19 δηλώνουν και την Πρωτοβάθμια) και μπορεί να αλλάξει και προτιμήσεις
3. Εάν κάποιος δεν επιθυμεί απόσπαση, ενώ έχει πάρει σε πρώτη φάση, πρόκειται για ανάκληση απόσπασης και μένει εκεί που είναι. Το ίδιο και αν δεν έχει πάρει. Μπορεί να ανακαλέσει την αίτηση.

Η μόνη μου απορία είναι: αν κάποιος που δεν έχει πάρει απόσπαση στην Α φάση δεν δηλώσει επανεξέταση θα μπει στο παιχνίδι ή όχι; Προσωπική άποψη είναι ότι πρέπει να μπει στο παιχνίδι γιατί με τη λογική αυτή αν γίνουν 10 φάσεις αποσπάσεων θα πρέπει να κάνει 10 φορές αίτηση. Με λίγα λόγια η επανεξέταση έχει νόημα μόνο αν αλλάξεις προτιμήσεις. Η αίτηση απόσπασης δεν έχει "ημερομηνία λήξης".

Καλή δύναμη σε όσους υπηρετούν στις ΔΔΕ και λαμβάνουν αιτήσεις n ειδών (n>=5, επανεξέτασης, αναπληρωτών ειδικής αγωγής, ΤΑΔ, διορισμών ειδικών κατηγοριών, συντάξεων κλπ)!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2012, 11:11:02 πμ από mackis »

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1665 στις: Αύγουστος 09, 2012, 11:17:55 πμ »
Συγνώμη για το άκυρο. Έχετε δει πουθενά πίνακες με συγκεντρωμένες τις βάσεις των αποσπάσεων; Μπορεί να έχει απαντηθεί ήδη, αλλά δεν το έχω δει... :) :) :-[ :-[
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159880
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 515
Σύνολο: 526

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.