*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2012  (Αναγνώστηκε 644098 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1666 στις: Αύγουστος 09, 2012, 11:28:43 πμ »
Η μόνη μου απορία είναι: αν κάποιος που δεν έχει πάρει απόσπαση στην Α φάση δεν δηλώσει επανεξέταση θα μπει στο παιχνίδι ή όχι; Προσωπική άποψη είναι ότι πρέπει να μπει στο παιχνίδι γιατί με τη λογική αυτή αν γίνουν 10 φάσεις αποσπάσεων θα πρέπει να κάνει 10 φορές αίτηση. Με λίγα λόγια η επανεξέταση έχει νόημα μόνο αν αλλάξεις προτιμήσεις. Η αίτηση απόσπασης δεν έχει "ημερομηνία λήξης".
Δικαίως λες πως η αίτηση απόσπασης δεν έχει "ημερομηνία λήξης". Ωστόσο αν διαβάσεις το κείμενο της εγκυκλίου που δημοσιεύθηκε θα δείς αυτό:
α) Οι επανεξετάσεις αιτήσεων απόσπασης εκπαιδευτικών που δεν ικανοποιήθηκαν κατά την 1η φάση αποσπάσεων. Πρόκειται στην ουσία για αρχικά καταχωρισμένες αιτήσεις και η καταχώριση θα γίνει πατώντας την επιλογή «Επανεξέταση».
Πράγμα που επιβεβαιώνει την πληροφορία μου ότι όσοι δεν πήραν απόσπαση στην α' φάση και δεν κάνουν αίτηση επανεξέτασης τους τρώει το μαύρο σκοτάδι...
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:38:36 »

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1667 στις: Αύγουστος 09, 2012, 11:33:05 πμ »
Η μόνη μου απορία είναι: αν κάποιος που δεν έχει πάρει απόσπαση στην Α φάση δεν δηλώσει επανεξέταση θα μπει στο παιχνίδι ή όχι; Προσωπική άποψη είναι ότι πρέπει να μπει στο παιχνίδι γιατί με τη λογική αυτή αν γίνουν 10 φάσεις αποσπάσεων θα πρέπει να κάνει 10 φορές αίτηση. Με λίγα λόγια η επανεξέταση έχει νόημα μόνο αν αλλάξεις προτιμήσεις. Η αίτηση απόσπασης δεν έχει "ημερομηνία λήξης".
Δικαίως λες πως η αίτηση απόσπασης δεν έχει "ημερομηνία λήξης". Ωστόσο αν διαβάσεις το κείμενο της εγκυκλίου που δημοσιεύθηκε θα δείς αυτό:
α) Οι επανεξετάσεις αιτήσεων απόσπασης εκπαιδευτικών που δεν ικανοποιήθηκαν κατά την 1η φάση αποσπάσεων. Πρόκειται στην ουσία για αρχικά καταχωρισμένες αιτήσεις και η καταχώριση θα γίνει πατώντας την επιλογή «Επανεξέταση».
Πράγμα που επιβεβαιώνει την πληροφορία μου ότι όσοι δεν πήραν απόσπαση στην α' φάση και δεν κάνουν αίτηση επανεξέτασης τους τρώει το μαύρο σκοτάδι...
Αυτό που λες είναι οδηγία προς ΔΔΕ, δεν το γνωρίζουν οι ενδιαφερόμενοι.

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1668 στις: Αύγουστος 09, 2012, 11:35:52 πμ »
Καλημερα συναδελφοι και καλη δυναμη!Πηγα σημερα νωρις το πρωι στη ΔΔΕ Δυτ.Θεσ/νικης για αιτηση αποσπασης και δεν ειχε ανοιξει το συστημα ακομη.Πηγε καποιος απο εσας να κανει την αιτηση του?Πως πανε τα πραγματα?Λεω να παω και αυριο να τελειωνει και αυτο το βασανο!!!
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1669 στις: Αύγουστος 09, 2012, 11:38:27 πμ »
mackis, Αυτό είπα και σε προηγούμενο μήνυμά μου, ότι δηλαδή ο περισσότερος κόσμος δεν γνωρίζει ότι μη κάνοντας αίτηση επανεξέτασης δεν εξετάζονται από την αρχή όλες οι αιτήσεις απόσπασης που έγιναν από την αρχή.
Όσο για αυτό που έγραψα μπορείς να το δεις στην ανακοίνωση της εγκυκλίου που έκανε ο Μπράτης, με άλλα λόγια δημοσιοποιήθηκε η οδηγία προς της ΔΔΕ και ΔΠΕ.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:38:36 »

Αποσυνδεδεμένος denantehoallo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1670 στις: Αύγουστος 09, 2012, 11:46:51 πμ »
Καλημέρα! Υπάρχει κανείς άλλος που περιμένει απόσπαση σε ΤΕΙ; Έχετε κάποια πληροφόρηση; Στο υπουργείο δεν απαντάει κανείς.

Αποσυνδεδεμένος nanu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • ...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1671 στις: Αύγουστος 09, 2012, 11:57:16 πμ »
Καλημέρα! Υπάρχει κανείς άλλος που περιμένει απόσπαση σε ΤΕΙ; Έχετε κάποια πληροφόρηση; Στο υπουργείο δεν απαντάει κανείς.
και εγώ περιμένω...καμιά πληροφόρηση...θα μας φάει η μοναξιά στο forum... :)

Αποσυνδεδεμένος denantehoallo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1672 στις: Αύγουστος 09, 2012, 12:14:24 μμ »
Τις προηγούμενες ημέρες κατάφερα να μιλήσω με μια πολύ ευγενική κυρία της Α/θμιας, επειδή το τηλ. για τις αποσπάσεις της Β/θμιας δεν απαντάει ποτέ! Αυτή η κυρία μου είπε ότι δεν έχουν καμιά ενημέρωση για το αν θα γίνουν αποσπάσεις σε ΤΕΙ φέτος !!! και ότι αυτό δεν είναι παράξενο, επειδή δεν έγιναν ούτε την προηγούμενη χρονιά!!!
Στην ερώτησή μου: "δεν είναι άδικο αυτό για όλους εμάς που κάναμε αίτηση για απόσπαση σε ΤΕΙ και εξαντλήσαμε την μια και μόνη επιλογή για έναν φορέα όπου μπορεί και να μη γίνουν καθόλου αποσπάσεις;" μου απάντησε να απευθυνθώ στην πολιτική ηγεσία του υπουργείου ......!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος angela_p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1673 στις: Αύγουστος 09, 2012, 12:37:39 μμ »
Μήπως γνωρίζει κανείς αν οι ΠΕ 05, 07... κλπ μπορούν να δηλώσουν διαφορετικά ΠΥΣΠΕ για απόσπαση από ότι τα αρχικά ΠΥΣΔΕ; 'Η τα ίδια αλλά με διαφορετική σειρά;
Π.χ. Εγώ ενδιαφέρομαι να κάνω αίτηση επανεξέτασης για τα ΠΥΣΔΕ όπου είχα δηλώσει για παράδειγμα:
1. Βοιωτία
2. Φθιώτιδα
3. Λάρισα

αλλά για ΠΥΣΠΕ να θέλω:

1. Λάρισα
2. Βοιωτία

(δλδ και λιγότερα και με διαφορετική σειρά, αλλά ωστόσο δε θέλω να αλλάξει η αρχική μου κατάσταση των ΠΥΣΔΕ για την αίτηση επανεξέτασης)

Γίνεται αυτό που περιγράφω;;;

Αποσυνδεδεμένος City

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Definitely maybe
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1674 στις: Αύγουστος 09, 2012, 12:42:28 μμ »
Μήπως γνωρίζει κανείς αν οι ΠΕ 05, 07... κλπ μπορούν να δηλώσουν διαφορετικά ΠΥΣΠΕ για απόσπαση από ότι τα αρχικά ΠΥΣΔΕ; 'Η τα ίδια αλλά με διαφορετική σειρά;
Π.χ. Εγώ ενδιαφέρομαι να κάνω αίτηση επανεξέτασης για τα ΠΥΣΔΕ όπου είχα δηλώσει για παράδειγμα:
1. Βοιωτία
2. Φθιώτιδα
3. Λάρισα

αλλά για ΠΥΣΠΕ να θέλω:

1. Λάρισα
2. Βοιωτία

(δλδ και λιγότερα και με διαφορετική σειρά, αλλά ωστόσο δε θέλω να αλλάξει η αρχική μου κατάσταση των ΠΥΣΔΕ για την αίτηση επανεξέτασης)

Γίνεται αυτό που περιγράφω;;;

Δεν γίνεται, γιατί πάνω στην αίτηση (και στο σύστημα) έχει απλώς ένα κουτάκι μετά τη δήλωση των προτιμήσεων για ΠΥΣΔΕ που λέει "Επιθυμώ απόσπαση σε ΠΥΣΠΕ" και απλώς το τσεκάρεις, χωρίς να μπορείς να δηλώσεις περιοχές.
Cogito ergo sum

Αποσυνδεδεμένος Mystirios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1675 στις: Αύγουστος 09, 2012, 12:47:27 μμ »
μάλλον δε γίνεται.
μόλις γύρισα από τη Β/θμια.
έκανα αίτηση κ για δημοτικά. Η αίτηση θεωρείται νέα- από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ. Μέσα στο σύστημα ο υπάλληλος τσέκαρε το κουτάκι της Α/θμιας.
Δεν υπάρχει ξεχωριστή λίστα για τη Β/θμια και άλλη για τη Α/θμια.
Επίσης επειδή είχα βιαστεί κ προχθές έκανα χειρόγραφη αίτηση επανεξέτασης μου είπε ότι με εκείνη δε θα ασχοληθούν γιατί τώρα υποβάλω νέα.
Ο Θεός βοηθός.
Δε τους είδα κ πολύ σίγουρους, ψαχνόταν. Βέβαια να βοηθήσουν θέλανε αλλά δε είχαν ενημέρωση ούτε αν θα ξαναπαίρναν τα δικαιολογητικά ή όχι. Τελικά δε μου τα ζήτησαν ξανά.

Αποσυνδεδεμένος denantehoallo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1676 στις: Αύγουστος 09, 2012, 01:03:11 μμ »
Από blog του Έβρου:
"Μετά από μαραθώνιες διαβουλεύσεις μεταξύ συνδικαλιστών της αστυνομίας, του αρχηγού Βορείου Ελλάδος Παπαδόπουλου Δημήτριου, και του Ταξιάρχου κ. Σαλαμάγκα, βρέθηκε λύση για τη διαμονή των 400 περίπου συνοριοφυλάκων, οι οποίοι μετατέθηκαν στον Έβρο για τη φύλαξη των συνόρων." και συνεχίζει:
"Να σημειωθεί ότι εκκρεμεί αίτημα 17 γυναικών αστυνομικών, οι οποίες ζητούν από το Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη την εξαίρεσή τους από την αποστολή, καθώς είναι μητέρες ανήλικων παιδιών."..."198 αστυνομικοί θα μεταβούν στην Κομοτηνή, όπου θα διαμείνουν σε ξενοδοχεία, ενώ οι υπόλοιποι θα βρουν κατάλυμμα σε άλλες περιοχές, όπως το Ορμένιο και το Σουφλί." Συγχαρητήρια στους συνδικαλιστές τους !!!

Για τις εκπαιδευτικούς που είναι μητέρες ανηλίκων, δεν ιδρώνει αυτάκι κανενός! (Συνδικαλιστή μας, βέβαια) Επιπλέον θα πρέπει να τρέξουμε να κλείσουμε σπίτι πριν τη 1 Σεπτεμβρίου στον Έβρο, γιατί με τόση ζήτηση αμφιβάλλω αν θα μείνει κανένα δωμάτιο για μας τις ταλαιπωρημένες μητέρες!!!

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1677 στις: Αύγουστος 09, 2012, 01:03:31 μμ »
Εαν η αιτηση που θα κανουμε απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ θεωρειται νεα αιτηση οπως αναφερει η νεα εγκυκλιος και παραλληλα δεν εξεταστει η χειρογραφη αιτηση επανεξετασης που καποιοι απο εμας κατεθεσαν ηδη,δεν μειωνονται ετσι οι πιθανοτητες να παρουμε αποσπαση?Τι λετε?Εχετε καποια πληροφορηση για την περιπτωση αυτη?Αν γνωριζει καποιος ας βοηθησει παρακαλω.Ευχαριστω!
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1678 στις: Αύγουστος 09, 2012, 01:12:02 μμ »
Μήπως γνωρίζει κανείς αν οι ΠΕ 05, 07... κλπ μπορούν να δηλώσουν διαφορετικά ΠΥΣΠΕ για απόσπαση από ότι τα αρχικά ΠΥΣΔΕ; 'Η τα ίδια αλλά με διαφορετική σειρά;
Π.χ. Εγώ ενδιαφέρομαι να κάνω αίτηση επανεξέτασης για τα ΠΥΣΔΕ όπου είχα δηλώσει για παράδειγμα:
1. Βοιωτία
2. Φθιώτιδα
3. Λάρισα

αλλά για ΠΥΣΠΕ να θέλω:

1. Λάρισα
2. Βοιωτία

(δλδ και λιγότερα και με διαφορετική σειρά, αλλά ωστόσο δε θέλω να αλλάξει η αρχική μου κατάσταση των ΠΥΣΔΕ για την αίτηση επανεξέτασης)

Γίνεται αυτό που περιγράφω;;;

Ουτε φετος υπαρχει τετοια δυνατοτητα ουτε περυσι υπηρχε. Την πρωτη χρονια που εφαρμοστηκε η ρυθμιση για αποσπαση απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ κατι τετοιο ηταν εφικτο.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος angela_p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1679 στις: Αύγουστος 09, 2012, 01:20:33 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!  :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 528
Σύνολο: 534

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.