*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2012  (Αναγνώστηκε 644548 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος XA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1918 στις: Αύγουστος 22, 2012, 12:24:19 μμ »

Η κυρία που το τηλέφωνό της είναι στην εγκύκλιο των αποσπάσεων σε φορείς ήταν σαφής:"Οι αποσπάσεις έχουν γίνει και αφορούν ΑΕΙ, ΤΕΙ και ΑΣΠΕΤΕ". Στην παρατήρησή μου ότι δεν υπάρχει καμία απόσπαση σε ΤΕΙ στην απόφαση που μου ανέφερε, μου είπε ότι είναι θέμα της πολιτικής ηγεσίας ... η οποία συνεχίζει την πολιτική της προηγούμενης χρονιάς ... και γι'αυτό δεν έκανε καθόλου αποσπάσεις σε ΤΕΙ.
Επίσης δεν γνώριζε τίποτα για τη μια (1) και μόνη απόσπαση που έγινε στο ΑΤΕΙ Θεσ/νίκης.
Τέλος, στην ερώτησή μου αν το θεωρεί δίκαιο, από τη στιγμή που δεν έχουν πρόθεση να κάνουν αποσπάσεις στα ΤΕΙ, να μου χαραμίζουν τη μια και μόνη επιλογή μου απόσπασεις σε φορέα και να μου τινάζουν τον οικογενειακό μου προγραμματισμό στον αέρα μου απάντησε ότι αυτό είναι καθαρά προσωπικό μου πρόβλημα

Επειδή κι εγώ για παρόμοιο πρόβλημα μίλησα με τη συγκεκριμένη κυρία πολλές φορές, θα σου πρότεινα να μην "ψαρώσεις" με το ύφος της... Στην ερώτησή μου πχ γιατί αποσπάστηκα σε φορέα που δεν υπάρχει απάντησε "είναι πρόβλημά σας, γιατί εσείς ζητήσατε τον φορέα αυτό" κλπ κλπ...Δε θα βγάλεις άκρη, αλλά o/η cd έχει δίκιο. Δεν είναι τόσο απλό, στείλε έγγραφο στην ΚΥ. Προσωπικά κάνω το ίδιο, αρνούμαι να μιλήσω άλλο με εξουσιομανείς και αγενείς υπαλλήλους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:17:21 »

Αποσυνδεδεμένος Λυδία

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1919 στις: Αύγουστος 23, 2012, 10:56:17 πμ »
Αν έχει ήδη κάποιος πάρει απόσπαση μπορεί να κάνει αίτηση ανάκληση της απόσπασης τους μέχρι 20/08/2012 σύμφωνα με την τελευταία εγκύκλιο του υπουργείο, αφού επικαλεστεί σοβαρούς λόγους για την ανάκληση και σύμφωνα με τα δικαιολογητικά που θα υποβάλλει. Αν δεν έχετε πάρει απόσπαση και σας απασχολεί πως θα την ανακαλέσετε όταν θα την πάρετε και δεν σας εξυπηρετεί, τότε θα πρέπει και πάλι άμεσα να κάνετε αίτηση ανάκλησης και να αποδεικνύεται ότι δεν ισχύουν οι λόγοι για τους οποίους την πήρατε. Επίσης θα πρέπει να γνωρίζετε ότι α) δεν γίνεται πάντα δεκτή η αίτηση ανάκλησης και β) όταν ήδη τοποθετήστε σε σχολείο είναι αργά για να ζητήσεις ανάκληση της απόσπασης.
Τέλος, αν δεν θέλετε να υπηρετήσετε σε νησί μη δηλώσετε περιοχές που περιλαμβάνουν νησιά, είναι νομίζω ο πιο σίγουρος τρόπος. Αν πάλι θέλετε οπωσδήποτε να υπηρετήσετε στο Τρίκερη που είναι η μόνη στεριά στη Δ Μαγνησία τότε δεν έχετε παρά να αποδείξετε ότι υπάρχουν πολύ σοβαροί λόγοι για να βρίσκεστε εκεί κι εάν είστε τυχεροί και υπάρχει κενό να τοποθετηθείτε εκεί.

Σχετικά με την διαδικασία ανάκλησης:

1. Πού υποβάλλεται η αίτηση;Στο ΠΥΣΔΕ απόσπασης;

2. Υπάρχει κάποια φόρμα διαθέσιμη;

3. Mat,είπες ότι αν βγει η τοποθέτηση σε σχολείο,πλέον είναι αργά για ανάκληση.Δεν έχει νόημα δηλαδή να υποβληθεί καν αίτηση;Ακόμα και αν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα υγείας συγγενούς για την απόδειξη του οποίου μπορούν να προσκομιστούν έγγραφα;

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1920 στις: Αύγουστος 23, 2012, 11:26:06 πμ »
@Λυδία, φτιάξε μια χειρόγραφη Αίτηση Ανάκλησης Απόσπασης ,
ΠΡΟΣ
Το Υ.Π.Θ.Π.Α.
ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ Π.Ε. &  Δ.Ε.
ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ΠΡΟΣ/ΚΟΥ  Α/ΘΜΙΑΣ & Β/ΘΜΙΑΣ  ΕΚΠ/ΣΗΣ
ΤΜΗΜΑΤΑ Γ΄
 (Μέσω της ΔΔΕ τάδε που θα την καταθέσεις)

και συνημμένα τα δικαιολογητικά που αποδεικνύουν το πρόβλημα.
Κάνε το όμως άμεσα ίσως επειδή δεν έχουν βγει ακόμη οι αποσπάσεις β φάσης μπορεί να είναι πλεονέκτημα.
Εσύ κάνε την αίτηση σου ανεξάρτητα από τι θα σου πουν στη ΔΔΕ να την υποβάλλεις και να πάρεις αριθμό πρωτ. είναι υποχρεωμένοι να την στείλουν. Δεν νομίζω ότι έχεις πρόβλημα σε ποια ΔΔΕ θα την καταθέσεις.

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2012, 12:03:19 μμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος mary2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1921 στις: Αύγουστος 23, 2012, 06:08:23 μμ »
Γνωρίζει κανείς συνάδελφος ποτέ συνεδριάζει το Κυσδε για τις αποσπάσεις απο πυσδε σε πυσδε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:17:21 »

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1922 στις: Αύγουστος 23, 2012, 06:40:29 μμ »
Πάντως ή ο υπουργός δεν είναι ενημερωμένος ή εμείς δεν ξέρουμε κάτι που ξέρει αυτός. Στη σημερινή συνέντευξη τύπου ειπώθηκε ότι "Οι αποσπάσεις εκπαιδευτικών έχουν ολοκληρωθεί και δήλωσε ότι οι τοποθετήσεις τους θα έχουν γίνει ως την έναρξη της σχολικής χρονιάς" :o
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος mary2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1923 στις: Αύγουστος 23, 2012, 06:48:05 μμ »
Ο δαίμονας του πληκτρολογιου ... Απο πυσδε σε πυσπε εννοούσα...

Αποσυνδεδεμένος dz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1924 στις: Αύγουστος 24, 2012, 01:57:40 πμ »
Υποτίθεται πως θα συνεδριάσουν κάποια μέρα προς τα τέλη της επόμενης βδομάδας..έτσι ακούγεται τουλάχιστον..

Αποσυνδεδεμένος pap_eri

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1925 στις: Αύγουστος 24, 2012, 09:01:10 πμ »
Μέχρι τη Δευτέρα ζητάνε τα λειτουργικά κενά από τις Δ/νσεις ΔΕ...οπότε μέσα στην επόμενη βδομάδα θα συνεδριάσουν.

Αποσυνδεδεμένος rataplan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1926 στις: Αύγουστος 24, 2012, 09:23:06 πμ »
λετε  αυτη  τη  φορα  να  γινουν  αποσπασεις  φιλολογων  σε  α΄ αθηνας?

Αποσυνδεδεμένος madonna mia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1927 στις: Αύγουστος 24, 2012, 10:57:27 πμ »
Καλήμέρα. Είμαι καινούργια στη διαδικασία του forum, αν και το διαβάζω πολλά χρόνια. Βρίσκομαι στην εξής κατάσταση: Είμαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ Κεφαλληνίας και τη σχολική χρονιά 2011-2012 είχα αποσπαστεί σε άλλο ΠΥΣΔΕ, και κατόπιν διατέθηκα για τις ανάγκες της υπηρεσίας σε Πειραματικό. Στάλθηκε στα πειραματικά γνωστοποίηση ότι με αίτηση τους οι ενδιαφερόμενοι που υπηρετούσαν την τρέχουσα σχολική χρονιά σε αυτά (είτε με οργανική, είτε με απόσπαση, είτε με θητεία) μπορούσαν με άιτηση τους να παραμείνουν σε αυτά και για το έτος 2012-2013, πράγμα που επιθυμώ κι εγώ και φυσικά έκανα την αίτηση στο σχολείο.  Η διεύθυνση της περιοχής που ανήκει το Πειραματικό σχολείο μου είπε πως δεν ανήκω σε αυτή την κατηγορία και επιστρέφω στο νησί, αντίθετα με τη διεύθυνση του σχολείου που θεωρεί ότι ανήκω στο δυναμικό της. Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει μια και σε μια εβδομάδα παρουσιάζομαι αλλά δεν ξέρω που? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1928 στις: Αύγουστος 24, 2012, 12:34:54 μμ »
Καλήμέρα. Είμαι καινούργια στη διαδικασία του forum, αν και το διαβάζω πολλά χρόνια. Βρίσκομαι στην εξής κατάσταση: Είμαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ Κεφαλληνίας και τη σχολική χρονιά 2011-2012 είχα αποσπαστεί σε άλλο ΠΥΣΔΕ, και κατόπιν διατέθηκα για τις ανάγκες της υπηρεσίας σε Πειραματικό. Στάλθηκε στα πειραματικά γνωστοποίηση ότι με αίτηση τους οι ενδιαφερόμενοι που υπηρετούσαν την τρέχουσα σχολική χρονιά σε αυτά (είτε με οργανική, είτε με απόσπαση, είτε με θητεία) μπορούσαν με άιτηση τους να παραμείνουν σε αυτά και για το έτος 2012-2013, πράγμα που επιθυμώ κι εγώ και φυσικά έκανα την αίτηση στο σχολείο.  Η διεύθυνση της περιοχής που ανήκει το Πειραματικό σχολείο μου είπε πως δεν ανήκω σε αυτή την κατηγορία και επιστρέφω στο νησί, αντίθετα με τη διεύθυνση του σχολείου που θεωρεί ότι ανήκω στο δυναμικό της. Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει μια και σε μια εβδομάδα παρουσιάζομαι αλλά δεν ξέρω που? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Η Διεύθυνση σου λέει το σωστό, οπότε παρουσιάζεσαι στο ΠΥΣΔΕ Κεφαλληνίας.
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος abla

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1929 στις: Αύγουστος 24, 2012, 04:23:19 μμ »
Συμπληρωματικές Αποσπάσεις
http://www.ekpaideytikos.gr/index.php/component/content/article/121-2012-06-08-07-16-52/2383-2012-08-24-12-30-30

Διευθύνσεις Α/θμιας - Διευθύνσεις Περιφερειακές

ΙΕΠ ( Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής )

ΑΕΙ ( Πανεπιστήμια )

Μητροπόλεις

Ακαδημία Αθηνών     

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2012, 05:03:21 μμ από abla »

Αποσυνδεδεμένος abla

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1930 στις: Αύγουστος 24, 2012, 05:04:19 μμ »
...............

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1931 στις: Αύγουστος 24, 2012, 05:28:37 μμ »
Τι έχουν τα σχολεία και αδειάζουν...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159863
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 439
Σύνολο: 450

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.