*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2012  (Αναγνώστηκε 644750 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bettyvav

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2660 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 08:39:19 μμ »
Η δικη μου γνωμη -αν μου επιτρεπετε- ειναι πως ολα αυτα τα κανουν επιτηδες.Πιστευω πως ειμαστε οι πρωτες που θα δουν την πορτα της εξοδου,οσες δηλαδη εχουμε μεινει και εχουμε αντεξει αυτη την ηθικη και οικονομικη εξοντωση.
Γνωριζουν πολυ καλα ποιοι πλεοναζουν και που.Απλα αυτο θελουν να το αναδειξουν.Αν δωσουν αποσπαση και καλυψεις καποιο λειτουργικο κενο πως θα φανει οτι περισσευεις? Πως θα μπορεσουν να πεταξουν λασπη και να φερουν την κοινωνια απεναντι σου σε σημειο που να πει " απολυσε τες αφου περισσευουν ,γιατι να τις πληρωνουμε τζαμπα?" Ειναι γνωστη η τακτικη τους το θεμα ειναι τι κανουμε εμεις.

μπορει να εχεις δικιο, και να οδευουμε προς την καταργηση της β'γλωσσας, αλλα απο την στιγμη που ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΟΛΥΣΟΥΝ εξαιτιας εκεινου του ενοχλητικου νομοθετηματος που λεγεται ΣΥΝΤΑΓΜΑ, γιατι να το κανουν και να στερησουν κατι απο την παιδεια των ελληνοπουλων;; δεν ξερω αν εχεις παρατηρησει, αλλα οι ελληνες οοοοοοσο και να πιεζονται , θελουν τα παιδια τους να εχουν τα καλυτερα  ;)

betty ειναι οντως αδιανοητο να μην εχεις καν μαθημα, και παρ'ολαυτα να βρισκεσαι μακρια απο το σπιτι σου, αλλα δε σημαινει οτι εγω εχω λιγοτερο δικαιωμα... ειναι χαζο να μιλαμε ποια χρειαζεται λιγοτερο... :-[ αληθεια, που θες να πας;;

topsy, ειλικρινα ηλπιζα να παρεις αποσπαση.... :( μου φαινεται αδιανοητο με οσα λες και με τα μορια που εχεις να εισαι στου διαολου τη μανα....
afrodite, συγγνωμη αν απο τα λεγομενα μου καταλαβες κατι τετοιο, δηλ. οτι εγω εχω μεγαλυτερο δικαιωμα για αποσπαση απο εσενα! δεν το εννοουσα φυσικα! αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι εσυ τουλαχιστον εκανες και 4 ωρες μαθημα γαλλικων , ενω εγω αισθανομουνα αχρηστη μονο με γραμματειακη υποστηριξη και μετα με θρησκευτικα, ΣΕπ κλπ...ειλικρινα απο οττε που διοριστηκα στο δημοσιο (πριν 6 χρονια) αρχισα να αισθανομαι οτι ειμαι αχρηστη στην ιδια μου την υπηρεσια... δουλευα 14 χρονια στον ιδιωτικο τομεα και ποτε δεν ειχα νιωσει ετσι...
Οσο για το που θελω να παρω αποσπαση κ μαλλον δε θα τα καταφερω ξανα στη ζωη μου ειναι στη Θεσ/κη, στο Β ΠΥΣΔΕ - ΠΥΣΠΕ. Βεβαια στην αιτηση εβαλα και το Α κι εβαλα και Κιλκις κια Πιερια, αλλα τιποτα... Ειμαι ετοιμη να καταθεσω χαρτια για ανευ αποδοχων.. τα παιδια μου δεν με ακολουθουν ξανα, εχουν ηδη κανει στη Χιο και στην Παργα, ασε που ο μεγαλος μου παει λυκειο φετος... δεν θα καταστρεψω την οικογενεια μου για το χατιρι τους...
Συγγνωμη και παλι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:11:08 »

Αποσυνδεδεμένος XristinaM

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2661 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 09:17:03 μμ »
Εκπαιδευτικοί οδηγούνται σε άδειες χωρίς αποδοχές για να είναι κοντά στις οικογένειές τους
http://www.esos.gr/dimosia-ekpaidefsi/defterovathmia/item/29983-apospaseis-ekpaideytikoi-odigoyntai-se-adeies-xoris-apodoxes-gia-na-einai-konta-stis-oikogeneies-toys.html

Αποσυνδεδεμένος greekgamer

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Είμαι στην εκπαίδευση από ανάγκη, όχι από επιλογή.
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2662 στις: Οκτώβριος 01, 2012, 08:11:24 πμ »
ΚΥΣΔΕ: Άνθρωποι απάνθρωποι
http://eisatopon.blogspot.gr/2012/09/blog-post_30.html

Συνάδελφοι,

τι σχέση έχει η τρόικα με το γεγονός ότι τα θεσμικά όργανα δεν μπορούν να χωρίσουν δύο γαϊδουριών άχυρο. Διατηρείστε παρακαλώ ένα μίνιμουμ σοβαρότητας...

Αποσυνδεδεμένος miler

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι απο την αρχη.....
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2663 στις: Οκτώβριος 01, 2012, 08:31:33 πμ »
Οταν έδιναν αποσπάσεις σε άτομα που τους εγλυφαν δεν τα σκεφτοτανε αυτά ! Τώρα τι φοβούνται μην χάσουν καμία ψήφο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:11:08 »

Αποσυνδεδεμένος antgiov

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν ξεχνώ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2664 στις: Οκτώβριος 01, 2012, 11:34:21 πμ »
καλό μήνα και υπομονή. Σήμερα έκανα ξανά αίτηση θεραπείας. Θα κάνω μία κάθε μήνα τζάμπα είναι θα τους σπάσω τα νεύρα. Εγώ θα γράφω και αυτοί θα πετούν. Έτσι για πλάκα.
δεν με φάγαν τα λιοντάρια!!!....
θα με φάνε τα σκουλίκια;;;;

Αποσυνδεδεμένος afrodite78

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Γυναίκα
  • cherchez la femme...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2665 στις: Οκτώβριος 01, 2012, 04:08:29 μμ »
Η δικη μου γνωμη -αν μου επιτρεπετε- ειναι πως ολα αυτα τα κανουν επιτηδες.Πιστευω πως ειμαστε οι πρωτες που θα δουν την πορτα της εξοδου,οσες δηλαδη εχουμε μεινει και εχουμε αντεξει αυτη την ηθικη και οικονομικη εξοντωση.
Γνωριζουν πολυ καλα ποιοι πλεοναζουν και που.Απλα αυτο θελουν να το αναδειξουν.Αν δωσουν αποσπαση και καλυψεις καποιο λειτουργικο κενο πως θα φανει οτι περισσευεις? Πως θα μπορεσουν να πεταξουν λασπη και να φερουν την κοινωνια απεναντι σου σε σημειο που να πει " απολυσε τες αφου περισσευουν ,γιατι να τις πληρωνουμε τζαμπα?" Ειναι γνωστη η τακτικη τους το θεμα ειναι τι κανουμε εμεις.

μπορει να εχεις δικιο, και να οδευουμε προς την καταργηση της β'γλωσσας, αλλα απο την στιγμη που ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΟΛΥΣΟΥΝ εξαιτιας εκεινου του ενοχλητικου νομοθετηματος που λεγεται ΣΥΝΤΑΓΜΑ, γιατι να το κανουν και να στερησουν κατι απο την παιδεια των ελληνοπουλων;; δεν ξερω αν εχεις παρατηρησει, αλλα οι ελληνες οοοοοοσο και να πιεζονται , θελουν τα παιδια τους να εχουν τα καλυτερα  ;)

betty ειναι οντως αδιανοητο να μην εχεις καν μαθημα, και παρ'ολαυτα να βρισκεσαι μακρια απο το σπιτι σου, αλλα δε σημαινει οτι εγω εχω λιγοτερο δικαιωμα... ειναι χαζο να μιλαμε ποια χρειαζεται λιγοτερο... :-[ αληθεια, που θες να πας;;

topsy, ειλικρινα ηλπιζα να παρεις αποσπαση.... :( μου φαινεται αδιανοητο με οσα λες και με τα μορια που εχεις να εισαι στου διαολου τη μανα....
afrodite, συγγνωμη αν απο τα λεγομενα μου καταλαβες κατι τετοιο, δηλ. οτι εγω εχω μεγαλυτερο δικαιωμα για αποσπαση απο εσενα! δεν το εννοουσα φυσικα! αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι εσυ τουλαχιστον εκανες και 4 ωρες μαθημα γαλλικων , ενω εγω αισθανομουνα αχρηστη μονο με γραμματειακη υποστηριξη και μετα με θρησκευτικα, ΣΕπ κλπ...ειλικρινα απο οττε που διοριστηκα στο δημοσιο (πριν 6 χρονια) αρχισα να αισθανομαι οτι ειμαι αχρηστη στην ιδια μου την υπηρεσια... δουλευα 14 χρονια στον ιδιωτικο τομεα και ποτε δεν ειχα νιωσει ετσι...
Οσο για το που θελω να παρω αποσπαση κ μαλλον δε θα τα καταφερω ξανα στη ζωη μου ειναι στη Θεσ/κη, στο Β ΠΥΣΔΕ - ΠΥΣΠΕ. Βεβαια στην αιτηση εβαλα και το Α κι εβαλα και Κιλκις κια Πιερια, αλλα τιποτα... Ειμαι ετοιμη να καταθεσω χαρτια για ανευ αποδοχων.. τα παιδια μου δεν με ακολουθουν ξανα, εχουν ηδη κανει στη Χιο και στην Παργα, ασε που ο μεγαλος μου παει λυκειο φετος... δεν θα καταστρεψω την οικογενεια μου για το χατιρι τους...
Συγγνωμη και παλι...

betty, συγγνωμη αν σε παρεξηγησα, αν και δεν ηθελα να πω κατι με δηκτικο χαρακτηρα, γιατι καταλαβαινω οτι το προσωπικο δραμα του καθενα μας φυσικα στα ματια του ειναι μεγαλυτερο απο ο,τιδηποτε, απλα ηθελα να πω οτι λιγο-πολυ οι περιπτωσεις μας μοιαζουν.... :-[ σε καταλαβαινω απολυτα, το ιδιο αχρηστη αισθανθηκα πριν 3 χρονια που διοριστηκα, οταν εκανα 10 ωρες αρχαια ιστορια σε παιδια της Α΄ λυκειου που στο απογευμα παρακολουθουσαν μαθηματα γαλλικων σε φροντιστηριο για να παρουν το delf....κι εγω , μολις τον προηγουμενο χρονο, προετοιμαζα παιδια στην ηλικια τους για πτυχια, και ενιωθα ωραια κανοντας τη δουλεια μου με παιδια που ακομα και τωρα εχουμε επαφη..... αλλα, δεν ειχα δωρα (χριστουγεννα, πασχα κτλ), ασφαλιση (ιατρικη, συνταξης) και γι'αυτο προσπαθουσα να διοριστω.... και τα καταφερα με τις κωλοεξετασεις του ασεπ, και τωρα οχι μονο δεν εχω δωρα η ασφαλιση, αλλα ειμαι και 350 χιλ. μακρια απο το σπιτι μου  >:( >:( >:( >:( αν αυτο δεν ειναι γκαντεμια, καρμικη σφαλιαρα η κατι τετοιο, τι ειναι;;;;;

Αποσυνδεδεμένος XristinaM

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2666 στις: Οκτώβριος 01, 2012, 04:13:59 μμ »
greekgamer
Αυτό ακριβώς λέει, δεν μας φτάνει η τρόικα (τα βάσανα μας) έχουμε και αυτούς που δεν μπορούν να χωρίσουν δυό γαιδουριών άχυρο και συνεργούν στα βάσανα μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2012, 04:19:46 μμ από XristinaM »

Αποσυνδεδεμένος Pliroforikarios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2667 στις: Οκτώβριος 01, 2012, 05:08:19 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 19, 2013, 06:06:07 μμ από Pliroforikarios »

Αποσυνδεδεμένος afrodite78

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Γυναίκα
  • cherchez la femme...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2668 στις: Οκτώβριος 01, 2012, 06:35:46 μμ »
δεν εχω λογια, μακαρι να μπορουσα να φυγω και να εγκατασταθω σε μια χωρα ευνομουμενη, με αξιοκρατια , ισονομια και δικαιοσυνη..... :-\ κι αυτες τις βλακειες που ακουω και καλα οι ξενοι μας ζηλευουν και θελουν να μας καταστρεψουν,  ενω ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΑΛΕΞΑΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ, με κανουν εξω φρενων  >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος bettyvav

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2669 στις: Οκτώβριος 02, 2012, 10:40:30 πμ »
καλημερα, οσο μπορει να ειναι... κατεθεσα κι εγω χθες αιτηση θεραπειας...για τριτη φορα..
 εμαθα επισης απο αιρετο οτι προσπαθουν να γινει ερωτημα στη βουλη σχετικα με τις αποσπασεις και τις αδειες ανευ αποδοχων που ειναι πολλες φετος, αντε να δουμε!
προτεινω να καταθεσουν, οσοι δεν πηραν αποσπαση, αιτηση θεραπειας. Να πηγαινουν δεκαδες καθε μερα στο υπουργειο και να τονιζουμε τις δυσχερεις οικονομικες συνθηκες που βιωνουμε!!

Αποσυνδεδεμένος antgiov

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν ξεχνώ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2670 στις: Οκτώβριος 02, 2012, 12:48:14 μμ »
Πρέπει να βρούμε τρόπο να πιέσουμε να γίνουν και άλλες αποσπάσεις. Η Α/θμια ικανοποίησε πολύ μεγαλύτερο ποσοστό 82% γιατί η Β/θμια τόσο λίγο 30 κάτι;
Υποψιάζομαι πως θα δώσουν και άλλες σαν προεκλογικό δώρο για να φανούν καλοί. Αφού οι εκλογές είναι 7 Νοεμ.
δεν με φάγαν τα λιοντάρια!!!....
θα με φάνε τα σκουλίκια;;;;

Αποσυνδεδεμένος XristinaM

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2671 στις: Οκτώβριος 02, 2012, 05:09:38 μμ »
Αποσπάσεις νεοδιόριστων εκπαιδευτικών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στην Ειδική Αγωγή
http://www.pde.gr/index.php?page=5480
Πως γίνεται αυτό? Δεν ισχύει η διετής παραμονή στην οργανική?

Αποσυνδεδεμένος Tess5

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2672 στις: Οκτώβριος 02, 2012, 05:30:33 μμ »
Ισως κάνω λάθος, αλλά νομίζω ότι μπορεί κάποιος να αποσπασθεί πριν τη διετία, με συνέπεια βέβαια να μη θεμελιώσει δικαίωμα μετάθεσης, και να χρωστάει την οργανική.

Αποσυνδεδεμένος vaios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2673 στις: Οκτώβριος 02, 2012, 10:40:26 μμ »
Μας δουλεύουν όλοι ψιλό γαζί. Τέσσερις αναπληρωτές πληροφορικής στην Λάρισα και εγώ τρέχω στα βουνά κάνοντας κάθε μέρα πάνω από 200 χλμ με το αυτοκίνητο.
Που είναι οι αιρετοί που υποσχόταν όχι αναπληρωτές εκεί που δεν ικανοποιήθηκαν οι αιτήσεις για απόσπαση?
Τώρα θα έχω τον αναπληρωτή στο σχολείο απέναντι από το σπίτι μου και ……. δεν ξέρω πως και δεν έχω πάθει  ακόμα κάποιο εγκεφαλικό. >:( >:(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159869
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 348
Σύνολο: 353

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.