*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2012  (Αναγνώστηκε 644909 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vigor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86-ΠΛΗΡ ΠΑ.ΠΕΙ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2674 στις: Οκτώβριος 03, 2012, 10:33:09 μμ »
Συνάδελφοι, θα γίνει συνεδρίαση ΚΥΣΠΕ, σύμφωνα με το παρακάτω άρθρο:
www.alfavita.gr/artro.php?id=74849
 και θα συζητηθούν και τα αιτήματα που αφορούν αποσπάσεις. Γνωρίζουμε αν τις επόμενες μέρες θα διεξαχθεί συνεδρίαση του ΚΥΣΔΕ; Αν κάποιος αιρετός διαβάζει το θέμα ή κάποιος συνάδελφος έχει έγκυρη πληροφόρηση, ας απαντήσει :-)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2012, 10:35:54 μμ από vigor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:26:11 »

Αποσυνδεδεμένος afrodite78

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Γυναίκα
  • cherchez la femme...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2675 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 08:52:25 πμ »
καλημερα, οσο μπορει να ειναι... κατεθεσα κι εγω χθες αιτηση θεραπειας...για τριτη φορα..
 εμαθα επισης απο αιρετο οτι προσπαθουν να γινει ερωτημα στη βουλη σχετικα με τις αποσπασεις και τις αδειες ανευ αποδοχων που ειναι πολλες φετος, αντε να δουμε!
προτεινω να καταθεσουν, οσοι δεν πηραν αποσπαση, αιτηση θεραπειας. Να πηγαινουν δεκαδες καθε μερα στο υπουργειο και να τονιζουμε τις δυσχερεις οικονομικες συνθηκες που βιωνουμε!!

κι εγω εκανα χτες ενσταση και αιτηση επανεξετασης... συμφωνω κι εγω μαζι σου, θα κανω απο μια καθε μηνα για να μην νομιζουν οτι γκρινιαζουμε λιγο αλλα μετα το ξεχναμε >:( καλη επιτυχια  :D
ειδα οτι βγηκαν αποσπασεις σε φορεις, γνωριζετε αν μπορουμε να κανουμε εκπροθεσμα αιτηση;;

Αποσυνδεδεμένος antgiov

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν ξεχνώ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2676 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 01:13:18 μμ »
Για το ΚΥΣΔΕ υπάρχει κάτι νεότερο; μείναμε λίγοι; Δε νομίζω. Πολλοί απογοητεύθηκαν και παραδόθηκαν στην κατάσταση μακριά απο τα σπίτια τους. Η χρονιά δύσκολα περνά παιδιά. Όλοι μαζί ξανά και ξανά. Να πάμε και σε Δ φάση . Έρχονται εκλογές. Οι καρέκλες τρίζουν.
δεν με φάγαν τα λιοντάρια!!!....
θα με φάνε τα σκουλίκια;;;;

Αποσυνδεδεμένος bettyvav

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2677 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 02:55:52 μμ »
καλημερα, οσο μπορει να ειναι... κατεθεσα κι εγω χθες αιτηση θεραπειας...για τριτη φορα..
 εμαθα επισης απο αιρετο οτι προσπαθουν να γινει ερωτημα στη βουλη σχετικα με τις αποσπασεις και τις αδειες ανευ αποδοχων που ειναι πολλες φετος, αντε να δουμε!
προτεινω να καταθεσουν, οσοι δεν πηραν αποσπαση, αιτηση θεραπειας. Να πηγαινουν δεκαδες καθε μερα στο υπουργειο και να τονιζουμε τις δυσχερεις οικονομικες συνθηκες που βιωνουμε!!

κι εγω εκανα χτες ενσταση και αιτηση επανεξετασης... συμφωνω κι εγω μαζι σου, θα κανω απο μια καθε μηνα για να μην νομιζουν οτι γκρινιαζουμε λιγο αλλα μετα το ξεχναμε >:( καλη επιτυχια  :D
ειδα οτι βγηκαν αποσπασεις σε φορεις, γνωριζετε αν μπορουμε να κανουμε εκπροθεσμα αιτηση;;
για αποσπασεις εκπροθεσμες σε φορεις ρωτησα κι εγω και μαλιστα απο τα τελη αυγουστου, μου ειπαν οτι τα γραφεια ειναι υποχρεωμενα να παρουν την αιτηση σου "απο καθηκον" και να την προωθησουν. Ομως δεν θα εξεταστει... εκτος κι αν εχεις πολυ μεγαλο μεσο! καλη επιτυχια και σε σενα για την ή τις επομενες φασεις!! ισως να ειμαστε λιγο τυχεροι λογω εκλογων των αιρετων, ειδαλλως δε βλεπω φως στον οριζοντα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:26:11 »

Αποσυνδεδεμένος afrodite78

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Γυναίκα
  • cherchez la femme...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2678 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 03:28:33 μμ »
μπεττυ, το ιδιο μου ειπαν κι εμενα οταν ρωτησα μετα την ψυχρολουσια της β'φασης  :-\ και ετσι δεν εκανα.... δηλ. αυτοι που ειδα οτι πηραν ειναι με μεσο;; μπορω να κανω αιτηση επανεξετασης και να ζητησω και για φορεις, η ακολουθειται διαφορετικη διαδικασια ;

Αποσυνδεδεμένος rataplan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2679 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 03:32:31 μμ »
Συνάδελφοι, θα γίνει συνεδρίαση ΚΥΣΠΕ, σύμφωνα με το παρακάτω άρθρο:
www.alfavita.gr/artro.php?id=74849
 και θα συζητηθούν και τα αιτήματα που αφορούν αποσπάσεις. Γνωρίζουμε αν τις επόμενες μέρες θα διεξαχθεί συνεδρίαση του ΚΥΣΔΕ; Αν κάποιος αιρετός διαβάζει το θέμα ή κάποιος συνάδελφος έχει έγκυρη πληροφόρηση, ας απαντήσει :-)
λογικα, τη  στιγμη  που  εχει  κυσπε  για  αποσπασεις, θα  γινει  και  κτσδε...
και  μενα  η  συζυγος  κατεθεσε  σημερα  αιτηση  επανεξετασης, που  διαβιβαζεται  αυθημερον  στο  κυσδε  (μεσω  φαξ  αρχικα). 

Αποσυνδεδεμένος melina79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2680 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 04:40:19 μμ »
Πρέπει να πιέσουμε όλοι μαζί για δ φάση !!Δεν είναι δυνατόν να γίνει ΚΥΣΠΕ ενώ έχει ικανοποιηθεί το 80% των αιτησεων και να μην γίνει ΚΥΣΔΕ..

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2681 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 04:56:23 μμ »
Για το ΚΥΣΔΕ υπάρχει κάτι νεότερο; μείναμε λίγοι; Δε νομίζω. Πολλοί απογοητεύθηκαν και παραδόθηκαν στην κατάσταση μακριά απο τα σπίτια τους. Η χρονιά δύσκολα περνά παιδιά. Όλοι μαζί ξανά και ξανά. Να πάμε και σε Δ φάση . Έρχονται εκλογές. Οι καρέκλες τρίζουν.

M αρέσουν οι μοντέρνες και προχωρημένες απόψεις των συναδέλφων. δώστε αποσπάσεις αλλιώς δεν σας ψηφίζουμε στις εκλογές. κατα τα άλλα μας φταίνε οι άλλοι για τα χάλια μας και όχι εμείς που αναπαράγουμε συνεχώς τις ίδιες νοοτροπίες και αντιλήψεις παρελθόντων ετών. Εύγε και μπράβο μας.

Αποσυνδεδεμένος ΠE11-2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
  • Verba volant, scripta manent...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2682 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 06:38:22 μμ »
Για το ΚΥΣΔΕ υπάρχει κάτι νεότερο; μείναμε λίγοι; Δε νομίζω. Πολλοί απογοητεύθηκαν και παραδόθηκαν στην κατάσταση μακριά απο τα σπίτια τους. Η χρονιά δύσκολα περνά παιδιά. Όλοι μαζί ξανά και ξανά. Να πάμε και σε Δ φάση . Έρχονται εκλογές. Οι καρέκλες τρίζουν.

M αρέσουν οι μοντέρνες και προχωρημένες απόψεις των συναδέλφων. δώστε αποσπάσεις αλλιώς δεν σας ψηφίζουμε στις εκλογές. κατα τα άλλα μας φταίνε οι άλλοι για τα χάλια μας και όχι εμείς που αναπαράγουμε συνεχώς τις ίδιες νοοτροπίες και αντιλήψεις παρελθόντων ετών. Εύγε και μπράβο μας.

Δεν θα συμφωνήσω με τον antgiov (στο θέμα για τις εκλογές), αλλά και συ βρε geochem...! Αμέσως, να του την πέσεις του ανθρώπου! Φταίει ο πεινασμένος που ψάχνει για φαγητό ή αυτός που του το στερεί ενσυνείδητα; Φταίει ο αγανακτισμένος που ξεσπάει ή αυτός που του στερεί το μέλλον; Φταίνε οι εργάτες που είναι απλήρωτοι για έξη μήνες και τα σπάνε ή οι τζαμαρίες που δεν είναι αρκούντως ανθεκτικές στην κοινωνική ορμή. Φταίνε οι εργαζόμενοι που δεν εμπιστεύονται πλέον τους συνδικαλιστές τους ή αυτοί γιατί δεν προσαρμόζονται σε σύγχρονες μορφές αγώνων;
Οι υγιείς αντιλήψεις εφαρμόζονται σε υγιείς κοινωνίες. Τώρα, προχωρούμε για τριτοκοσμικές μορφές κοινωνίας.
Χαλαρά, λοιπόν, διότι θα αρχίσουμε να τρώμε ο ένας τις σάρκες του άλλου και αυτό ακριβώς επιθυμούν και οι κρατούντες! Διαίρει και βασίλευε...
"Τούτον τον χειμώνα, άμα τον πηδήξαμε,
γι' άλλα δέκα χρόνια, άιντε, καθαρίσαμε..."

Αποσυνδεδεμένος vigor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86-ΠΛΗΡ ΠΑ.ΠΕΙ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2683 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 08:50:17 μμ »
Για το ΚΥΣΔΕ υπάρχει κάτι νεότερο; μείναμε λίγοι; Δε νομίζω. Πολλοί απογοητεύθηκαν και παραδόθηκαν στην κατάσταση μακριά απο τα σπίτια τους. Η χρονιά δύσκολα περνά παιδιά. Όλοι μαζί ξανά και ξανά. Να πάμε και σε Δ φάση . Έρχονται εκλογές. Οι καρέκλες τρίζουν.

M αρέσουν οι μοντέρνες και προχωρημένες απόψεις των συναδέλφων. δώστε αποσπάσεις αλλιώς δεν σας ψηφίζουμε στις εκλογές. κατα τα άλλα μας φταίνε οι άλλοι για τα χάλια μας και όχι εμείς που αναπαράγουμε συνεχώς τις ίδιες νοοτροπίες και αντιλήψεις παρελθόντων ετών. Εύγε και μπράβο μας.

Γιώργο Χημικέ, στην θέση σου θα σκεφτόμουν να ποστάρω αυτά που σκέφθηκες. Για έλα στην θέση των συναδέλφων που δεν ικανοποιήθηκε η αίτησή τους να αντιληφθείς την κατάστασή τους....Αλλά προφανώς βλέπεις τις καταστάσεις μ' εκλογικό μάτι!

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2684 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 10:52:50 μμ »
Δεν την έπεσα στο συνάδελφο. την έπεσα στην άποψη του περί εκλογών.
Ξέρετε κάποιον που σήμερα δεν εντιμετωπίζει πρόβλημα επιβίωσης; όλοι μας. ξέρω ότι αυτοί που ζητάν απόσπαση έχουν ανάγκη , όπως επίσης και πάρα πολλοί που δεν ζήτησαν.
Η απειλή του δεν σε ψηφίζω στις εκλογές νομίζετε ότι έχει θέση σήμερα; μας ταιριάζει και μας εκφράζει; πάλι τα ίδια δηλαδή;
Από που να φυλαχτούμε δηλαδή;
Από τους κυβερνώντες που μας αφανίζουν ή από αυτους που έχουν πάρει σβάρνα τα γραφεία (δεν αναφέρομαι στον παραπάνω συνάδελφο) και προσπαθούν να ικανοποίήσουν τις ανάγκες τους πίσω από τις κλειστές πόρτες των γραφείων;
Από τη μία κατηγορούμε διάφορους για αναλγησία και αναισθησία και από την άλλη τους απειλούμε με τις εκλογές.
 Όσο μας εξαθλιώνουν οικονομικά τόσο εμείς θα τσαλαπατάμε την αξιοπρέπεια μας;

Αποσυνδεδεμένος XristinaM

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2685 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 11:02:27 μμ »
Ένα μαύρισμα στις εκλογές τους το χρωστάμε....

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2686 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 01:43:29 πμ »
Δεν την έπεσα στο συνάδελφο. την έπεσα στην άποψη του περί εκλογών.
Ξέρετε κάποιον που σήμερα δεν εντιμετωπίζει πρόβλημα επιβίωσης; όλοι μας. ξέρω ότι αυτοί που ζητάν απόσπαση έχουν ανάγκη , όπως επίσης και πάρα πολλοί που δεν ζήτησαν.
Η απειλή του δεν σε ψηφίζω στις εκλογές νομίζετε ότι έχει θέση σήμερα; μας ταιριάζει και μας εκφράζει; πάλι τα ίδια δηλαδή;
Από που να φυλαχτούμε δηλαδή;
Από τους κυβερνώντες που μας αφανίζουν ή από αυτους που έχουν πάρει σβάρνα τα γραφεία (δεν αναφέρομαι στον παραπάνω συνάδελφο) και προσπαθούν να ικανοποίήσουν τις ανάγκες τους πίσω από τις κλειστές πόρτες των γραφείων;
Από τη μία κατηγορούμε διάφορους για αναλγησία και αναισθησία και από την άλλη τους απειλούμε με τις εκλογές.
 Όσο μας εξαθλιώνουν οικονομικά τόσο εμείς θα τσαλαπατάμε την αξιοπρέπεια μας;
+++Σωστός.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος antgiov

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν ξεχνώ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2687 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 07:07:28 πμ »
Η άποψη που καταλάβατε περί εκλογών δεν εκφράζει τις δικές μου απόψεις σε καμία των περιπτώσεων. αλλά είναι η πραγματικότητα της σύγχρονης ελληνικής κοινωνίας έτσι όπως διαμορφώνεται μέσα από το πελατειακό κράτος. Απλά με παροχολογία, μερικές φορές και με την προσφορά κάποιον πραγμάτων. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, αποσπάσεων. Δεν αισθάνομαι πως μου την έπεσε κάποιος γιατί πολύ απλά αν ήμουν μέλος αυτού του συστήματος δεν θα έγραφα στο φόρουμ αλλά θα είχα πάρει την απόσπαση. Την εκπαίδευση την υπηρέτησα αρκετά χρόνια αλλά το σύστημα είτε λέγεται συνδικαλιστές είτε διευθυντές κτλ δεν το υπηρέτησα ποτέ για αυτό και είμαι στη θέση αυτή, αναπόσπαστος. Ακόμα και την άδεια άνευ αποδοχών εγώ την πήρα όταν ικανοποιούσαν μεγάλα ποσοστά αποσπάσεων, τότε που όλοι παίρναν απόσπαση και τους βόλευαν όλους οι κύριοι συνδικαλιστές . Για να καταλήξω εξέφρασα τη λογική των συνδικαλιστών. Δηλαδή δεν δίνω πολλές αποσπάσεις τώρα αλλά αργότερα για να φανώ καλός και να με ξαναψηφίσετε. Αυτό εύχομαι να είναι πραγματικότητα και να  οδηγήσει πολλούς από τους συναδέρφους στα σπίτια τους. Δεν ξέρεις ποτέ ίσως και εμένα. Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.
Στην τελική ναι δεν πάω να ψηφίσω αυτούς που δεν προσπαθούν για τους συναδέρφους τους, αυτούς που βλέπουν τον συνδικαλισμό ως σκαλοπάτι για την πολιτική τους εξέλιξη, προσπαθώντας να μην χαλάσουν τα χατίρια της εκάστοτε πολιτικής ηγεσίας, αν υπάρχει κάποιος γνήσιος συνδικαλιστής αυτόν ναι να τον ψηφίσω. Αλλά για γράψτε μου ποιος είναι αυτός; ξέρετε πολλούς; δε νομίζω γιατί εγώ όσους ξέρω είναι πάνω απ' όλα βολεψάκηδες και τεμπέλιδες που αδίκος φέρουν τον τίτλο του εκπαιδευτικού μια και δεν μπήκαν ποτε σε τάξη.
Και κάτι τελευταίο δεν είμαστε εχθροί είμαστε φίλοι και συνάδερφοι που να με πάρει ο διάολος. χαλαρώστε.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2012, 10:47:16 πμ από antgiov »
δεν με φάγαν τα λιοντάρια!!!....
θα με φάνε τα σκουλίκια;;;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159881
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 497
Σύνολο: 514

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.